Προς το περιεχόμενο

H SanDisk ανεβάζει τον πήχη των microSD καρτών στα 128GB


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για τα tablets κάπως να το δεχτώ αλλά για ultrabooks/macbooks air όχι φίλε μου δες εδώ τι μπορώ να βάλω με τα μισά λεφτά.

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.331103

 

edit

επίσης με 109 ευρώ σε laptop με υποδοχή για κάρτα μνήμης βάζεις και http://www.e-shop.gr/product?id=PER.662199 για να αποφύγεις τις μόντες.

Σε φτανουν για ενα ultrabook/macbook(που πλεον εχουν αντικαταστησει σε πολλες περιπτωσεις τα λαπτοπ μας) με μονο 128gb ενσωτερικη μνημη???

Εκτος εχεις διαθεσιμες 200αρες και 300αρες για να παρει 256gb ή 500αρες για 512gb?Αλλα και παλι να δωσεις την 200αρα σου για 256gb version,σε χαλα ή πιστευεις οτι δε θελει καποιος να εχει ακομη 128gb εξτρα αποθηκευτικο χωρο σε ΠΟΛΥ ΔΙΑΚΡΗΤΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ???

 

Και μη μου βαζεις ως λυση τη SD,ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ SD&MicroSD γιατι αυτα ειναι απλες φορμες της ιδιας τεχνολογιας,απλα πρωτα γινεται η αυξηση σε αποθηκευτικο χωρο/ταχυτητα σε SD και μετα απο λιγο καιρο βγαινει και σε microSD!

 

Y.Γ.Και αν δε βαριεσε,για μπες στο amazon να δεις ποιες εχουν τις περισσοτερες πωλησεις:

Οι 64gb SD ή 64gb microSD,για να δεις ΠΟΙΟΣ πραγματικα τα χρειαζεται και ΠΟΙΟΣ ειναι ο καλυτερος πελατης για τετοιες καρτες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι SD για υπολογιστή και δεύτερο partition λέτε ρε παιδιά, από τα πολλά read/write θα τς έχει φτύσει σε 6 μήνες. Και μην μου πείτε ότι είναι αξιόπιστες μνήμες, έχω δοκιμάσει από την πλέον επώνυμη ως την τελευταία κινεζική και σχεδόν πάντα γινόντουσαν corrupted μετά από καιρό.

 

Όσο για 128GB σε κινητό, τα μισά αν γεμίσουν, θα κάνει 10 λεπτά σάρωση μετά την επανεκκίνηση. Και μετά θα σέρνεται η Gallery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι SD για υπολογιστή και δεύτερο partition λέτε ρε παιδιά, από τα πολλά read/write θα τς έχει φτύσει σε 6 μήνες. Και μην μου πείτε ότι είναι αξιόπιστες μνήμες, έχω δοκιμάσει από την πλέον επώνυμη ως την τελευταία κινεζική και σχεδόν πάντα γινόντουσαν corrupted μετά από καιρό.

 

Όσο για 128GB σε κινητό, τα μισά αν γεμίσουν, θα κάνει 10 λεπτά σάρωση μετά την επανεκκίνηση. Και μετά θα σέρνεται η Gallery.

Που τα βρηκες αυτα τα περι φτυσιματος σε 6μηνες?Αποδειξεις και οχι οτι μας κατέβει  στο μυαλο  να το ξεφουρνιζουμε με ελαφρυα τη καρδια!!!

Δωσε λινκ!!!

Εχει 2+ χρονια που το τηλεφωνο μου εχει 95%+ του λογισμικου και ολων των δεδομενων σε αυτη την microSD και δεν εβγαλε κιχ ακομη!!!

 

Στα μηχανιματα που χρησιμοποιεις μπορει να κανει και 1 ωρα να σαρωσει!Στο tablet μου κανει 15 δευτερα να μπουταρει και στα 20 δευτερα(5 δευτερα μετα το μπουτ) βλεπω και την ταινιουλα μου απο την παναργη class 2 micro sd,σκεψου να ηταν και class 10 ++++ που εχουμε τωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι link θέλεις; Από τις SD που πέθαναν; Εδώ εσύ είπες ότι κάνουν για αποθηκευτικός χώρος σε laptop, εγώ λέω ό,τι μου κατέβει;

 

Όσο για το tablet σου, συμφωνώ. Και το δικό μου το ίδιο κάνει... Με μια ταινία SD ανάλυσης μέσα.

 

Να μην μαθαίνουμε την ΑΒ από την αρχή τώρα, όσο πιο πολύ γεμίζει, τόσο πιο αργή γίνεται. Βάλε μερικές χιλιάδες φωτογραφίες μέσα κι έλα να μου πεις σε πόσο χρόνο φορτώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι link θέλεις; Από τις SD που πέθαναν; Εδώ εσύ είπες ότι κάνουν για αποθηκευτικός χώρος σε laptop, εγώ λέω ό,τι μου κατέβει;

 

Όσο για το tablet σου, συμφωνώ. Και το δικό μου το ίδιο κάνει... Με μια ταινία SD ανάλυσης μέσα.

 

Να μην μαθαίνουμε την ΑΒ από την αρχή τώρα, όσο πιο πολύ γεμίζει, τόσο πιο αργή γίνεται. Βάλε μερικές χιλιάδες φωτογραφίες μέσα κι έλα να μου πεις σε πόσο χρόνο φορτώνει.

Θελεις να συζητησουμε ποσοι hhd και ssd εχουν πεθανει στο εξαμηνο,για να το θεωρισουμε ως δεδομενο οτι η διαρκεια ζωη τους ειναι στους 6μηνες,με βαση τη λογικη σου???

 

Στο tablet μου εχω βαλει και ταινια κανονικη blu ray 40+gb φυλαγμενη στην sd και επεξε απροβληματηστα!!!

 

Οταν θα μου ερθει η 64αρα microsd που παραγγειλα,θα σε ενημερωσω με τις επιδωσεις της γεματη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουν 10ετή εγγύηση ή και ισόβια ας χαλάνε και ανα εξάμηνο ίσως με τα πολλά rma βγάλουν καλύτερα προιόντα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για την μακροβιότητα των καρτών.

Προσωπικά έχω μια class 3 κάμποσα χρόνια με μεγάλες περιόδους έντονης χρήσης με διαστήματα που την είχα παρατήσει.Ακόμη κανένα πρόβλημα.

Περισσότερα μου έχουν βγάλει οι σκληροί που τα φτύνουν για ψύλλου πήδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φτανουν για ενα ultrabook/macbook(που πλεον εχουν αντικαταστησει σε πολλες περιπτωσεις τα λαπτοπ μας) με μονο 128gb ενσωτερικη μνημη???

Εκτος εχεις διαθεσιμες 200αρες και 300αρες για να παρει 256gb ή 500αρες για 512gb?Αλλα και παλι να δωσεις την 200αρα σου για 256gb version,σε χαλα ή πιστευεις οτι δε θελει καποιος να εχει ακομη 128gb εξτρα αποθηκευτικο χωρο σε ΠΟΛΥ ΔΙΑΚΡΗΤΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ???

 

Και μη μου βαζεις ως λυση τη SD,ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ SD&MicroSD γιατι αυτα ειναι απλες φορμες της ιδιας τεχνολογιας,απλα πρωτα γινεται η αυξηση σε αποθηκευτικο χωρο/ταχυτητα σε SD και μετα απο λιγο καιρο βγαινει και σε microSD!

 

Y.Γ.Και αν δε βαριεσε,για μπες στο amazon να δεις ποιες εχουν τις περισσοτερες πωλησεις:

Οι 64gb SD ή 64gb microSD,για να δεις ΠΟΙΟΣ πραγματικα τα χρειαζεται και ΠΟΙΟΣ ειναι ο καλυτερος πελατης για τετοιες καρτες???

1ον)

δεν με φτάνουν τα 128gb μνήμης αλλά με την προσθήκη άλλων 128 σε δεύτερη θύρα φτάνω τα 256 με πολύ καλύτερα αποτελέσματα απο micro sd και τιμή,και οι διακοσάρες που λες ναι τόσα θα δώσεις και για τα 128gb για microSD,γιατί να μην τα δώσω για SSD με διπλάσια χωρητικότητα και πολλαπλάσια ταχύτητα?(αναφερόμενος πάντα σε υπολογιστή)

2ον

την SD φυσικά και  θα στην βάλω σαν λύση αφού αναφέρομαι σε ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ και όχι σε κινητό που έτσι και αλλιώς σε αντάπτορα μεγέθους SD θα μπει για να κουμπώσει στον υπολογιστή.

3ον 

οι πωλήσεις των microSD συγκριτικά με τις SD είναι αυξημένες λόγω των κινητών/mp3s/tablets etc. και όχι όσο αφορά τους υπολογιστές.

 

edit

για τα 40άρια γίγα που λές για τις ταινίες που βλέπεις στο tablet,3 χρόνια που είμαι φοιτητής και έχω δεί αρκετούς με tablet,δεν έχω δει ούτε έναν να κάτσει να δει ταινία στο tablet,ενώ έχει υπολογιστή,dvd,ps3,xbox κλπ...

αν κάνεις τέτοια χρήση τότε σου χρειάζεται και αυτή η κάρτα αλλά το 99% δεν νομίζω να βλέπει ταινίες bluray απο tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάμε για καινούργια γενιά PC γενικά... δηλαδή ανεβαίνουμε στάδιο.
 
θυμάμαι το 1995 είχα πάρει ένα τούμπανο PC με 32 MB ram και 1GB σκληρό δίσκο και ήταν state of the art.
 
μετά σιγά σιγά έβγαιναν pc με 128 η 256 mb ram και 10-40 GB σκληρούς
 
 
 
τώρα ήδη πολλά πχ έχουν 32GB ram και 1TB σκληρό δίσκο.. 
 
και σε λίγο θα δούμε (ειδικά με τις DDR4) 128 -256 GB ram και 10 TB σκληρούς ίσως λίγο πιο μετά και 40ΤΒ  :P
 
η ιστορία επαναλαμβάνεται :P

 

 

Πλησιαζουν και οι κβαντομηχανες.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον)

δεν με φτάνουν τα 128gb μνήμης αλλά με την προσθήκη άλλων 128 σε δεύτερη θύρα φτάνω τα 256 με πολύ καλύτερα αποτελέσματα απο micro sd και τιμή,και οι διακοσάρες που λες ναι τόσα θα δώσεις και για τα 128gb για microSD,γιατί να μην τα δώσω για SSD με διπλάσια χωρητικότητα και πολλαπλάσια ταχύτητα?(αναφερόμενος πάντα σε υπολογιστή)

2ον

την SD φυσικά και  θα στην βάλω σαν λύση αφού αναφέρομαι σε ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ και όχι σε κινητό που έτσι και αλλιώς σε αντάπτορα μεγέθους SD θα μπει για να κουμπώσει στον υπολογιστή.

3ον 

οι πωλήσεις των microSD συγκριτικά με τις SD είναι αυξημένες λόγω των κινητών/mp3s/tablets etc. και όχι όσο αφορά τους υπολογιστές.

 

edit

για τα 40άρια γίγα που λές για τις ταινίες που βλέπεις στο tablet,3 χρόνια που είμαι φοιτητής και έχω δεί αρκετούς με tablet,δεν έχω δει ούτε έναν να κάτσει να δει ταινία στο tablet,ενώ έχει υπολογιστή,dvd,ps3,xbox κλπ...

αν κάνεις τέτοια χρήση τότε σου χρειάζεται και αυτή η κάρτα αλλά το 99% δεν νομίζω να βλέπει ταινίες bluray απο tablet.

Αν εχει το ultrabook μου 2η θυρα,θα βαλω και εγω εξτρα εσωτερικο δισκο.Δεν ειμαι μ@κ@κας!!! :P

Εχεις ομως, δει πολλα ultrabooks και tablets με δευτερη θεση για δισκο???

Στο desktop δε θα ασχοληθεις καν με τις SD,ουτε για αστειο.Εχω γραψει πιο πανω για ποιες συσκευες προοριζονται γενικα οι SD,ως εξτρα αποθηκευτικος χωρος!

Ποιοι χρειαζονται μεγαλης χωρητικοτητας sd:

-Tablets(android/windows).

-Ultrabooks/macbook air

 

Ειναι συσκευες που χρησιμοποιουμε πολυ για multimedia χρηση και ερχονται με πολυ μικρη χωρητικοτητας εσωτερικη μνημη!

 

 

 

 

Υ.Γ.Το tablet ενώνεται  με τη 50αρα τηλεόραση .Ειναι multimedia συσκευη ειπαμε.Οταν θα δω κατι στο tablet δε θα κατσω να ασχοληθω με blu ray.

Αλλα επειδη τον τελευταιο καιρο ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ που βλεπουν τις σειρες και τις ταινιες στο tablet τους,πιστεψε με γεμιζουν 2 128αρες χαλαρα και οχι μονο μια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...