Προς το περιεχόμενο

Dual boot, Windows 7 και Linux Mint


Eru Iluvatar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

πρόσφατα παρήγγειλα καινούριο υπολογιστή και θέλω να κάνω dual-boot. Τη διαδικασία την ξέρω λίγο ως πολύ, καθώς έτσι έχω σετάρει το laptop μου.

 

Τώρα το θέμα είναι ότι θα έχω έναν SSD (120Gb) και ένα σκληρό, γύρω στο 1TB.

H σκέψη μου είναι να βάλω τα Windows στον SSD και το Linux στον HDD, αφού πρώτα του κάνω partition. 

 

Η λογική λέει να βάλω πρώτα τα Windows, να προετοιμάσω το partition (250 Gb θα δώσω για Linux) και μετά να κάνω εγκατάσταση το Linux.

 

Ρωτώ λοιπόν αν ο τρόπος σκέψης μου είναι κατάλληλος για να προχωρήσω στη διαδικασία.

 

Ευχαριστώ

 

 


Και παιδιά,

μια τελευταία ερώτηση (δεν ξέρω καν αν επιτρέπεται να κάνω αυτή την ερώτηση).

 

Χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα, δυστυχώς "σπασμένο", διότι είναι πάρα πολύ ακριβό για να το αγοράσεις (πάνω από 2 χιλίαρικα, και είμαι φοιητής ακόμα). Ο μόνος τρόπος για να το κάνεις να δουλέψει είναι να πας το χρόνο πίσω, πριν την 31 Δεκ. 2011.

 

Παρά ταύτα, όταν κάνεις κάτι τέτοιο, οι browsers θεωρούν ότι σου έχουν επιτεθεί hackers και δεν λειτουργούν σωστά, πχ δεν μπορείς να πας να δεις τo email, κλπ.

 

Υπάρχει τρόπος να επιλυθεί αυτό το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το προγραμμα.

Δεν ειναι οι browsers που βλεπουν κατι λαθος, ειναι οι σελιδες σε https που διαβαζουν και την ημερομηνια του συστηματος σου ωστε να την συγκρινουν με τη δικη τους, προκειμενου να σου δωσουν το σχετικο πιστοποιητικο ωστε η σελιδα να ειναι https και οχι απλη http.

Ειναι δηλαδη κατι που γινεται απο την πλευρα της ιστοσελιδας, οχι του browser, οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το linux και τα windows εγκατασταθούν σε διαφορετικό σκληρό δεν έχει σημασία ποιο θα εγκαταστήσεις πρώτο.

 

Εγώ θα έκανα την εγκατάσταση του linux στον hdd και θα έβαζα και τον grub σε αυτόν(τον hdd).

 

Μετά θα έβαζα επάνω τον ssd και θα έβγαζα τον hdd και θα έκανα την εγκατάσταση των win. 

 

Τέλος θα έβαζα πάλι και τον hdd και θα διάλεγα στο bios σαν πρώτο δίσκο των hdd. Θα ρύθμιζα και τον grub να βλέπει και τα win και έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το linux και τα windows εγκατασταθούν σε διαφορετικό σκληρό δεν έχει σημασία ποιο θα εγκαταστήσεις πρώτο.

 

Εγώ θα έκανα την εγκατάσταση του linux στον hdd και θα έβαζα και τον grub σε αυτόν(τον hdd).

 

Μετά θα έβαζα επάνω τον ssd και θα έβγαζα τον hdd και θα έκανα την εγκατάσταση των win. 

 

Τέλος θα έβαζα πάλι και τον hdd και θα διάλεγα στο bios σαν πρώτο δίσκο των hdd. Θα ρύθμιζα και τον grub να βλέπει και τα win και έτοιμος.

 

Αν εγκαταστήσω το Λινουξ στον HDD, δεν μπαίνει εκεί αυτόματα το grub; Και επίσης γιατί λες ότι θα ρύθμιζες το grub να βλέπει τα windows. Νόμιζα ότι μπορεί κι από μόνος του  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον δίσκο δεν τον έχεις πάνω την ώρα της εγκατάστασης δεν θα τα δει

πρέπει να μπεις στο linux και να κάνεις update-grub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον δίσκο δεν τον έχεις πάνω την ώρα της εγκατάστασης δεν θα τα δει

πρέπει να μπεις στο linux και να κάνεις update-grub

 

Thanks, Τάκη  :X

Δηλαδή, αφού βάλω το Λίνουξ (έχει ήδη προηγηθεί η εγκατάσταση των Windows στον SSD), πάω στο bash και δίνω:

 

$ sudo update-grub

 

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ο σωστός τίτλος για το θέμα είναι dual boot (Linux + Windows) σε SSD + HDD. Απλό dual boot έχει ΔΕΚΑΔΕΣ topic εδώ μέσα, με απαντημένα σχεδόν τα πάντα. Αν ψάξεις λίγο στο γούγλι με key words αυτά που προανέφερα θα βρεις ΠΑΡΑ πολλά θέματα.

 

Κατά δεύτερο, το (σωστό) θέμα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Ξεκινάμε από το τι σε ενδιαφέρει. Δουλεύεις ΚΑΙ τα δυο λειτουργικά ; βάζεις Linux για την εμπειρία ; σε νοιάζει η ταχύτητα ; σε νοιάζει πόσο θα φθαρεί ο SSD ; δεν είναι προφανής η απάντηση στη τελευταία ερώτηση, αν και αν ήξερες από τέτοια πράγματα δεν θα είχες κάνει ερώτηση εξ αρχής. Το πιο πιθανό λοιπόν είναι να θες να ζήσεις και εσύ για λίγο την εμπειρία του linux. Το τελευταίο δεν το είπα για κακό. Απλά περιορίζει ΠΟΛΥ το επίπεδο των συμβουλών μιας και αρκετά πράγματα δεν τα καταλαβαίνεις.

 

Έτσι όπως το σχεδίασες πάντως (W στον SSD κτλ) το Linux είναι "ριγμένο" μιας και δεν θα πάρει τίποτα από την ταχύτητα του SSD.

 

Το μοναδικό που θα θίξω (γιατί δεν θα προτείνω κάτι) είναι το αν το swap και το pagefile πρέπει να μπούνε στον HDD. Πάντα είχα την εντύπωση πως έτσι πρέπει, αλλά απ' τα λίγα που κοίταξα, ΔΕΝ το κάνουν όλοι, μιας και έτσι έχουν διαφορές στη ταχύτητα, που κάποιους τους νοιαζει. Ότι και να κάνεις πάντως, ρίξε πρώτα μια ματιά σε 3-4 κείμενα που θα σου βγάλει ο γούγλις και μετά ξαναρώτα. 

 

Να σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ο σωστός τίτλος για το θέμα είναι dual boot (Linux + Windows) σε SSD + HDD. Απλό dual boot έχει ΔΕΚΑΔΕΣ topic εδώ μέσα, με απαντημένα σχεδόν τα πάντα. Αν ψάξεις λίγο στο γούγλι με key words αυτά που προανέφερα θα βρεις ΠΑΡΑ πολλά θέματα.

 

Κατά δεύτερο, το (σωστό) θέμα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Ξεκινάμε από το τι σε ενδιαφέρει. Δουλεύεις ΚΑΙ τα δυο λειτουργικά ; βάζεις Linux για την εμπειρία ; σε νοιάζει η ταχύτητα ; σε νοιάζει πόσο θα φθαρεί ο SSD ; δεν είναι προφανής η απάντηση στη τελευταία ερώτηση, αν και αν ήξερες από τέτοια πράγματα δεν θα είχες κάνει ερώτηση εξ αρχής. Το πιο πιθανό λοιπόν είναι να θες να ζήσεις και εσύ για λίγο την εμπειρία του linux. Το τελευταίο δεν το είπα για κακό. Απλά περιορίζει ΠΟΛΥ το επίπεδο των συμβουλών μιας και αρκετά πράγματα δεν τα καταλαβαίνεις.

 

Έτσι όπως το σχεδίασες πάντως (W στον SSD κτλ) το Linux είναι "ριγμένο" μιας και δεν θα πάρει τίποτα από την ταχύτητα του SSD.

 

Το μοναδικό που θα θίξω (γιατί δεν θα προτείνω κάτι) είναι το αν το swap και το pagefile πρέπει να μπούνε στον HDD. Πάντα είχα την εντύπωση πως έτσι πρέπει, αλλά απ' τα λίγα που κοίταξα, ΔΕΝ το κάνουν όλοι, μιας και έτσι έχουν διαφορές στη ταχύτητα, που κάποιους τους νοιαζει. Ότι και να κάνεις πάντως, ρίξε πρώτα μια ματιά σε 3-4 κείμενα που θα σου βγάλει ο γούγλις και μετά ξαναρώτα. 

 

Να σαι καλά.

 

Χρησιμοποιώ Ubuntu από το 2009 (αν θυμάμαι ξεκίνησα με Jaunty Jackalope), οπότε δεν είμαι τελείως άπειρος και το γεγονός ότι το χρησιμοποιώ μέχρι τώρα δεν σημαίνει ότι απλώς το βάζω για την εμπειρία, να δω δηλαδή απλά πως είναι. Αυτό ήταν στην αρχή.

To Linux το βάζω γιατί τρέχω προγράμματα και επειδή μ' αρέσει γενικά η ιδέα το ΕΛΑΚ!

 

Η ταχύτητα έναρξης δεν με ενδιαφέρει και πολυ, ιδιαίτερα στο Λίνουξ παέι γρήγορα. Βάζω τα Windows στον SSD, επειδή από την εμπειρία μου ξέρω ότι ό,τι και να κάνεις, καθώς εγκαθιστάς περισσότερα προγράμματα, "βαραίνουν" πολύ. Γνωρίζω ότι ο SSD είναι fragile γενικά. Μόνο το OS θα βάλω εκεί, άντε και κανά Matlab. Επίσης, δεν θέλω να είναι τα δύο OS στον ίδιο δίσκο, όπως στην τωρινή κατάσταση.

 

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικά μιλάμε έτσι και αλλιώς. Είπα εξάλλου ότι το θέμα μας είναι το "περιορίζει ΠΟΛΥ το επίπεδο των συμβουλών". Εφόσον κάτι τέτοιο δεν ισχύει πάμε αλλιώς (σημειωτέον εγώ ΔΕΝ έχω SSD).

 

**Υπάρχει το all time classic wiki του arch, στο οποίο υπάρχει ένα τεράστιο κατεβατό για το θέμα. Εφόσον είσαι τόσο παλιός στο χώρο, φαντάζομαι ότι το είδες. Εκεί γράφει κάμποσα πράγματα.

**δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θέλεις δυο λειτουργικά στον SSD .

**Τον SSD τον βάζεις για να κερδίσεις σε ταχύτητα ΓΕΝΙΚΑ και όχι στο boot μόνο. Εξ ου και κάποιοι τελικά βάζουν το swap/pagefile εκεί, άσχετα αν φθείρει το δίσκο. ΔΕΝ τους νοιάζει προφανώς αυτό. Εγώ αν είχα SSD δεν θα τα έβαζα εκεί πάντως.

 

Πώς το σκέφτομαι τώρα. Πες το και "άσκηση επί χάρτου" αν θες.

 

Στον SSD βάζεις Windows και την root partition του Linux μόνο. Τίποτα άλλο. 20Gb για το / στο linux είναι ήδη ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Στον HDD

--πρώτη partition Linux swap.

--δεύτερη κάτι σε NTFS για να πας εκεί το pagefile των Windows.

Αυτές στην αρχή για λόγους ταχύτητας. Μικρές και οι δυο. Εξαρτάται βέβαια και πόσο RAM έχεις. Έχω δει το pagefile μου και 7Gb.

--κατόπιν μια πάλι σε NTFS με το όνομα files/data/whatever όπου θα μπούνε όλα τα ΚΟΙΝΑ αρχεία (φώτο, βιντεο, ταινίες downloads κτλ). Εδώ μπορείς να βάλεις και το προφίλ του Firefox (σορυ αλλά Chrome δεν χρησιμοποιώ και δεν ξέρω. Λογικά και αυτό θα γίνεται πάντως). Αυτό θα αποφορτίσει το /home πάρα πολύ σε σημείο που μπορεί και να μη χρειάζεται ξεχωριστό partition.

--(εγώ έχω και) ξεχωριστή partition για τα portable apps (πλέον το 95% των εφαρμογών μου). Αν δεις τα Windows μου, είναι σχεδόν απείραχτα. Άντε 5-6 προγράμματα να έχω εγκαταστήσει με τον παραδοσιακό τρόπο.

--όλοι επιμένουν ότι το /var δεν μπαίνει στον SSD (και έτσι είναι κιόλας μιας και το γράψε σβήσε εδώ πάει σύννεφο), οπότε ξεχωριστό partition στον HDD και για αυτό. Εγώ θα έβαζα και το /tmp ξεχωριστά, με την ίδια λογική. Αν χρησιμοποιείς το /home πολύ (πχ compiling) τότε κάνεις και το /home ξεχωριστή και τελείωσες. 

 

Τέλος να πω ότι όλα (στην τελική) εξαρτώνται από τις ανάγκες μας. Έτσι πχ κάποιοι για να κερδίσουν ακόμα περισσότερο σε ταχύτητα, και ενώ έχουν SSD, απενεργοποιούν και το journaling. Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ. Αλλά αυτός που το κάνει προφανώς ζύγισε τα υπέρ και τα κατά. 

 

ΥΓ : "...ξέρω ότι ό,τι και να κάνεις...". Ωραίος. Όχι συχνό σε άνθρωπους του χώρου των υπολογιστών το αναφορικό ό,τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλικά μιλάμε έτσι και αλλιώς. Είπα εξάλλου ότι το θέμα μας είναι το "περιορίζει ΠΟΛΥ το επίπεδο των συμβουλών". Εφόσον κάτι τέτοιο δεν ισχύει πάμε αλλιώς (σημειωτέον εγώ ΔΕΝ έχω SSD).

 

**Υπάρχει το all time classic wiki του arch, στο οποίο υπάρχει ένα τεράστιο κατεβατό για το θέμα. Εφόσον είσαι τόσο παλιός στο χώρο, φαντάζομαι ότι το είδες. Εκεί γράφει κάμποσα πράγματα.

**δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θέλεις δυο λειτουργικά στον SSD .

**Τον SSD τον βάζεις για να κερδίσεις σε ταχύτητα ΓΕΝΙΚΑ και όχι στο boot μόνο. Εξ ου και κάποιοι τελικά βάζουν το swap/pagefile εκεί, άσχετα αν φθείρει το δίσκο. ΔΕΝ τους νοιάζει προφανώς αυτό. Εγώ αν είχα SSD δεν θα τα έβαζα εκεί πάντως.

 

Πώς το σκέφτομαι τώρα. Πες το και "άσκηση επί χάρτου" αν θες.

 

Στον SSD βάζεις Windows και την root partition του Linux μόνο. Τίποτα άλλο. 20Gb για το / στο linux είναι ήδη ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Στον HDD

--πρώτη partition Linux swap.

--δεύτερη κάτι σε NTFS για να πας εκεί το pagefile των Windows.

Αυτές στην αρχή για λόγους ταχύτητας. Μικρές και οι δυο. Εξαρτάται βέβαια και πόσο RAM έχεις. Έχω δει το pagefile μου και 7Gb.

--κατόπιν μια πάλι σε NTFS με το όνομα files/data/whatever όπου θα μπούνε όλα τα ΚΟΙΝΑ αρχεία (φώτο, βιντεο, ταινίες downloads κτλ). Εδώ μπορείς να βάλεις και το προφίλ του Firefox (σορυ αλλά Chrome δεν χρησιμοποιώ και δεν ξέρω. Λογικά και αυτό θα γίνεται πάντως). Αυτό θα αποφορτίσει το /home πάρα πολύ σε σημείο που μπορεί και να μη χρειάζεται ξεχωριστό partition.

--(εγώ έχω και) ξεχωριστή partition για τα portable apps (πλέον το 95% των εφαρμογών μου). Αν δεις τα Windows μου, είναι σχεδόν απείραχτα. Άντε 5-6 προγράμματα να έχω εγκαταστήσει με τον παραδοσιακό τρόπο.

--όλοι επιμένουν ότι το /var δεν μπαίνει στον SSD (και έτσι είναι κιόλας μιας και το γράψε σβήσε εδώ πάει σύννεφο), οπότε ξεχωριστό partition στον HDD και για αυτό. Εγώ θα έβαζα και το /tmp ξεχωριστά, με την ίδια λογική. Αν χρησιμοποιείς το /home πολύ (πχ compiling) τότε κάνεις και το /home ξεχωριστή και τελείωσες. 

 

Τέλος να πω ότι όλα (στην τελική) εξαρτώνται από τις ανάγκες μας. Έτσι πχ κάποιοι για να κερδίσουν ακόμα περισσότερο σε ταχύτητα, και ενώ έχουν SSD, απενεργοποιούν και το journaling. Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ. Αλλά αυτός που το κάνει προφανώς ζύγισε τα υπέρ και τα κατά. 

 

ΥΓ : "...ξέρω ότι ό,τι και να κάνεις...". Ωραίος. Όχι συχνό σε άνθρωπους του χώρου των υπολογιστών το αναφορικό ό,τι.

 

Ευχαριστώ πολύ, θα λάβω υπόψη τις συμβουλές σου φίλε μου! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει ενδελεχώς το wiki του Arch, καθότι το βρίσκω κατάτι δύσκολο (δεν είμαι Πληροφορικός per se, απλά μου αρέσει η τεχνολογία και ψάχνομαι γενικά). Βέβαία αν ασχολήθείς όλα γίνονται, αλλά ως τώρα δεν είχα το χρόνο. Μπορεί στο μέλλον, για τώρα ελπίζω να αγαπήσω την "Πέτρα". 

 

Στο θέμα μας τώρα. Έδωσες αρκετές επιλογές, οπότε λέω να το κάνω τα εξής:

 

Στον SSD: Windows + 20Gb για /

 

Στον HDD:

    - 4 GB swap

    - 56 Gb /home

    - ? /tmp

    - ? /var

    - NTFS τα υπόλοιπα

 

Ο υπολογιστής έχει 16 γίγα μνήμης. Έχω μια απορία όμως. Αν δεν κάνω λάθος όλα τα προγράμματα στο Linux κάνουν εγκατάσταση στον " / ", οπότε από τη στιγμή που τα χρησιμοποιείς καθημερινά, δεν θα επηρεάσουν τη ζωή του SSD? Κι επίσης, πόσα gigs να δώσω σε /tmp & /var; Ο HDD είναι 1 Τera.

Επεξ/σία από Eru Iluvatar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) με 16GB μνήμη δεν θες ούτε swap ούτε pagefile και το /tmp θα το βάλεις στη ram

2) μην τους φοβάστε τόσο τους ssd εκτός αν είναι πολύ παλιοί

 

για μένα

windows και / στον ssd

/home αν έχεις μέσα πράγμα και το ntfs με τα κοινά στον hdd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) με 16GB μνήμη δεν θες ούτε swap ούτε pagefile και το /tmp θα το βάλεις στη ram

2) μην τους φοβάστε τόσο τους ssd εκτός αν είναι πολύ παλιοί

 

για μένα

windows και / στον ssd

/home αν έχεις μέσα πράγμα και το ntfs με τα κοινά στον hdd

 

Κοίτα, πήρα τόση μνήμη για τη χρήση στατιστικών προγραμμάτων που χρησιμοποιώ. Η τωρινή των 8 γίγα μου δεν είναι αρκετη (!), ως εκ τούτου δεν θέλω να φορτώσω τη μνήμη με τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

Αν με 16GB μνημη σε απασχολούν τα 100-200 MB έξτρα που θα καταναλώσει το λειτουργικό σύστημα, τότε απλά χρειάζεσαι 32GB

[/offtopic]

κατα τα άλλα ότι είπε ο warlock. Έχει και SSD με 5 χρόνια εγγύηση. Δίνεις λιγο παραπάνω μεν αλλά ηρεμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...