Προς το περιεχόμενο

Αγορα dslr + φακος εως 1000€


anrim27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Μετα απο πολλές αποτυχημένες αγορες compact φωτογραφικων μηχανων, αποφάσισα να αγοράσω κάτι πολύ καλυτερο και ακριβότερο.

Η χρηση της θα αφορα:

1. φωτογράφηση παιδιών σε κινηση σε εσωτερικούς χώρους (ταχύτητα κλείστρου 1/250 περιπου και πανω)

2. και φωτογραφιες κατα την διαρκεια των διακοπών.

 

Το budjet είναι έως 1000€.Αν η δουλεια μου γίνει και με λιγοτερα χρήματα, δε θα με χαλάσει.Αλλά δεν θελω παλι να πάρω κάτι μέτριο...

 

Ένας φίλος μου πρότεινε τον συνδιασμό:

d3300(body only) + nikkor 35mm f1.8g(500€ + 170€)

Τι γνώμη εψετε;

 

Και γενικότερα τι θα μου προτεινατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε όποια μηχανή θες αλλά αγόρασε εξωτερικό φλας. Παγώνει την κίνηση σε εσωτερικούς χώρους και 1.1 φακό να πάρεις με την D800 θα το χρειαστείς. Και βέβαια διαβασε πολύ ώστε να καταλάβεις πως λειτουργεί η μηχανή και ο φωτισμός γενικότερα

 

Τα λεφτά που δίνεις είναι αρκετά. Ο σταθερός 35αρης θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αρκετά πράγματα από το πως επηρεάζει το διαφραγμα το DOF και να βελτιώσεις τη συνθεση του κάδρου αλλά αρχάριος χωρίς ζουμ δεν θα είναι ευκολα και θα έλεγα ότι ειδικά για οικογενειακές παιδιών σε κίνηση χρειάζεται

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή μου είναι απαραίτητο το εξωτερικο φλας ε;

Μου είχε προτείνει παλαιότερα κάποιος το nikon sb 700.

Το αρνητικό είναι οτι μεγαλώνει αρκετά ο όγκος της φωτογραφικής με το φλας.Αν δεν γίνεται αλλιως ομως,θα συμβιβαστω.

(Δηλαδή, με τον φακό που ανέφερα πριν,χωρίς φλας και με iso 800-1600 δεν θα καταφέρω αυτό που θέλω; )

 

Αν προσθέσω στην αγορά το παραπανω φλας, ποιο σωμα μου προτεινετε και με ποιο φακό;

Επεξ/σία από anrim27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το φλας nikon sb300 https://www.skroutz.gr/c/593/flash-aksesouar-fotografikwn.html?keyphrase=nikon+speedlight+sb300,

τι γνώμη έχετε; Είναι αρκετό για την δουλεια που το θέλω; (πολύ φθηνότερο αλλά και με λιγότερες δυνατότητες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το οποίο είναι μονο για canon μηχανή ε;

Έλεγα για nikon, και δεν μπορουσα να αποφασισω ποιο σωμα και ποιο φακο...αμα βάλω στις επιλογές και την canon...άστα να πάνε.

Εχεις να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμενα και σε μηχανη-φακο;

 

 

 

 

ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ βιαστηκα να απαντήσω. υπάρχει και για nikon.

Επεξ/σία από anrim27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά πρίν αποφασίσεις ποιό σώμα θέλεις, θα πρέπει να αναρωτηθείς κάποια βασικά πράγματα όπως πχ αν θα τραβάς και αρκετό video.

Αν ναί, θα σου πρότεινα να ανέβεις κατηγορία και να πάς στην σειρά 5 (εφ'όσον έχεις αποφασίσει να πάς σε nikon) ώστε να εκμεταλευτείς την σπαστή οθόνη.

επίσης κατ'εμέ ωραίος ο 35 1,8 αλλά την ευκολία που θα έχεις για αρχή με έναν super zoom όπως πχ ο sigma 18-250 ή τον tamron 18-270 δεν θα την βρείς πουθενά!

d5200 + sigma 18-250 + flash = κάτω απο 1000άρικο και αργότερα είτε παίρνεις τον 35άρη για bokeh και βραδυνά άφλασα είτε πάς σε tamron 17-50 2.8 για μεγαλύτερη άνεση λόγω του zoom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα τραβάω βιντεο.

Προτεινε ελευθερα οτι νομιζεις,οι απόψεις μου για το τι θα αγοράσω έτσι και αλλιως συνεχώς αλλαζουν.

Πριν λίγη ωρα είχα καταλήξει (...έλεγα) στην αγορά

 

d5300 (με τον kit φακό)

+ φλας sb400 (ή αυτό που λέει ο φίλος απο πανω)

 

Οι 18-270,18-250 δεν ειναι υπερβολικοί σε μέγεθος και βαρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-Σε καμια περιπτωση μην παρεις φλας που δεν ειναι σπαστο(τα δυο νικον που εβαλες δεν ειναι εαν δεν κανω λαθος)..Δεν θα μπορεις να κανεις bounce τον φωτισμο στο ταβανι(σημαντικοτατο).

 

 

-Εαν θελεις φλας επικεντρωσου στο nissin 622ii,βγαινει κανονικοτατα και για νικον-το εχω-.

 

 

-Εαν τραβας video κοιτα προς canon μερια,ειναι αρκετα μπροστα,ειδικα με τις δυνατοτητες που δινει το magic lantern.Βαλε τα μοντελα που σε ενδιαφερουν στο youtube για να δεις τι video τραβανε,εχει απειρα συγκριτικα..

 

 

-Αν νικον,για πρωτο φακο πηγαινε ειτε για τον 18-105mm ειτε για τον sigma 17-50 2.8. O δευτερος ειναι αρκετα ακριβοτερος αλλα υπαρχει πιθανοτητα να μην χρειαστεις ποτε αλλων.Ο πρωτος εχει παρα πολυ χρησιμο ευρος αλλα ειναι σχετικα "σκοτεινος",γρηγορα θα μπεις στην διαδικασια να παρεις και δευτερο φωτεινο-nikkor 35mm af-s 1.8 που βγαινει στα ~180ευρω.

 

 

-Δυστηχως ισως να μπερδευεσαι απο τις πολλες προτασεις που σου εχουν γινει...

Αλλα εγω θα ελεγα να αφησεις το φλας για μετα.Εαν δεν γνωριζεις πως να τραβας φωτογραφιες θα χασεις την μπαλα εαν προσπαθησεις απο την αρχη να μαθεις να δουλευεις και φλας ταυτοχρονα μαζι με ολα τα αλλα...

 

 

Υ.Γ Εγω τωρα τσιμπησα φλας μετα απο 2 χρονια που ασχολουμε και εχω πελαγωσει καπως...

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα 2 flash που ανέφερα έχουν τη δυνατότητα περιστροφής προς πανω αλλά όχι δεξια αριστερά. Δεν είναι αρκετό;

Φλας λογικά θα πάρω ή απο την αρχή ή μετα απο κάνα μήνα το πολύ αφου είναι απαραίτητο μάλλον για τις φωτογραφιες με υψηλη ταχυτητα κλειστρου σε εσωτερικό χώρο.

 

Θα τραβάω και βίντεο αλλά κυρίως θα χρησιμοποιώ τη μηχανή για φωτογραφιες. Αρα, λέω για nikon και λογικά για την d5300.

 

Δεν ξέρω καθόλου ακόμα για φακό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα 2 flash που ανέφερα έχουν τη δυνατότητα περιστροφής προς πανω αλλά όχι δεξια αριστερά. Δεν είναι αρκετό;

Φλας λογικά θα πάρω ή απο την αρχή ή μετα απο κάνα μήνα το πολύ αφου είναι απαραίτητο μάλλον για τις φωτογραφιες με υψηλη ταχυτητα κλειστρου σε εσωτερικό χώρο.

 

Θα τραβάω και βίντεο αλλά κυρίως θα χρησιμοποιώ τη μηχανή για φωτογραφιες. Αρα, λέω για nikon και λογικά για την d5300.

 

Δεν ξέρω καθόλου ακόμα για φακό όμως.

 

 

Για αναμνηστικες φωτογραφιες μια χαρα δουλεια κανει το φλασακι που είναι ενσωματωμενο στο σωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολικά φωτεινές δεν θα βγαινουν,όπως και στις compact?(Αφού το φλας θα χτυπαιει στην ευθεία)

 

Γι αυτό λέω να πάρω άλλο φλας που να στρέφεται προς το ταβάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς, το απλό bounce στο ταβάνι (εφόσον μιλάμε για παιδιά που κινούνται σε σπίτι) θα σου λύσει τα χέρια. Ο 35αρης είναι μια χαρά φακός και το f1.8 θα σε εντυπωσιάσει αλλά σε παιδιά που τρέχουν ή χοροπηδάνε μιλάμε για πολύ μικρό βαθος πεδίου. Σίγουρα κάποιες θα βγουν καλές αν τραβάς ας πουμε σε ριπή αλλά θα έχεις και πολλές ανεστίαστες και αν "χάσεις" κάποιες στιγμές δεν γυρνάνε πίσω. Υπάρχουν διαφορες λύσεις και για το ενσωματωμένο αλλά θα παιδευτείς για κάτι που με ένα Nissin που σου πρότειναν θα το εχεις ευκολα

 

Αν μιλάμε για αθλητικές ας πούμε δραστηριότητες σε γήπεδα μιλάμε για τελείως διαφορετικό εξοπλισμό

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...