Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να αγοράσω το raspberry για home server;


mask2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τρώει το χέρι μου να ασχοληθώ με ssh και να φτιάξω ένα home server για να διαμοιράζω μουσική και τις λίγες ταινίες/σειρές που έχω στους υπολογιστές στο σπίτι. Επίσης και να κατεβάζω κανένα torrent. 

 

Σκεφτόμουνα να βάλω τον εξωτερικό σκληρό που έχω(έχει εξωτερική τροφοδοσία) πάνω στο Rpi και από εκεί να διαμοιράζω αυτά που θέλω.

 

1) Το rpi κάνει για αυτήν την δουλειά ή θα έχω κολλήματα; Όσοι το έχετε και το χρησιμοποιείται σας έχει αφήσει ικανοποιημένους;

 

2) Αν κάποια στιγμή το κάνω media center(με το xbmc) θα τα καταφέρνει με την αναπαραγωγή των βίντεο ή θα σέρνεται; Ρωτάω γιατί διαβάζω διάσπαρτα σχόλια του τύπου πάρε το τάδε που είναι πιο δυνατό από το Rpi κλπ.

 

3) Υπάρχει κάτι καλύτερο που να μπορώ να το χρησιμοποιήσω για την ίδια δουλειά; Μέχρι όμως το πολύ 60 ευρώ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για αναπαραγωγή λίγο χλωμο και για τα λεφτά που δίνει είναι μονόδρομος νομίζω. Δες και το beagleboard που είναι καλύτερο σε χαρακτηριστικά. Πάντως και το δικό μου naserver της qnap σε marvell είναι βασισμένο και κάνει μια χαρά διαμοιρασμό μέσω upnp twonkymedia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το beaglebone black ειναι καλό αλλά δεν υπάρχει διαθεσιμο σε δύο τρία μαγαζιά που κοίταξα. Αν έχεις υπόψιν σου κάποιο που να το έχει σε λογική τιμή και να υπάρχει διαθέσιμο, ευχαρίστως να το δω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Pi παίζει HD με hardware acceleration (και mpeg2 με +4λίρες για να ξεκλειδώσεις το hardware acceleration).

Επίσης το XBMC δουλεύει, και υπάρχουν και έτοιμες distro (raspmc) για αυτή τη δουλειά.

Σαν DLNA που το δοκίμασα παίζει, αλλά δεν ασχολήθηκα και πολύ.

 

Αν θες να κάνεις κάτι άλλο όμως είναι αργό. Νομίζω και για torrents θα είναι αργό (εγώ δοκίμασα με usb 8gb για την αποθήκευση και κόλλησε το σύμπαν).

 

Αν θες να παίξεις στο ~50ε τότε δεν ξέρω τι επιλογές έχεις.

Αν θες να ανέβεις πιο πάνω, υπάρχουν πολλά (odroid πχ που είναι κτήνος, udoo, beaglebone, cubox).

 

Προσωπικά, το έβαλα προχθές για MPD και σήμερα του παράγγειλα και ένα φθηνό DAC για να έχει καλύτερο ήχο. Μια χαρά παίζει ο MPD, αλλά ο ήχος που έχει στο jack είναι άθλιος.

Θα του βάλω και ένα ρελέ να ανοιγοκλείνει τον ενισχυτή και τέλος. Αν θα αξίζει το DAC, δεν το ξέρω ακόμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα είπε ο mandos. Είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να κάνεις "υποχωρήσεις" μιας και δίνεις λίγα. Υπάρχει εδώ ένας καλός οδηγός στα ελληνικά από άνθρωπο πολύ σχετικό. Αν κοιτάξεις λίγο παραπάνω στη σελίδα του, θα δεις και άλλες υλοποιήσεις, που φυσικά ξεφεύγουν από την ~50€ τιμή του Ρι αλλά είναι σίγουρα πολύ πιο ΕΥΧΡΗΣΤΕΣ.

 

Το Ρι έχει όμως και το φοβερό πλεονέκτημα της ελάχιστης κατανάλωσης. Τι ελάχιστη, σα καντήλι καίει.

 

Γενικά, σήμερα που τα C2D πουλιούνται πια σε πολύ φθηνές τιμές, μια χαρά μπορείς να στήσεις ένα τέτοιο μηχανάκι με λίγα λεφτά. Όλο και κάποιο κουτί/τροφοδοτικό θα έχει κάπου περισσέψει, οπότε δεν είναι απίθανο να το κάνεις και με ~130€. Το θέμα είναι οτι ένα κανονικό PC έχει και κανονική κατανάλωση. 

 

Τέσπα, ρίξε μια καλή ματιά στη σελίδα του παιδιού. Θα καταλάβεις τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mask2011 

 

Εσύ θέλεις ένα φθηνό HTPC για την τηλεόραση με υψηλό m-g-f-waf (mom-girlfriend-fiance-wife acceptance factor) :-D. Πιθανότατα γι' αυτό και πας σε Pi με 50 ευρώ. Δες λίγο το δικό μου σετάρισμα: My-Ditto 2 bay nas προσφορά με 54 ευρώ από το eshop. Έχει μέσα 2 δίσκους 2ΤΒ ο καθένας και μοιράζει τα αρχεία στο σπίτι μέχρι και στα κινητά γιατί έχει μια εφαρμογή. Πριν από αυτό οι δίσκοι ήταν σε έναν AMD X2 που είχα μαζέψει κομμάτι κομμάτι από φίλους, ebay και αναβαθμίσεις. Είχε πάνω Debian, αλλά τελικά αποφάσισα να τον αντικαταστήσω με κάτι πιο οικονομικό σε ενέργεια και να του αναθέσω άλλο ρόλο. Δε συγκρίνεται το MyDitto βέβαια με τον AMD X2 σε δυνατότητες (είχα Plex πάνω, αλλά μου δημιουργούσε πρόβλημα με τα δικαιώματα των αρχείων), αλλά και μόνο που είναι πιο μικρό και με μικρότερη κατανάλωση άξιζε την αλλαγή.

 

Για media στην τηλεόραση προβληματίζομαι κι εγώ αρκετά. Προς το παρόν έχω ένα Iamm ntr 83 με σκληρό δίσκο, αλλά και αυτό πρέπει να αντικατασταθεί. Το Pi δεν τα καταφέρνει, τα android sticks έχουν πάρα πολλά χαζά, το Chromecast δε μου γέμισε το μάτι... οπότε κι εγώ είμαι στο ψάξιμο. Λεφτά για HTPC δεν υπάρχουν και να βάλω κάποιο mini tower στο σαλόνι, δεν παίζει!!

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι για media player το cubox είναι πολλά υποσχόμενο (και προσιτό), στο δρόμο που χάραξε το Pi

 

αλλά ο Mask λέει ότι "αν" βάλει xbmc, ως πρώτο στόχο λέει βάζει το διαμοιρασμό αρχείων

και εκεί βέβαια, ένα NAS της Zyxel (παράδειγμα, επειδή τα έψαχνα μια εποχή) μάλλον θα κάνει καλύτερη δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mandos

 

Συμφωνώ! Ταλαιπωρήθηκα αρκετά όταν ήταν να φτιάξω ένα all-in-one μηχάνημα! Γι' αυτό κατέληξα σε ένα NAS που έχουν πρόσβαση οι συσκευές του σπιτιού. Οπότε ψάχνω τώρα για media player στην TV. Δεν πάω σε λύση android stick, γιατί διάβασα πολλά προβλήματα, ειδικά με το wifi τους. Αλλιώς το xbmc το παίζουν στα δάχτυλα! Ευχαριστώ για τις προτάσεις για το media player! Το Cubox είναι τρομερό, αλλά δεν υπάρχει ακόμα στην αγορά... νομίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ k_antoni Δεν με νοιάζει τόσο να το θέλει η κοπέλα(μαζί της μένω). Έτσι και αλλιώς ή θα μου πει τι το θες αφού είναι άχρηστο ή δεν θα καταλάβει καν ότι το πήρα.

 

Η δεύτερη πρόταση του mad-proffessor νομίζω ότι με καλύπτει απόλυτα, αν και υπερβαίνει ελάχιστα το budget μου. Μάλλον θα καταλήξω εκεί αν το βρω πουθενά. Πιστεύω ότι θα μπορεί να αντεπεξέλθει για τον διαμοιρασμό αρχείων που θέλω και για κατεβαστήρι αλλά και για το xbmc(που μου είναι αχρείαστο γιατί δεν έχω μεγάλο όγκο ταινιών/σειρών).

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. 

 

Update:

 

Τελικά δεν μπορώ να το βρω από πουθενά. Κρίμα και είναι ότι πρέπει.

Επεξ/σία από mask2011
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετά βλέπεις αυτό: http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/gigabyte/gigabyte-ανακοίνωσε-νέα-mini-ιτχ-μητρική-με-εν-r6136

και λες αν είχε DisplayPort & HDMI γιατί να κοιτάξω σε άλλες λύσεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνεχίζοντας το ψάξιμο στον κόσμο των embedded, βρήκα το marsboard με τον a20 αλλά είδα ότι υπάρχουν και πολλά προβλήματα γύρω του.

 

Μετά κοίταξα και το cubieboard(υπάρχει και σε ελληνικό μαγαζί). Το 1ο υποστηρίζεται κανονικά αλλά βγαίνει από το budget μου λίγο. Το 2ο δεν υποστηρίζεται από το arch-arm(τουλάχιστον όχι ακόμα) και βγαίνει κατά πολύ από το budget μου. Η αλήθεια είναι ότι με δελέασε το διπύρηνο αλλά ξενέρωσα που δεν έχει υποστήριξη για arch.

 

Ψάχνοντας και πάλι για το raspberry είδα πολλούς οδηγούς και βίντεο που λένε ότι μπορεί να υποστηρίξει home server(διαμοιρασμό από σκληρούς, backups, owncloud, κατέβασμα torrent). Το θέμα είναι με πόση ευκολία ή δυσκολία τα κάνει όλα αυτά; Επίσης σκέφτηκα και την λύση να αγοράσω 2 raspberry και να χωρίσω της δουλειές που θα κάνουν. Νομίζω και πιο φθηνά θα μου έρθει και θα βολευτώ. Καταλαβαίνω πως δεν πρόκειται για πολύ δυνατό μηχάνημα αλλα μήπως θα καλύψει τις ανάγκες μου;

 

Θα πω για άλλη μία φορά τι χρήση που θέλω να του κάνω. Θα του βάλω επάνω έναν εξωτερικό σκληρό που έχω(αργότερα θα πάρω και έναν ακόμα).

 

Θέλω να αποθηκεύω στον σκληρό όλη μου την μουσική και τις ταινίες/σειρές και όλα τα σημαντικά αρχεία που έχω(φωτογραφίες, εργασίες κλπ.), και να έχω πρόσβαση σε αυτά(κυρίως στα σημαντικά αρχεία και στην μουσική).

 

Θέλω να τρέχει ένας torrent client αλλά όχι συνέχεια μιας και δεν κατεβάζω πολύ. Απλά τώρα το σκέφτομαι όταν είναι μεγάλο το αρχείο λόγω κατανάλωσης του desktop.

 

Τέλος θα το συνδέσω με την τηλεόραση μέσω του hdmi για να βλέπω τις ταινίες που θα είναι στον σκληρό. Δηλαδή δεν θα γίνετε streaming σε άλλο υπολογιστή ή άλλη συσκευή. Η αναπαραγωγή ταινιών επίσης δεν θα γίνεται συχνά. Δεν έχω hd υλικό γενικά.

 

ΥΓ εννοείται ότι η αγορά θα γίνει από το ebay ή amazon.

 

ΥΓ2 Ελπίζω να μην σας έπρηξα.  

Επεξ/σία από mask2011
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα ήθελα αν δοκιμάσω το cubie που έχει πιο δυνατά χαρακτηριστικά από το rpi, το θέμα είναι ότι δεν υποστηρίζεται το xbmc, και θέλω να το ψάξω λίγο παραπάνω για να δω τι προβλήματα υπάρχουν και αν υπάρχει και κάτι άλλο που δεν υποστηρίζεται.

 

Προσωπικά, ίσως να πήγαινα σε rpi για xbmc και σε cubie για τα υπόλοιπα.

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, έχω φτιάξει ένα AIO μηχανηματάκι με το rpi (NAS, torrent, xbmc) και δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι πλέον δεν είμαι κάτοχος του rpi (μόνο τα σετάρω και τα δίνω) οπότε δε μπορώ να πω περισσότερες λεπτομέρειες για το αν κολλάει κάτι ή όχι.

 

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το xbmc δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα, και σε ταινία 1080 με dts ήχο (σύνολο 16GB αρχείο).

Το μόνο που είχα αλλάξει είναι "gpu_mem_512=128" στο "/boot/config.txt". Θα το δω ξανά το απόγευμα για σιγουριά όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζοντας το ψάξιμο στον κόσμο των embedded, βρήκα το marsboard με τον a20 αλλά είδα ότι υπάρχουν και πολλά προβλήματα γύρω του.

 

Μετά κοίταξα και το cubieboard(υπάρχει και σε ελληνικό μαγαζί). Το 1ο υποστηρίζεται κανονικά αλλά βγαίνει από το budget μου λίγο. Το 2ο δεν υποστηρίζεται από το arch-arm(τουλάχιστον όχι ακόμα) και βγαίνει κατά πολύ από το budget μου. Η αλήθεια είναι ότι με δελέασε το διπύρηνο αλλά ξενέρωσα που δεν έχει υποστήριξη για arch.

 

Ψάχνοντας και πάλι για το raspberry είδα πολλούς οδηγούς και βίντεο που λένε ότι μπορεί να υποστηρίξει home server(διαμοιρασμό από σκληρούς, backups, owncloud, κατέβασμα torrent). Το θέμα είναι με πόση ευκολία ή δυσκολία τα κάνει όλα αυτά; Επίσης σκέφτηκα και την λύση να αγοράσω 2 raspberry και να χωρίσω της δουλειές που θα κάνουν. Νομίζω και πιο φθηνά θα μου έρθει και θα βολευτώ. Καταλαβαίνω πως δεν πρόκειται για πολύ δυνατό μηχάνημα αλλα μήπως θα καλύψει τις ανάγκες μου;

 

Θα πω για άλλη μία φορά τι χρήση που θέλω να του κάνω. Θα του βάλω επάνω έναν εξωτερικό σκληρό που έχω(αργότερα θα πάρω και έναν ακόμα).

 

Θέλω να αποθηκεύω στον σκληρό όλη μου την μουσική και τις ταινίες/σειρές και όλα τα σημαντικά αρχεία που έχω(φωτογραφίες, εργασίες κλπ.), και να έχω πρόσβαση σε αυτά(κυρίως στα σημαντικά αρχεία και στην μουσική).

 

Θέλω να τρέχει ένας torrent client αλλά όχι συνέχεια μιας και δεν κατεβάζω πολύ. Απλά τώρα το σκέφτομαι όταν είναι μεγάλο το αρχείο λόγω κατανάλωσης του desktop.

 

Τέλος θα το συνδέσω με την τηλεόραση μέσω του hdmi για να βλέπω τις ταινίες που θα είναι στον σκληρό. Δηλαδή δεν θα γίνετε streaming σε άλλο υπολογιστή ή άλλη συσκευή. Η αναπαραγωγή ταινιών επίσης δεν θα γίνεται συχνά. Δεν έχω hd υλικό γενικά.

 

ΥΓ εννοείται ότι η αγορά θα γίνει από το ebay ή amazon.

 

ΥΓ2 Ελπίζω να μην σας έπρηξα.  

 

 

Για τα παραπάνω που ζητάς λίγο δύσκολο να χρησιμοποιήσεις μόνο το rasberry (τα κάνει όλα και συμφέρει??). Άμα ήταν έτσι δεν θα αγοράζαμε nas servers ή θα φτιάχναμε pcs. Γιατί δεν εξοικονομείς κάποια χρήματα και να φτιάξεις ένα htpc που να τα κάνει όλα αυτά και να έχεις μια παραπάνω δύναμη, για το μέλλον. Εκτός και αν το θες για λίγο καιρό μόνο. Φτιάξε ένα mini pc. Μπορεί να κοστίζει περισσότερα (εξαρτάται τι βάζεις), αλλά μετά δεν θα έχεις πρόβλημα σε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...