Προς το περιεχόμενο

Λειτουργία HDR σε DSLR


stratos_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

 

Αξίζει η ενσωματωμένη λειτουργία HDR που έχουν κάποιες μηχανές; Έχει κάποια πραγματική χρησιμότητα ή απλά είναι ένα εφετζίδικο τρικ που βάζουν για να δικαιολογήσουν ένα νέο μοντέλο της σειράς; Είμαι ανάμεσα σε Canon 600d και 100d και ο μόνος λόγος που θα διάλεγα την 100d είναι αν θα είχε κάποια ουσία το HDR. Δε μου αρέσει ούτε το touchscreen, ούτε το μέγεθος της, προτιμώ την 600d με τα παραδοσιακά κουμπάκια, τον όγκο και την αποσπώμενη οθόνη.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοίτα προσωπικά αχρείαστο μου φαίνεται βέβαια έτυχε αυτή που ήθελα να πάρω να έχει. πρώτα απολα θες τρίποδο. αφου δε σου καθεται καλα η 100d τι το σκέφτεσαι?  :P η αποσπώμενη οθόνη κατ εμε παίρνει πολλά περισσοτερα +++ απότι το ενσωματωμένο HDR.

Επεξ/σία από andreapaog328
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός αλλά από τα λίγα που ξέρω, το HDR μπορεί να σου δώσει πραγματικά μαγευτικές φωτογραφίες σε κάποιες περιπτώσεις.

Όμως το HDR τι είναι; Πολλαπλές λήψεις με διαφορετικές ρυθμίσεις έκθεσης και δεν ξέρω τι άλλο (είπαμε δεν είμαι ειδικός) και μίξη αυτών σε ένα τελικό αποτέλεσμα.

Εφόσον λοιπόν τραβήξεις μια φωτογραφία σε raw τι σε εμποδίζει στον υπολογιστή, από την φωτογραφία αυτή να πάρεις όσες "λήψεις" θες και να δημιουργήσεις το HDR σου;

 

Άρα στη θέση σου δεν θα με προβλημάτιζε καθόλου το ότι δεν έχει ενσωματωμένο HDR η φωτογραφική που θα προτιμούσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ακόμη και να μην τραβάς σε raw αλλά σε jpeg (για οποιοδήποτε λόγο) δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα, απο την στιγμή που η μηχανή είναι σε τρίποδο, απο το να τραβήξεις 3 ίδιες φωτογραφίες με πχ +- 1 ΕV η μία απο την άλλη

 

edit

και επειδή το ξέχασα, η δικιά μου που έχει επιλογή για HDR (D7100) βγάζει μόνο σε φορμά JPEG

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το hdr δινει εντυπωσιακο αποτελεσμα, καμια φορα λιγο ''ψευτικο'' αλλα καποιες φορες ειναι πραγματικα χρησιμο.

Επισης καποιες μηχανες δεν χρειαζοντε τριποδο γιατι ταιριαζουν τις 3 ληψεις μονες τους εφοσον εχουμε και λιγο σταθερο χερι.

Το οτι δεν εχει ενσωματωμενο η μηχανη απο την αλλη το δημιουργεις μονος σου εφοσον υπαρχει η λειτουργεια exposure bracketing.Καποια φθηνα μοντελα δεν εχουν ουτε αυτο.

Η Επομενη και τελευταια λυση ειναι τελειως χειροκινητα και φυσικα σε τριποδο πραγμα κουραστικο.

 

Οσο για το το raw αρχειο, καποιες φορες μπορει να ειναι αρκετο για να δωσει την αισθηση του hdr με την καταλληλη επεξεργασια αλλα σε πολυ δυσκολες συνθήκες δεν αρκεί.

Επεξ/σία από kirlian_camera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...