Προς το περιεχόμενο

Nikon D3100


k4t4r4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!
Εγινα προσφατα κάτοχος τ ης 3100! η πρωτη μου φωτογραφικη μηχανή μετα απο το  galaxy s4 :P

Την εχω αγορασει για τον λογο οτι ειμαι μαγειρας θελω να τραβαω επαγγελματικα τα πιατα μου

μου εχουν πει οτι για καλα αποτελεσματα θελω 50ρι φακο με διαφραγμα 1,8 η macro lens

Δεν ξερω μου φαινονται κινεζικα και ιδια

Επισεις για  raw μορφη , το επελεξα και της τραβαω πλεον σε  RAW αλλα δεν μπορω να κανω προεπισκόπηση  στον υπολογιστη μου να της δω απλα!

Τι πρεπει να ξερω για την  NIKON 3100 ?

Ειναι με το κιτ 18-55  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβάζεις το viewNX  απο εκει ανοίγεις τις φωτογραφίες σου και μπορείς να τις μετατρέψεις σε jpg 

ναι οι μακρο ειναι πολύ χρήσιμοι αλλα πριν πας σε κάποιον καλύτερα να συνηθίσεις με τον 55αρι και μετά βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πως τον συνήθισες όταν δεν ξέρεις να ανοίγεις ούτε raw ? ....  δεν εχω κάποιο ύφος αλλά απο περιέργεια 

οι μακρο 

 

food-tomato-macro-drop-wet.jpg

Επεξ/σία από nickarmy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν θελεις να τραβηξεις ολοκληρο το πιατο (ας πουμε ~24εκατοστα διαμετρο) σιγουρα δεν χρειαζεσαι μακρο...

 

Πιθανοτατα τον 50αρη η 35αρη θελεις για να φλουταρεις το φοντο με τα υψηλα διαφραγματα που εχουν (1.8).

 

 

Παντως για αρχη ο 18-55 ειναι μια χαρα(μακροφερνει(!) με μεγεθυνση 1:2,7-εαν δεν κανω λαθος...),καλυτερα αποτελεσματα θα βγαλεις εαν κατσεις και διαβασεις/πειραματιστεις λιγο παρα απο το να παρεις ενα αλλο φακο...

 

Για να βλεπεις τα raw files και να κανεις βασικη επεξεργασια κατεβασε το picasa που ειναι δωρεαν.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη φίλε!

Στις απορίες σου, το raw με απλά λόγια είναι το "ψηφιακό αρνητικό". Δεν είναι μια μορφή που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να ανεβάσεις στο facebook ή να τυπώσεις. Είναι ένα αρχείο μόνο για επεξεργασία που μπορείς αργότερα να το εξαγάγεις σε jpg όπου εκεί θα έχεις την τελική φωτογραφία και θα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις οπουδήποτε.

 

Σε αντιστοιχία με τις κλασικές μηχανές με το φιλμ έχουμε: raw=αρνητικό φωτογραφίας, jpg=εκτύπωση.

 

Χρησιμοποίησε τα προγράμματα που σου ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω για να τα ανοίξεις. Κοίτα αν η μηχανή σου υποστηρίζει να αποθηκεύει raw και jpeg ταυτόχρονα, αν θες οπωσδήποτε raw αν και η γνώμη μου είναι να μάθεις καλά τις λειτουργίες της μηχανής από το manual της πριν αρχίσεις να μπαίνεις στα βαθιά. Στη θέση σου θα έβαζα μόνο jpg στην αρχή. Προσοχή! Αν βάλεις να αποθηκεύονται raw+jpg ταυτόχρονα, θα μειωθεί σημαντικά η χωρητικότητα της κάρτας σου!

Μην αγοράσεις φακό ακόμα, παίξε με τον κιτ! Αν θες να επενδύσεις σε κάτι, πάρε ένα τρίποδο και φρόντισε το θέμα σου να είναι καλά φωτισμένο. Ψάξε στο ίντερνετ για τεχνικές φωτισμού και φωτογράφισης για το θέμα σου, θα βρεις αρκετά tutorials.

Το συγκεκριμένο άθλημα θέλει υπομονή, διάβασμα και πειραματισμούς μέχρι να βγάλεις το αποτέλεσμα που θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@NICKARMY  οταν εννοω οτι τον συνιθησα εννοω οτι δεν βλεπω να καλυπτει αυτο που θελω  μαλλον εγω κανω λαθος η δεν το εχω ψαξει καλα ακομα οσο για την φωτογραφικη δεν με ενθουσιασε ακομα μαλλον φταιει οτι συγκρινω με φωτο που εχουν υποστει φωτοσοπ και τα χρωματα ειναι τοσο ζωντανα.... προσπαθω να τα βρω..

@topos αυτο μαλλον που λες φιλε μου ακριβως θελω να κανω!  παραδειγμα θα σας ανεβασω μια φωτο να δειτε τι φωτο θελω να πετυχω!~

@stratos_k νομιζω ετσι οπως μου τα ειπες καταλαβα λιγο τι παιζει .. μαλλον τα raw δεν ειναι τελειωμενη η φωτο ωστε να παρει περισσότερες επεξεργασιες ενω η jpeg ειναι σαν εκτυπωμενη πια και εκει παιζεις λιγο με τα χρωματα ! 


Παραδειγμα αυτο εδω με τοσο ζωντανα χρωματα

post-190925-0-71050500-1392669089_thumb.jpg

Επεξ/σία από k4t4r4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θέλει αρκετή εξεικίωση με τον φωτισμό ο φακός πιστεύω οτι μπορεί να σου βγάλει πολύ καλα αποτελέσματα 

μια σχετικά καλή 

hamburger_miam_miam_by_nickarmy-d76wfxh.η κακή

dokimi_by_nickarmy-d76wgl8.jpgπου έχει γίνει λάος σε φωτισμό και εστίαση ( μην κράξετε όταν βγαίνουν απο το φούρνο θερίζουν..) 

και μια γρήγορη απο το μουσείο της ακρόπολης στο εστιατόριο με μαύρα σκοτάδια ,άρα φαντάσου τι μπορείς να κάνεις αν έχεις χρόνο και κατάλληλο φωτισμό 

spaghetti_by_nickarmy-d76whvd.jpg

Επεξ/σία από nickarmy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@topos αυτο μαλλον που λες φιλε μου ακριβως θελω να κανω!  παραδειγμα θα σας ανεβασω μια φωτο να δειτε τι φωτο θελω να πετυχω!~

 

 

 

Καταρχας μην τραβας raw εαν δεν εχεις διαθεση να πειραματιστεις με post processing.Οι φωτογραφιες jpeg που βγαινουν κατευθειαν απο την μηχανη εχουν πιο "χτυπητα" χρωματα,ειναι οξυτερες,εχουν λιγοτερο θορυβο και τελος εχουν υποστει καποιες διορθωσεις οσο αφορα τις παραμορφωσεις του φακου.

 

Tip->Γυρνα την ρυθμιση scene(εαν δεν κανω λαθος) σε vivid.Ισως ετσι πλησιασεις στο χρωματικο αποτελεσμα που ψαχνεις...

 

Παντως το 90% στην φωτογραφια ειναι το διαβασμα και ο πειραματισμος.Και στην δικη σου περιπτωση θα πρεπει να ασχοληθεις αρκετα με τον φωτισμο για τα θεματα σου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για αποτέλεσμα σαν αυτό που έβαλες ο φωτισμός θα χρειαστεί διάβασμα πειραματισμό και αρκετό εξοπλισμό (2 ίσως και 3 φλας, ομπρέλες κ.λ.π)

Κάποιες πρώτες ιδέες

http://blog.photoshelter.com/2013/05/back-to-basics-food-photography-lighting-styling/

http://www.peachpit.com/articles/article.aspx?p=1964563

 

Από εκεί και πέρα αφού διαβάσεις δες δουλειές άλλων (π.χ τα καταπληκτικά δειγματα πιατων του Botrini) και φαντάσου πως περίπου φωτισαν το πιατο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγω εχω μια canon 1100d που ειναι η αντιστοιχη 3100 της νικον. Ο 18-55 που ειχε σε σχεση με τον 50αρη f1,8 απλα ειναι μερα με την νυχτα σε τετοιου ειδους φωτογραφισεις σε εσωτερικο χωρο χωρις φλας. Νομιζω ειναι ενας φακος που δεν πρεπει να λειπει απο κανεναν, τελεια πορτρετα.

Οταν εψαχνα θυμαμαι σε ενα ξενο σαιτ εναν μαγειρα που τον ηθελε για τον ιδιο λογο και ηταν κατ´ ενθουσιασμενος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...