Προς το περιεχόμενο

αγορα φωτογραφηκης μηχανης


jimmalani

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια, 

 

 

ψαχνω για φωτογραφηκη μηχανη εδω και καιρο, εχω καποιες αποριες πανω σε αυτο το θεμα αλλα εχω δει και μερικεσ φωτογαφικες που χωρις να 3ερω και πολλα νομιζω οτι ειναι καλες.

 

1)καλη ταχύτητα κλείστρου ειναι το 1/4000 ή το 1/6000?

2)το διαφραγμα και τα ISΟ ειναι στο φακο της μηχανης?

 

οι φωτογραφικες που εχω δει ειναι:

1. SAMSUNG NX300 18-55MM

2. NIKON D3200 18-55VR ή 18-105VR

3. NIKON D5100 18-55 + 55-200 ή 18-105

 

η D5100 νομιζω δεν ειναι και τοσο καλη γιατι εχει μονο 16 megapixels και η D3200 εχει ισο μεχρι 12800, για αυτο ειπα να κοιταξω κατι και σε σαμσουνγκ που εχει και καλη αναλυση και 25600ισο. αλλα δεν ξερω αν ει σαμσουνγγ ειναι και τοσο καλεσ φωτογραφικες μηχανες. εχετε να μου προτεινεται καμια καλη φωτογραφικη μηχανη το πολυ 600 ευρω. ή εινναι καλη και καμια απο αυτες που εχω δει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέτοιες ταχυτητες κλείστρου δεν προκεται να χρησιμοποιήσεις ποτέ

 

Το διάφραγμα ειναι στον φακό και το Iso στην μηχανή

 

ΚΚαι 500,000 iso να βγάζει δεν έχει σημασια γιατι δν θα το χρησιμοποιήσεις ποτέ, πάνω απο 3,200 Iso δεν προκειται να πάς με την καμια γιατι οι φωτογραφίες θα ειναι για πέταμα

 

Τα megapixel ειναι το λιγότερο που πρέπει να σε νοιάζε

 

Απο αυτές ολες η καλύτερη ειναι η D5100 με τον 18-105

 

Εγω θα σου πρότεινα να πάς σε μεταχειρισμένη medium level dslr canon ή Nikon με εναν Prime φακο για να μάθεις φωτογραφία και άμα το πάρεις ζεστα και σου αρέσει στο μέλλον πας για πιο πάνω

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω θα ελεγα d5100+18-105 για τους ιδιους ακριβως λογους που ανεφερε ο συμφορουμιτης απο πανω και επιπλεων λογο σπαστης οθονης+οπτικο σκοπευτρο.

 

Η την samsung nx300 εαν θελεις μικρο μεγεθος και δεν θελεις να πολυασχοληθεις με εναλλαγες φακων,εξωτερικα flash κτλ...

 

Ταχυτητες κλειστρου πανω απο 4000,iso πανω απο 3200 σε αυτες τις φωτογραφικες ειναι καθαρα marketing...

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν δεν ασχοληθείς να μάθεις κάποια βασικά ξεκινώντας από το τι είναι διάφραγμα και ISO, είτε 300 ευρώ δώσεις είτε 300 χιλιάδες τις ίδιες φωτογραφίες θα βγάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω ασχολυθει σε φωτογραφικη φιλου μου και εχω μαθει πωσ χειρηζεσαι τα ισω τη ταχητητα κλειστρου, το διαφραγμα και 3ερω και τι κανει το καθενα και πωσ πρεπει να τα χρησημοποιω για αυτο ειπα να παρω καμια καλητερη φωτογραφικη μηχανη. η samsung nx300 μου αρεσε πιο πολυ γιατι λεει 25600 ισο και 1/6 ταχητητα κλειστρου και εχει και 20,3 μεγγαπιξελ ενω εισα τη d3200 και ειδα οτι εχει αρκετα μεγγαπιξελς αλλα λιγ ισο 6400(μερικα ατομα που εχω ρωτησει μοθ λενε οτι παει μεχρι 12800, και η d5100 μου αρεσε γτ τη βρακα και στο πλαισιο με δυο φακουσ αλλα μου φαινοντα λιγα τα μεγαπι3ελ για ψηφιακο ζουμ και ειδα οτι και αυτη εχει 6400ισο αλλα σε μερικεσ αλεσ ιστοσελιδεσ ειδα οτι εχει 12800. δε 3ερω τι να πιστεψω. αα και η η σαμσουνγ δε θα ηταν καλητερη απο την d5100 με εναν φακο 18-100 ή 55-200?
και σκευτηκα και κατι αλο, να παρω ξεχωριστα το σωμα τησ μηχανησ και ξεχωριστα φακο, αλλα δε ξερω αν συμφερει οικονομικα και αν οντως ςιναι καλη ιδεα και σκευτηκα να αγωρασω καμαι το πολυ 600 ευρω γιατι δεν εχω σκοπο να αγορασω σε μερικα χρονια και αλη μια.. τι λετε?

 

μολισ τωρα βρηκα και τη σαμσουνγκ νχ2000 τι λετε και για αυτην?

 

εχω ασ πουμε καταλυ3ει σε αυτες:

 

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/SAMSUNG-EV-NX2000-BABGR---GALAXY-Tab-2-%287.0%29-GT-P3110,99452,397546,940508.html?langId=-18

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.565154

και οποια και απο τισ δυο να παρω μετα απο λιγο καιρο λεω να παρω και αυτον το φακο

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/SAMSUNG-%CE%95%CE%A7-T50200CSW,99452,397546,1040579.html?langId=-18

ή

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/dslr/Nikon-Digital-Camera-D5100-VR-Double-Kit-1370870.htm

ή

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/NIKON-D5100-KIT-18-105-VR---%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B7,99452,397675,1075673.html?langId=-18&et_lid=476&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=94&etcc_ori=stix.gr

ή

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/NIKON-D-5200---18-55-VR-Black,99452,397675,641803.html?langId=-18&et_lid=476&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=94&etcc_ori=stix.gr

και μελοντικα ενα καλητερο φακο

Επεξ/σία από jimmalani
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε στο ξαναλέω

 

αυτα που κοιτάς δεν έχουν καμια σημασία

 

άμα πάρεις την NX και τραβήξεις στα 25600 iso η φωτογραφία θα ειναι χειρότερη απο αυτές που τραβάω με το iphone μου.. επίσης άν βάλεις ταχύτητα κλείστρου 1/6 και δεν έχεις τρίποδο η φωτογραφία θα ειναι πιο κουνημένη και απο καμπίνα πλοίου..

 

Η φωτογραφίκη που έχω κοστίζει 4-5 φορές πάνω απο αυτές και δεν τολμάω να πάω πανω απο 6400 iso...

Eσυ ρεαλιστικά δεν πρόκειται να πάς πανω απο 3200 , μην σου πώ και 1600

 

Τα 20,3 megapixel σε σχέση με τα 18 παράδειγμα σημαίνουν απλά οτι η φωτογραφία ειναι πιο μεγάλη σε διαστάσεις,

 

Στο ειπα και πρίν η καλύτερη απ'ολες αυτες ειναι η 5100 με τον 18-105. 

 

Αλλα όποια και να πάρεις θές πολυ διάβασμα για να μπορέσεις να την αξιοποιήσης

 

Για μένα πάρε την πιο φτηνή και άμα ασχοληθεις και σ'αρεσει στο μέλλον αναβαθμίζεσαι

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε για την d5100 Με τον κιτ 18-105 αλλα οχι απο το mediamarkt.

 

Εγω θα προτεινα αυτο το μαγαζι,απο εκει πηρα και την δικη μου και λογικα εαν πας με τα μετρητα στο χερι κατι θα κοψει,τελος διαφημιζει και ενα δωρεαν καθαρισμα αισθητηρα εαν σου χρειαστει στο μελλων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι απαιτησεις εχει ο φιλος αλλα αν εχεις εναν prime φακο και θες να χρησιμποιησεις το ομορφο διαφραγμα του 1,4 στον ηλιο για να κανεις ενα πορτραιτο το 1/4000 δε θα φανει αρκετο,οποτε μην ακυρωνουμε ετσι αυτο το χαρακτηριστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εδώ είμαστε σε επίπεδο "αυτό το αυτοκίνητο είναι 5πορτο επομένως καλύτερα από το 4πορτο έτσι?" και σεις συζητάτε το τι μπορεί να συμβεί υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες σε αγώνα F1.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

μετα απο καιρο τελικα πηρα d5300 με φακο 18-55

Τώρα γνωρίζεις από πρώτο χέρι πόσο ο kit φακός αδυνατίζει το σώμα. 

http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests

Ένας 35mm f/1.8 θα ταίριαζε για αρχή.

Nice shots

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι για κανεναν 55-200 και μικροφωνο γιατι της καμερας παρολο που ειναι και στερεο οταν κανει auto focus η μηχανη ακουγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...