Προς το περιεχόμενο

11χρονη μελέτη δείχνει ότι η κινητή τηλεφωνία δεν σχετίζεται με προβλήματα υγείας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελες να μας πεις ακριβώς τι βλέπουμε (ή τι νομίζεις ότι θα έπρεπε να δούμε) εδώ και γιατί αυτό που βλέπουμε στηρίζει με κάποιο τρόπο το επιχείρημά σου;

 

Εσυ τι θεωρεις οτι ειναι ποιο επικινδυνο ?

Η εκθεση σε μεγαλυτερη ακτινοβολια οταν μπορεις να την αποφυγεις ειναι ενδειξη λογικης ή κατι αλλο ?

post-263235-0-30184600-1392377477_thumb.jpg

post-263235-0-97158800-1392377485_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ή ερεύνα κατέληγε σε αρνητικά για τις εταιρίες αποτελέσματα θα είχε την ίδια απήχηση στα διεθνή μέσα ενημέρωσης? Τόσα χρόνια έχουν γίνει εκατοντάδες έρευνες για το συγκεκριμένο θέμα(με διχασμένα αποτελέσματα).

Γιατί επιλέγουν λοιπόν μόνο τη συγκεκριμένη έρευνα λοιπόν?? 

Το καλοκαίρι του 2013 θεσπίστηκαν μετά απο πολλά χρόνια εσκεμμένης καθυστέρησης τα ευρωπαϊκά όρια εκθέσεως σε ακτινοβολίες. Ξέρει κάποιος τι όρια μπήκαν για τα κινητά? ΔΕΝ μπήκαν!! Μετά από παρεμβάσεις των εταιριών κινητής τηλεφωνίας και με το επιχείρημα ότι οι έρευνες είναι διχασμένες!!! Το μόνο όριο που υπάρχει για τα κινητά  (SAR) αφορά τις θερμικές μόνο επιδράσεις των κινητών στο ανθρώπινο σώμα.

Η συγκεκριμένη προσεγγιστική μέθοδος έχει αμφισβητηθεί από μέρος της επιστημονικής κοινότητας καθότι χρησιμοποιεί  ψεύτικο κεφάλι, γεμισμένο με υγρά που υποτίθεται ότι προσομοιάζουν το ανθρώπινο κρανίο. Ενώ έρευνες που χρησιμοποίησαν ιστούς ζώων έφεραν αρνητικά αποτελέσματα. ΕΔΩ είναι μια δημοσίευση απο διακεκριμένο Έλληνα επιστήμονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αφού τα κινητά είναι αθώα, τι λέτε τώρα.

Μια εικόνα 1000 λέξεις.

mobilephone.jpg

 

Χωρίς να ξέρω τι μηχάνημα είναι αυτό (εταιρία κτλ) ούτε σε τι μονάδες έχει ρυθμιστεί στη συγκεκριμένη φωτογραφία για να μετράει, αυτό το 0.00 δεν υπαρχει περίπτωση να είναι σωστό. Όπως επίσης και με το hands-free*

Όπως όταν είχα πάει για μια μέτρηση, και μου έλεγε ο τύπος ότι έβαλε κάτι ειδικά χρώματα στο σπίτι (για την κεραία που είχε ακριβώς από πάνω του) και μου έδειχνε το μηχάνημα που είχε πάρει από Γερμανία ότι το "μηδένισε" (έτσι ακριβώς το είπε και μου το έδειξε)....Παιδιά, αυτό το πράγμα με το 0 και δεν ξέρω κι εγώ τι (και ούτε σε τί μονάδες) δεν υφίσταται σε καμία περίπτωση

 

 

 

* Το έχω ξαναπεί, έχουμε κάνει μέτρηση (SRM3000) το hand free πρέπει να είναι τεντωμένο όσο δεν πάει για να δείς διαφορά στη μέτρηση. Και το λέω και πάλι.. Αν μιλας αυξάνεται η ένδειξη (σε V/m) και αν φωνάζεις ακόμα περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

© Crown copyright 2013
Produced by Public Health England for the
Mobile Telecommunications and Health Research Programme Management Committee
ISBN 978-0-85951-754-6
4η σελίδα του report
Για όσους αναρωτιούνται ποίος πλήρωσε την έρευνα, τα συμπεράσματα δικά σας

 

 

...δίαβασες Mobile Communications Committee και κατάλαβες οτι πρόκειται για εταιρίες κινητής τηλεφωνίας?!

 

Κουτσά στραβά πήρατε το lower και δεν ξέρετε τι διαβάζετε αλλά το κραξίδι σε μια έρευνα διεθνούς βεληνεκούς θα την κάνετε...

 

τωρα σοβαρα το πιστευεις αυτο ?

πες μου ποια ειναι αυτα για να το αρχισω αν ειναι ...

 

Συγγνώμη αν θα σκάσω την φούσκα  αλλά ΝΑΙ, υπάρχουν θετικά που προκαλεί το κάπνισμα (πολύ απλά ειναι μηδαμινά μπροστά στο overall κακό).

 

 

Δύο εδω πέρα σας αράδιασαν ένα σωρο επιχειρήματα αλλά εσείς συνεχίζεται την αερολογία...

 

Ο άλλος λέει οτι "οι πρώτες έρευνες έλεγαν οτι το κάπνισμα κάνει καλό στην υγεία ενώ τα κακά του καπνίσματος ήταν γνωστά από τον B' παγκόσμιο που ο Άξωνας απαγόρευε τυπικά το κάπνισμα λόγο των επιπτώσεων του στην φυσική ικανότητα των στρατιωτών. Τότε ήταν οι πρώτες έρευνες.

 

Ας ανοίξουμε λοιπόν κανένα βιβλίο πριν το παίξουμε προφέσορες από την Βιολογία που μάθαμε στο λύκειο :)

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ή ερεύνα κατέληγε σε αρνητικά για τις εταιρίες αποτελέσματα θα είχε την ίδια απήχηση στα διεθνή μέσα ενημέρωσης? Τόσα χρόνια έχουν γίνει εκατοντάδες έρευνες για το συγκεκριμένο θέμα(με διχασμένα αποτελέσματα).

Γιατί επιλέγουν λοιπόν μόνο τη συγκεκριμένη έρευνα λοιπόν?? 

Το καλοκαίρι του 2013 θεσπίστηκαν μετά απο πολλά χρόνια εσκεμμένης καθυστέρησης τα ευρωπαϊκά όρια εκθέσεως σε ακτινοβολίες. Ξέρει κάποιος τι όρια μπήκαν για τα κινητά? ΔΕΝ μπήκαν!! Μετά από παρεμβάσεις των εταιριών κινητής τηλεφωνίας και με το επιχείρημα ότι οι έρευνες είναι διχασμένες!!! Το μόνο όριο που υπάρχει για τα κινητά  (SAR) αφορά τις θερμικές μόνο επιδράσεις των κινητών στο ανθρώπινο σώμα.

Η συγκεκριμένη προσεγγιστική μέθοδος έχει αμφισβητηθεί από μέρος της επιστημονικής κοινότητας καθότι χρησιμοποιεί  ψεύτικο κεφάλι, γεμισμένο με υγρά που υποτίθεται ότι προσομοιάζουν το ανθρώπινο κρανίο. Ενώ έρευνες που χρησιμοποίησαν ιστούς ζώων έφεραν αρνητικά αποτελέσματα. ΕΔΩ είναι μια δημοσίευση απο διακεκριμένο Έλληνα επιστήμονα

 

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω κάτι (και χωρίς να διάβασα παραπάνω από την αρχή του κειμένου), ξεκινάει λάθος. Είμαστε στην 4η ή 5η θέση τελικά; Δε λέω κάτι για τη δημοσίευση αυτή καθεαυτή, απλά παρατηρώ.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

silverado αυτές οι επικλήσεις στη λογική με τρελαίνουν... Αν μπορώ να την αποφύγω, χωρίς κάποια άλλη επίπτωση, ναι. Αν για να την αποφύγω πρέπει να πάω να ζήσω στο βουνό, όχι, δεν θα το κάνω. Και αυτό που λες δεν έχει σχέση με αυτό που ρωτάω. Τι ακριβώς μετράει το όργανο που μας δείχνει ο Χάρης στις φωτογραφίες, και για ποιό λόγο θεωρεί πως η μέτρηση αυτή στηρίζει το επιχείρημά του; Όσο για τις φωτογραφίες σου κακό παράδειγμα, αν κάτι δεν είναι επικίνδυνο δεν με ενδιαφέρει συνήθως πόσο μεγάλο είναι.

 

xaniared γενικά τα αποτελέσματα ΔΕΝ είναι διχασμένα, γι αυτό και δεν πολυασχολούνται οι οργανισμοί υγείας. Υπάρχουν ακόμη κάποιοι προβληματισμοί και γι αυτό συνεχίζονται οι έρευνες, αλλά δεν φαίνεται κάτι ιδιαίτερο. Ο W.H.O. λέει ότι δεν υπαρχει κάποιος λόγος ανησυχίας και λέει απλά να μην το παρακάνουμε, αλλά αφού η ανάρτησή στο Alopsis.gr γράφει ότι έτσι είπε ο διακεκριμένος επιστήμονας, να πάρουμε όλοι τα βουνά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και αυτό που βλέπεις τώρα στην εικόνα είναι ας πούμε ...καρκινογόνο??? 

 

Που να δεις τις μετρήσεις αν βάλεις το αυτί σου δίπλα από μια CRT tv :P

man τι ασχολείσαι, δες εδώ άλλο post και βγάλε συμπέρασμα...

 

Έτσι έκανα και εγώ έδωσα free wifi σε γείτονα χωρίς κέρδος και το αποτέλεσμα ήταν να κολλήσω ένα πολύ καλό σκουλήκι και να αναγκαστώ να κάνω format.

Και ποιος μου εγγυάται εμένα ότι ο γείτονας δεν θα κάνει αλόγιστη χρήση του wifi εε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνεις το στοιχειώδες λάθος πως αναφέρεις αόριστα εως άποψη ενά κακοδιαβασμένο ψευδοστοιχείο... Γιαυτό δεν το ανέφερα καν. Ο αναφερόμενος δεν έκφερε μια άποψη έκανε bold μια γραμμή...

 

Επειδή οι Όροι χρήσης είναι καραγενικευμένοι έτσι ώστε να μπορέσουν να επιβληθούν σε όλα τα επίπεδα συζητήσεων (και έτσι πρέπει) εάν όλοι πάμε να το παιξούμε mods το 90% τον σχόλιων σε κάθε thread θα ήθελε delete. 

Ευτυχώς υπάρχουν mods που είναι ικανότατοι στο να κάνουν την δουλεία τους. Eγραψα τόσες γραμμές απάντησης δίνοντας επιστημονικά στοιχεία και πιάστηκες σε δύο χιουμοριστηκές φράσεις. Αν εσύ κρέμεσαι με τον Ταμτάκο γιατι η απάντηση δεν σου άρεσε με γεια σου με χαρά σου...Αλλά με αυτήν την λογική το thread έπρεπε να διαγραφεί από το πρώτο comment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνεις το στοιχειώδες λάθος πως αναφέρεις αόριστα εως άποψη ενά κακοδιαβασμένο ψευδοστοιχείο... Γιαυτό δεν το ανέφερα καν. Ο αναφερόμενος δεν έκφερε μια άποψη έκανε bold μια γραμμή...

 

Επειδή οι Όροι χρήσης είναι καραγενικευμένοι έτσι ώστε να μπορέσουν να επιβληθούν σε όλα τα επίπεδα συζητήσεων (και έτσι πρέπει) εάν όλοι πάμε να το παιξούμε mods το 90% τον σχόλιων σε κάθε thread θα ήθελε delete. 

 

Ευτυχώς υπάρχουν mods που είναι ικανότατοι στο να κάνουν την δουλεία τους. Eγραψα τόσες γραμμές απάντησης δίνοντας επιστημονικά στοιχεία και πιάστηκες σε δύο χιουμοριστηκές φράσεις. Αν εσύ κρέμεσαι με τον Ταμτάκο γιατι η απάντηση δεν σου άρεσε με γεια σου με χαρά σου...Αλλά με αυτήν την λογική το thread έπρεπε να διαγραφεί από το πρώτο comment.

 

Πραγματικά δεν ξέρω σε τι να σου απαντήσω τώρα. Ο λόγος απλός, δεν έχεις πει τίποτα σχετικά με το topic παρα μόνο για τα "καλά" του καπνίσματος όπου δε μπορώ να εκφέρω άποψη. Όσον αφορά το topic μπορώ και πολύ παραπάνω από όσο νομίζεις.

 

Απλά έχεις γράψει τρία comment και αναφέρεσε σε άσχετο θέμα που απλά κάποιος πέταξε σε μια απάντηση του. Επίσης δε σου είπα ποτέ ότι έχεις άδικο για το ποιά πραγματικά είναι η επιτροπή αυτή, απλά ότι δε λές κάτι για το θέμα. Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα απο 10 χρονια θα βγει μια ταινια που θα δειχνει ποσοι φονοι εγιναν για να αποκρυψουν τα πραγματικα αποτελεσματα αυτης της ερευνας. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τουλάχιστον ανούσιο να βγάλει κάποιος συμπεράσματα, χωρίς να διαβάσει πρώτα την ερευνα. 58 σελίδες είναι, διαβάστε την!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν πια με τη συνομωσιολογία εις βάρος των κινητών. Είναι ένα θέμα που έχει απασχολήσει την επιστημονική κοινότητα σε παγκόσμιο επίπεδο εδώ και πολλά χρόνια και καμία μελέτη δεν έδειξε πραγματικό κίνδυνο υγείας, παρα μόνο επιφυλάξεις μετά από μακροχρόνια και αλόγιστη χρήση του κινητού τηλεφώνου.

 

Έρχονται και κάτι εκπομπές τύπου Τατιάνας και τρομοκρατούν το κόσμο (θυμάμαι το επεισόδιο για τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας) και στήνονται λαικά δικαστήρια. Όλοι όσοι τρέμουν τα κινητά και την ΗΜ ακτινοβολία ας σκεφτούν λίγο τα ποσά ακτινοβολίας που δέχεται το σώμα τους 24 ώρες την ημέρα ακόμα και αν πετάξουν το κινητό τους στα σκουπίδια, μόνο από τα dsl routers που βρίσκονται γύρω τους.

 

Βάλτε τώρα ηλεκτρικούς φούρνους και φούρνους μικροκυμάτων (άλλο παραλήρημα εκεί), κεραίες τηλεόρασης (δορυφορικής και μη), κεραίες ραδιοφώνου, ασύρματα σταθερά τηλέφωνα, δέκτες bluetooth και δέκτες mobile internet. Για το τελειωτικό χτύπημα σκεφτείτε ότι όταν λέμε ότι οποιαδήποτε περιοχή της Ελλάδας καλύπτεται από δίκτυο κινητής τηλεφωνίας σημαίνει ότι τουλάχιστον μια κεραία οποιουδήποτε παρόχου εκπέμπει ΗΜ ακτινοβολία. Σε μικρότερες εντάσεις σύμφωνα με τα εκάστοτε μοντέλα απωλειών διάδοσης, αλλά μιλάμε για πηγές ΗΜ ακτινοβολίας που εκπέμπουν εδώ και χρόνια.

 

Δεν προσπαθώ να αποδείξω ότι η χρήση κινητού είναι αβλαβής, εγώ ο ίδιος είμαι επιφυλακτικός. Απλά από τα σχόλια σας κατάλαβα ότι δεν έχετε ξεκάθαρη άποψη για τον όρο ΗΜ ακτινοβολία.

 

Δεν επιτυγχάνεται ασύρματη επικοινωνία κανενός τύπου χωρίς την εκπομπή ΗΜ ακτινοβολίας. Το ίδιο το φως είναι ΗΜ ακτινοβολία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 0:57

http://www.youtube.com/watch?v=oCgIm0XVDxQ&t=0m57s

 

α)στο πιστόλι ήξερες ποιος είναι ο ρόλος του, στο τσιγάρο όχι.

 

β)τα πιστόλια τα βρίσκεις ακόμα στα περίπτερα, αλλά οι τσίχλες-τσιγάρα Απαγορεύτηκαν. κατι πρεπει να σημαίνει.

 

Τραβα να τσακωθείς με κανέναν αλλο τώρα.

Σημενει οτι δεν ξερουμε τι μας γινεται. Επειδη τα παιδακια μασαγαν τσιχλες / τσιγαρα σημενει οτι οταν μεγαλωσουν θα γινουν καπνιστες, αλλα επειδη κυκλοφορουνε με καραμπινες περιστροφα και αεροβολα να κυνηγανε γατες δεν τρεχει κατι. Αν τους επηρεαζει το 1ο, τους επηρεαζει και το 2ο, και γω σιγουρα θα προτιμησω τον κοσμο γεματο τσιγαρα παρα γεματο περιστροφα. Στο κατω κατω, με το τσιγαρο μονο στον εαυτο σου κανεις κακο. Η μονη διαφορα ειναι στο ποσο ευκολα μπορεις να βρεις τσιγαρα και ποσο δυσκολο να βρεις οπλο...

 

Εν πασει περιπτωση δεν μπορει μια ερευνα να βγαλει σαφη αποτελεσματα γιατι πολυ απλα τα κινητα, οπως και το καπνισμα δεν μας επιβαρυνουν για 5-10 χρονια αλλα για ολη μας τη ζωη. Δηλαδη επειδη στα 10-15-20 χρονια δεν μας προξενησε ζημια δεν σημενει οτι ειμαστε και ασφαλεις

Πάντως εγώ δεν ξέρω κάποιον που να έπαθε κάτι από κινητό (μόνο αν μιλούσε ενώ οδηγούσε). Δε λέω ότι μετά από χρόνια δεν μπορεί να προκαλέσει ζημιά αλλά μέχρι τώρα δεν έχω δει και δεν έχω ακούσει κάτι.

Γιατι τι περιμενεις να σου πει ο ιατροδικαστης οτι πεθανε απο κινητο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο πολλοί όταν ακούνε για Η/Μ ακτινοβολία έχουν στο μυαλό τους το tesla coil και τα υπερόπλα κατά Λιακόπουλο.

Αν καταργήσουμε τα κινητά, ας καταργήσουμε κάθε ηλεκτρική συσκευή γύρω μας. Προσωπικά πιστεύω ότι χρειάζεται σύνεση στην χρήση τους. 

 

Περισσότερο φοβάμαι την ψυχολογική εξάρτηση παρά τα υπόλοιπα. Βλέπω πολύ κόσμο να κάνει τα πάντα στο κινητό... βγαίνουν έξω για ποτό και παίζουν με τα κινητά, στην δουλειά και στο σχολείο ασχολούνται με αυτά, μπαίνουν στο ιντερνετ και ταλαιπωρούνται με την μικροσκοπική οθόνη... παρόλα αυτά επιμένουν στη χρήση τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...