Προς το περιεχόμενο

HP photosmart 3 in 1. μα να τελειωνει τοσο γρηγορα το μελανι?


larry10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα .εδω και καιρο εχω παρει ενα πολυμηχανημα hp photosmart με τυπο μελανιων 364.
Ειναι λογικο μετα απο την εκτυπωση 10-15 σελιδων (εγχρωμες) να θελουν αντικατασταση τα μελανια????και στα αυθεντικα αλλα και απο ξαναγεμισμενα δοχεια το ιδιο πραγμα.και απ την στιγμη που τα μελανια γραφουν πανω οτι ειναι για τουλ 300 σελιδες.
Μηπως πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις?
Μηπως απλα το μηχανημα καταπινει τα μελανια για πλακα ?(μαλλον γι αυτο ηταν σε προσφορα)
Γενικα εκτυπωση γινεται σε αρχεια pdf και υπαρχει αρκετο χρωμα στις σελιδες...........αλλα τοσο μεγαλη διαφορα???μου εχει κανει εντυπωση!!!
ΑΝ ξερει καποιος απο εκτυπωτες ας μου πει τι μπορω να κανω?(αν μπορω)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.reportsfromearth.com/155/designed-to-fail-planned-obsolescence-in-printers-tricks-to-fix-them/

http://advantage77.com/blog/2012/01/25/hps-expiring-ink-cartridges-exposed/

 

Ε,κάπως πρέπει να το βγάζουν και αυτοί το ψωμί τους.

 

Στης ιδιότητες εκτύπωσης πάντως μπορείς να ορίσεις επίπεδα για το πόσο μελάνι θα χρησιμοποιεί στην εκτύπωση, δοκίμασε ποιο χαμηλά επίπεδα για να βρεις αυτό που είναι το χαμηλότερο χωρίς να δείχνει η εικόνα ξεθωριασμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενδιαφερει τοσο πολυ η ποιοτητα επελεξε απο τις προτιμησεις εκτυπωσης--->ρυθμιση ποιοτητας--->προχειρη....

Θα σου αυξησει την ταχυτητα εκτυπωσης και θα σου μειωσει την καταναλωση...Βεβαια μην περιμενεις να κανει και θαυματα αν εκτυπωνεις σελιδες γεματες χρωματα...Αν εκτυπωνεις καθημερινα ισως θα ηταν καλο να κοιταξεις κατα laser μερια και να τον αφησεις στην ακρη τον inkjet...Για καποιον που εκτυπωνει πολυ η αποσβεση γινεται πολυ γρηγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις!!
δεν εκτυπωνω καθημερινα αλλα οι σελιδες εχουν αρκετο χρωμα(εννοω ειναι πολυχρωμες ολοκληρες .....κανονες επιτραπεζιων για οποιον ασχολειται μαλλον θα με καταλαβαινει)
Επειδη ειμαι και ασχεετος η διαφορα inject με laser πια ειναι???δεν χρησιμοποιει μελανια???
για τον σκοπο που τον θελω ειναι καλυτερα ενας laser εκτυπωτης?(εκτυπωση πολυχρωμων σελιδων)
Αν ναι εχετε καποια προταση σε μοντελο???

ΤheELF τι τα ειδα αυτα μ αναψες τα λαμπακια................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν συντομια:

Κατά βάση, η μέθοδος εκτύπωσης των Ink Jet περιλαμβάνει τον ψεκασμό μελάνης στο χαρτί, μέσω μικροσκοπικών ακροφυσίων. Τα περισσότερα μοντέλα διαθέτουν τρία χρώματα μελανιών (μαύρο, κυανό, magenta και κίτρινο), ο συνδυασμός των οποίων στις κατάλληλες αναλογίες παράγει όλα τα διαφορετικά χρώματα.

Βεβαια υπαρχουν και inkjet που παιρνουν ξεχωριστα χρωματα...

 

Οι εκτυπωτές Laser, σε αντίθεση με τους Ink Jet, δεν ψεκάζουν το μελάνι πάνω στη σελίδα. Στην πραγματικότητα, η λειτουργία τους θυμίζει περισσότερο τη λειτουργία των φωτοτυπικών.

Στη θέση του μελανιού, οι εκτυπωτές laser έχουν το toner, μια εξαιρετικά λεπτή πούδρα που είναι συνδυασμός άνθρακα και πολυμερών πλαστικού. Όταν είναι να εκτυπωθεί μια σελίδα με κείμενο ή γραφικά, το χαρτί τυλίγεται γύρω από το drum, ενώ μια ακτίνα laser (ή μια συστοιχία LED) "σχεδιάζει" πάνω στο χαρτί αυτό που θέλουμε να εκτυπωθεί, φορτίζοντάς το ηλεκτροστατικά. Χάρη στο ηλεκτροστατικό φορτίο, το toner προσκολλάται πάνω στο χαρτί, και στη συνέχεια "ψήνεται" στην επιφάνειά του. Αυτός είναι ο λόγος που το χαρτί βγαίνει ζεστό από τους εκτυπωτές laser, και που επίσης αν στάξει νερό σε μια εκτύπωση από laser, το μελάνι δεν θα αρχίσει να τρέχει, όπως στους Ink Jet - ουσιαστικά το toner έχει ενσωματωθεί στο χαρτί.

 

Μπορεις να ανοιξεις ενα θεμα ωστε να σου προτεινουν καποιο εκτυπωτη για τον σκοπο που τον θελεις...προσωπικα για τις εκτυπωσεις στο σπιτι (οι οποιες ειναι μετρημενες) εχω ενα πολυμηχανημα hp οποτε δεν ειμαι ο ιδανικος ανθρωπος για να σου προτεινω κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εκτύπωση φωτογραφιών συμφέρει περισσότερο (οικονομικά) να τις πας σε φωτογραφείο ή στο mediamarkt που έχει αντίστοιχο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...