Προς το περιεχόμενο

Αγορα dslr + φακος εως 1000€


anrim27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα,για αρχή τουλαχιστον θα μπορω να κάνω τη δουλεια μου με τον 18-55 του kit;Και στο μέλλον θα σκεφτώ την αγορά κάποιου αλλου.

Ο όγκος του 18-55 είναι βολικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα πρώτα βήματα ο 18-55 είναι μια χαρά, απλά να ξέρεις ότι θα σε περιορίσει μετά απο λίγο χρονικό διάστημα μιάς και το zoom του είναι περιορισμένο.

Μην κάνεις το λάθος να πάρεις τον 55-200 σαν συμπλήρωμα μιάς και δεν πρόκειται να τον χρησιμοποιείς - το βάλε-βγάλε ειδικά όταν πάς να πιάσεις την στιγμή δεν είναι εφικτό!

 

Είναι λάθη που έκανα όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι

πήραν την 3100 με τον 18-55, μετά πήραν τον 55-200 και αφού είδα και αποειδα πήρα τον 35άρη (η πρώτη σωστή αγορά μου)

Εντέλει ο επόμενος ήταν ο sigma 18-250 που πραγματικά δεν έβγενε ούτε απο την 3100, ούτε αργότερα απο την 7100 μιάς και ταιριάζει παντού και στην συνέχεια για έξτρα βραδυνές πήρα τον tamron 17-50 2.8

 

Ρίξε μια ματια στο flickr μου να δείς τί βγάζουν οι συγκεκριμένοι φακοί (λίγο πιο κάτω απο την φωτό λέει "additional info", πατάς και σου αναφέρει εστιακό μήκος, ταχύτητα κτλ

http://www.flickr.com/photos/samniotis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε  samniotis πολυ ωραιες οι φωτογραφιες σου.

 

 

 

Οποτε φαινεται να καταληγω σε αρχικη αγορα D5300 + 18-55.

 

Για το φλας, μου ειναι πολυ πιο βολικο να κουβαλαω μαζι μου το sb400. Ειναι αρκετα μικροτερο.

Σαφως το nissin εχει πολυ περισσοτερες δυνατοτητες αλλα με προβλιματιζει ο ογκος του.

 

Πιστευετε οτι με το sb400, θα κανω την δουλεια μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε  samniotis πολυ ωραιες οι φωτογραφιες σου.

 

 

 

Οποτε φαινεται να καταληγω σε αρχικη αγορα D5300 + 18-55.

 

Για το φλας, μου ειναι πολυ πιο βολικο να κουβαλαω μαζι μου το sb400. Ειναι αρκετα μικροτερο.

Σαφως το nissin εχει πολυ περισσοτερες δυνατοτητες αλλα με προβλιματιζει ο ογκος του.

 

Πιστευετε οτι με το sb400, θα κανω την δουλεια μου;

 

 

Η αληθεια ειναι πως βολευει το μεγεθος...Αλλα σαν να μου φαινετε πολυ ακριβο για αυτα που προσφερει..

Του λειπει ενσωμετωμενο difusser\υπερυθρες για off καμερα flash+δυνατοτητα περιστροφης για να κανεις bounce απο τοιχο εαν χρειαστει και σαφεστατα αρκετα πιο αδυναμο..Και ολα τα προηγουμενα στα ιδια χρηματα με τα nissin.

 

Το ενσωματομενο εαν το μαθεις θα καταφερεις να βγαλεις αξιοπρεπης φωτο οπως σου ειπα.Μπορεις να χρησιμοποιησεις diffuser η ακομα και να του ριξεις λιγο την ενταση(μεχρι 3 stop κατεβαινει) πατωντας το κουμπακι για το flash+πληκτρο ev+ροδελα.

 

Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις...

 

Τελος μπορεις να παρεις σκετο το σωμα και να τσιμπησεις μεταχειρισμενο φακο 18-105/18-140 που ειναι οπτικα λιγο καλυτεροι στο ~150ευρω+\-.Επιπλεων ειναι και ελαχιστα πιο φωτεινοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηρα αυτο το φλας και μπορω να πω οτι ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει ποτε.

δε θα προτεινα για κανενα λογο να πας σε φλας νικον,ειναι ακριβα και τα χαμηλοτερα μοντελα ειναι σαπιλες.

 

για μηχανη θα σου προτεινα την 5100 που εχω εγω

σε σχεση με τις ακριβοτερες 5200 και 5300 δεν εχει ιδιαιτερες διαφορες , και δε δικαιολογει για κανενα λογο την τοσο μεγαλη χρηματικη διαφορα.

μονο την D3300 θα ελεγα να παιρνες που εχει τον νεο και καλυτερο φακο κιτ.

εχω επισης τον 35mm 1.8 ο οποιος ειναι πολυ δυσκολος φακος,ειναι στενος και σε μικρους χωρους θα πηξεις για να βγαλεις φωτογραφια

επισης αν δεν εχεις τουλαχιστον μετριες γνωσεις της μηχανης ολες σου οι φωτο θα βγαινουν χωρις focus.

παρε πρωτα το σωμα με τον κιτ φακο,μαθε πως δουλευει η μηχανη και μετα πηγαινε παρε εξτρα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Samniotis εχεις βάλει surface blur στις τελευταιες η ετσι μου φαίνεται?

Αν εννοείς στα πορτρέτα, ναί, μου αρέσει συνήθως να το χρησιμοποιώ μιάς και στα πολλά mp θεωρώ ότι η πολύ μεγάλη λεπτομέρεια στο πρόσωπο "χαλάει" λίγο την φωτογραφία. Μου αρέσει το λίγο πιο smooth

θυμάμαι όταν πρωτοβγήκε η sony a7r ποστάραν κάτι κοντινές απο πρόσωπο κοπέλας στις οποίες φαινόταν τόσο πολύ οι τρίχες (χνούδι) που νόμιζες ότι έβλεπες macro απο κανένα ζουζούνι!

 

Εύρηκα, εύρηκα

 

35mm_fe_crop_zps98f768ce.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...