Προς το περιεχόμενο

panorama photos σε dslr


dexter white

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα την nikon d3200(1η μου dslr) και παρατήρησα οτι δεν υπάρχει μεσα  λειτουργία panoramicview... εξεπλάγην λιγο και κάθισα να το ψάξω το θεμα στο internet, οπου ανακάλυψα αυτο:

 

http://www.nikonusa.com/en/Learn-And-Explore/Article/gjq8l3rt/easy-panorama-mode.html

 

ομως δεν κατάλαβα αν η συγκεκριμένη λειτουργιά υπάρχει μονο σε συγκεκριμένα μοντέλα η αν ειναι λογισμικό που κατεβαίνει στις κάμερες την nikon..οποτε οι απορίες μου ειναι οι εξής

1)Αν διατίθεται και πως θα την περάσω στην καμεραμου

2)Αν δεν διατίθεται και ειναι λειτουργιά συγκεκριμενων μοντέλων, θα ηθελα να μου προτείνετε κάποιο καλο προγραμμα γι΄ αυτη την λειτουργια

 

ευχαριστώ προκαταβολικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι για τις compact της nikon.

 

εγω χρησιμοποιω το Kolor Auto Pano, το οποιο κανει πραγματικα φοβερη δουλεια.. συνεχεις ληψεις με τουλαχιστον 30% επικαλυψη, merge into panorama και thats it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προγράμματα που κάνουν panorama από κανονικές φωτογραφίες αναλαμβάνουν την ευθυγράμμιση. Παρ' όλα αυτά όσο πιο "ευθύγραμμα" τραβήξεις τις φωτογραφίες τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα..σημερα τραβηξα φωτογραφιες απο ενα μερος σε 360μοιρες, αλλα αρκετα αραιά (φυσικα δεν υπαρχει σημείο που να λείπει) , απλα η απορία μου ειναι ποσες περιπου φωτογραφιες πρεπει να τραβηχτουν για να καλυφθούν οι 360 και οι 180 μοιρες αντίστοιχα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αρχη που τραβαγα κι εγω χωρις "panoramic helper" που ειχα στην compact, με ξενισε. στην πορεια ομως, εμαθα σε καθε frame να βαζω σημαδια ωστε να εχω επικαλυψη με το επομενο!

 

τωρα οσον αφορα το ποσες φωτογραφιες χρειαζεται δεν υπαρχει ακριβως στανταρ γιατι εξαρταται απο το τι focal length χρησιμοποιεις. αλλο αριθμο θελει στα 18mm αλλο στα 35!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το   Kolor Autopano Giga πρεπει να το βρω καπου σπασμενο ε?γιατι δεν νομιζω να ειναι δωρεαν

rabican ξεχασα να το διευκρινησω...οι photos που τραβηξα ειναι σε 18mm και αριθμουν 12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αχα..σημερα τραβηξα φωτογραφιες απο ενα μερος σε 360μοιρες, αλλα αρκετα αραιά (φυσικα δεν υπαρχει σημείο που να λείπει) , απλα η απορία μου ειναι ποσες περιπου φωτογραφιες πρεπει να τραβηχτουν για να καλυφθούν οι 360 και οι 180 μοιρες αντίστοιχα?

Εξαρτάται από τον φακό και το ποσοστό επικάλυψης.

Τόσες ώστε να επικαλύπτουν έστω λίγο η μία την άλλη και η τελευταία να επικαλύπτει την πρώτη.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απεφευγε οσο μπορεις τα 18μμ.. συνηθως εχουν αρκετο barrel distortion και υπαρχει ενδεχομενο να στα βγαζει λιγο stretched με οποιο προγραμμα για πανοραμικες και να δοκιμασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ο χωρος ηταν αρκετα κλειστος και ηθελα εκτως απ τα κτηρια να φαινεται και ουρανος και με 18mm ισα ισα που χωρουσαν

cheonweb ο φακος μου ειναι ο 18-55 που υπαρχει στα kit μοντελα της nikon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, δεν εννούσα το μοντέλο του φακού αλλά με πόσο ευρυγώνιο-τηλεφακό τραβάς. Τον αριθμό θα τον διαπιστώσεις όταν τραβήξεις τις φωτογραφίες. Εξ άλλου, σε τι σου χρησιμεύει αυτή η πληροφορία; Το σημαντικό είναι να έχεις σταθερό ύψος ορίζοντα.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κλειστους χωρους ειναι δυσκολα τα πραγματα ανευ ευρυγωνιου. δοκιμασε 2 ληψεις διαδοχικες σε φαση πανοραμικου stiching και δες ποσο διαφορετικες ειναι οι γωνιες του θεματος.. 

 

επισης να ξερεις οτι το AutoPano δεν εχει προβλημα με πολλαπλα επιπεδα. δηλαδη, να πιασεις 1 σειρα φωτογραφιων για ουρανο, μια σειρα για μεση οριζοντα, μια σειρα για εδαφος, οντας φυσικα zoomed-in λιγακι σε σχεση με τη μια σειρα.. 

 

απλα θελει practice και να προσεξεις να μην αλλαζεις παρα πολυ τη γωνια κατα τη διαρκεια του panning!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...