Προς το περιεχόμενο

γρήγορη ερώτηση για fedora


ZAFIRIOSNT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα, οχι, γιατι οι βιβλιοθηκες που θελει το ενα ειναι διαφορετικες (σε ονομα/εκδοση/εξαρτησεις κλπ) απο το αλλο.. Αλλα υπαρχουν μερικα .deb που απλα μπαινουν, πχ skype, steam, nero κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή ως άσχετος για καθημερινή χρήση, κάποιο gaming ( τι κάποιο, απ ότι βλέπω και το linux μία χαρά πάει απο παιχνίδια ), το ubuntu είναι μονόδρομος?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παιχνιδια μεσω steam εννοεις? Αν οχι, ποια παιχνιδια εκτος steam θες?

 

Αν θες να παιξεις παιχνιδια, μονοδρομος δεν ειναι το ubuntu, αλλα το να εχεις nvidia gpu και μαλιστα μεγαλυτερη της σειρας 8xxx. Οχι οτι οι αντιστοιχες ati δεν εινια καλες, απλα o fglrx ειναι πονοκεφαλος και ο radeon ειναι... "λιγος" για να δεις σοβαρο 3d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόκειται για το pc της υπογραφής μου το όλο θέμα. σε πρώτη φάση δεν με ενδιαφέρει το steam και για παιχνίδια ότι free.. κανένα strategy, η κανένα rpg.

 

γενικά το Σάββατο σε ένα παλιό pc θα περάσω crunchbang11 για να αρχίσω να εξοικειώνομαι με το linux και αργότερα αν δω οτι την παλεύω, στο pc της υπογραφής μου θα βάλω ubuntu για να ξεφορτωθώ μόνιμα οτιδήποτε της microsoft.. απο games σε windows τελευταία δεν με απασχολεί τίποτα..

 

κάπως έτσι το σκέφτηκα, και με ενδιαφέρει τουλάχιστον αν αλλάξω λειτουργικό, να μην "ξεχάσω" τελείως το gaming.. να υπάρχει κάτι αν με καταλαβαίνεις. :-)            

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο steam έχει αρκετά indie game που τρέχουν άψογα και σε χαμηλής ισχύς υπολογιστές. Φυσικα το steam τρέχει σε όλες τις διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω πρώτο πρώτο. Δεν παίζω καν παιχνίδια, οπότε Steam κτλ.... Πλην όμως αν είναι ΚΥΡΙΩΣ για steam, οι περισσότερες main διανομές το τρέχουν όσο ξέρω άνετα. Επομένως δεν είναι το Ubuntu "μονόδρομος". 

Με το Crunchbang θα δυσκολευτείς κυρίως μέχρι να συνηθήσεις το minimal concept του openbox. Αν το συνηθίσεις θα καλομάθεις τόσο που δεν θα θες να αλλάξεις βέβαια, αλλά όπως και να το κάνουμε το "πολιτισμικό σοκ" από Windows σε openbox είναι σημαντικό.

 

Βάλε ένα Virualbox στο PC και εγκατέστησε εκεί ότι τραβάει η ψυχή σου. Ότι δε γουστάρεις το σβήνεις και τέλος. No strings attached. 


Κρατα τα windows σε αυτο, θα με θυμηθεις :P

 

γιατί ρε συ. Το δικό μου είναι σχετικά παρόμοιο και έτρεξε μόνο Xubuntu σχεδόν ένα χρόνο. Απλά SSD δεν έχω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το Crunchbang έχω ένα παλιό pc ( athlon 1200mz, 512 ram, xf5200 128 ) που πιστεύω απ ότι έψαξα θα τρέχει ικανοποιητικά. σε αυτό τα games τα ξεχνάω.

το openbox για αρχή ποιο πολύ με ελκύει παρά με τρομάζει. τώρα googlάρω και ψάχνω γενικώς τί παίζει με τα free games και βλέπω για παράδειγμα το O.A.D.  οτι μπορεί να εγκατασταθεί και σε debian, συγκεκριμένα στα debian 7.0 whezzy repositories. μπορεί να μπει δηλαδή στο Crunchbang11 ή είναι κάτι διαφορετικό?

 

​συγνώμη αν κάνω ηλίθιες ερωτήσεις. :-)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 0ad συγκεκριμενα υπαρχει στα repos των περισσοτερων διανομων (σιγουρα θα υπαρχει στις δημοφιλεις), οποτε μπορει να εγκατασταθει σε οποιαδηποτε διανομη θα βαλεις με την ιδια ευκολια που θα γινοταν εγκατασταση ο ff πχ. Χωρις steam και χωρις ακροβατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...