Προς το περιεχόμενο

Στις 20 Φεβρουαρίου η κυκλοφορία του Geeksphone με τιμή €289


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Geeksphone το οποίο ανακοινώθηκε τον προηγούμενο μήνα και ξεχωρίζει για τη δυνατότητα να ενσωματώνει δύο πλατφόρμες, το Android και το Firefox OS αρχικά, είναι έτοιμο για την εμπορική κυκλοφορία του.Σε ανακοίνωση της η εταιρεία που βρίσκεται πίσω από τη δημιουργία του αναφέρει συγκεκριμένα ότι θα κυκλοφορήσει στις 20 Φεβρουαρίου με επίσημη τιμή €289 ενώ για τους πρώτους ενδιαφερόμενους θα ισχύσει μια έκπτωση €€20 που ρίχνει το τελικό κόστος της συσκευής στα €269.

 

Στον τομέα του λογισμικού που είναι και το δυνατό σημείο της συσκευής, το Geeksphone στηρίζεται σε δύο πλατφόρμες, το Android 4.2.2 Jelly Bean και το Firefox OS 1.3 (Boot2Gecko)

 

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά του Geeksphone ξεχωρίζει η IPS οθόνη 4.7 ιντσών με ανάλυση 960 x 540. Στο εσωτερικό βρίσκεται ο επεξεργαστής Intel Atom Z2560 στο 1.6 GHz με 1 GB RAM. Ο αποθηκευτικός χώρος είναι μόλις 4 GB αλλά μπορεί να επεκταθεί μέσω της microSD θύρας ενώ η κύρια κάμερα στο πίσω μέρος είναι ικανή για λήψη φωτογραφιών στα 8MP και για εγγραφή βίντεο 1080p/30fps με τη βοήθεια πάντα LED Flash. Μια δεύτερη κάμερα μπροστά των 1.3mp αναλαμβάνει τις βιντεοκλήσεις σας ενώ συναντάμε ακόμη δέκτη GPS, Bluetooth 3.0 καθώς και WiFi 802.11 b/g/n. Το Geeksphone δεν υποστηρίζει LTE δίκτυα ενώ για την αυτονομία του υπεύθυνη είναι η μπαταρία των 2.000 mAh.

 

Θα έχουμε μια πρώτη επαφή με το Geeksphone μέσα στο μήνα κατά τη διάρκεια της έκθεσης MWC 2014 η οποία διεξάγεται στη Βαρκελώνη όπου και θα σας μεταφέρουμε τις εντυπώσεις μας.

 

Link.png Site: Geeksphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βασικά στο site της geeksphone γράφει ότι έχει qHD οθόνη. απλά μπορεί εδώ να το παρέλειψαν! καλή προσπάθεια από μία μικρή εταιρία. για να δούμε πως θα πάει κ το όλο concept με το Blackphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 gb ram?? Αντε μωρε με την παλιατζουρα!!! Εξυπνο παντως το ολο concept!!

 

Ναι, γιατι αν εχει 4πυρηνο κ 2gb ram δεν θα lagαρει με android...

Μιση ντροπη της Google, μιση της Oracle/Java βεβαια, αλλα με αυτους τους ρυθμους θα θελουμε 16πυρηνο για να ανοιξουμε ενα excelοφυλλο σε μια 2ετια...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει κανένα Nexus Phone να laggarei και τα ρίχνεις στο Android?

 

To αν οι κατασκευαστές κάνουν @@ες και δεν μπορούν να φτιάξουν ένα ελαφρύ skin δεν είναι θέμα λειτουργικού, είναι θέμα ανικανότητας( ή αδιαφορίας) των εταιριών. 

 

Το μαμά android δεν laggarei!

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει κανένα Nexus Phone να laggarei και τα ρίχνεις στο Android?

 

To αν οι κατασκευαστές κάνουν @@ες και δεν μπορούν να φτιάξουν ένα ελαφρύ skin δεν είναι θέμα λειτουργικού, είναι θέμα ανικανότητας( ή αδιαφορίας) των εταιριών. 

 

Το μαμά android δεν laggarei!

Υποθετω οτι εχεις Nexus και τα γραφεις αυτα, γιατι το δικο μου Nexus  λιγο πριν το δωσω για να ανοιξει τον dialer  για παραδειγμα εκανε 3-4 δευτερα, οσο για αλλες εφαρμογες, πατουσα το πληκτρο και καποια στιγμη ανοιγε.... αν εκανα restart  το προβλημα διορθωνοταν, αλλα και παλι μεχρι η cache  να τιγκαρει.... τελικα ξερεις, δεν φταινε μονο οι εταιρειες αλλα και ο τροπος λειτουργιας του android... δεν ξερω τι γινετε τωρα με την 4.4 γιατι δεν την δοκιμασα, αλλα μεχρι την 4.3 το προβλημα ηταν υπαρκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατι αν εχει 4πυρηνο κ 2gb ram δεν θα lagαρει με android...

Μιση ντροπη της Google, μιση της Oracle/Java βεβαια, αλλα με αυτους τους ρυθμους θα θελουμε 16πυρηνο για να ανοιξουμε ενα excelοφυλλο σε μια 2ετια...

Εχεις δικιο σε αυτο αλλα ο λογος που γινεται ειναι οτι το Android δεν ειναι ενα λειτουργικο συστημα που τρεχει μονο σε κινητα οπως πχ το iOS αλλα ειναι ενα λειτουργικο που τρεχει ΚΑΙ ΣΕ κινητα.

Ποτέ ξανά πάνω από €150 για κινητό.Δεν υπάρχει δικαιολογία.

Υπαρχουν κινητα και με 30 ευρω εδω μιλαμε για smartphone :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και με €7 επίσης.Ποτέ πάνω απο €150 για sf.Τι δεν κατάλαβες;Εκτός εάν εσύ αντιλαμβάνεσαι τον όρο sf με ταμπέλα  €300+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι εχεις Nexus και τα γραφεις αυτα, γιατι το δικο μου Nexus  λιγο πριν το δωσω για να ανοιξει τον dialer  για παραδειγμα εκανε 3-4 δευτερα, οσο για αλλες εφαρμογες, πατουσα το πληκτρο και καποια στιγμη ανοιγε.... αν εκανα restart  το προβλημα διορθωνοταν, αλλα και παλι μεχρι η cache  να τιγκαρει.... τελικα ξερεις, δεν φταινε μονο οι εταιρειες αλλα και ο τροπος λειτουργιας του android... δεν ξερω τι γινετε τωρα με την 4.4 γιατι δεν την δοκιμασα, αλλα μεχρι την 4.3 το προβλημα ηταν υπαρκτο.

 

3-4 δευτερόλεπτα δεν έκανε να ανοίξει ο dialer στο HTC desire ρε φίλε.. Κι έχω επίσης Nexus και είναι ταχύτατο και σταθερότατο κι ας μην κλείνει ποτέ! Δεν ξέρω τι πρόβλημα είχε το δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 250 euro ισως πουλήσει κατι αν και πιστεύω με αυτα τα specs ειναι για χαμηλότερα , αν και απο οτι λέγεται και στην είδηση το dual boot λειτουργικό ειναι το σημείο που στοχεύει και οχι το hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-4 δευτερόλεπτα δεν έκανε να ανοίξει ο dialer στο HTC desire ρε φίλε.. Κι έχω επίσης Nexus και είναι ταχύτατο και σταθερότατο κι ας μην κλείνει ποτέ! Δεν ξέρω τι πρόβλημα είχε το δικό σου.

 

Και το S3 το έχει το πρόβλημα. Μόνο με xdialer στρώνει κάπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-4 δευτερόλεπτα δεν έκανε να ανοίξει ο dialer στο HTC desire ρε φίλε.. Κι έχω επίσης Nexus και είναι ταχύτατο και σταθερότατο κι ας μην κλείνει ποτέ! Δεν ξέρω τι πρόβλημα είχε το δικό σου.

Δεν είχε πρόβλημα το δικό μου, ήταν ο κανόνας... μάλλον το δικό σου αποτελεί εξαίρεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...