Προς το περιεχόμενο

raw vs jpeg


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα.
Πρόσφατα σε ένα ταξίδι, μια point & shoot olympus μ840 δοκιμάστηκε σε δύσκολες συνθήκες με απογοητευτικά αποτελέσματα. Έντονα υποφωτισμένο θέμα σε λευκό φωτεινό φόντο. Οι πόζες δεν μπορούσαν να στηθούν διαφορετικά ώστε να υπάρχει ισορροπία φωτισμού.
Δοκίμασα να τις διορθώσω στο photoshop δίχως ικανοποιητικά αποτελέσματα. Η ζημιά είχε γίνει ήδη στη μηχανή -όπως υποπτεύομαι- από την επεξεργασία και συμπίεση της φωτογραφίας σε jpeg.

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής (προς τους ειδήμονες της ψηφιακής φωτογραφίας):
Εάν οι ίδιες λήψεις είχαν γίνει σε raw φορμάτ δεν θα μπορούσα στον υπολογιστή να πάρω μια σωστή φωτογράφιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα το raw αρχειο δεχεται πολυ μεγαλυτερη επεξεργασια και μπορεις να βελτιωσεις πολλα πραγματα.

Αλλα δε κανει θαυματα.Φανταζομαι οτι η μηχανη σου δεν εχει raw και οι μηχανες που εχουν raw εχουν και πιο ποιοτικο αποτελεσμα συνολικα απο μια pont & shoot.

Οποτε με το raw ναι θα μπορουσες να κανεις πολυ καλυτερη δουλεια αλλα ετσι και αλλιως το αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο λογω μηχανης. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι η μηχανή μου δυστυχώς δεν βγάζει σε raw και είναι στα μελλοντικά σχέδια να αντικατασταθεί με κάποια που να υποστηρίζει αυτό το φορμάτ.

Η πιο φτηνή που έχω βρει και υποστηρίζει raw+jpeg σε ταυτόχρονη λήψη είναι η Link.png Site: Fuji Finepix F770 EXR . Αν κάποιος γνωρίζει κάποια πιο φτηνή ή έχει εμπειρία με raw ας πει μια γνώμη.

 

Ευχαριστώ kirlian_camera!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ρολο και ο αισθητηρας.Δεν αρκει να τραβαει μονο raw..

 

Eαν το ψαχνεις,προσανατολισου προς mirrorless

 

Eπιπλεων στο review που εδωσες στα cons->

  • Sluggish when shooting raw

Μην το προσπερνας ευκολα,εγω εδωσα μια kodak k990 που εβγαζε τις καλυτερες φωτο που εχω δει σε μηχανη με μικρο αισθητηρα, κυριως για την πολυ αργη ταχυτητα στο raw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@topos έχεις δίκιο και σαφώς πρόσεξα τα αρνητικά της αλλά οι τιμές των dslr ή mirrorless μου είναι απαγορευτικές οπότε ψάχνω για κάτι οικονομικότερο που θα είναι ούτως ή άλλως καλύτερο από την τωρινή point & shoot μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μηχανη που προτεινες παντως βλεπω κοστιζει γυρω στα 190 ευρω.

Σε αυτα τα λεφτα αντε +30 βρισκεις καποια νικον 1 καινουρια , καποια olympus pen ακομα και καποια sony nex μεταχειρισμενη απο μαγαζι για καποια τυπιτκη εγγυηση αν φοβασαι.

Δε θα εχεις ομως το 20x ζουμ πραγμα που θεωρω ειναι ο μονος λογος να παει καποιος σε compact στην εποχη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kirlian δεν φανταζόμουν ότι σ'αυτά τα λεφτά θα μπορούσε να βρεθεί mirrorless κάμερα.

Τα κριτήρια για (μελλοντική) αντικατάσταση της φωτογραφικής είναι ποιότητα (raw+jpeg) και φορητότητα. Νομίζω τα πληρεί και τα δύο η Link.png Site: Canon Powershot S110 .

Η mirrorless δεν έχει την μέγιστη φορητότητα. Ίσως γίνομαι υπερβολικός αλλά θέλω να γλιστράει εύκολα στην τσέπη.

Zoom και άλλα τέτοια καλούδια έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το raw θα σου δωσει λιγο περισσοτερο χωρο στην επεξεργασια μετα,περα απο αυτο εαν δεν τις περασεις σε καποιο προγραμμα θα φαινοντε χειροτερα απο απλες jpeg.

 

Γενικοτερα εφοσων το ψιλοψαχνεις θα ελεγα να προσπερασεις τις compact σε αυτα τα χρηματα.

 

Y.Γ Τωρα ειδα οτι εχει 1/1.7 αισθητηρα και οτι παιρνει αρκετα συμπαθητικες φωτογραφιες,ακομα και σε 800αρη iso.

Παρολαυτα δες λιγο εδω για διαφορες στα μεγεθη αισθητηρων

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Raw δεν κάνει θαυματα , άμα ειναι καμμένη η φωτογραφία μπορει να στην επαναφέρει αλλα θα ειναι ειναι τίγκα στον κόκκο και χάλια ποιότητα

 

Το θέμα δέν πρέπει να ειναι να πάρεις μια μηχανή που να τραβάει με Raw για να διορθώνεις τις φωτογραφίες, αλλα να πάρεις μια που να μπορείς να επιλέξεις που θα κάνει focus ετσι ώστε να τις βγάζεις σωστά και να μην χρειάζονται επεξεργασία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δέν πρέπει να ειναι να πάρεις μια μηχανή που να τραβάει με Raw για να διορθώνεις τις φωτογραφίες, αλλα να πάρεις μια που να μπορείς να επιλέξεις που θα κάνει focus ετσι ώστε να τις βγάζεις σωστά και να μην χρειάζονται επεξεργασία

 

Το εαν ειναι υπερ\υποφωτισμενη δεν εχει να κανει καθολου με το focus.

 

Παντως εχεις δικιο...Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ωστε να βγαινουν καλυτερες φωτογραφιες ειναι διαβασμα και ισως κανενα μαθηματακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως για το πρακτικό του θέματος, εμένα μου φαίνεται πως το πρόβλημα που είχες ήταν πως η μηχανή δε μπορούσε να αποδώσει το πολύ μεγάλο dynamic range του φωτισμού στο κάδρο σου. Αν βάζεις πολύ δύσκολα στη μηχανή τότε ακόμα και μια πολύ ακριβότερη θα σε πάει μέχρι ενός σημείου, θαύματα δε γίνονται.

 

Αν ξαναβρεθείς σ' αυτή τη θέση τότε προτείνω να δοκιμάσεις το "HDR του φτωχού": βάζεις τη μηχανή σε manual και βρίσκεις το χρόνο έκθεσης για να βγει σωστά το background (μικρός), αλλά το σκοτεινό προσκήνιο βγαίνει απλά μαύρο. Μετά βρίσκεις το χρόνο έκθεσης για να βγει το προσκήνιο (μεγάλος) αλλά το background βγαίνει τελείως λευκό/καμμένο. Παίρνεις αυτά τα δύο πλάνα που ιδανικά έβγαλες χωρίς να μετακινηθεί η μηχανή και τα παντρεύεις στο Photoshop ή κάτι αντίστοιχο.

 

(Ιδανικό) αποτέλεσμα: η φωτό είναι όπως θα την ήθελες ακόμα και με μια φτηνή point and shoot.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

defacer δεν έχει manual mode η μηχανή μου Link.png Site: Olympus μ840

Εκείνο που θα μπορούσα να κάνω θα ήταν όπως σωστά λες, να δημιουργήσω ένα ψεύτο-HDR στο photoshop με τουλάχιστον τρεις λήψεις με διαφορετική έκθεση (EV +2,0,-2)

 

Αυτό όμως είναι εφικτό όταν το θέμα είναι άψυχο αντικείμενο. Πως να πείσεις κάποια όμως να μείνει άγαλμα αρκετή ώρα για να πειραματιστείς; :-D

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και έχει να κάνει με το focus , όταν έχω τέτοια αντίθεση μεταξύ background Και του θέματος,πράγμα πολυ συχνό στην Ελλάδα, μπορώ να επιλέξω ποιο απο τα δυο θέλω να έχει σωστή έκθεση, το background η το θέμα μου. 

 

Σε point and shoot σαν και αυτή δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο, η camera θα επιλέξει μονη της το exposure σε ένα μεσαιο τόνο του γκρι και δεν θα έχεις σωστή έκθεση ουτε στο θέμα ουτε στο background...

 

Το υπερφωτισμένο ειναι πολύ πιο ευκολο να ανακτηθεί στην επεξεργασία χωρις πολλές απώλειες, ενώ το υποφωτισμένο ειναι σχεδόν αδύνατο

 

Επίσης το HDR θέλει τρίποδο...

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και έχει να κάνει με το focus , όταν έχω τέτοια αντίθεση μεταξύ background Και του θέματος,πράγμα πολυ συχνό στην Ελλάδα, μπορώ να επιλέξω ποιο απο τα δυο θέλω να έχει σωστή έκθεση, το background η το θέμα μου. 

 

-Καμια μα καμια σχεση με την εστιαση, εσυ περιγραφεις την φωτομετρηση...

 

Σε point and shoot σαν και αυτή δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο, η camera θα επιλέξει μονη της το exposure σε ένα μεσαιο τόνο του γκρι και δεν θα έχεις σωστή έκθεση ουτε στο θέμα ουτε στο background...

 

Το υπερφωτισμένο ειναι πολύ πιο ευκολο να ανακτηθεί στην επεξεργασία χωρις πολλές απώλειες, ενώ το υποφωτισμένο ειναι σχεδόν αδύνατο

 

Το υποφωτισμενο ειναι πιο ευκολο να ανακτηθει...

 

Επίσης το HDR θέλει τρίποδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινετε παντα το θεμα να ξεφευγει τοσο απο την αρχικη του ουσια πρεπει να γινει ερευνα.

Rush13 αν και καταλαβαινω τι θες να πεις και εχεις δικιο αλλα το ολο θεμα δεν εχει να κανει με το focus.

Ουτε το υποφωτισμενο ουτε το υπερφωτισμενο μπορει να ανακτηθει αν ειναι στα ακρα του, Δλδ , καμενο ασπρο η μαυρο.

Επισης το hdr δεν θελει απαραιτητα τριποδο μιας και πλεον τα προγραμματα κανουν αυτοματο ταιριασμα στις εικονες, αλλα δεν ειναι λυση , ειναι απλα μια τεχνικη για συγκεκριμενες στιγμες.

 

Η canon s110 ειναι αξιολογη μηχανη ,εχει την δυνατοτητα να βγαλει καλες φωτογραφιες αφου προτεραιοτητα ειναι το μεγεθος.

Ειναι αρκετα ως πολυ μικρουλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...