Προς το περιεχόμενο

Αγορά τίμιας SLR


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω μία φωτογραφική μηχανή τύπου SLR.

 

Οι λόγοι είναι:

α. Θέλω να κάνω σύντομα Videos τα οποία θέλω να έχουν βάθος πεδίου, κάτι το οποίο δεν γίνεται με Camcoder ή Smartphone. Τα Video θα έχουν ανθρώπους και αντικείμενα, σε εσωτερικό χώρο και προορίζονται για το YouTube.

β. Θέλω να τραβάω καλές φωτογραφίες γενικότερα.

 

Γνωρίζω τα βασικά από φωτογραφία, όπως τεχνικές φωτογράφισης, τεχνικά χαρακτηριστικά και μερικά μοντέλα.

Γενικότερα έχω πάντα μαζί μου τσάντα μιας και κουβαλάω iPad, οπότε η μετακίνηση της δεν με ενοχλεί.

 

Δυστυχώς τα χρήματα που διαθέτω είναι πολύ περιορισμένα. Κοιτούσα την Canon EOS 1100D, η οποία κοστίζει 308€.

Κάποια Samples που είδα μου φάνηκαν πραγματικά εντυπωσιακά. Βέβαια φαντάζομαι ότι αυτό συμβαίνει επειδή έχουμε συνηθίσει στης κάκιστης ποιότητας φωτογραφικών μηχανών των κινητών, ακόμα και των ακριβών όπως iPhone 5S και Samsung S4, HTC One, κλπ.

Παλαιότερα με κάποια SONY Compact και λίγο μετά με μία Canon Compact έβγαζα θυμάμαι φοβερές φωτογραφίες (όχι σαν αυτές των Samples παραπάνω), αλλά αρκετά καλύτερες από του iPhone 4. Το κόστους τους δεν ξερπερνούσε τα 100€.

 

Όποιος ασχολείται με το άθλημα και μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα περίμενε λίγες μέρες μιας και βγαίνει η d3300 που θα ρίξει τις τιμές της d3200 (τωρα έχει κανα 400+) και θα βγουν και λογικά μεταχειρισμένες σε ακόμα ποιο κάτω τιμές 

η νικον έχει καλύτερο βίντεο 1080 στα 30 φρ ενω η κανον 720 στα 30 

και γενικότερα είναι αρκετά καλύτερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμένη δεν με ενδιαφέρει. Αυτό ξέχασα να το αναφέρω.

Την είδα την d3200, αλλά έχει 100€ παραπάνω, προφανώς λοιπόν θα είναι καλύτερη. Αν βέβαια πέσει η d3200 στα 330-340€ θα είναι καλό Deal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ λέω να περιμένεις , δύσκολο να πέσει 70 ευρώ κάτω τόσο γρήγορα (σε κανα 1 ,1.5 -2 μηνες ίσως)  εκτός αν πετύχεις καμιά προσφορά , πάντως γιατί δεν θες μεταχειρισμένη ?

επίσης οτι κουβαλάς τσάντα για το ipad δεν έχει πολύ σημασία αφού θα χρειαστείς ξεχωριστή τσάντα μεταφοράς  

Επεξ/σία από nickarmy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...