Προς το περιεχόμενο

11χρονη μελέτη δείχνει ότι η κινητή τηλεφωνία δεν σχετίζεται με προβλήματα υγείας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη δημοσιότητα δόθηκαν τα αποτελέσματα μίας μελέτης που πραγματοποιήθηκε στην Μ. Βρετανία σχετικά με τις επιπτώσεις της κινητής τηλεφωνίας στην υγεία. Η έρευνα που είχε διάρκεια 11 χρόνια περιλαμβάνει 31 ξεχωριστά ερευνητικά projects που στοίχισαν συνολικά 22.4 εκατομμύρια δολάρια.Σύμφωνα με το 60σέλιδο πόρισμα της μελέτης, η χρήση κινητών τηλεφώνων δεν έχει καμία επίπτωση στην υγεία. Δεν εντοπίστηκαν ευρήματα που να συνηγορούν ότι η έκθεση στις εκπομπές δικτύων κινητής τηλεφωνίας κατά την εγκυμοσύνη αυξάνει τις πιθανότητες ανάπτυξης καρκίνου στην παιδική ηλικία ή ότι η χρήση κινητών τηλεφώνων μπορεί να οδηγήσει σε εμφάνιση λευχαιμίας.

 

Πάντως στην έκθεση δεν αναφέρεται ρητά ότι η χρήση των κινητών τηλεφώνων είναι απολύτως ασφαλής, αφού χρειάζονται να γίνουν ακόμα περισσότερες έρευνες σχετικά με τις επιπτώσεις της χρήσης των κινητών τηλεφώνων στα παιδιά, καθώς και τη σχέση τους με τον ύπνο ή με την εγκεφαλική δραστηριότητα. Μπορείτε να διαβάσετε την σχετική μελέτη εδώ.

 

Link.png Site: PhoneArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σας μεταφέρω αστειάκι:

 

-Κι' όμως, δημοσιεύτηκε έρευνα που διαψεύδει τον αρχικό της στόχο!

-Αχαχαχαχαχα......

 

Μη με ρωτήσετε πού το άκουσα...σιγα μη σας πω ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πρωτες ''ερευνες'' για το τσιγαρο ελεγαν οτι το καπνισμα κανει καλο στην υγεια  μας..

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα τώρα τα τσιγάρα τσίχλες! και είμασταν όλοι πιτσιρίκια με ένα "τσιγάρο" στο στόμα.

 

αν τη δείξεις καπου αυτή τη φωτογραφία τώρα, οποιος τη δει ανατριχιάζει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχαχαχαχ ρε παιδια πραγματικα τι ανεβαζετε?Ενταξει περα απο games και υπολογιστες γενικοτερα εχουμε διαβασει και ενα δυο βιβλια και εχουμε και μια <Α> αντιληψη...ελεος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα τώρα τα τσιγάρα τσίχλες! και είμασταν όλοι πιτσιρίκια με ένα "τσιγάρο" στο στόμα.

 

αν τη δείξεις καπου αυτή τη φωτογραφία τώρα, οποιος τη δει ανατριχιάζει!

Nαι, οπως και τα πλαστικα πιστολια τις αποκριες, τα βλεπω και ανατριχιαζω...WTF

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την μια λεει στην ερευνα οτι η χρηση κινητων δεν εχει επιπτωσεις στην υγεια και απο την αλλη οτι δεν αναφερεται ρητα στην εκθεση οτι η χρηση ειναι απολυτως ασφαλης .

 

Αντε βγαλε ακρη τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την μια λεει στην ερευνα οτι η χρηση κινητων δεν εχει επιπτωσεις στην υγεια και απο την αλλη οτι δεν αναφερεται ρητα στην εκθεση οτι η χρηση ειναι απολυτως ασφαλης .

 

Αντε βγαλε ακρη τωρα.

 

Γατες, για να κανουν αλλη μια 15χρονη ερευνα αυτην την φορα, με το αζημιωτο για να μας πουν παλι τα ιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού οποιαδήποτε έρευνα και να ανακοινωθεί οι απαντήσεις σας θα είναι οι ίδιες, γιατί το κουράζουμε? :)

 

"μα αφού μας ψεκάζουν, τι να μας πουν οι πληρωμένες έρευνες..."

Κύριε billdano απάντησε μου στο παρακάτω ερώτημα με αντικειμενικότητα  :

Μια συσκευή η οποία παράγει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία  , είναι δυνατόν να επηρεάσει τις λειτουργίες ενός κυττάρου ; ναι ή όχι και σε τι ποσοστό ;

 

Πάντως εγώ δεν πιστεύω ότι μας ψεκάζουν.  Όμως πιστεύω ότι η μεγαλύτερη αγορά στο πλανήτη είναι αυτή των μέσων ψηφιακής επικοινωνίας και ψυχαγωγίας. 

Εκεί παίζονται εκατομμύρια φίλε μου και ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος .

Εμένα πάντως μου θυμίζει τις έρευνες που έλεγαν κάποτε στους Αμερικάνους ότι δεν βλάπτει η ραδιενέργεια , για να κτίσουν πυρηνικά εργοστάσια.

Θέλω να κρατήσεις αυτό που λέει η έρευνα ότι " στην έκθεση δεν αναφέρεται ρητά ότι η χρήση των κινητών τηλεφώνων είναι απολύτως ασφαλής "

Η έρευνα έγινε για ένα και μόνο λόγο . Διότι σε παγκόσμιο επίπεδο εκκρεμούν δικαστικές αποφάσεις σχετικά με τον κίνδυνο των κινητών και  είναι εργαλείο υπεράσπισης των εταιρειών κατασκευής . Δεν χρησιμεύει πουθενά αλλού.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...