Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να αγοράσω το raspberry για home server;


mask2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

mask2011 η γνώμη μου είναι πως σου κάνει το raspberry, αλλά για ελαφριά πράγματα.

Από όλα αυτά που ρωτάς νομίζω το torrent θα είναι το πιο αργό. Ωστόσο για 1-2 torrent δε θα έχεις πρόβλημα. 

Επίσης θα χρειαστείς εξωτερικό hub με δική του τροφοδοσία, οπότε έχεις ένα επιπλέον κόστος 5-10 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης θα χρειαστείς εξωτερικό hub με δική του τροφοδοσία, οπότε έχεις ένα επιπλέον κόστος 5-10 ευρώ.

 

Σωστό...

Προτιμότερο είναι (κατ εμε) να πάρει hub που θα τροφοδοτεί και το rpi. Άρα 5 ευρώ αντί για 10 (γλιτώνει άλλο ένα 5ευρω) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thodoris1985

 

Το hub του θα πρέπει να έχει δική του τροφοδοσία, εάν ο σκληρός του δεν έχει δικιά του! Δε νομίζω το Pi να μπορεί να τροφοδοτήσει μεγάλες συσκευές. Οπότε το κόστος είναι μεγαλύτερο από 10 ευρώ.

 

@mask2011

 

Για 2 συνθέσεις Pi θα χρειαστεί διπλά παρελκόμενα: κουτιά, μνήμες... Το κόστος ανεβαίνει πάνω από 100 ευρώ! Σε αυτά ή πας σε άλλη υλοποίηση ή βάζει κάτι παραπάνω και κάνεις με αξιοπρέπεια τη δουλειά σου! Ωστόσο, εκτός από το Pi που έχει πάρα πολύ μεγάλη υποστήριξη από την κοινότητα, τα υπόλοιπα είναι ρίσκο. Έχεις τη δυνατότητα με ένα παλιό μηχάνημα από αναβαθμίσεις σου ή από φίλους να κάνεις file server/torrent client και να αποφασίσεις μετά για media player? Ένας P4 είναι κάτι παραπάνω από αρκετός για τη δουλειά που θέλεις και μπορεί να επεκταθεί οικονομικά με κάρτες sata!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thodoris1985

 

Το hub του θα πρέπει να έχει δική του τροφοδοσία, εάν ο σκληρός του δεν έχει δικιά του! Δε νομίζω το Pi να μπορεί να τροφοδοτήσει μεγάλες συσκευές. Οπότε το κόστος είναι μεγαλύτερο από 10 ευρώ.

 

Το ίδιο λέμε, απλά έχω αφαιρέσει το κόστος από τροφοδοτικό για το pi (χοντρικά 5). 

Αυτό είχα πάρει για ένα σετάρισμα: http://thepihut.com/products/7-port-usb-hub-for-the-raspberry-pi

Άρα γύρω στα 7 πες...χοντρικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thodoris1985

 

Οκ, κατανοητό!

 

@bomberb17

 

Εντυπωσιακό και από τα βίντεο που έχουν ανεβάσει! Ειδικά αυτό με το Xubuntu είναι ταχύτατο! Από που παρήγγειλες; Από τη σελίδα του odroid; Περιμένουμε εντυπώσεις με όσες λεπτομέρειες σου επιτρέπει ο χρόνος σου σε νέο νήμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε και το ODROID U3.. 4πυρηνο με 2gb, $80 σύνολο με θήκη φορτιστή και μεταφορικά.. Μόλις μου ήρθε εμένα θα σας πω εντυπώσεις

 

Πλάκα κάνεις έτσι; Δηλαδή 60 ευρώ!!!;;

Εννοείται ότι περιμένουμε εντυπώσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο λέμε, απλά έχω αφαιρέσει το κόστος από τροφοδοτικό για το pi (χοντρικά 5). 

Αυτό είχα πάρει για ένα σετάρισμα: http://thepihut.com/products/7-port-usb-hub-for-the-raspberry-pi

Άρα γύρω στα 7 πες...χοντρικά πάντα

 

10 λίρες + μετοφορικά = ~20 ευρώ :)

 

@bomberb το odroid το θέλω τρελλά!!! Έχουν κάτι φίλοι και μαθαίνω τα καλύτερα. Το θεωρώ μακράν το καλύτερο (και το udoo το θέλω γιατί έχει το atml επάνω...).

 

Όσο για το Pi, μην ξεχνάτε ότι με 2-4ευρώ έχει hardware decoding για Mpeg2 και VC1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λίρες + μετοφορικά = ~20 ευρώ :)

 

Ανάλογα από που θα το πάρεις! Τυχαία το βρήκα αυτό το site

Επίσης δεν το πήρα μόνο του. Απλά επιδή έχει ξεκινήσει το topic για αγορά ολόκληρου συστήματος, κάτι τέτοιο θα συμφέρει. Για μόνο του, καλύτερα κάτι από πιο κοντά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει και eMMC που είναι πιο γρήγορη από άλλες κάρτες, γι' αυτό μάλλον είναι ταχύτατο. Οπότε υπολογίστε κάτι παραπάνω, εκτός εάν ξέρετε από που μπορούμε να πάρουμε eMMC πιο φθηνά!

 

Άντε πάλι, μας βάλατε στα μεράκια :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκληρός που έχω τώρα έχει δική του τροφοδοσία, οπότε δεν θα χρειαστεί το hub προς το παρόν.

 

Βλέπω πως υπάρχει διχογνωμία για το Rpi ανάμεσα σε αυτά που λέτε και σε αυτά που βλέπω στο net. Θα προτιμήσω την δική σας γνώμη γιατί είναι πιο "κοντινή" σε εμένα. Κάποιοι το έχετε ή το έχετε χρησιμοποιήσει.

 

Ψήθηκα για το odroid και είμαι στο τσακ να το παραγγείλω. Λέω να πάρω και θήκη και φορτιστή. Μου βγαίνει στα 68 ευρώ από το site τους.

 

Να το τολμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για raspberry υπάρχει και το ελληνικκό site που έχει διάφορα καλούδια για αγορές

 

http://www.nettop.gr/index.php

 

από τι βλέπω έχει και τις δύο εκδόσεις του cubieboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένω λιγάκι. 

 

Αν μπορεί ο bomber να μας περιγράψει το setup και την χρήση που θα κάνει θα ήταν τέλειο. Επίσης διαβάζω για κακές επιδόσεις σε 1080p στο xbmc σε Linux αλλά εμένα δεν με νοιάζει πολύ. Πρώτον όπως είπα με ενδιαφέρει πιο πολύ ο διαμοιρασμός και το κατέβασμα torrent και δεύτερον δεν έχω hd υλικό. Οπότε μέχρι να αποκτήσω ίσως έχουν λυθεί τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατι λέγονται οτι το raspberry είναι αργό και αν πραγματικά το έχουν δοκιμάσει.

 

Λοιπον απο την δικη μου εμπειρία.

 

Εχω συνδέσει πανω του έναν 500αρι σκληρο 3.5 με δική του τροφοδοσία, διαμοιράζει άνετα στα άλλα pc οτι αρχείο του έχω δώσει ακόμη και 1080 με 16gb μέγεθος χωρίς σπασίματα ή κολλήματα στο βίντεο.

 

Οσο για torrent, στην αρχη είχα δοκιμάσει το transmission και πράγματι δεν είχα καλες ταχύτητες τώρα που χρησιμοποιω το deluge μου δίνει full ταχύτητα, βεβαια δεν του βάζω πάνω απο 12-13 torrents συνολικα(up/down).

 

Οσο για το xbmc απο το λιγο που το δοκιμασα στο rpi ναι κολλούσε αλλα όχι στις ταινιες όσο στο περιβάλλον του xbmc, οχι σε τραγικο βαθμο βέβαια. Ισως να έχει αλλάξει και αυτο πλεον αφου το είχα δοκιμάσει πριν 2 χρόνια...

 

Ολα αυτα σε ethernet, εννοειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...