Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να αγοράσω το raspberry για home server;


mask2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και νομίζω ότι το odroid θα με βολέψει πιο πολύ.

 

@casperino Όλες αυτές τις διεργασίες(διαμοιρασμό αρχείων και ταυτόχρονα κατέβασμα torrent) τις έτρεχες μαζί; Θα έχω σχεδόν πανομοιότυπο setup. 500αρης hdd με εξωτερική τροφοδοσία. 

 

Εγώ αυτό το βίντεο είδα και είχα ενδοιασμούς αν μου κάνε το RPi. Ο τύπος τρέχει (SMB,NFS,Dropbox,rsync,OwnCloud) σε rasbian και λέει ότι τον έχει βολέψει.

 

Ξαναλέω ότι θα πάω για το odroid αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει κοιτάει κι αυτό (ίσως να είναι χρήσιμο σε κάποιον): http://www.insomnia.gr/topic/519369-rasberry-pi-vs-cubieboard-vs-beaglebone-black/?p=53015984

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και νομίζω ότι το odroid θα με βολέψει πιο πολύ.

 

@casperino Όλες αυτές τις διεργασίες(διαμοιρασμό αρχείων και ταυτόχρονα κατέβασμα torrent) τις έτρεχες μαζί; Θα έχω σχεδόν πανομοιότυπο setup. 500αρης hdd με εξωτερική τροφοδοσία. 

 

Εγώ αυτό το βίντεο είδα και είχα ενδοιασμούς αν μου κάνε το RPi. Ο τύπος τρέχει (SMB,NFS,Dropbox,rsync,OwnCloud) σε rasbian και λέει ότι τον έχει βολέψει.

 

Ξαναλέω ότι θα πάω για το odroid αλλά....

 

 

Ενα rpi εχω... Οπότε ναι όλες μαζί. 

 

Το rpi to χρησιμοποιώ για διαμοιρασμό αρχείων με SMB, ταυτόγχρονα ανεβάζει και κατεβάζει torrents με το Deluge( με διαφορά ο καλλίτερος απο ολα τα αλλα). Του έχω βάλει το Tt-rss και Dnsmasq (δηλαδη το χρησιμοποιω και σαν DNS, DHCP server) κυρίως για DNS cashing, που πραγματικά μου έχει βελτιώσει τις ταχύτητες στο Browsing.

 

Το owncloud το είχα δοκιμάσει αλλα επειδή το ήθελα κυρίως για rss feed agregator προτίμησα το tt-rss.

 

Γενικα, δεν πιστευω οτι κάποιος θα χάσει παίρνωντας το raspberry pi. Υπάρχουν τόσα πολλα project που μπορει να υλοποιήσει  και μια αρκετα μεγάλη κοινότητα να το υποστηρίζει... 

 

Κάθονται ορισμένοι και λένε οτι θέλει πληκτρολόγια οθόνες και χίλια δυο. Βλακείες... Μπορέις άνετα να το χειρίζεσαι μέσω SSH. Μια καρτούλα SD και έναν φορτιστή κινητού, κατα πάσα πιθανότητα θα κάνει τη δουλειά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rpi to χρησιμοποιώ για διαμοιρασμό αρχείων με SMB, ταυτόγχρονα ανεβάζει και κατεβάζει torrents με το Deluge( με διαφορά ο καλλίτερος απο ολα τα αλλα). Του έχω βάλει το Tt-rss και Dnsmasq (δηλαδη το χρησιμοποιω και σαν DNS, DHCP server) κυρίως για DNS cashing, που πραγματικά μου έχει βελτιώσει τις ταχύτητες στο Browsing.

 

Σε θέμα ταχύτητας λές; Καλύτερα λες να βγάλω το transmission και να βάλω το deluge;

Πως το χειρίζεσαι το deluge; Γίνεται μέσω browser ή μόνο αν έχεις το πρόγραμμα στο pc σου (windows) και δηλώνεις κάποια IP ή κάτι παρόμοιο (μάλλον το προτιμώ αυτό :) );

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θέμα ταχύτητας λές; Καλύτερα λες να βγάλω το transmission και να βάλω το deluge;

Πως το χειρίζεσαι το deluge; Γίνεται μέσω browser ή μόνο αν έχεις το πρόγραμμα στο pc σου (windows) και δηλώνεις κάποια IP ή κάτι παρόμοιο (μάλλον το προτιμώ αυτό :) );

 

Ειχα δοκιμάσει το transmission και ελεγα, γιατι ρε γμτ δεν πιάνει full ταχύτητα αφου είμαι σε private tracker... Και μετά διάβαζα σε φορουμ καποιους να λένε οτι δεν είναι δυνατο και αλλες τέτοιες βλακίες. Μέχρι που δοκίμασα το deluge... 

 

To deluge μπορείς να το χειριστείς και απο browser αλλα έχει και πρόγραμμα για windows( το gui του είναι της ίδιας φιλοσοφιας με το utorrent). 

 

Δες τον οδηγο στο howtogeek.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν χτες εκανα εγκατάσταση Xubuntu 13.10 στο ODROID U3 σε μια noname 8gb SD. Οι εντυπώσεις μου μέχρι στιγμής είναι αρκετά καλές. Πολύ πιο ισχυρό και σταθερό σε σχέση με το Rpi. Η εφαρμογές που τα χρησιμοποιώ κυρίως είναι για mining με USB erupters και για παρακολούθηση χώρου με real time μετάδοση audio/video μέσω webcam.

To pi τα έβρισκε αρκετά σκούρα με αυτά, το mining process του έτρωγε 20% CPU, το video 40% και το υπόλοιπο 40% που έμενε δεν έφτανε για να μπορεί να γίνει mp3 encoding του ήχου.. (γι'αυτό και πήγα άλλωστε στο odroid)

Τώρα με όλα αυτά η χρήση CPU συνολικά δεν ξεπερνάει το 10%!!! Μιλάμε για τεράστια διαφορά.. (λογικό αφού από τη μια έχουμε 700Mhz μονοπύρηνο και από την άλλη 1.7GHz 4πύρηνο...)

Desktop χρήση δεν έκανα καθόλου (βασικά δεν έχω καν mini HDMI, παίζω μόνο με SSH)

Από τη στιγμή που το παρήγγειλα μου ήρθε σε ~1.5 βδομάδα με EMS. Σημαντικό - πείτε να σας κάνουν το τιμολόγιο 50% της αξίας για να μην έχετε κίνδυνο να πληρώσετε τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.

 

εγώ διαβάζω στο forum του κυρίως ότι δεν τα πάει καλά με το xbmc και ότι μάλλον δεν θα λυθεί αμεσα το πρόβλημα.

 

έτσι λοιπόν σκέφτομαι να καταλήξω στο εξής. Το odroid θα είναι ο server του σπιτιού και το κατεβαστηρι. Η τηλεόραση θα είναι συνδεμένη με τον desktop(όπως είναι και τώρα) και απλα αν θέλω να δω ταινία(με οποιονδήποτε player) θα την παίρνω απο τον server.

 

είναι λέτε εφικτό αυτο με το odroid η λέω βλακειες;

 

εμένα στο site τους μου βγαινει 94 δολλαρια με θήκη,φορτιστή και μεταφορικά. Πάντα μιλάμε για το community edition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mask2011

 

Θεωρώ αρκετά καλή την υλοποίησή σου.

 

@bomberb17

 

Φίλε, εάν το δοκίμαζες ως Desktop replacement θα βοηθούσες πάρα πολύ να πάρουμε μια απόφαση!! Βλέπω αποδόσεις και ταχύτητες στα βιντεάκια εντυπωσιακές. Αλλά θα ήθελα έναν δικό μας να μας πει εντυπώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bomberb17

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση. Αν δοκιμάσεις media player (xbmc) καλοδεχούμενη η άποψη σου! :)

 

 

Κάτι ακόμα, το mining αξίζει, "κάνει δουλειά";

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου αλλά μου ακούγεται ενδιαφέρον


Ειχα δοκιμάσει το transmission και ελεγα, γιατι ρε γμτ δεν πιάνει full ταχύτητα αφου είμαι σε private tracker... Και μετά διάβαζα σε φορουμ καποιους να λένε οτι δεν είναι δυνατο και αλλες τέτοιες βλακίες. Μέχρι που δοκίμασα το deluge... 

 

To deluge μπορείς να το χειριστείς και απο browser αλλα έχει και πρόγραμμα για windows( το gui του είναι της ίδιας φιλοσοφιας με το utorrent). 

 

Δες τον οδηγο στο howtogeek.

 

Θα το εγκαταστήσω τώρα αν προλάβω..

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν το ήξερα για το transmission.

Και αρχικά πήγα να εγκαταστήσω το deluge αλλά άλλαξα γνώμη λίγο πριν το βάλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...