Προς το περιεχόμενο

Το Ίδρυμα Wikimedia παίρνει θέση για την αγωγή κατά συντάκτη της ελληνικης Wikipedia


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εχω κατααβει καλα το κειμενο κρινεται πριν ανεβει στη σελιδα της  wikipedia . Απο τη στιγμη που ο diu εχει εγκυρες πηγες για την αναφορα του στο 'ονειδος' δεν  νομιζω οτ ειναι ορθο να πουμε οτι γραφει ο,τι θελει. Με δεδομενο μαλιστα οτι υπαρχουν αναφορες τις οποιες επικαλεστηκε , φρονω οτι ο κ. Κατσανεβας θα επρεπε να κινηθει νομικα εναντιον των πρωτογενων πηγων των αναφορων αυτων και οχι εναντιον αυτου που τις επικαλειται. Με την προυπο8εση φυσικα οτι οι δημοσιευσεις αυτες δεν ειναι αληθεις . Διαφορετικα , μια υποθεση που μπορω να κανω ειναι ,πως καποιος προσπαθει να προβληθει . Δεν ξερω αν αυτο  μπορει να εχει καποια σχεση με την προεκλογικη περιοδο , αλλα οταν μιλαμε για ανθρωπους που ασχολουνται με την πολιτικη δεν νομιζω οτι μπορουμε να αποκλησουμε παιχνιδια σκοπιμοτητας, 

 

Όντως οι πολιτικοί κάνουν τέτοια παιχνίδια και ο συγκεκριμένος είναι... άστα μην φάμε κι εμείς μηνύσεις :P .

Πάντως ΔΕΝ είμαι νομικός αλλά έχω την άισθηση ότι ειτε παράγεις ειτε αναπαράγεις συκοφαντικά πράγματα έχεις και πάλι ευθύνη πιθανων όχι σε ίδιο βαθμό υποθέτω. Αν είναι κανένας σχετικός ας μας διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η δικαιοσύνη ήταν πάντα με το πλευρό του ισχυρού. Η ιστορία και αυτά που διδάσκονται στα σχολεία γράφονται και αυτά υπο την ίδια οπτική. Τώρα βέβαια μπορείς να κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις. Ελεύθερα...

Kανενας λογος δεν υπαρχει να κανω οτι δεν καταλαβαινω.Μαλλον εσυ ξεχνας τα λαικα δικαστηρια.Και'γω ανθρωπος των 500 ευρω ειμαι.Οταν ομως θα ειναι να ανοιξω το στομα μου,και θα ξερω τι λεω,και θα εχω αποδειξεις.

Κανεις δεν θα σου πει οτι ολα τα πραγματα δεν θελουν,δεν χρηζουν βελτιωση.Απολυτα συμφωνος.Αλλα η καινουρια μοδα των ιντερνιακων δικαστηριων,και της τηλεορασης με βρισκει απολυτα αντιθετο.Κατηγορουμε τους αλλους για κατι,και'μεις παμε να κανουμε χειροτερα.

Οσο δε για την ιστορια,εχεις κτι συγκεκριμενα στο μυαλο σου,ή ειναι σκεψη που απορρεει με την λογικη,αφου καποιοι εχουν λεφτα για τα δικαστηρια,θα εχουν και για την εκπαιδευση;

Στην φιλοσοφικη αν πας σπουδασεις,στηριζεσαι σε κειμενα,απομνημονευματα,κ.α,για να βγαλεις  συμπερασματα.Στηριζεσαι σε πηγες.

Δηλαδη αν σου μιλησω για την Μικρασιατικη καταστροφη,θα μου πεις πληρωθηκανε καποιοι για να μας τα βαλουν σημερα στα σχολικα μας βιβλια;εχεις αποδειξεις οτι δεν εγινε ετσι;εχεις κατι αλλο να μας πεις;που το στηριζεις;Ποιες ειναι οι πηγες σου;

Εγω μια χαρα τα βρισκω ολα,και αν θελω να μαθω,να συγκρινω κατι περισσοτερα,αλλοι ποσοι ιστορικοι εχουν βγαλει βιβλια.

Εισαι ελευθερος να επιλεξεις,και να πιστεψεις αυτο που εσυ θεωρεις σωστο.Επειδη ομως θα το πεις,εσυ,δεν σημαινει οτι ειναι και "ηθικα" πιο σωστο.Ας μην ανοιξουμε συζητηση περι "ηθικου" διοτι θα ειναι ατελειωτη,και το ξερεις.

Ακομη και ιστορικοι που διδασκομαστε σημερα,μεγαλοι πανω στους οποιους στηριζομαστε σε μεγαλο ογκο,ειναι απο προφορικη παραδοση κλπ.

Αν εσυ οταν βγεις απο το σχολειο,δεν σου κανουν ως γνωσεις,και θελεις κατι περισσοτερο,εισαι ελευθερος να επιλεξεις αναλογα.Μεχρι εκεινη την στιγμη ομως,το κρατος,η κοινωνια ειναι υπευθυνη να σε περιθαλψουν,να σε μεγαλωσουν,και να γινεις ενα ολοκληρωμενο μελος μιας κοινωνιας για να προσφερεις,εκει που εσυ επιλεγεις.Η στειρα αρνηση,και αμφισβητηση,δεν καλυτερευει,αλλα ακυρωνει,και οδηγει σε χειροτερες καταστασεις.

 

 

Η δικαιοσύνη θα έπρεπε να προσφέρει στους οικονομικά ασθενέστερους τα ίδια ακριβώς όπλα που προσφέρει και στους οικονομικά ισχυρούς. Αυτο όμως δε γίνεται.

Αυτο ναι.Ειναι μια βελτιωση προς το καλυτερο,και με βρισκεις συμφωνο.Πολυ σωστα.

 

 

Αν ο κάθε Diu στην σημερινη Ελλάδα είναι άνεργος ή εχει μισθό 300-400 ευρώ, πώς θα αντιμετωπίσει την κάθε δικαστική δαπάνη και τις χρονοβόρες διαδικασίες. Ποιο είναι το ψυχικό κόστος και οι πιέσεις που θα αντιμετωπίσει;

Ψυχικο κοστος εχει και αυτος που βαλεται ειτε ειναι πλουσιος,ειτε φτωχος,απο ατομα που δεν θελουν να καταλαβουν,και να παρουν επανω τους την ευθυνη των οσων λενε και γραφουν.

Η δικαιοσυνη και η αληθεια,δεν ειναι προνομιο ουτε της μιας(φτωχοι),ουτε της αλλης(πλουσιοι),πλευρας.

Επειδη δε,μαλιστα οι προγονοι μας,ειχαν τις δικες τους αποψεις για την δημοκρατια και την δικαιοσυνη,δεν σημαινει οτι δεν ειχαν λαθη και παραλειψεις των οσων λεγανε.Ολα χριζουν κριτικης αναθεωρησης,και κατα τροπο κοινα αποδεκτο διορθωσης.Αυτα με την σειρα τους,θα δεχθουνε αλλη κριτικη,ΑΛΛΑ ολα αυτα πανω σε μια κοινη βαση.Θεμελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα...

Εκτος του οτι αμφισβητειτε την δικαιοσυνη,αμφισβητειτε και το σχολειο.Τραλαλα,τριολολο.

Δηλαδη,πες μας εσυ πως θα απεδιδες δικαιοσυνη;ΔΙΑ ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ;ΔΙΑ ΛΑΙΚΩΝ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΩΝ;

 

Πως θα δημιουργουσες στο παιδι σου κριτικη σκεψη για την ιστορια της  χωρας του,μαθαινωντας του για το Θιβετ;

Πως θα του μαθαινες διαιρεση;δια της προσθεσεως;

Καλο να εισαι "αμφισβιτιας",και "αρνητικιστης",αλλα δεν δινει απαντησεις,ουτε και προσφερει τροπους λειτουργιας μια κοινωνιας.

Αν δεν σου αρεσουν τα δικαστηρια,και τα σχολεια στην χωρα σου,πας σε αλλη.Πιθανοτατα και'κει που θα πας τα ιδια θα λες. :P

Λενε στην Ελλαδα τι λενε(αν ειναι και απο'δω πολλες φορες),και μετα αρχιζουν να λενε για την Αγγλια,την Αμερικη κ.ο.κ.

Μολις πανε και ζησουν και'κει,αρχιζουν τα ιδια.Οταν θα βρειτε ενα "τελειο" μοντελο σε ολα,πειτε το και σε μενα.

 

Μα φιλε μου,περι αυτου προκειται να γινει,και'κει το πανε,αυτοι που μαζευουν τις μαζες στο internet!

Αυτες οι μαζες,απο που ομως ελεγχονται;και ποιος μου εγγυαται τα δικα του συμφεροντα,και προθεσεις οτι δεν αποσκοπουνε αλλου;οτι ειναι "αγνες";

Αλλα νταλα της παρασκευης το γαλα....

 

Hawk7 απλα δεν παιζεσαι...

 

Αν μου βρεις ΕΝΑΝ που ανεπτυξε κριτικη σκεψη στο σχολειο θα παρεις βραβειο. Αν βρεις ΕΝΑΝ που εμαθε ιστορια (το τι πραγματικα συνεβη) απο το σχολειο θα παρεις ακομα μεγαλυτερο βραβειο.

Οσο για το 'επιχειρημα' με τις αριθμητικες πραξεις εδω παει το τριαλαλο τριαλαλι γιατι συγκρινεις πορτοκαλια με λεμονια. Καληνυχτα...(βαριεμαι να ασχοληθω παραπανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hθελε να το αποφυγει αλλα εγινε ρεζιλι των σκυλιων ακομη πιο πολυ..

Αλητεια σε ολο της το μεγαλειο αλλα εδω πληρώνονται... Στο τελος θα δειτε οτι θα βρεθει κατηγορουμενος για παραβίαση προσωπικων δεδομενων και θα γίνει ακομη πιο ρεζιλι... Μοιριστικαν φρέσκο κρεας κ όρμησαν....

Sent from my lumia 520

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα νταλα της παρασκευης το γαλα....

 

Hawk7 απλα δεν παιζεσαι...

 

Αν μου βρεις ΕΝΑΝ που ανεπτυξε κριτικη σκεψη στο σχολειο θα παρεις βραβειο. Αν βρεις ΕΝΑΝ που εμαθε ιστορια (το τι πραγματικα συνεβη) απο το σχολειο θα παρεις ακομα μεγαλυτερο βραβειο.

Οσο για το 'επιχειρημα' με τις αριθμητικες πραξεις εδω παει το τριαλαλο τριαλαλι γιατι συγκρινεις πορτοκαλια με λεμονια. Καληνυχτα...(βαριεμαι να ασχοληθω παραπανω)

Τωρα με αποτελειωσες.Πραγματικα δεν εχω λογια.

Εσυ αφου δεν τα απεκτησες απο το σχολειο,φανταζομαι πρεπει να ησουν αυτοφωτος. :P

Το παιδι θαυμα που λεμε.Αλλα ξεχασα,τωρα οι νεοι μορφωνονται και αποκτουνε κριτικη σκεψη απο τα forums,και τα blogspots :D

 

Αν βρεις ΕΝΑΝ που εμαθε ιστορια (το τι πραγματικα συνεβη) απο το σχολειο θα παρεις ακομα μεγαλυτερο βραβειο.

Εσυ πρεπει να ελιωσες στις δημοσιες βιβλιοθηκες ε;

Tραλαλα,Τριολολο...

Φανταζομαι οτι ουτε σχολειο πηγες,ουτε πανεπιστημιο,ουτε μεταπτυχιακα εχεις κανει ετσι;

Σας αδικει η κοινωνια παραφορα.

Οποιος βαριεται,δεν γραφει ουτε μιση γραμμη.Αφου εκανες αστοχα τον κοπο να μου την πεις,λες,δεν ριχνω οτι βαριεμαι;

Αμα βαριεσαι,ριξε ενα lol,να σχηματισεις κριτικη σκεψη.Ουτε το δικαιωμα της ελευθερης αποψης δεν σεβεσαι,και θελεις να σε παρω στα σοβαρα.Φανταζομαι ολη αυτη την μορφωση και το επιπεδο,εκτος σχολειου την απεκτησες ετσι; :D

Ελα να ριξω και ενα νεανικο συμφωνα με της εποχης...

Καλα φιλε;Τρολλααααρεις ασχημα! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω εχει χαθει το νοημα της ειδησης.

 

1. Καποτε συνεβει ενα γεγονος που αφορα τον Α

 

2. Οι εφημεριδες το κατεγραψαν.

 

3. Σημερα καποιος B το αναπαραγει.

 

4. O A μηνυει τον Β για την αναπαραγωγη ειδησης.

 

5. Πρόεδρος του δικαστηρίου κανει δεκτή την αίτηση του Α με τον Β να υποχρεώνεται από το δικαστήριο να διαγράψει προσωρινά την ειδηση

 

Ο Α εκτος του οτι ειναι υπευθυνος για τον εαυτου του και για τους οποιους χαρακτηρισμους δεχτηκε απο το οικογενειακο του περιβαλλον ειναι υπευθυνος για τον χαρακτηρισμο που ταιριαζει στην ελληνικη δικαιοσυνη και πραγματικοτητα την δεδομενη στιγμη (Προεδρευον κρατος για την Ευρωπαικη Ενωση 2014: ΟΝΕΙΔΟΣ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω εχει χαθει το νοημα της ειδησης.

 

1. Καποτε συνεβει ενα γεγονος που αφορα τον Α

 

2. Οι εφημεριδες το κατεγραψαν.

 

3. Σημερα καποιος B το αναπαραγει.

 

4. O A μηνυει τον Β για την αναπαραγωγη ειδησης.

 

5. Πρόεδρος του δικαστηρίου κανει δεκτή την αίτηση του Α με τον Β να υποχρεώνεται από το δικαστήριο να διαγράψει προσωρινά την ειδηση

 

Ο Α εκτος του οτι ειναι υπευθυνος για τον εαυτου του και για τους οποιους χαρακτηρισμους δεχτηκε απο το οικογενειακο του περιβαλλον ειναι υπευθυνος για τον χαρακτηρισμο που ταιριαζει στην ελληνικη δικαιοσυνη και πραγματικοτητα την δεδομενη στιγμη (Προεδρευον κρατος για την Ευρωπαικη Ενωση 2014: ΟΝΕΙΔΟΣ

 

 

Δεν αναπαραγει... καταγραφει την ιστορια του.

 

Στο κατω κατω, εαν ηθελε μαγειρεμενο βιογραφικο, ας το εβαζε στο linkedin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εσυ αφου δεν τα απεκτησες απο το σχολειο,φανταζομαι πρεπει να ησουν αυτοφωτος. :P

Το παιδι θαυμα που λεμε.Αλλα ξεχασα,τωρα οι νεοι μορφωνονται και αποκτουνε κριτικη σκεψη απο τα forums,και τα blogspots :D

Εσυ πρεπει να ελιωσες στις δημοσιες βιβλιοθηκες ε;

Tραλαλα,Τριολολο...

 

Προφανως εχεις κανει το συνειρμο οτι οποιος αμφισβητει την ορθοτητα οσων του εχουν μαθει στο σχολειο ειναι αμφισβητιας.

Οποιος θεωρει οτι υπαρχει μεροληψια στη δικαιοσυνη θελει να ανατρεψει το συστημα. Γενικως προκειται για τυπους αντιδραστικους.

 

Επισης αφου συμφωνα με τους ιδιους στη διδακτικη υλη του σχολειου, και ειδικα στο μαθημα ιστοριας υπαρχει προπαγανδα, τιποτα χρησιμο δεν μπορει αν μαθει καποιος στο σχολειο, ουτε καν αριθμητικη. Αλλος ενας λογικοτατος συνειρμος...

 

Για τα λαικα δικαστηρια δε σχολιαζω γιατι αδυνατω να καταλαβω πως εφτασε η συζητηση εκει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως εχεις κανει το συνειρμο οτι οποιος αμφισβητει την ορθοτητα οσων του εχουν μαθει στο σχολειο ειναι αμφισβητιας.

Οποιος θεωρει οτι υπαρχει μεροληψια στη δικαιοσυνη θελει να ανατρεψει το συστημα. Γενικως προκειται για τυπους αντιδραστικους.

 

Επισης αφου συμφωνα με τους ιδιους στη διδακτικη υλη του σχολειου, και ειδικα στο μαθημα ιστοριας υπαρχει προπαγανδα, τιποτα χρησιμο δεν μπορει αν μαθει καποιος στο σχολειο, ουτε καν αριθμητικη. Αλλος ενας λογικοτατος συνειρμος...

 

Για τα λαικα δικαστηρια δε σχολιαζω γιατι αδυνατω να καταλαβω πως εφτασε η συζητηση εκει

Θα σου κανω μια απλη ερωτηση.

Εχεις παιδια;αν ναι,εσυ να τα βαζεις αλλη υλη,να τα διδασκεις δικα σου βιβλια,να τα στειλεις σε ιδιωτικο σχολειο της δικακτεας επιλογης σου παντα,και γενικα οπου υπαρχει προπαγανδα συμφωνα με την γνωμη σου μακρυα.Διδαξε τα οτι θελεις εσυ.

Εγω και εμαθα,γιατι διαβαζα και δεν επαιζα lol,αλλα και απεκτησα κριτικη σκεψη.Οσο αμφιβαλεις για την δικη μου,για των συνανθρωπων σου,του γειτονα σου κτλ,τοσο θα μπορουσα να αμφιβαλω και'γω για την δικη σου.

Δεν μου απαντησες ομως.Αυτα που αναφερεις οσα εμαθες,εφοσον δεν σου τα δινει το αχρηστο σχολειο κατα την γνωμη σου,εσυ απο που τα εμαθες;

Ποιον ειχες δασκαλο;μηπως ησουν αυτοφωτος;

Θα ηθελα να ανεφερεις ενα μικρο παραδειγμα των οσων ισχυριζεσαι,οπως...

Ποια θεωρεις προγανδα στο μαθημα της ιστοριας;αυτα που σε συμφερουν,ή που δεν σε συμφερουν;διοτι συναντω και τετοιους στην ζωη μου.

 

Για τα λαικα δικαστηρια δε σχολιαζω γιατι αδυνατω να καταλαβω πως εφτασε η συζητηση εκει

Αυτοακυρωνεσαι.Εσυ που δεν πηγες σχολειο,και με την τρομερη κριτικη σκεψη,να μην εχεις καταλαβει πως φτασαμε σε αυτο το σημειο;

Ολα τα παιδια εδω το καταλαβαν.Διαβασε τα παραπανω σχολια και θα καταλαβεις.Μην στοχευεις μονο τα δικα μου. :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως σε τέτοια θέματα δεν έχω εμπιστοσύνει στην δικαιοσύνη.Θεωρώ πως είναι καραστημένο.

 

Επίσης τί άλλο διάβασα, οτι έχουμε δημοκρατία και πρέπει να σεβόμαστε τις αποφάσεις που παίρνουν για μας.Ουάου.Δηλαδή αν ψηφιστεί νόμος και πούνε σας τα παίρνουμε όλα εμείς δεν θα κάνουμε τίποτα γιατί στην δημοκρατία κάνεις μοκο.

Σόρρυ αλλά εκλέγουμε αντιπροσώπους όχι νταβατζίδες που κάνουν ότι θέλουνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης τί άλλο διάβασα, οτι έχουμε δημοκρατία και πρέπει να σεβόμαστε τις αποφάσεις που παίρνουν για μας.Ουάου.Δηλαδή αν ψηφιστεί νόμος και πούνε σας τα παίρνουμε όλα εμείς δεν θα κάνουμε τίποτα γιατί στην δημοκρατία κάνεις μοκο.

Σόρρυ αλλά εκλέγουμε αντιπροσώπους όχι νταβατζίδες που κάνουν ότι θέλουνε.

Νομίζω ότι στη δημοκρατία (την αντιπροσωπευτική δημοκρατία) πρέπει να τηρούμε τις αποφάσεις που παίρνουν αυτοί που εξέλεξε ο κόσμος, αλλά έχουμε κάθε δικαίωμα (και υποχρέωση ίσως) να εκφράσουμε την όποια αντίθεση μας.

Πιστεύω ότι το Ιντερνετ δεν πρέπει να έχει λογοκρισία, αλλά και οι χρήστες του πρέπει να συνειδητοποιούν ότι αυτά που διαβάζουν εκφράζουν απόψεις και όχι πάντα αλήθειες. Επίσης είναι το μόνο μέσο που μπορούν να εκφραστούν ελεύθερα όλες οι απόψεις (από ακραία αναρχικές μέχρι φασιστικές) εκτός ίσως από αντιθρησκευτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα εχουν πολιτικη χροια και πολιτικη σκοπιμοτητα. 

Παμε για εκλογες και για αλλη μια φορα το βρωμικο υπερσυστημα των μικροψυχων ανθρωπων κανει ντορο για ενα θεμα που αφορα μονο την Ελληνικη Δικαιοσυνη.

Δινεται ντορος γιατι με νυχια και με δοντια πρεπει να παραμεινουμε στο Ευρω και οποιος θεωρει οτι υπαρχει και αλλη λυση πρεπει να θεωρηθει γραφικος , γελοιος ή λιγος για την σημερινη πολιτικη σκηνη.

Δεν με ενδιαφερει μια για το ποιος εχει δικιο σε αυτην την ιστορια, οπως δεν θα επρεπε να ενδιαφερει κανεναν Ελληνα την ωρα που κρινεται αν η χωρα θα μπορει να λογιζεται ως πραγματικη χωρα ή αποικια των δηθεν δανειστων της.

Τα παραμυθια για την ελευθερια του λογου, την ελευθερια της εκφρασης, το οτι η σατυρα δεν εχει ορια ειναι ολα οπλα στα χερια ανθρωπων του συστηματος. Αυτο γιατι αυτοι που σκιζουν τα ρουχα τους για ολα αυτα, ειναι οι χειροτεροι στην λογοκρισια στα μεσα που διαθετουν, ειναι αυτοι που καραστηνουν τα πανελ, αυτοι που κατηγορουν τους αλλους γιαυτο που αυτοι πρωτοι και καλυτεροι εφαρμοζουν.

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο, τιποτα δεν ειναι αθωο, ολα ειναι μερος μιας προσχεδιασμενης ξενοφερτης πολιτικης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...