Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με τεχνική εικόνας (εφφε)


oliz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! εχω την εξής απορία αν γνωριζει καποιος να μου πεί αν ξερει πως γίνεται αυτο που βλέπω σε καποιες ταινίες και φαίνεται το πίσω μερός (background) σε μεγαλύτερη αποσταση απο οτι ειναι στην πραγματικότητα  σε σχέση με τον πρωταγωνιστή (ελπιζω να καταλαβαίνεται τι λεω) πως λέγεται αυτη η τεχνική και πως πραγματοποιείται είναι θέμα φακού? ρυθμίσεων επεξεργασίας εχω παρατηρήση οτι αυτο το ψιλορυθμίζουν αυτο το εφφε το ειχε και σε ελληνικη σειρα οπου καθοταν στο γραφειο η πρωταγωνιστρια και ο τοιχος πίσω της πηγαινε πιο πισω και ερχονταν πιο μπροστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι καταλαβα 2 πραγματα, το ενα ειναι το βαθος πεδιου οπου το background φαινεται πιο θολο.

Μετα ομως εγραψες για τον τοιχο ο οποιος πηγαινε ''μπρος πισω'' ενω η κοπελα φαινοταν σαν ακινητη οπου αυτο ειναι μια αλλη τεχνικη.

 

Στην πρωτη περιπτωση το πετυχαινεις ευκολα με dslr και με καποιον φακο με οσο το δυνατο μικροτερο διαφραγμα (f).

Στη δευτερη τεχνικη αυτο που κανεις στην ουσια ειναι μετακινεις την καμερα αναποδα απο το ζουμ που κανεις παραλληλα,

δλδ κανεις ζουμ και πας την καμερα προς τα πισω,η το αναποδο.

Πρεπει να προσξεις να μετακινησε με την ιδια ταχυτητα του ζουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Contra zoom, dolly zoom καπως ετσι θα το βρεις στο youtube.
οσο πιο μεγαλο τηλεφακο εχεις τοσο πιο εντονο αποτελεμα.Θελει αργο ζουμ η ξεζουμ και πολυ ομαλη κινηση της καμερας μπρος η πισω αντιστοιχα.

Καλυτερα θα το πετυχεις με ενα καροτσακι η κατι τετοιο.

Μπορει να γινει και με Editing σε καποιο προγραμμα αλλα δε θα ειναι τοσο ποιοτικο γιατι θα πρεπει να ζουμαρεις την εικονα ψηφιακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παραπολυ παιδιά!! :):) καλο θα ηταν να ανοιγαμε ενα Thread με την δημιουργια εφε οπως ειναι αυτο! πως γινεται το θαμπωμα του πισω μερους(διαφραγμα..) πχ πως μπορεις να κανεις καποιον να δείχνει σαν χομπιτ..θα ηθελα να ξέρω πχ πως εκαναν οι αρβυλα τα σύννεφα πίσω τους και εκεινη μπρόστα εκαναν πως πετάνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...