Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Ubuntu 12.04 LTS


Stalk3r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ.Εκεί που έπαιζα Crash Bandicoot στο pcsx2 (PS2 Emulator) πάτησα esc και κόλησε.Μετά πάτησα Control+Alt+Delete και έκανα αποσύνδεση.Αφού επανεκκίνησε το PC δεν bootαρε στο γραφικό περιβάλλον του Ubuntu αλλά σε μια μαύρη οθόνη με κάτι γράμματα που λένε να κάνω login.Κάνω login και με βγάζει στην γραμμή εντολών.

Συγκεκριμένα:

" Ubuntu 12.04.4 LTS enzo-946GMX-S2 tty1

enzo-946GMX-S2 login: _ "

Kάτι παρόμοιο γίνεται και με το Backtrack αλλά εκεί πατάω ένα startx και είμαι κομπλέ.

Πώς μπορώ να ξαναμπώ στο γραφικό περιβάλλον του Ubuntu;

                       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει μπορεις να βαλεις τα στοιχεια σου, δηλαδη στο login prompt το username σου, enter, μετα το password σου που θα στο ζητησει, και μετα startx.

Αλλα και παλι κατι εχει προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να βάλεις μια ποιο καινούργια έκδοση του ubuntu. Και νεώτερους driver έχει και μεγαλύτερη συμβατότητα θα υπάρχει σε διάφορους driver του συστήματος σου. Αν δεν σου κάθεται το ubuntu δοκίμασε και κάποια άλλη έκδοση όπως το kubuntu η βάλει και άλλη διανομή όπως το linux mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιξω καινούργιο θεμα θελω να ρωτησω το εξης.Εχω Ubuntu 12.04 και εχω δει οτι εχουν βγει κάποιες νεότερες εκδόσεις 12.04.3/4 για να κανω αναβάθμιση πρέπει να γίνει καθαρή εγκατάσταση ή μπορω με ενα upgrade να πάω στη νεότερη έκδοση?.

Επισης αυτο τι λεει οτι εχω τη 12.04.4?

angelos@angelos-desktop:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:	Ubuntu
Description:	Ubuntu 12.04.4 LTS
Release:	12.04
Codename:	precise
angelos@angelos-desktop:~$ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας αυτοματα στη νεοτερη εκδοση, αφου κανεις κανονικα ενημερωσεις, οποτε ναι εισαι σε 12.04.4. Τα iso με τις υποεκδοσεις ειναι για να γλυτωσεις τα πολλα update μετα απο μια νεα εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας αυτοματα στη νεοτερη εκδοση, αφου κανεις κανονικα ενημερωσεις, οποτε ναι εισαι σε 12.04.4. Τα iso με τις υποεκδοσεις ειναι για να γλυτωσεις τα πολλα update μετα απο μια νεα εγκατασταση.

Ωραία σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...