Προς το περιεχόμενο

Επιλογη κιτ φακων


kisto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να πάρω την D5200 (Ειμαι αρχάριος αλλα σκέφτομαι να παρω κατι "καλο") το θεμα μου ειναι πιο κιτ φακο να επιλεξω (επειδη βλέπω οτι τους αγοραζω πιο φθηνα)  βλεπω πως τα κιτ που κυκλοφορουν ειναι ο 18-55 (στανταρτ) και υπαρχει και σε σετ με τον 55-200mm αυτο το πακετο το πανε στα 790 ευρω μαζι με τριποδο-καρτα μνημη (570 εχει σκετο το σωμα αρα με 210ευρω περνεις τους παραπανω φακους) ενα αλλο σετ ειναι ο 18-105 μαζι με το σωμα και τον δινει στα 790 ιδια τιμη δηλαδη που δινει στο πακετο με τους δυο. αυτο που αντιλαμβανομαι ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση για να επεκταθω σε ζουμ θα αλλαζω το φακο αλλα θα εχω μεγαλυτερο ευρος (ζουμ) ενω στην δευτερη περιπτωση θα τα εχω σε ενα αλλα θα ειναι λιγότερο το ευρος. Εσεις πιο πιστευεται οτι αξίζει καλυτερα? βγαζουν και οι δυο φακοί την ιδια ποιότητα εικόνας? Με ενδιαφερει τοπια- πορτέτα και να μπορω να παιζω μπάλα και τη νύχτα!

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα αλλο σετ ειναι ο 18-105 μαζι με το σωμα και τον δινει στα 790 

 

Υπόψιν ότι ιδιαίτερα αν έχεις τέτοιο budget αξίζει να σκεφτείς και αγορά από εξωτερικό. Ας πούμε με την τωρινή τιμή (που δεν είναι και η χαμηλότερη που έχει παίξει) πρακτικά στα ίδια λεφτά παίρνεις D7000 αντί για D5200, και σε προσφορά έχει βγει και ίδιας τάξης διαφορά (20-30 ευρώ) στο σκέτο σώμα.

 

Το μόνο "πρόβλημα" είναι πως σου έρχεται το manual στα γερμανικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε την d5200 και πηγαινε για d5100.Δεν αξιζει τα 300 ευρω παραπανω(499 βγαινει με τον 18-105).

 

Ειναι σχεδων ιδιες με μονη διαφορα στον αισθητηρα.Και να κανω και μια αναλογια σε cpu -κυριολεκτικα αντιστοιχου tier-εφοσων ειμαστε σε τεχνολογικο φορουμ για να το καταλαβεις καλυτερα...

 

 

Αν η d5200 ειναι ο icore INTEL CORE I3-4130 τοτε η d5100 θα ηταν INTEL CORE I3-3240.

Επιπλεων,οταν ερθει η ωρα να αναβαθμισεις δεν θα παιξει ρολο ποιον απο τους δυο ειχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι προτεινω να κανεις τους κιτ φακους τασάκια (γιατι αυτο ειναι) και να παρεις εναν 50mm f/1.8 ή ακόμα καλύτερα έναν 35mm f/1.8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 55-200 με το διάφραγμα που έχει ίσως σου φανει άχρηστος. γνώμη μου είναι να παρεις τον 18-105 ναχεις ενα α ζουμ και να μην αλλάζεις φακό. για κανα προρτραίτο και για νυχτα κοιτάς τον 35 1.8G. μπορείς παντα να παρεις σωμα και να παρεις μεταχειρισμένους φακούς. 

πχ 18-55 πωλειται στα 50€, 18-105 ~130-150, 35 1.8G ~ 140

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παλι προτεινω να κανεις τους κιτ φακους τασάκια (γιατι αυτο ειναι) και να παρεις εναν 50mm f/1.8 ή ακόμα καλύτερα έναν 35mm f/1.8

 

Γιατι εισαι τοσο απολυτος?Επιπλεων καποιος που δεν εχει ξανασχοληθει δεν μπορει να αντιληφθει τι σημαινουν εστιακα μηκη οποτε δεν μπορει να αποφασισει συνειδητα τι πραγματικα χρειαζετε...

Δεν θα διαφωνησω παντως πως για να κατανοησεις το βαθος πεδιου θα χρειαστεις καποιο φακο με f1.8...Οποτε θα προτεινα ως δευτερη και πιο συνηδητοποιημενη αγορα τον γρηγορο prime.Επιπλεων σε βαζει σε μια εντελως διαφορετικη λογικη για το πως θα στησεις το καδρο σου...

 

Υ.Γ Εχω 18-105 και πριν 2 μηνες αγορασα τον 35αρη που ψυχαναγκαστικα δεν τον εβγαλα απο πανω απο το σωμα μεχρι εχθες.Τα 18 μου φανηκαν πλεων οτι χωρουσαν ολο τον πλανητη μεσα--σε αντιθεση με ενα projectακι που εκανα το καλοκαιρι που εβγαζα(πανω απο 10.000) φωτογραφιες εκκλησιες και μου ελειπε ενας πραγματικα ευρυγωνιος.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@topos μ αρεσει η αποψη σου διοτι και σαν αρχαριος ενταξει δεν θελω να πεταξω μια περιουσια για μια εισαγωγικη φωτογραφικη μηχανη! σκεφτομουν για αγορα την 5200 για να επιβεβαιωσω οτι ειναι πιο καλή απο την 3200 και την 5100 που συνηθως προτείνουν ολοι..(αλλα και επειδη βρηκά πολλες φωτο demo της d5200 και μου αρεσαν τα χρωματα οι νυχτερινες λήψεις..)μου προτειναν και την canon d600  αλλα απο οτι διαβαζω εχει μεινει καπως πίσω. πιστευω πως η 5100 με τον 18-105 θα ειναι καλη παρατηρω οτι αρκετοι το προτεινουν ετσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@topos μ αρεσει η αποψη σου διοτι και σαν αρχαριος ενταξει δεν θελω να πεταξω μια περιουσια για μια εισαγωγικη φωτογραφικη μηχανη! σκεφτομουν για αγορα την 5200 για να επιβεβαιωσω οτι ειναι πιο καλή απο την 3200 και την 5100 που συνηθως προτείνουν ολοι..(αλλα και επειδη βρηκά πολλες φωτο demo της d5200 και μου αρεσαν τα χρωματα οι νυχτερινες λήψεις..)μου προτειναν και την canon d600  αλλα απο οτι διαβαζω εχει μεινει καπως πίσω. πιστευω πως η 5100 με τον 18-105 θα ειναι καλη παρατηρω οτι αρκετοι το προτεινουν ετσι!

 

Για τα χρωματα που λες...

Αυτες που βλεπεις online δεν μπορεις να ξερεις σε τι φως\ρυθμισεις\τεχνικη και τι μετεπειτα επεξεργασια δεχτηκαν.Οποτε μην το εχεις ως μετρο συγκρισης.

 

Ευκολα μια φωτο απο καλουτσικο κινητο μπορει να "φαινετε" πιο εντυπωσιακη online απο την ακριβοτερη φωτογραφικη που μπορεις να αγορασεις-κυριολεκτικα-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 5200 ειναι σημαντικα καλυτερη απο την 5100, ενω το περασμα απο 5200 σε 5300 δεν ηταν τοσο αλματωσες.

0 18-55 ειναι ενας τιμιος φακος, ο 55-200 πολυ δυνατος, θα τον ευχαριστηθεις πολυ.

η γνωμη μου μην πας σε 18-105, δεν ειναι και ο καλυτερος φακος της νικον.

απλα γλυτωνεις τις αλλαγες, ομως πρεπει να εισαι συνειδητοποιημενος γιατι παιρνεις dslr και τις ιδιαιτερότητες μια τετοιας μηχανης.

 

οι 35-50μμ που ακουστηκαν αψογοι φακοι, τους εχω και τους 2, ομως πολυ περιορισμενης χρησης, ειδικα ο 50ρης.

 

γενικα, αν θες λιγο απο ολα καλυτερο το πακετο 18-55  κ 55-200 εκτος κι αν ανεβεις αρκετα σε λεφτα και παρεις τον 18-200, αλλα εκει εχεις θεμα και με βαρος + νυχτερινες ληψεις με φλας (θες εξτρα φλας).

 

παντως και η 5100 που εχω, αν και πλεον 2 γεννιες πισω, απλα τα σπαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν ότι ιδιαίτερα αν έχεις τέτοιο budget αξίζει να σκεφτείς και αγορά από εξωτερικό. Ας πούμε με την τωρινή τιμή (που δεν είναι και η χαμηλότερη που έχει παίξει) πρακτικά στα ίδια λεφτά παίρνεις D7000 αντί για D5200, και σε προσφορά έχει βγει και ίδιας τάξης διαφορά (20-30 ευρώ) στο σκέτο σώμα.

 

Το μόνο "πρόβλημα" είναι πως σου έρχεται το manual στα γερμανικά.

Bασικα το προβλημα μου με την αγορα απο εξωτερικό δεν ειναι τοσο το manual οσο ο ασφαλής τρόπος πληρωμής και το τι γινεται σε περίπτωση που εχει καποιο τεχνικό προβλημα η μηχανη! διοτι αλλο να πάω στο μαγαζι κ να του την επιστρέψω και άλλο να προσπαθω να επικοινωνω με ενα ηλεκτρονικο μαγαζι εξωτερικού με ενδεχομενος εξτρα κοστη μεταφορικων κτλπ.. οσο αναφορα ελληνικη αντιπροσωπεια και ευρωπαικη καλυψη που εχω δει καποιες αγγελίες μεταχειρισμενων μηχανών δεν ξέρω αν το δέχετται η ελληνικη αντιπροσωπεία... η αν θα μου κανουν κόλπα και εκει για καποια επισκευή! στην Ελλαδα ζουμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αναφορα ελληνικη αντιπροσωπεια και ευρωπαικη καλυψη που εχω δει καποιες αγγελίες μεταχειρισμενων μηχανών δεν ξέρω αν το δέχετται η ελληνικη αντιπροσωπεία... η αν θα μου κανουν κόλπα και εκει για καποια επισκευή! στην Ελλαδα ζουμε !

 

Αν δεν αισθάνεσαι ασφάλεια τότε by all means να αγοράσεις από όπου προτιμάς.

 

Η ελληνική αντιπροσωπεία είναι "υποχρεωμένη" να σε εξυπηρετήσει γιατί αν δεν το κάνει και πετάξει το μπαλάκι αλλού θα τους πάρει ο διάολος (όπως μπορείς να φανταστείς η Nikon θα έχει πρόβλημα αν ο πελάτης πάει σε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο για σερβις και φάει άκυρο).

 

Για την ευρωπαϊκή εγγύηση της Nikon μπορείς να διαβάσεις εδώ. Για να είμαι ειλικρινής βρίσκω το φόβο σου παράλογο και ταυτόχρονα πολύ εύκολο να αντιμετωπιστεί αλλά στην τελική δικά σου λεφτά, δε μου πέφτει λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποπου και ναρθει (ευρώπη) θαχει ευρωπαική εγγυηση. εγω ας πουμε την πηρα απο ηλεκτρονικό μαγαζι και την εφερε απο γερμανια. δε με ενοιαξε βεβαια μιας και γλίτωσα ενα 40αρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε καποια site αξιοπιστα να κοιταξω τιμες για την d5200 ευχαριστω!


Βασικα βρηκα αυτο ειναι αξιοπιστο;; http://www.hdewcameras.co.uk/nikon-d5200--18-105mm-kit-1170-p.asp την δινει 630 με το φακο που μου προτεινετε σε σχεση με ελλαδα που εχει 800 ευρω...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...