Προς το περιεχόμενο

Rasberry Pi Vs Cubieboard Vs BeagleBone Black


DrDeath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

sudo nano /boot/config.txt

έχω προσθέσει αυτά στο τέλος (κάτω κάτω)

hdmi_ignore_cec_init=1

gpu_mem=128

 

Το πρώτο είναι για να μην ανοίγει την τηλεόραση (όταν είναι συνδεδεμένο το HDMI) και το άλλο για 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε... άντε να έρθει τώρα να το στήσω. Και μια τελευταία ερώτηση ρε συ. Ποια SD βάζεις; Αυτή που δίνει το nettop δεν μου γέμισε το μάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε με το καλό!! Εγώ ακόμα δεν έχω πάρει δικό μου (παίζει να πάρω odroid αν δω ότι είναι ok με xbmc)

Αλλά παίρνω γνωστών μου και τα κρατάω κανα μήνα, οπότε έχω μια καλή εικόνα για το πόσο σταθερό κτλ είναι.

 

Έχω αγοράσει καμια 10αριά kingston 8GB class 10 (λίγες-λίγες τις πήρα). http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200019382 (είμαι κοντά και πάω και παραλαμβάνω από το κατάστημα) κανένα πρόβλημα δε μου έχει βγάλει: http://elinux.org/RPi_SD_cards ψάξε για "SDC10/8GB"

 

 

Υ.Γ. και τις είχα πάρει 6.91, τις έριξε πρόσφατα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτην την εποχή ψάχνω και εγώ embedded σύστημα αλλα όχι για media center μόνο. Το θέλω κυρίως για home server\κατεβαστηρι.

 

έχω κοιτάξει διαφορα boards. Όλα έχουν απο κάποια έλλειψη. Ιδανικό και με λίγα λεφτά δεν υπάρχει. Εγώ μάλλον θα καταλήξω στο odroid u3. Είναι σαφώς πιο ακριβο αλλα εμένα θα με βολέψει για αυτο που θελω να κάνω.

 

διαβασα ότι έχει κάποιο θέμα με την αναπαραγωγή 1080p αλλα όπως είπα δεν είναι προτεραιότητα μου. Πάντως αξιζει να του ρίξετε μια ματιά.

 

ωραίο φαίνεται...ψήνομαι να το δοκιμάσω και αυτό(είχα πάρει το raspberry pi), αλλά 25$ shipping;;;;;;

κοιτούσα και cubietruck αλλά ξεφεύγει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DrDeath

Δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο γιατί όπως είναι δε μου είχε κάποιο κόλλημα...Μιας και δεν είναι δικό μου μηχάνημα δεν το πολυ-πειράζω το o/c (πέρα από το gpu που ανέφερα πιο πανω).

 

@rizla7

Το odroid u3 έρχεται με θηκούλα και καλώδια (απ'ότι διάβασα και αν δεν κάνω λάθος) στα 60 ευρώ (80 δολάρια). Δεν είναι πάνω κάτω όσο και το RPi; Αν έχεις πηγή με το RPi φτηνότερο κατα πολύ (όχι ας πουμε 5 ευρώ), θα ήθελα να το μάθω. Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@rizla7

Το odroid u3 έρχεται με θηκούλα και καλώδια (απ'ότι διάβασα και αν δεν κάνω λάθος) στα 60 ευρώ (80 δολάρια). Δεν είναι πάνω κάτω όσο και το RPi; Αν έχεις πηγή με το RPi φτηνότερο κατα πολύ (όχι ας πουμε 5 ευρώ), θα ήθελα να το μάθω. Thanks

 

δε το έψαξα ακόμα ιδιαίτερα να σου πω την αλήθεια..απλά μου έκανε εντύπωση το 60$ το μηχανημα και 25$ για shipping...

αυτό για τη θήκη και καλώδια δε το είδα κάπου...και το pi με κάτι θήκες κτλ που πήρα πήγε αρκετά πάνω συνολικά..

ακόμα και έτσι, αν δεν είχα το raspberry, μεταξύ όλων αυτών, θα ψαχνόμουν για το odroid ή κανα cubietρuck...μου αρέσει το hardware που έχουν... το pi έχει  μεγάλη κοινότητα και είχε δημιουργήσει μεγάλο hype όταν βγήκε και ασχολήθηκαν πολλοί.. πιστεύω και τα άλλα σιγά σιγά θα ανέβουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλήξει. Διαβάζω για το odroid τώρα για κολλήματα. Αυτό το βρήκα από το άλλο νήμα που κάνουμε περίπου την ίδια συζήτηση.

 

Τo odroid έρχεται στα 94 δολλάρια περίπου με θήκη και φορτιστή, δηλαδή 68 ευρώ. Στα 80 δολλάρια με τπτ. 

 

Ξαναλέω πως θέλω ένα τέτοιο board για home server(διαμοιρασμό αρχείων, κατεβαστήρι) κυρίως και δευτερευόντως για media player. Αν δεν γίνεται να παίξει το ίδιοτην ταινία, να κάνει stream στον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία πήρα το rasberry στήθηκε με raspbian και πάει αέρα! Χειρισμό για την ώρα μέσω κινητού αν και θα βόλευε περισσότερο ένα rc (καμιά πρόταση;)

thodoris1985 σ' ευχαριστώ για την βοήθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά, ελπίζω να το χαρείς όσο θέλω να χαρώ κι εγώ το δικό μου όταν το πάρω....χαχαχα

 

Να υποθέσω ότι δεν έχεις smart τηλεόραση, θα το κοιτάξω και θα σου πω για τηλεχειριστήριο, αν και δεν έχω κάνει κάποια κατασκευή ούτε έχω δουλέψει κάποιο έτοιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς το CEC αν κατάλαβα καλά ε; Στην παλιά (Philips 32PFL3404H) λέει ότι τι υποστηρίζει αλλά δεν πολυασχολήθηκα μιας και δεν δούλεψε με την μία (προφανώς κάποια ρύθμιση). Αύριο που έρχεται το τέρας (Samsung UE55F6500) θα το κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα κι αυτό (κατασκευή)...αυτά που προτείνει ο rizla καταλαμβάνουν μια usb . Αν έχεις hub ή χρησιμοποιείς μόνο τη μια usb τότε θα σε βολέψουν (χωρίς να ξέρω πως λειτουργουν)...

 

Αφού όμως λές ότι περιμένεις το "τέρας", θα σε βολέψει πολύ καλύτερα της τηλεόρασης...

Για να δουλέψει το CEC πρέπει να το ενεργοποιήσεις και από την τηλεόραση, στη samsung λέγεται "anynet+", στη philips το έχουν ονομάσει "EasyLink". Ψάξε μήπως θέλει κι εκεί ενεργοποίηση στην τηλεόραση πρώτα.

 

 

edit: Μπορεί να σε ενδιαφέρει και κάποιο hack από samygo. (Δεν έχει σχέση με το RPi)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...