Προς το περιεχόμενο

raw vs jpeg


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις φιλμάτες ισχυε οτι ειναι πιο ευκολο να ανακτήσεις το υποφωτισμένο

Στις ψηφιακές ισχυει το αντίθετο

 

Δεν εννοώ βέβαια ακραιες περιπτώσεις αλλα μεχρι 2stop +-

 

Οι καινούργιες μηχανές και εντελώς υπερφωτισμένη (+ - 3-3.5 stop) να ειναι η φωτογραφία έχεις μεγάλες πιθανότητες να την ανακτήσεις άμα ειναι αρχειο RAW χώρις πολλές απώλειες. Δές raw απο d600 παράδειγμα, μπορώ να σου στειλω και εγώ άμα θες

 

Oi dslr εχουν ενσωματομένο ψηφιακό φωτόμετρο το οποίο μετράει στο σημείο που έχεις εστιάσει...οπότε έχει άμεση σχέση

Οι άλλοι τρόποι για να φωτομετρήσεις ειναι ή με handy φωτόμετρο ή με το μάτι (ή με την εφαρμογή lightmeter για iphone)

 

Το όποιο hdr με το χέρι θέλει ιδανικές συνθήκες...

 

Τελος το offtopic

 

Eπειδη το topic ειναι raw vs jpeg

 

Προσωπικά πές οτι πάω εκδρομή με φιλους κτλπ,

Γιατι να τραβήξω Raw?

Για να μην βγει καμμένη ?

θα βρώ τρόπο να μην βγει καμμένη, θα βάλω off camera flash , ή θα κουβαλήσω κανα reflector ή κατι άλλο...

 

Raw Θα τραβήξω μονο άμα θέλω να κάνω επεξεργασία μετά

 

Δεν υπάρχει λόγος να τα τραβάς όλα σε Raw Και να τρώς ώρες στο Lightroom

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρακτικό να τραβάει κανείς μόνο raw και μετά να πρέπει να να δημιουργήσει κάθε φωτογραφία ξεχωριστά στο pc.

Είναι όμως ιδανικό να έχεις ταυτόχρονα και τα δύο φορμάτ για την ίδια λήψη, raw και jpeg, έτσι ώστε αν χρειαστεί επέμβαση, αυτή να γίνει στο raw.

Το μόνο μειονέκτημα αυτής της ταυτόχρονης λήψης είναι ο πολύ αυξημένος αποθηκευτικός χώρος αλλά με τις χαμηλές τιμές των καρτών μνήμης δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραβάω μόνο raw, ο χρόνος που χρειάζεται στο LR για να βάλω τις στανταρ ρυθμίσεις είναι ελάχιστος. Βέβαια δεν είμαι επαγγελματίας και δεν έχω πακέτα 2-3 χιλ από γάμο ας πούμε να με πιέζουν οπότε οι φωτό μιας εκδρομής είναι για μένα πολύ σημαντικές. Αρχείο κρατάω μόνο τα "επεξεργασμένα" raw ή σε όσες χρειστηκε και  PS raw + tiff. Τα jpg μονο όσες είναι για εκτυπωση και μετά σβήσιμο

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TAKE5 όταν πάρω τη μηχανή που θέλω έχω σκοπό κι εγώ να κρατάω (και) τα raw, όπως κρατούσαμε τα αρνητικά των παλιών αναλογικών.

Τα επεξεργασμένα raw που κρατάς εννοείται πως δεν έχουν χάσει καμμιά από τις αρχικές πληροφορίες υποθέτω, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το Lightroom υπάρχουν συγκεκριμένα αρχεία στα οποία καταγραφονται οι πληροφοριες επεξεργασίας για κάθε φωτογραφία. Το backup μου εκτός από τα αρχικά raw περιλαμβάνει και αυτές τις πληροφορίες οπότε είναι διαθέσιμα όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω ειμαι υπερ της χρησης raw αλλα ειναι αναλογα τι χρηση κανει καποιος. Αν για παραδειγμα καποιος τραβαει φωτογραφιες και δεν τις επεξεργαζεται η χρησιμοποιει την μηχανη του για οικογενιακες-παρειστικες στιγμες το jpeg ειναι μονοδρομος. Αν ομως επεξεργαζεται, τυπωνει, ανεβαζει στο internet τις φωτογραφιες του και γενικα το εχει παρει λιγο πιο ζεστα το θεμα φωτογραφια τοτε η καλυτερη επιλογη ειναι το raw. Εγω συνηθως εχω μονιμα την μηχανη στο raw οταν βγαινω εξω καθαρα για φωτογραφιες και οταν θελω να δωσω αμεσα καπου φωτογραφιες το γυρναω στο raw+jpeg. Γενικα η ανεση που σου δινει το raw να "παιξεις" με +-2 στοπ ειναι μεγαλη ευκολια, ειδικα σε κατι δυσκολες ληψεις λογω δυναμικου ευρους σωζει πολλες φωτογραφιες.

 

Επισης σημαντικο ρολο παιζει οτι μπορεις να ρυθμισεις και το white balance που με το jpeg γινεται πολυ δυσκολα.

Επεξ/σία από snik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Άφρο ishootRAW και χέστρα να τραβαγε RAW θα την τράβαγε...

 

Jpeg μονο τραβάνε και γνωστοι φωτογράφοι οπως ο Ghionis γιατι πάνε με την λογική την βγάζω τέλεια ή σχεδον τέλεια απο την μηχανή, δεν χρειάζομαι τρελή επεξεργασία άρα δεν θέλω RAW...

 

To white balance και τα χρώματα ειναι περίεργη υπόθεση, πολλές φορές δεν το σώζεις ουτε με RAW

 

Μια color card ειναι MUST αμα θες να βγάζεις σωστές φωτογραφίες χρωματικά

 

Εγω συνηθως τραβάω Raw μονο σε κανα γάμο η τέτοιες εκδηλώσεις που γίνονται όλα πολυ γρήγορα και μπορεί να χάσω την έκθεση η το white balance 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό. Σεβαστή η επιλογή του jpeg όπως και αυτή του raw ακόμα και για χέστρα.

 

Το επιχείρημα ότι ο Ghionis τραβάει μόνο jpeg δεν μου λέει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O Ghionis δήλωνε ότι τραβάει jpeg το 2006 όταν η μηχανή του ήταν η canon 5d. Τωρα πια τραβάει raw με Nikon και χρησιμοποιεί το LR. Αν βρω το link περσυνή του παρουσίαση θα το βάλω. Οχι ότι έχει καμμία σημασία μια και μιλάμε για τον κορυφαίο ίσως φωτογράφο γάμων που όμως δεν φωτογραφίζει μόνος του υπάρχουν μια σειρά από βοηθοί που κανονίζουν θέματα φωτισμού και WB

Μπορώ πάντως να καταλάβω ότι οι επαγγελματίες που τρώνε μεγάλο μέρος από τον χρόνο τους να επεξεργάζονται εκατοντάδες ή χιλιάδες φωτογραφίες να μη θέλουν για τις απλές τους στιγμές να το κάνουν

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την τύχη να πάω οταν είχε έρθει Θεσσαλονίκη, αν θυμάμαι καλά έλεγε οτι μέχρι και πριν λίγα χρονια που τραβούσε με την Mark II τραβούσε Jpeg, μετά άρχισε να τραβάει Raw επειδή του το ζητούσαν οι τύποι που κανουν τις επεξεργασίες

 

Κατα τ'αλλα συμφωνούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Χαιρετώ την παρέα.

Πρόσφατα σε ένα ταξίδι, μια point & shoot olympus μ840 δοκιμάστηκε σε δύσκολες συνθήκες με απογοητευτικά αποτελέσματα. Έντονα υποφωτισμένο θέμα σε λευκό φωτεινό φόντο. Οι πόζες δεν μπορούσαν να στηθούν διαφορετικά ώστε να υπάρχει ισορροπία φωτισμού.

Δοκίμασα να τις διορθώσω στο photoshop δίχως ικανοποιητικά αποτελέσματα. Η ζημιά είχε γίνει ήδη στη μηχανή -όπως υποπτεύομαι- από την επεξεργασία και συμπίεση της φωτογραφίας σε jpeg.

 

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής (προς τους ειδήμονες της ψηφιακής φωτογραφίας):

Εάν οι ίδιες λήψεις είχαν γίνει σε raw φορμάτ δεν θα μπορούσα στον υπολογιστή να πάρω μια σωστή φωτογράφιση;

γιατί δε δοκιμάζεις μια polaroid?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...