Προς το περιεχόμενο

Νεος σε linux


DoukiMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα 

 

Δεν εχω ιδεα τι ειναι το linux.

Αλλα εχω ενα παλιο λαπτοπ το hp compaq nx7010 και μου εχουν πει οτι το linux τρεχει σφαιρα σε "παλια" συστηματα.

Cpu:intel pentium m 1.6 GHz 221 MHz

Ram:512mb

 

Θα τα σηκωνει τα linux?

Θα μπορω να κανω αυτο που θελω οπως με τα windows οπως

κανα office,προγραμματισμο C-JAVA-HTML-ANDROID?

 

 

 

απο εκδοσεις δεν εχω ιδεα .

κατεβασα την τελευταια ubuntu και δεν την τρεχει λεει "This kernel requires the following features not present on the CPU:

pae

Unable to boot-please use kernel appropriate for ypur cpu"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να ειμαι πολυ σχετικος, ubuntu μαλλον δε θα σηκωσει.

σε παρομοιο λαπτοπ εχω βαλει debian με lxde και το σηκωνει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στον κόσμο του Linux!

Το Ubuntu καλό είναι, ωστόσο υπάρχουν ακόμη ποιο φιλικές διανομές προς τους νέους χρήστες όπως το Linux Mint.

Θα το σηκώσει το μηχάνημα σου και θα πηγαίνει πιο γρήγορα, αλλά μην περιμένεις και να πάρει φωτιά από την ταχύτητα  :-D

Τώρα για Office έχεις την επιλογή του Libre Office ή OpenOffice αν σε βολεύουν.Αλλιώς θα πρέπει να βάλεις Wine που κάνει εξομοίωση των Windows αλλά εκεί αρχίζεις και μπλέκεις λίγο..

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς κάποιος από εδώ θα βρεθεί να σου απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ts

Το linux είναι «ενα», άρα λέγεται «ΤΟ linux»

 

Ο υπολογιστής σε περιορίζει να επιλέξεις διανομή linux με γραφικό περιβάλλον χαμηλών δυνατοτήτων. Για παράδειγμα αντί για ubuntu να δοκιμάσεις lubuntu ή xubuntu. Για linux mint διάλεξε τη διανομή linux mint xfce

 

Δεδομένου των χαμηλών δυνατοτήτων του μηχανήματος σου εγω θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τα παρακατω και να κρατήσεις οποιο σου αρεσει

 

lubuntu

solydx (δηλαδη xfce) 32bit

antix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή ρίξε και μία ματιά σε αυτόν τον οδηγό. Θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις κάποια πράγματα καλύτερα.

 

Πάντως ΜΗΝ περιμένεις ότι το linux είναι ένα free windows γιατί θα απογοητευτείς. Είναι ένα διαφορετικό λειτουργικό και κάποια πράγματα γίνονται διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μόνα από τα λινούξα που έχω βρει να τρέχουν, που να έχουν και μια χρησιμότητα, στο δικό μου,που και αυτό δεν έχει pae,είναι το wary puppy που είναι πάρα πολύ βασική οπότε και περιορισμένη έκδοση και το pclinuxos (διάλεξε το lxde) που είναι αρκετά πλήρες και έχει πολλά βοηθήματα για άτομα που έρχονται από τα windows(α) .

 

 

(βρες και βάλε xp sp0 ποιο σφαίρα και να δουλεύει σχετικά ό,τι θες δεν έχει, μόνο για android δεν ξέρω αν θα βρεις κάτι που να τρέχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΑ σουρωτήρι. Τόσο παλιά έκδοση λειτουργικού συστήματος μονο σε υπολογιστή χωρίς internet.

Για αυτό και η παρένθεση....

δεν το προτείνω πραγματικά αλλά είναι ότι ποιο γρήγορο που να έχει όλα τα γνωστά εργαλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σαν πρώτη επιλογή θα έλεγα να δοκιμάσεις το linux mint και αν είναι βαρύ κοίτα σε lubuntu η xubuntu. το lubuntu είναι λίγο πρωτόγονο και θέλει λίγο δουλειά να το φέρεις στα μέτρα σου αλλά είναι πανάλαφρυ διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...