Προς το περιεχόμενο

H SanDisk ανεβάζει τον πήχη των microSD καρτών στα 128GB


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά νέα από τη SanDisk για όσους θέλουν να έχουν πάντα μαζί τους όλα τα σημαντικά αρχεία και κάτι παραπάνω. Η οποία ανακοίνωσε επίσημα την 128GB2 SanDisk Ultra® microSDXC™ UHS-I που διπλασίασε τη μέχρι πρότινος μέγιστη χωρητικότητα των 64GB και αποτελεί πρωτιά για τη βιομηχανία.Από την αμερικάνικη εταιρία αναφέρουν πως αποτελεί τεχνολογικό άθλο το ότι κατάφεραν να χωρέσουν 16 memory dies στον υπερβολικά περιορισμένο χώρο που προσφέρει μια microSD. Η class 10 microSDXC φτάνει ταχύτητες ανάγνωσης μέχρι 30MB/sec ενώ η ταχύτητα εγγραφής αγγίζει τα 10MB/sec. Αξίζει να σημειωθεί ότι από το 2004 που παρουσιάστηκε η πρώτη microSD με χωρητικότητα 128MB μέχρι σήμερα, δέκα χρόνια μετά, έχουμε αύξηση της χωρητικότητας κατά χίλιες φορές. Το προϊόν είναι προς το παρόν αποκλειστικά διαθέσιμο από τα ηλεκτρονικά καταστήματα bestbuy.com και amazon.com με προτεινόμενη από τον κατασκευαστή τιμή τα 200 δολάρια.

 

Επίσης ανακοινώθηκαν καινούριες ενσωματωμένες μνήμες iNAND Extreme eMMC για smartphone και tablet χωρητικότητας μέχρι 64GB με sequential ταχύτητες ανάγνωσης/εγγραφής που φτάνουν τα 300 και 80 MB/sec αντίστοιχα και πιθανόν θα τις δούμε σε προϊόντα στο δεύτερο μισό του έτους.

 

Link.png Site: sandisk press releases - microsdxc card at 128gb

Link.png Site: sandisk press releases - next generation inand extreme embedded flash drive

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μπράβο αυτές είναι χωριτικότητες να κάνεις την δουλειά σου και να κουβαλάς την προίκα σου :-)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη φαση ,αλλα για τα περισσοτερα smartphones αν οχι ολα θα ειναι αχρηστη.Παραδειγμα το s4 που εχω παιρνει microsd μεχρι 32 gb.Για αλλη χρηση περα απο αυτη ειναι επανασταση οντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη φαση ,αλλα για τα περισσοτερα smartphones αν οχι ολα θα ειναι αχρηστη.Παραδειγμα το s4 που εχω παιρνει microsd μεχρι 32 gb.Για αλλη χρηση περα απο αυτη ειναι επανασταση οντως.

 

Λογικά θα αναβαθμιστούν σε αυτήν την χωρητικότητα ή θα βγουν νέα που να την υποστηρίζουν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς θα έχει περιορισμένη χρησιμότητα,οι περισσότερες εταιρίες smartphone-tablet το παν στο stock μνήμη δίχως δυνατότητα αναβάθμισης.

 

Προσωπικά θα με βολέψει για το tablet γιατί το κωλοστικ μνήμης πετάγεται σαν π@#α από το πάνω μέρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να καταλαβω πως καταφεραν και τα χωρεσαν ολα εκει μεσα... εγω στο κινητο μου εχω μια των 2gb μολις, και απορω πως μπορω να εχω δεκαεξι ταινιες 3gp σε ενα τσιπακι μικροτερου του ενος τετραγωνικου εκατοστου.

Μα 128 gb???....

Tουλαχιστον υπαρχουν μοντελα που την υποστηριζουν;!

 

Θυμαστε οταν πρωτοκυκλοφορησαν τα πρωτα smartphones... nokia 3650.... υποστηριζε καρτες μνημης 32+64 MB!!...χαχα... περασαν ομως κυριολεκτικα ΔΕΚΑ χρονια!.... Ζωη να χουμε, θα δουμε περισσοτερα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το s4 που εχω παιρνει microsd μεχρι 32 gb.

Αν εννοείς το Galaxy S4 επίσημα υποστηρίζει μέχρι 64 ενώ το S5 επίσημα υποστηρίζει κάρτες των 128 γίγα. Πάντως, αναμένεται να λειτουργήσει σε αρκετές υπάρχουσες συσκευές χωρίς καμία μετατροπή ή ίσως σε μερικές περιπτώσεις και με τη βοήθεια των παιδιών του xda

δεν μπορω να καταλαβω πως καταφεραν και τα χωρεσαν ολα εκει μεσα...

16 dies με πάχος μικρότερο της ανθρώπινης τρίχας χώρεσαν εκεί μέσα

 

 

 

 

 

Θεωρώ γελοίες τις συσκευές, ειδικά τις high end, που δίνουν σήμερα 16 ονομαστικά γίγα χωρίς δυνατότητα επέκτασης ενώ τα 32 μόλις και μετά βίας αντέχονται. Ακόμα πιο δύσκολο σε tab. Το γεγονός ότι παρόλα αυτά πουλάνε δείχνει είτε ότι πολλοί αγοράζουν high end προϊόντα ενώ δε τα χρειάζονται, είτε ότι συμβιβάζονται. Προσωπικά SD και πάλι SD.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το Galaxy S4 επίσημα υποστηρίζει μέχρι 64 ενώ το S5 επίσημα υποστηρίζει κάρτες των 128 γίγα. Πάντως, αναμένεται να λειτουργήσει σε αρκετές υπάρχουσες συσκευές χωρίς καμία μετατροπή ή ίσως σε μερικές περιπτώσεις και με τη βοήθεια των παιδιών του xda

 

16 dies με πάχος μικρότερο της ανθρώπινης τρίχας χώρεσαν εκεί μέσα

 

 

 

 

 

Θεωρώ γελοίες τις συσκευές, ειδικά τις high end, που δίνουν σήμερα 16 ονομαστικά γίγα χωρίς δυνατότητα επέκτασης ενώ τα 32 μόλις και μετά βίας αντέχονται. Ακόμα πιο δύσκολο σε tab. Το γεγονός ότι παρόλα αυτά πουλάνε δείχνει είτε ότι πολλοί αγοράζουν high end προϊόντα ενώ δε τα χρειάζονται, είτε ότι συμβιβάζονται. Προσωπικά SD και πάλι SD.

To galaxy s4 που τυχαινει να εχω οσες φορες του εχω βαλει microsd 64gb ειτε sandisk ή Κingston  μου αναγνωριζει τα 32 gb εκτος αν ειναι εικονικο ,τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι παρόλα αυτά πουλάνε δείχνει είτε ότι πολλοί αγοράζουν high end προϊόντα ενώ δε τα χρειάζονται, είτε ότι συμβιβάζονται. 

 

μα οι περισσότεροι αγοράζουν smartphones ενώ δε τα χρειάζονται.

το ξέρουν και οι πέτρες αυτό.

 

επι του θέματος,

δεν αποκλείεται μερικές συσκευές να την διαβάζουν κι ας λένε μέχρι 32.

να πέσουν λίγο οι τιμές γιατί με τόσα δε λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το Galaxy S4 επίσημα υποστηρίζει μέχρι 64 ενώ το S5 επίσημα υποστηρίζει κάρτες των 128 γίγα. Πάντως, αναμένεται να λειτουργήσει σε αρκετές υπάρχουσες συσκευές χωρίς καμία μετατροπή ή ίσως σε μερικές περιπτώσεις και με τη βοήθεια των παιδιών του xda

 

16 dies με πάχος μικρότερο της ανθρώπινης τρίχας χώρεσαν εκεί μέσα

 

 

 

 

 

Θεωρώ γελοίες τις συσκευές, ειδικά τις high end, που δίνουν σήμερα 16 ονομαστικά γίγα χωρίς δυνατότητα επέκτασης ενώ τα 32 μόλις και μετά βίας αντέχονται. Ακόμα πιο δύσκολο σε tab. Το γεγονός ότι παρόλα αυτά πουλάνε δείχνει είτε ότι πολλοί αγοράζουν high end προϊόντα ενώ δε τα χρειάζονται, είτε ότι συμβιβάζονται. Προσωπικά SD και πάλι SD.

 

Θα συμφωνήσω στο ότι δεν είναι σωστή επιλογή να μη δίνεται η δυνατότητα επέκτασης με micro sd σε smartphone - tablets. Κανονικά για όλες τις συσκευές αλλά αν το κόστος είναι μεγάλο για τη δυνατότητα αυτή, τουλάχιστον για mid - high end.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη φαση ,αλλα για τα περισσοτερα smartphones αν οχι ολα θα ειναι αχρηστη.Παραδειγμα το s4 που εχω παιρνει microsd μεχρι 32 gb.Για αλλη χρηση περα απο αυτη ειναι επανασταση οντως.

Και εγω εχω μια ταμπλετα που γραφει εως 32 γιγα sd. Μια χαρα τη βλεπει την 64αρα. Απλα τοσο ηταν το μεγιστο οταν βγηκε γι αυτο εβλεπε τοσο. Το προτοκολο ειναι το ιδιο ανεξαρτητως χωρητικοτητας. Θεωρητικα η 128αρα δουλευει παντου. Απλα πολλες φορες θελει μετατροπη το file system επειδη μια παλαια συσκευη δεν το υποστηριζει. Σε 64αρα που πηρα, οι μισες συσκευες δεν την εβλεπαν. Ειχε exfat. Μολις την φορμαρα σε fat 32 την ειδαν ολες, μα ολες ομως οι συσκευες, ανεξαρτητα τι γραφει ο κατασκευαστης οτι υποστηριζει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ γελοίες τις συσκευές, ειδικά τις high end, που δίνουν σήμερα 16 ονομαστικά γίγα χωρίς δυνατότητα επέκτασης ενώ τα 32 μόλις και μετά βίας αντέχονται. Ακόμα πιο δύσκολο σε tab. Το γεγονός ότι παρόλα αυτά πουλάνε δείχνει είτε ότι πολλοί αγοράζουν high end προϊόντα ενώ δε τα χρειάζονται, είτε ότι συμβιβάζονται. Προσωπικά SD και πάλι SD.

Όπως έχω γράψει πολλάκις σε αντίστοιχα θέματα,είναι θέμα χρήστη και συσκευής.

 

Προσωπικά έχω 8giga(ουσιαστικά 6) στο Nexus 4 και ποτέ δεν τα γέμισα.

Καθημερινή χρήση ως navigator,επιστημονικό κομπουτεράκι,με browser,ειδήσεις,σημειωματάριο,μεταφραστικό,bar code reader και τώρα τελευταία σαν emulator gamestation.Πουθενά δεν χρειάστηκα πολύ μνήμη,βέβαια πρέπει να σημειώσω ότι έχω καλή σύνδεση σε mobile net.

 

Αντίθετα στο tablet έχω 16+32giga flash stick(+1Τ, 2.5" εξωτερικό) και πάλι δεν φτάνουν γιατί το χρησιμοποιώ σαν reader και η βιβλιοθήκη μου είναι κάποια εκατοντάδες giga.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω μια ταμπλετα που γραφει εως 32 γιγα sd. Μια χαρα τη βλεπει την 64αρα. Απλα τοσο ηταν το μεγιστο οταν βγηκε γι αυτο εβλεπε τοσο. Το προτοκολο ειναι το ιδιο ανεξαρτητως χωρητικοτητας. Θεωρητικα η 128αρα δουλευει παντου. Απλα πολλες φορες θελει μετατροπη το file system επειδη μια παλαια συσκευη δεν το υποστηριζει. Σε 64αρα που πηρα, οι μισες συσκευες δεν την εβλεπαν. Ειχε exfat. Μολις την φορμαρα σε fat 32 την ειδαν ολες, μα ολες ομως οι συσκευες, ανεξαρτητα τι γραφει ο κατασκευαστης οτι υποστηριζει. 

Το φορματ ομως δεν επηρρεαζει την ταχυτητα της sd καθολου?θα το δοκιμασω αυτο που λες.Ειναι class 10 η sd μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...