Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να αγοράσω το raspberry για home server;


mask2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα ενα asus (eee box) το οποιο, θεος σχωρεστο, το εκαψε κεραυνος.

 

Πλεον εχω τo zotac zbox id41 plus απο το οποιο ειμαι πληρως ευχαριστημενος.

 

Περα απο τα κλασσικα (http, ssh, ftp, samba κλπ) τρεχει αριστα subsonic, plex, rtorrent+rutorrent μεσα και εξω απο το δικτυο, mpd και πανω απο αυτα κατα το δοκουν, ανοιγω με το κωλοκοντρολ X + xbmc (hdmi, 60 fps + full 1080p)

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον φαίνεται. Και απο που το πήρες; θα το κοιτάξω γιατι τώρα είμαι στην δουλεια.

 

ειμαι λίγο τυχερός. Χάλασε η οθόνη του laptop που ήταν έτοιμη και παρήγγειλα καινούριο. Λέω προς το παρόν να χρησιμοποιήσω το παλιό για να δω πως θ πάει. Το μόνο κακό είναι πως δεν έχει hdmi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι το site, αν και αποτι βλεπω με μια γρηγορα ματια στο google δεν ειναι διαθεσιμο πλεον το συγκεκριμενο μοντελο.

 

Δες παντως για zotac zbox βγαζουν ωραια πραματα.

Λέω προς το παρόν να χρησιμοποιήσω το παλιό για να δω πως θ πάει.

Για πες hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θυμάμαι καλά. Έχει 4gb ram, 250αρη σκληρό, επεξεργαστή intel στα 2ghz αλλα δεν θυμάμαι αν είναι διπύρηνος η όχι. 3 USB, Bluetooth που δεν μπόρεσα να το κάνω να δουλεψει στο arch, και δεν ξέρω για το αν είναι gbit το Ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα απο ότι έχω καταλάβει πιο πολύ μας νοιάζει το Ethernet. Ο επεξεργαστής πιο πολύ για το stream δεν παίζει ρόλο;

 

τώρα κοίταζα έναν οδηγό για στήσιμο αλλα χρησιμοποιεί Ubuntu. Τεσπα έτσι για να πάρω μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hp microserver και τα μυαλά στα κάγκελα

24/7

το ups όταν είχε έγραψε 31W

6 sataII

mdadm software raid

samba

nfs

plexmediaserver

owncloud

xbmc (πάντα git)

i3-wm άμα λάχει

nginx/lighttpd/php κτλ για δοκιμές

rtorrent/libtorrent-raksasha

sshd

vpn

 

αγοράστηκε 160€ και προστέθηκαν nvidia 430 ~50€ και μνήμη 8Gb ECC ~70€

τώρα έχει νομίζω 200 με καλύτερο cpu

 

το προτείνω εάν κάποιος έχει ανάγκες media/file server αν είναι μόνο για media player/htpc υπάρχουν πολύ μικρότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το raspberry είναι το κόστος του και η χαμηλή του κατανάλωση.

 

Τωρα με το να συγκρίνουμε προιόντα με διπλασιο και τριπλάσιο κοστος αλλα και μεγαλύτερη κατανάλωση δεν έχει κανένα νόημα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ήσουνα ρε martinoff όταν έστηνα μλκίες

εσύ ρώτησες ; :P

ο tritonas γιατί έβαλε mdadm νομίζεις ;

Το θέμα με το raspberry είναι το κόστος του και η χαμηλή του κατανάλωση.

 

Τωρα με το να συγκρίνουμε προιόντα με διπλασιο και τριπλάσιο κοστος αλλα και μεγαλύτερη κατανάλωση δεν έχει κανένα νόημα...

το intelnuc που κάνει θραύση και είναι πολύ της μόδας τώρα τελευταία δεν είναι και φτηνό μιας και θέλει ~200 με hdd + ram και μιλάμε για celeron

εκτός αυτού τι δεν καταλαβαίνεις από

το προτείνω εάν κάποιος έχει ανάγκες media/file server αν είναι μόνο για media player/htpc υπάρχουν πολύ μικρότερα

εκτός αυτού γράψε και τα αρνητικά του raspi που είναι ο λόγος που δεν το πήρα

-στο xbmc σέρνεται στα menu σε σημείο απελπισίας

-δεν παίζει BD iso, 3D

-δεν παίζει όλα τα HD format ηχου

-θέλει γρήγορη κάρτα που κάποια στιγμή θα την ξεκάνει

-μεταμορφώνεται σε transformer από τα καλώδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιλογή οποιασδήποτε υλοποίησης εξαρτάται πάντα από τις ανάγκες μας και από το πόσα θέλουμε να διαθέσουμε. @ carsperino έχεις απόλυτο δίκιο! Η λύση του HP microserver είναι πολύ καλή, το myDitto που πήρα εγώ εξυπηρετεί κάποιες ανάγκες (όχι όλες) και άλλος φίλος μπορεί να έχει έναν Pentium M και να έριξε εκεί πάνω τους δίσκους τους. Κάποιοι φίλοι εδώ στο φόρουμ προτείνουν το Pi γιατί αυτό τους εξυπηρετεί.

 

Στα περισσότερα review που διαβάζω στο ίντερνετ για το Pi είναι ότι πρόκειται για developer board. Εάν το έχεις ήδη, μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα, ωστόσο με περιορισμούς. Και κρίνοντας από τις απόψεις όσων έγραψαν εδώ, δεν είδα κάποιον που να πήρε  το Pi για να φτιάξει αποκλειστικά file server και media pc. Καθετί είναι καλό για το σκοπό για τον οποίο δημιουργήθηκε. Τώρα, εάν το Pi κάνει ΚΑΙ κάποια πράγματα παραπάνω, τέλεια. Το myDitto μου δε μπορεί να γίνει arcade/emulator machine στην τηλεόρασή μου.

 

@martinoff

 

Το hp microserver που προτείνεις είναι επιλογή που μου αρέσει προσωπικά, αλλά έχει πολύ πιο χαμηλό waf (wife acceptance factor) από το nuc :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το laptop έχει τα εξής:

 

Intel core 2 duo T5750 @ 2ghz

Gigabit ethernet της Silicon

nvidia 9300M

4gb ram

3 USB 2.0

Δεν έχει HDMI

 

Δεν έχω ιδέα για το τι χρειάζεται ένας home server για την χρήση που τον θέλω, οπότε περιμένω ιδέες. Και ξεκινάω να ψάχνω για οδηγούς για το στήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ mask 2011

 

Είσαι άρχοντας με τον φορητό! Για κάτι πάρα πολύ γρήγορο και εύκολο, δες αυτό το άρθρο στο Lifehacker. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι να καλύψεις τις ανάγκες σου! Εγώ το έκανα με Debian 7, αλλά εσύ αποφασίζεις πόσο χρόνο διαθέτεις και πόσο θέλεις να το ψάξεις! Άνοιξε νέο νήμα εδώ στο φόρουμ να δούμε τι προτείνουν και οι άλλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κάνει για media/file server λόγο usb2

δεν θα μπορεί να διαβάζει γρήγορα τους εξωτερικούς για να τους μοιράσει στο lan

 

μπορεί να τρέξει άνετα πάντως plexmediaserver για να μοιράσει σε όλο το lan (pc,laptop,tablet.phone,tv) ταινίες,σειρές,photo κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό διάβαζα πριν λίγο. Απλά σκεφτόμουν να το κάνω με Debian. 

 

Θα ανοίξω ένα καινούριο θέμα για να μην κάνω hijack το δικό μου.

 

@martinoff μου έκοψες την χαρά. Δηλαδή δεν θα μπορώ να στέλνω το backup του system tar & restore από το desktop στον server ή εργασίες να γίνονται backup σε αυτόν και να είναι διαθέσιμες όταν χρειαστούν; Αυτά προς το παρών θέλω να κάνω. 

 

Για τα media έχω ήδη κοιτάξει λίγο το Plex και αφού υπάρχει και στα wp client μάλλον θα είναι και αυτή η υλοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...