Προς το περιεχόμενο

Φακοί για τουριστική φωτογραφία


defacer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω πηρα ενα τριποδακι 4way, manfrotto.. σηκωνει μεχρι 2 κιλα (που ειναι υπερ-αρκετα για μια entry level dslr Και κανα σοβαρο φακο), και εχει 1 κιλο βαρος...

 

52-53 ευρω... 45 ποντους μηκος μαζεμενο. αρκετα βολικο...

 

ο Nikon 35 δεν ειναι και ο πιο καταλληλος για πορτραιτα. σιγουρα λογω f1,8 βγαζει ωραιο bokeh, αλλα θες καλυτερα τηλεφακο για να πετυχεις συμπιεση του background.. εγω να σου πω την αληθεια, με καλες σχετικα συνθηκες φωτισμου, βγαζω πιο ωραια πορτραιτα με τον 55-200 απο οτι με τον 35αρη...

 

στα σκοταδια, ο απλος τηλεφακος της nikon δεν κανει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H nikon με το 11-16 αν τον πάρεις πρέπει να πλησιάζει το 1.5kg. Εμπειρικά θες τρίποδο με τουλάχιστον αντοχή 3kgr σε βάρος για να είσαι σιγουρος με την μηχανή σε portrait. Τα Benro travel angel είναι καλά έχω το C068 που είναι ακριβώς 1 κιλό και είναι carbon fibre. Αν σου φαίνεται ακριβο και τα αλουμινίου είναι μια χαρά απλως εγώ πια έχω και τη μέση μου να σκεφτομαι και το 1 κιλο παραπάνω στην πλάτη για κάποιες ώρες είναι σημαντικό. Σε αντίστοιχο βάρος βλέπω το Α250 ας πουμε εφόσον δεν έχεις τηλεφακό μια χαρά θα σε βολέψει

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε βόλεψε?

 

Εγω είχα κάνει τη μαλακία και πήρα 18-250 sigma. Καταπληκτικός, αλλά όχι για τουριστική φωτογραφία. Δουλευε συνέχεια στο 18 αφού είδα όλες τις φωτό έπειτα. Σκατά δηλαδή.

 

Μάλλον και εγω τώρα θέλω και άλλον ένα, τον 10-22 ή 8-16. Ο δευτερος με τραβάει περισσότερο βέβαια.

 

ps Σε ένα ιδανικό κόσμο θα ήθελα και έναν Canon Mp 65mm Macro lens!!!

 

βασικα sigma 10-20 νομιζω, εκ παραδρομης τον εγραψα λαθος. με βολεψε πολυ προσωπικα, γιατι ταιριαζει στο στυλ φωτογραφιων που τραβαω, ομως οταν τραβας κοσμο, οπως θα διαπιστωσεις, αν δεν τους κεντραρεις εχει εντονη παραμορφωση, εκτος κι αν δουλευεις 18 και πανω. γενικα εχω καποιες φανταστικες φωτογραφιες απο ν/υ και παρισι που τον ειχα σχεδον μονιμα κουμπωμενο. επισης να σου πω πως εκανα αρκετη χρηση και του κινητου για φωτο, τραβαει τιμιες φωτο μερα. γενικα ο ευρυγωνιος ειναι ιδιαιτερος φακος, να εισαι σιγουρος αν παρεις μονο αυτον. πχ νυχτα με φλας τον ξεχνας εκτος κι αν εχεις εξωτερικο φλας. το ιδιο βεβαια συμβαινει και με 18-200/18-300 που εχω δοκιμασει, ο λογος ειναι κλασσικα η σκια που κρυβει το κατω μερος της φωτογραφιας.

 

 

kauaiflash-2.jpg

 

Επεξ/σία από basilis5
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προσφατο ταξιδι στην ιταλια ειχα στην τσαντα μου ενα nikon 35mm , ενα nikon17-55mm , ενα tamron 70-300mm και ενα tokina 11-16mm και πιστεψε με τους χρησιμοποιησα ολους . Το να αλλαζεις φακους δεν ειναι καθολου βολικο πρεπει να εχεις χρονο καθως επισης αν εχεις παρεα μαζι σου ειναι πολυ σπαστικο για τους αλλους να σε περιμενουν. Η αγορα ενος ultra wide φακου ειναι για μενα must αλλα νομιζω οτι στην περίπτωση σου χρειαζεσαι ενα ποιο all around φακο. Θα σου προτεινα κατι σε nikon 16-85 ή sigma 17-70 μαζι με το nikon 35mm για πιο low light καταστασεις , στην περιπτωση δηλαδη που θελεις να βγαλεις φωτογραφίες το βραδυ με το χερι. Το τριποδο ειναι must το οποιο αν τελικα το αγορασεις μπορεις να βγαλεις φωτογραφιες με οποιοδηποτε φακο χωρις να χρειαζεται να αυξηθεί το iso. Ο ultra wide παντος θα δωσει αλλη διασταση στις φωτογραφιες σου!!!!

 

Sent from my GT-I9300 using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε το πρωτο σου ταξιδι με τον δανεικο sigma 18-125.Πολυ χρησιμο εστιακο μηκος.Και με την d7000 μην φοβηθεις να σηκωσεις iso μεχρι 1600-2000.

 

Και ο 35αρης ειναι μικρος σε μεγεθος και θα σου χρησιμευσει σε καμια απογευματινη/βραδυνη.

 

Οταν γυρισεις θα ξερεις εαν χρειαστεις και κατι αλλο.

 

 

Υ.Γ Εγω εχω d5100 με τον kit 18-105(πολυ βολικο μηκος) + 35αρη.

Εαν αγοραζα σημερα μαλλων θα την επαιρνα χωρις τον kit\35αρη και θα πηγαινα ειτε σε sigma\tamron 17-50 με σταθερο 2.8 η σε sigma 17-70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις προτάσεις και τις συμβουλές.

 

Τελικά στο ταξίδι θα κάνω ακριβώς αυτό που λέει από πάνω ο topos μιας και δεν υπάρχει χρόνος για να πάρω καινούριο φακό και να τον δοκιμάσω/συνηθίσω πριν φύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...