Προς το περιεχόμενο

Περισσότερες επιλογές για το φύλο στο Facebook


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλάαα ...γελάτε εσείς , σε λίγα χρόνια αυτά τα στοιχεία θα είναι υποχρεωτικά να τα συμπληρώσεις . Αλλιώς δεν θα μπορείς να κάνεις εγγραφή .Και μη διανοηθείς να δηλώσεις άνδρας και είσαι κάτι άλλο  ή να είσαι κάτι άλλο και να δηλώσεις γυναίκα , την έβαψες.

Ακούς εκεί τα φύλα είναι δύο . Τον κακό σας τον καιρό ...Ηλίθιοι !!! Τα φύλα είναι 5 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "πρόβλημα" που βλέπετε μερικοί προκύπτει από την ελληνική μετάφραση του gender. Στην αγγλική γλώσσα υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ βιολογικού φύλου (sex) και έμφυλης ταυτότητας (gender). Τα βιολογικά φύλα είναι δύο, στα genders δεν είναι ούτε απλά ούτε ασπρόμαυρα τα πράγματα (ούτε και γίνονται εκουσίως ακριβώς).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλάαα ...γελάτε εσείς , σε λίγα χρόνια αυτά τα στοιχεία θα είναι υποχρεωτικά να τα συμπληρώσεις . Αλλιώς δεν θα μπορείς να κάνεις εγγραφή .Και μη διανοηθείς να δηλώσεις άνδρας και είσαι κάτι άλλο  ή να είσαι κάτι άλλο και να δηλώσεις γυναίκα , την έβαψες.

Ακούς εκεί τα φύλα είναι δύο . Τον κακό σας τον καιρό ...Ηλίθιοι !!! Τα φύλα είναι 5 .

 

Ας υποθέσουμε πως αύριο το πρωί το FB αλλάζει τους όρους χρήσης του και λέει πως πλέον είναι αναγκαστικό να έχεις πλήρη στοιχεία σου (ακόμα και Α.Φ.Μ.) για να έχεις προφίλ. Το ίδιο το facebook δεν είναι αναγκαστικό. Τι σε εμποδίζει ... ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ FACEBOOK; 

 

ΥΓ. Αν θεωρείς πως είσαι αναγκασμένος να έχεις Facebook ή πως πρέπει να δίνεις τα πραγματικά σου στοιχεία ή πως δεν μπορείς να μην έχεις Facebook, σε συμβουλεύω να κοιτάξεις τον ορισμό της λέξης ηλίθιος. Κατά προτίμηση χρησιμοποιώντας κάποιον καθρέφτη στο σπίτι σου :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τουλάχιστον πρέπει να σεβαστούμε τις προτιμήσεις των άλλων και να έχουν δικαίωμα να μιλούν μεταξύ τους άτομα με τον ίδιο προσανατολισμό, τα φύλα όντως είναι 2 αλλά αυτό νομίζω αφορά μόνο την επιλογή προσανατολισμού και τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικό fb, "σου δίνω την ελευθεριά να μου πεις τις προτιμήσεις σου ώστε να σε φλομώσω με στοχευμένη διαφήμιση" :D

 

γτ εχει γινει κουραστικο πολυ φιλε μου

Μπορεί κοινωνικώς όντος να πιέζεσαι επειδή δεν έχεις fb ή δεν εχεις ασχοληθεί άλλα τι να κάνουμε τώρα άμα δεν ήταν το fb θα ήταν κάτι άλλο. Η μόδα θα είναι πάντα μόδα. Εάν δεν έχεις fb θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα και να βάλεις να κάθετε, και όποιος σε ζαλίζει του λες να σε κάνει add και τέλος. Τσάμπα είναι και δεν σε αναγκάζει να ασχολείσαι μαζί του ;)

Πιο ψυχοφθόρο είναι να πείσεις τον άλλο ότι δεν γουστάρεις να έχεις fb παρά να του πεις ορθά κοφτά ότι εχεις και δεν πολύ ασχολείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικό fb, "σου δίνω την ελευθεριά να μου πεις τις προτιμήσεις σου ώστε να σε φλομώσω με στοχευμένη διαφήμιση" :D

 

Μπορεί κοινωνικώς όντος να πιέζεσαι επειδή δεν έχεις fb ή δεν εχεις ασχοληθεί άλλα τι να κάνουμε τώρα άμα δεν ήταν το fb θα ήταν κάτι άλλο. Η μόδα θα είναι πάντα μόδα. Εάν δεν έχεις fb θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα και να βάλεις να κάθετε, και όποιος σε ζαλίζει του λες να σε κάνει add και τέλος. Τσάμπα είναι και δεν σε αναγκάζει να ασχολείσαι μαζί του ;)

Πιο ψυχοφθόρο είναι να πείσεις τον άλλο ότι δεν γουστάρεις να έχεις fb παρά να του πεις ορθά κοφτά ότι εχεις και δεν πολύ ασχολείσαι.

 

Απο την ωρα που εσβησα το fb με ξεχασαν οι μισοι γνωστοι μου.Ουτε ενα τηλεφωνο.

Και οταν καποιος με ρωταει αν εχω fb και απανταω αρνητικα με κοιταει λες και ειμαι ο ανθρωπος των σπηλαιων.

Απο την αλλη σπαταλουσα αρκετες ωρες εκει(λογω του οτι οι περισσοτεροι επιλεγουν εκει να σου μιλανε) με αποτελεσμα να παραμελω αλλα πραγματα που τωρα πια τα θεωρω πιο σημαντικα στη ζωη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το fb είναι αρκετά χρήσιμο σε μερικές περιπτώσεις,εγώ έχω 2-3 φίλους που μιλάω απο αυτό....όμως στην σχολή μου επειδή οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες είναι έτη φωτός πίσω,οι ανακοινώσεις για εργαστήρια,βαθμολογίες κλπ βγαίνουν βρόμα σε group στο fb,εγώ ενημερώνομαι απο εκεί αλλά ως εκεί,ούτε θα ξέρει το fb πόσα αδέρφια έχω ούτε τον χαρακτήρα μου ούτε θα έχει 50000000 φωτογραφίες και ιστορικό με το πού ήμουν(check ins),που βλέπω που κάνουν μερικοί....που μόνο για κατούρημα αν πανε δεν βάζουν check in,οπουδήποτε αλλού κάνουν έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικό fb, "σου δίνω την ελευθεριά να μου πεις τις προτιμήσεις σου ώστε να σε φλομώσω με στοχευμένη διαφήμιση" :D

 

Μπορεί κοινωνικώς όντος να πιέζεσαι επειδή δεν έχεις fb ή δεν εχεις ασχοληθεί άλλα τι να κάνουμε τώρα άμα δεν ήταν το fb θα ήταν κάτι άλλο. Η μόδα θα είναι πάντα μόδα. Εάν δεν έχεις fb θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα και να βάλεις να κάθετε, και όποιος σε ζαλίζει του λες να σε κάνει add και τέλος. Τσάμπα είναι και δεν σε αναγκάζει να ασχολείσαι μαζί του ;)

Πιο ψυχοφθόρο είναι να πείσεις τον άλλο ότι δεν γουστάρεις να έχεις fb παρά να του πεις ορθά κοφτά ότι εχεις και δεν πολύ ασχολείσαι.

Η αληθεια ειναι πως εχω :P αλλα ενταξει....το ολο προβλημα μου ειναι ο τροπος που λειτουργει φιλε μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...