Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με εκτυπωτη.


karn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!

Αρχικα να ζητησω συγγνωμη αν ποσταρα σε λαθος ενοτητα αλλα δεν βρηκα κατι πιο σχετικο.

Το προβλημα μου ειναι το εξης. 

Εχω εναν laser εκτυπωτη της hp τον cp3525dn. Τον τελευταιο 1 χρονο οταν παω να εκτυπωσω αργει υπερβολικα να παρει την εντολη. Αρχικα νομιζα πως εφταιγε το pc. Ομως, 3 υπολογιστες εχουμε σπιτι και στους 3 συμβαινει το ιδιο. Αρα μαλλον κατι αλλο παιζει.

Για να καταλαβετε για το ειδος του προβληματος σας λεω αυτο:

 

Εχθες πηγα να εκτυπωσω ενα pdf 100 σελιδων. Πατησα εκτυπωση και ξεκινησε να εκτυπωνει μετα απο 10(!) ολοκληρα λεπτα!!! Τραγικο… Το τελευταιο πραγμα που μπορω να σκεφτω οτι μπορει αν φταιει ειναι το καλωδιο usb (ισως επειδη ειναι 5 μετρων και σχετικα παλιο). Αλλα αν ειχε χαλασει λογικα δεν θα επρεπε αν μην εκτυπωνει τιποτα? Να μην μπορει δηλαδη να παρει καν την εντολη.

 

Αν εχετε καποια ιδεα τι μπορει να φταιει, εκφραστειτε ελευθερα! :)

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά με το θέμα μήκους καλωδίου usb, είχα πόσο καιρό στην δουλειά μου να βρω τι φταίει στον κεντρικό μας εκτυπωτή!!!

 

 

Μαντέψτε τι έφταιγε.. :-D   :-D   :-D   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Eχεις τρεις υπολογιστες συνδεδεμενους πανω στον εκτυπωτη με usb,πως ?τον κανεις share απο το ενα pc ή βγαζεις συνεχεια και βαζεις το usb σε καθε pc.Ξαναπερνα τους drivers.

2.Ο εκτυπωτης εχει δικτυο,δοκιμασε απο την καρτα δικτυου για να διαπιστωσεις οτι δεν υπαρχει καθυστερηση και  εκει.

3.Κανε απαραιτητα firmware update απο το site της hp.

4.Δωσε μια demo page του ιδιου του εκτυπωτη για να διαπιστωσεις αν ειναι θεμα ΜΟΝΟ επικοινωνιας.Σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι προβλημα στο formatter.

5.Κανε cold reset και nvram reset 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Eχεις τρεις υπολογιστες συνδεδεμενους πανω στον εκτυπωτη με usb,πως ?τον κανεις share απο το ενα pc ή βγαζεις συνεχεια και βαζεις το usb σε καθε pc.Ξαναπερνα τους drivers.

2.Ο εκτυπωτης εχει δικτυο,δοκιμασε απο την καρτα δικτυου για να διαπιστωσεις οτι δεν υπαρχει καθυστερηση και  εκει.

3.Κανε απαραιτητα firmware update απο το site της hp.

4.Δωσε μια demo page του ιδιου του εκτυπωτη για να διαπιστωσεις αν ειναι θεμα ΜΟΝΟ επικοινωνιας.Σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι προβλημα στο formatter.

5.Κανε cold reset και nvram reset 

 

1. Ενας υπολογιστης ειναι συνδεμενος πανω μονιμα. Τους αλλους (2 λαπτοπ δηλαδη) τους συνδεσα εγω (εναν καθε φορα) για να δω μηπως φταιει το pc. Aλλα και με τους 3 υπολογιστες (και με το pc και με τα λαπτοπ) συνεβαινε το ιδιο.

Εχω ξαναπερασει τους drivers. 

Εχω κανει και firm update. (3)

Στο 2 αν εννοεις να τον συνδεσω με το ethernet καλωδιο με το μοντεμ ειναι λιγο δυσκολο γιατι βρισκεται σε αλλο οροφο (ειναι μεζονετα το σπιτι)

Την demo page του (4) (αν καταλαβαινω καλα ) μολις παταω απ τα κουμπια του την εντολη δουλευει σφαιρα και τη βγαζει ταχυτατα.

Το 5 ουτε καν ξερω πως γινεται!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.fixyourownprinter.com/forums/laser/73873


 


Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση αφου κανεις τα παραπανω και αφου εχεις κανει ηδη κινησεις,θα εχει προβλημα το formatter.


Πρωτα βεβαια,θα επρεπε να δοκιμαστει και η επικοινωνια με δικτυο,αν και αυτο δεν μας λεει και παρα πολλα γιατι μπορει να εχει προβλημα το usb πρωτοκολλο.Παρολαυτα αν παιζει σωστα με δικτυο για να γλυτωσεις ενα πολυ μεγαλο κοστος του formatter,θα πρεπει να τον συνδεεις πλεον με δικτυο,που φυσικα ειναι πολυ ανωτερο απο το usb.


Κριμα δηλαδη που αχρηστευεις την καρτα δικτυου ενω την εχεις πληρωσει.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://www.fixyourownprinter.com/forums/laser/73873

 

Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση αφου κανεις τα παραπανω και αφου εχεις κανει ηδη κινησεις,θα εχει προβλημα το formatter.

Πρωτα βεβαια,θα επρεπε να δοκιμαστει και η επικοινωνια με δικτυο,αν και αυτο δεν μας λεει και παρα πολλα γιατι μπορει να εχει προβλημα το usb πρωτοκολλο.Παρολαυτα αν παιζει σωστα με δικτυο για να γλυτωσεις ενα πολυ μεγαλο κοστος του formatter,θα πρεπει να τον συνδεεις πλεον με δικτυο,που φυσικα ειναι πολυ ανωτερο απο το usb.

Κριμα δηλαδη που αχρηστευεις την καρτα δικτυου ενω την εχεις πληρωσει.

 

 

 

Καταρχας σε ευχαριστω που ασχολεισαι με το προβλημα μου!

Τωρα οσον αφορα τα παραπανω, οκ. Τα εκανα ολα.

Μπορω να πω οτι βελτιωθηκε η κατασταση. Δηλαδη, τωρα παταω εκτυπωση και ξεκιναει απευθειας να εκτυπωνει. 

Το μονο που παρατηρω ειναι πως αν για παραδειγμα του στειλω ενα εγγραφο 50 σελιδων και του πω ''εκτυπωση διπλης οψης'', μεταξυ του καθε φυλλου που τυπωνει υπαρχει καθυστερηση. Δηλαδη τυπωνει το φυλλο με τις σελιδες 1-2 περνανε 10 δευτερολεπτα και παει στο επομενο φυλλο με τις σελιδες 3-4.

Και στο μεταξυ η μπαρα αποστολης δεδομενων (που εχει το pc) βλεπω οτι ''σερνεται''. Σαν να του στελνει μια-μια τις σελιδες. Και καθε φορα που ανεβαινει (ανα 5% ας πουμε για παραδειγμα) τοτε ο εκτυπωτης ξεκιναει να βγαλει το αλλο φυλλο.

 

 

ΥΓ.  Επισης μου πεταει ενα μηνυμα να επαναφερω το serial number που μαλλον χαλασε κατα το reset της nvram αλλα δεν μπορω να μπω στο service menu. Θελει password.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Eπαναφερω αυτο το ''νεκρο'' ουσιαστικα θεμα γιατι τελικα βρηκα λυση για το προβλημα που ανεφερα… 

Μεχρι να καταφερω να κανω τον εκτυπωτη να εκτυπωνει πραγματικα σαν lazer και οχι σαν inkjet 20ετιας τραβηξα τα πανδεινα… 

Τον μετεφερα οπως μου προτεινε ο φιλος roger διπλα στο router και πλεον εκτυπωνα δικτυακα (τζιφος παλι σερνοταν), του αλλαξα μνημες βαζοντας μεγαλυτερες (χωρις παλι αποτελεσμα) , εκανα αναβαθμισεις, reset,... γενικα και τι δεν εκανα...

Τελικα τι ηταν??

Οταν πηγα να αγορασω μαυρο toner επειδη ειχε τελειωσει δεν πηρα αυθεντικο αλλα της q connect απο πλαισιο που οπως μου προτειναν τα βαζουν και αυτοι στον ακριβως ιδιο εκτυπωτη και δεν εχουν κανενα προβλημα.. Παραλληλα ηταν 50 ευρω φθηνοτερα απ τα αυθεντικα (αν θυμαμαι καλα- μπορει και παραπανω) και εδιναν 3000 σελιδες εξτρα… Ακουγοταν αρκετα δελεαστικο οποτε και προχωρησα με το πλανο q connect μελανι… Στην αρχη οταν το τοποθετησα ολα καλα.. Δεν παρατηρησα καποιο εμφανες προβλημα...

Τελικα ομως αυτο ηταν που εκανε ολη τη ζημια. 

Επειδη δεν ηταν το αυθεντικο δεν εστελνε σωστα δεδομενα θερμοκρασιας στους αισθητηρες του εκτυπωτη. Αποτελεσμα? Ο εκτυπωτης αφου εκτυπωνε μια σελιδα, για να προστατεψει το τονερ απο υπερθερμανση περιμενε 10 με 20 δευτερολεπτα… Καταλαβαινετε ποσο τραγικο ειναι αυτο αν εχεις να τυπωσεις 200-300 σελιδες…. 

Ευτυχως και να ναι καλα, ενα παλικαρι απo internetικο καταστημα μου εδωσε την ιδεα οταν ειχα παει να αγορασω ακομα μεγαλυτερες και ταχυτερες μνημες… Μου ειπε βαλε πρωτα αυθεντικο τονερ και αν δεν δεις βελτιωση τοτε αγοραζεις… 

Αυτα απο εμενα και ποτε ξανα  Qconnect … Κανονικα επρεπε να παω να τους το φορεσω καπελο που και καλα '' ειναι ιδιων προδιαγραφων με το αυθεντικο και αλλωστε ολα μελανια ειναι κυριε'' αλλα την επομενη φορα τους τη φυλαω...

Καλο σας βραδυ και σορρυ για το μακροσκελες ποστ αλλα ενιωσα την αναγκη να ενημερωσω γιατι στην ερευνα μου στο νετ βρηκα απειρα ατομα με αυτο το προβλημα και δεν θελω να ''τρεχουν'' οπως εγω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα,κατι μαθαμε και σημερα.

Ξεραμε στα σιγουρα οτι αυτα τα κωλοτονερ μπορει ενα δημιουργησουν τα χιλια μυρια,πολυ ωρα calibration,σημαδια,αχναδες,χυμενα τονερ στα γραναζια και μαζι με γρασο ισον τσιμεντο,καμμενες πλακετες high voltage και πολλα αλλα.

Τωρα φιλε μου καταλαβαινεις οτι,οταν επισκευαζα εναν εκτυπωτη που το προβλημα το ειχε δημιουργησει το τονερ,ελεγα στον πελατη οτι θα πρεπει να βαλει τα γνησια γιατι θα εχει και αλλα προβληματα ,τοτε εισεπραττα ενα ειρωνικο χαμογελο απο τον πελατη και μια απαντηση ,ναι ναι καλα,με υφος οτι εχουμε κερδος απο τα γνησια μελανια.

Οι αληθειες βεβαια βγηκαν στην φορα σιγα σιγα,γιατι πολυς κοσμος την πατησε.

Να χαιρεσαι το μηχανημα σου γιατι ειναι καλο μηχανημα,και μπραβο σου που βρηκες λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα. (ειμαι πολυ τυχερος που ξεθαψες το θεμα και το ειδα)

Εγω εχω  τον ιδιο εκτυπωτη karn και εχω τα ιδια συμπτωματα με σενα.. Περιπου δηλαδη…

Εμενα μεταξυ των εγχρωμων διπλης οψεως εκτυπωσεων μεσολαβουν 15 δευτερολεπτα απ τη μια σελιδα στην αλλη… 

Το προβλημα ειναι οτι  σε εμενα ειναι ολα αυθεντικα τα μελανια. Επιπλεον, αν το βαλω στην ασπρομαυρη λειτουργια (διπλης οψης παλι) εκτυπωνει ταχυτατα χωρις διακοπη μεταξυ των σελιδων...

Τι φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Leon,

Πιθανον να εχει καποιο απ τα εγχρωμα τονερ σου θεμα. 

Αυτο που αναφερεις το διαβαζα οτι συνεβαινε σε αρκετους και εφταιγε ενα απο τα τονερ.

Δηλαδη ενα ηταν ''ελαττωματικο'' και καθυστερουσε ολη την λειτουργια του εκτυπωτη...

Συνηθως αυτοι που ειχαν το θεμα εβγαζαν ενα ενα τα μελανια και δοκιμαζαν αλλα μεχρι να βρουν το προβληματικο… Τωρα δεν ξερω αν γινεται να το κανει καποιος αυτο γιατι εχει πολυ βαρυ κοστος να εχεις μελανια εξτρα.

 

 

Ωστοσο και καποιοι που τα αλλαξαν ολα δεν ειχαν δει βελτιωση και τελικα εφταιγε ο driver.. Κυριως χρηστες mac ηταν αυτοι.

Δοκιμασε να τον βαλεις να βγαλει 10 φορες την ''δοκιμαστικη σελιδα''. Κανονικα αν ειναι θεμα τονερ μεταξυ της καθε σελιδας θα αργει οσο λες. Αν ειναι θεμα driver θα βγαλει την πρωτη με σχετικη καθυστερηση και οι υπολοιπες (επειδη προκειται για ιδιο πραγμα) θα βγουν ''καρφι''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...