Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να αγοράσω το raspberry για home server;


mask2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω και εγώ πως θα ήθελα το feedback όσον αφορά το xbmc.

 

θα το παραγγείλω όσο πιο άμεσα μπορέσω. Πιστεύω ότι μέχρι τότε θα το έχεις δοκιμάσει και σαν media center/desktop replacement.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά όπως σας είπα περιμένω ένα mini hdmi καλώδιο από ebay ( Κίνα) άγνωστο πότε θα έρθει.. ( βασικά αυτό είναι και το μοναδικό μειονέκτημα κατά τη γνώμη μου σε σχέση με το pi το οποίο έχει κανονικό hdmi). <br>

Για τις δουλειές που το θέλω εγώ δύο φαίνεται να δουλεύει άψογα, τώρα για xbmc κλπ. δε μπορώ να σας πω ακόμα. Πάντως έχουν αναφερθεί διάφορα προβλήματα με xbmc σε περιβάλλον xubuntu στα επίσημα forums του ODROID, τα οποία αναμένεται να λυθούν με τον καινούργιο kernel. Σε περιβάλλον Android όμως λένε ότι είναι μια χαρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

 

στο φόρουμ του Odroid χρήστης ανέφερε αστάθειες στο Xubuntu σε αυτό το νήμα! Μήπως βιώσιμη λύση προς το παρόν είναι όντως το Pi; Δηλαδή, όσο μεγαλύτερη είναι η κοινότητα, τόσο καλύτερη είναι η ποιότητα του προϊόντος; Και μπορεί το Odroid να είναι θηρίο για το μέγεθός του, αλλά τα προβλήματα στο Xubuntu είναι αποτρεπτικά για μένα, τουλάχιστον μέχρι να λυθούν.

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν έχει παρουσιάσει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα μέχρι στιγμής. Βεβαια εγώ έχω ήδη κάνει αυτό που αναφέρει ο τελευταίος στο νήμα που αναφέρεις, έχω κάνει disable το graphical Xorg interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες οι αστάθειες είναι λόγο του board η της διανομής; εγώ σκεφτόμουν να βαλω arch η αν δεν κάθεται καλά το debian που είναι και "official"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα δοκιμάσει το transmission και ελεγα, γιατι ρε γμτ δεν πιάνει full ταχύτητα αφου είμαι σε private tracker... Και μετά διάβαζα σε φορουμ καποιους να λένε οτι δεν είναι δυνατο και αλλες τέτοιες βλακίες. Μέχρι που δοκίμασα το deluge... 

 

To deluge μπορείς να το χειριστείς και απο browser αλλα έχει και πρόγραμμα για windows( το gui του είναι της ίδιας φιλοσοφιας με το utorrent). 

 

Δες τον οδηγο στο howtogeek.

 

Έκανα την εγκατάσταση σε νεο σύστημα, και έκανα συγκριτικό. Δε μπορώ να πώ ότι είδα κάποια μεγάλη διαφορά.

Στο deluge σταθερά στα 650 kbps και με το transmision είχε ανεβοκατεβάσματα από 500 μέχρι και 1000. Ο μέσος όρος ήταν ίδιος και στα δυο.

Στο pc πιάνω 1.1 με 1.2 mbps.... Ίσως η διαφορά να είναι λόγω xbmc που έχω install... Δεν ξέρω

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την εγκατάσταση σε νεο σύστημα, και έκανα συγκριτικό. Δε μπορώ να πώ ότι είδα κάποια μεγάλη διαφορά.

Στο deluge σταθερά στα 650 kbps και με το transmision είχε ανεβοκατεβάσματα από 500 μέχρι και 1000. Ο μέσος όρος ήταν ίδιος και στα δυο.

Στο pc πιάνω 1.1 με 1.2 mbps.... Ίσως η διαφορά να είναι λόγω xbmc που έχω install... Δεν ξέρω

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις καποια διανομη Linux και δες αν έχει γίνει σωστα το port forward...

 

Δες απο μενα τα screenshots...

post-151203-0-13479700-1393931121_thumb.png

post-151203-0-23746400-1393931173_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ casperino. Linux κατεβάζω για δοκιμή. Λογικά θα είναι στο port forwarding που λες...

Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ και πάλι

 

 

Επιστροφή στην κανονική ροή του προγράμματος (μη μας βγάζω off topic) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω φτιάξει brewpi με το raspberry+arduino και το είχα στο υπόγειο πάνω στο ψυγείο.

Ακριβώς από πάνω όμως είναι το σαλόνι και η τηλεόραση. Έτσι, το ΣΚ, πήρα 5μ καλώδιο usb, άνοιξα τρύπα και ανέβασα επάνω το raspberry για να το χρησιμοποιώ σαν media player με το hdmi.

Εγκατέστησα xbian, το brewpi και rtorrent. 

Παίζαν και τα 3 μαζί, χωρίς να παρατηρώ κάποια κολλήματα στην εικόνα του βίντεο. Μόνο που λόγω παλιού-προβληματικού wifi stick, δεν συνδέομαι με μεγάλη ταχύτητα και δε ζορίστηκε αρκετά με peers και ταχύτητες (δικτύου-filesystem). Μεταξύ pc και raspberry χρησιμοποιώ nfs και είναι οκ. Θα φτιάξω και το δίκτυό του και περιμένω μια θήκη εξωτερικού σκληρού για να προσθέσω και να κλείνω όσο μπορώ περισσότερο το pc. Μάλιστα θα δίνω και από το raspberry ίντερνετ στην τηλεόραση από ethernet.

 

Νομίζω όμως πως δεν αξίζει να μιλάμε για τέτοια μηχανήματα σε χρήση desktop που απαιτούν όσο το δυνατόν γρηγορότερη-αμεσότερη ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τος ο μπυρόβιος :D

 

γενικά αντί του nfs, εφόσον φαντάζομαι όλα τα pi έχουν ssh ήδη στημένο, δεν θα ήταν προτιμότερο το sshfs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα να περιμένω λίγο για να μαζέψω λεφτά για το NUC της Intel.

 

Έχω σκληρό για να του βάλω και θα πάρω μία ram 2gb στα 20ευρώ προς το παρών. Σύνολο 150 ευρώ περίπου.

 

Αξίζει να τα δώσω για αυτό που θέλω να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν σου κάνει αλλά ήμουν σε παρόμοια φάση πέρσι, είχα ανοίξει και θέμα αλλά δεν το βρίσκω

το ήθελα για home server για development, shares, backup και για media player

σαν media player δεν το έβαλα τελικά αλλά έκανε τα υπόλοιπα

 

τότε είχα πάρει AMD A8 5600K, Asrock FM2A75 Pro4-M, Corsair CX430 γύρω στα 200 και του είχα κοτσάρει και ένα δίσκο και μνήμη που είχα

σήμερα αν ήθελα να κάνω κάτι παρόμοιο δεν ξέρω τι θα έκανα, λογικά θα έψαχνα κάτι πιο μικρό και κάτι πιο efficient σε ρεύμα για να μην με νοιάζει να είναι πάντα on, αν και υποψιάζομαι οτι δεν καίει και πολλά το παραπάνω

 

επίσης έχω κι ένα ouya το οποίο περιμένω να γίνει port κάνα linuxάκι ή να φτιάξουν καλύτερα το xbmc του για να γίνει άνθρωπος και να το δοκιμάσω, ούτε αυτό θα το πρότεινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα παρόμοιο μηχάνημα της Asus ο tritonas. Ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει για την χρήση και την κατανάλωση.

 

εγώ ξεκίνησα με σκοπό να πειραματιστώ και γιατι προέκυψε η αναγκη να έχω κάπου μαζεμένα όλα τα αρχεία απο μεταπτυχιακό κλπ. Απλα είπα μήπως μπορώ να βλεπω και τις ταινίες απο το ίδιο μηχάνημα.

 

ξαναλέω ότι και να μην μπορεί να αναπαράγει κάτι θα το κάνω stream στο desktop, αν και δεν έχω hd υλικό. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μπορώ να διαμοιράζω αρχεια στα PC του σπιτιού. Αλλα και να τα έχω διαθέσιμα και απομακρυσμένα.

 

κάνει για αυτη την δουλεια; εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι overkill με αυτα τα specs και ότι δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω στο full.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...