Προς το περιεχόμενο

Ψηφιοποίηση κασετών αναλογικής videoκάμερας.


Grey Warden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να κάνει ψηφιοποίηση κασετών από παλιά αναλογική videoκάμερα (Panasonic). Μιλάω για την μικρή κασέτα που μπαίνει σε μια ΄΄κανονική΄΄ βιντεοκασέτα.

 

 

Γνωρίζω πως υπάρχει τρόπος να το κάνω μόνος μου με αντάπτορα κτλ αλλά δεν θέλω να μπω στη διαδικασία γιατί θέλω να ψηφιοποιήσω μόνο 2 από τις πάρα πολλές που έχω.

 

Μένω Αγία Παρασκευή αλλά με βολεύει και στο κέντρο ή αλλού. Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Ελπίζω να το έχω βάλει στο σωστό τοπικ. Διαφορετικά ας μεταφερθεί.

Επεξ/σία από Grey Warden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβρισκα παρόμοιες ερωτήσεις σε forums που ζητούσαν βοήθεια σχετικά με τη διαδικασία. Ωστόσο θα ξαναψάξω, απλά είπα μήπως έχει πρόσφατη προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Grey Warden . Τα Χριστούγεννα αγόρασα από το  eshop με 14,50 ευρω (δεν πληρώνεις μεταφορικά, αν το πάρεις από το κατάστημα) ένα  usb stick  το LIFEVIEW NOT Video Editor usb Deluxe με το οποίο μπορείς πανεύκολα να μετατρέψεις τις μικρες βιντεοκασέτες μιας βιντεοκάμερας σε ψηφιακό αρχείο στον υπολογιστή σου, χωρίς απώλεια ποιότητας εικόνας. Αυτή τη στιγμή  δεν είναι διαθέσιμο, αλλά μάλλον θα το ξαναφέρει κάποια στιγμή.

Στο παρακάτω link μπορείς να δεις το προιόν.

 

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.702527

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό που προτείνεις χρειάζεται ένα video player που θα τρέξει τη βιντεοκασέτα για να μετατρέψει το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό. Εάν δεν το έχει ο TS, είναι δύσκολο να το βρει στη σημερινή εποχή και αν το βρει θα το πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 makfil  Προφανώς έχεις δίκιο, αλλά επειδή αναφέρει ότι έχει πολλές βιντεοκασέτες μικρές (όπως ακριβώς και εγώ), υποθέτω ότι έχει ακόμη τη βιντεοκάμερα με την οποία τις τράβηξε. Εγώ μετέφερα τα βίντεο απευθείας μέσω της κάμεράς μου, χωρίς να βγάλω από τη σοφίτα το ...παλιό videoplayer.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι οι παλαιολιθικές μηχανές της εποχής εκείνης (μέσα δεκαετίας του '80) δεν κυκλοφορούν πια και, αν υπάρχει κάποια και λειτουργεί ακόμη, δεν γνωρίζεις αν τα βύσματά της είναι συμβατά με εκείνα που φοράνε σήμερα τα αντίστοιχα μηχανήματα.

 

Εν πάση περιπτώσει, ο TS έχει αρκετό υλικό και πληροφορίες για να αποφασίσει ποια λύση και επιλογή θα ακολουθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...