Προς το περιεχόμενο

Τρίποδο Ταξιδιού


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

χαιρετω και αυτη την κατηγορια του φορουμ!!

εχω την δ7000 με 18-200 και θελω να παρω ενα τριποδο για ταξιδια! (το αλλο που εχω ειναι μεγαλο και βαρυ). θελω κατι το οποιο να ειναι μικρο και ελαφρυ για να μπορω να το κουβαλαω ανετα!! εχει καποιος να προτεινει κατι? μπατζετ μεχρι 120-130!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι εγω ημουν στην ιδια αναζητηση για καιρο.

Εψαχνα για μικρο ελαφρυ τριποδο κυριως γιατι χρησιμοπoιω μηχανη και ηθελα κατι να μπαινει σε backpack.

 

Κατεληξα εδώ ->Manfrotto MKC3-P01

 

Αλλα παρολο που το χρησιμοποιω αρκετα περισσοτερο από το velbon sherpa μου είναι μια χαρα για την d5100 και τον 35αρη.Με τον 18-105 αρχιζει και ζοριζετε..Οποτε μαλλων για την d7000+18-200 ισως να είναι ανεπαρκες..

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To velbon με max 2kg επιτρεπτο  βαρος μαλλων θα εισαι οριακα με τον εξοπλισμο σου...

Το slik το εχω δει από κοντα αλλα δεν μου φαινετε τοσο μικρο στα 49cm μαζεμενο.

 

Οποτε μαλλων το mefoto φαινετε η καλυτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να μην ξεχνάμε και την μεσοβέζικη λύση του gorillapod για dslr με μέγιστο βάρος τα 3kg

 

how-to-step2.jpg

 

http://joby.com/gorillapod/slrzoom

 

και την επαναστατική λύση του beanbag!!!! (το φτιάχνεις και μόνος σου αν θέλεις)

 

Zr12HJJrhcBgof61.jpg?resize=620%2C465

 

Γιατί όπως και να το κάνουμε, στο ταξίδι το μέγεθος (και το βάρος) μετράει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγω ημουν στην ιδια αναζητηση για καιρο.

Εψαχνα για μικρο ελαφρυ τριποδο κυριως γιατι χρησιμοπειω μηχανη και ηθελα κατι να μπαινει σε backpack.

 

Κατεληξα εδώ ->Manfrotto MKC3-P01

 

Αλλα παρολο που το χρησιμοποιω αρκετα περισσοτερο από το velbon sherpa μου είναι μια χαρα για την d5100 και τον 35αρη.Με τον 18-105 αρχιζει και ζοριζετε..Οποτε μαλλων για την d7000+18-200 ισως να είναι ανεπαρκες..

full extended ακομη και με ευρυγωνιο (sigma 10-20) η τον super-βλακο-zoom (sigma 18-250) δεν ειδα ζορια.. 5100 και εχω ακριβως το ιδιο τριποδο.. εξαιρετικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

samniotis το γκοριλα ποντ ειναι για αλλη φαση! αν θες να βγαλεις κατι πχ σε ενα δρομο,μια παραλια ή την θες σε συγκεκριμενο σημειο

δεν μπορεις να κανεις κατι με αυτο! μαλλον για το μεφοτο με βλεπω!(αν και το μπολ χεντ δεν μαρεσει :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν ασχολείσαι με panning το ballhead είναι πιο βολικό π.χ σε τοπία

Το mefoto είναι περίπου ίδια με Benro αν δεν κάνω λάθος οπότε για τα λεφτά τους μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το BENRO A350F+BH-0M με ΝΙΚΟΝ D90 και φακούς 18-105 και 70-300. Για τα χρήματά του(120€) είναι vfm νομίζω. Είναι πλήρες μαζί με ballhead που προσωπικά από τότε που χρησιμοποίησα τέτοια κεφαλή δεν την αλλάζω. Είναι ελαφρύ και ανθεκτικό καθώς το χρησιμοποιώ σε κακοτράχαλα μέρη. Σταθερό και αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αλλη η χρηση του μπολχεντ αλλο το πανχεντ! το δευτερο εμενα με βολευει περισσοτερο και το θεωρω πιιο σταθερο και αξιοπιστο.

 

συγκρητικα το μπενρο με το μεφοτο δεν λεει και πολλα. 2εκ πιο μεγαλο οταν ειναι μαζεμενο και 20εκ περιπου διαφορα οταν ειναι κλειστο. λιγο πιο ελαφρυ ειναι απο το μεφοτο !(με την ροουντριπ εκδοση) αν το συγκρινεις με το μπακπακερ τοτε ειναι στα ιδια κιλα 10εκ πιο μεγαλο το μπενρο μαζεμενο και 6εκ πιο μεγαλο οταν ειναι ανοιχτο.. και μεγαλη διαφορα στο βαρος που αντεχουν το μπενρο εχει 2.5 κιλα τα μεφοτο 8!! για μεφοτο με βλεπω την ροουντ τριπ εκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...