Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική μηχανή vs video camera για HD Video


yiankap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω μια SONY TRV265 από το 2004 Standard Definition Digital 8 camera.

Πρόσφατα άρχισε να ακούγεται θόρυβος κατά την διάρκεια της μαγνητοσκόπησης (μάλλον καθάρισμα θέλει ο μηχανισμός - αλλά ψάχνω αφορμή) και έτσι σκέφτομαι για αντικατάσταση.

 

Την μηχανή την χρησιμοποιώ 2-3 φορές τον χρόνο για εκδηλώσεις που συμμετέχει ο γιος μου (Τις εκδρομές μας τις έκοψε η κρίση).

 

Παράλληλα η φωτογραφική μηχανή που έχω άρχισε να μην με ικανοποιεί καθώς είναι πάρα πολύ απλή χωρίς δυνατότητα παραμετροποίησης (ήταν δώρο) και έτσι σκέφτηκα με έναν σμπάρο δυο τριγώνια. Να πάρω φωτογραφική μηχανή με δυνατότητα Full HD και να την χρησιμοποιώ και σαν videocamera, αναλόγως τις ανάγκες.

 

Είμαι ανάμεσα σε 2 φωτογραφικές μηχανές την Νikon L820 και την Olympus SP820. Και η απορία μου είναι η εξής :

 

Παράγουν καλό video FHD οι φωτογραφικές μηχανές ή να προτιμήσω καλύτερα ξεχωριστή κάμερα με την λογική ότι και η πιο φτηνή κάμερα είναι καλύτερη από κάθε φωτογραφική?

 

Εκεί προκειμένου να μην ξεφύγει το κόστος στα ύψη μάλλον θα πάω για την Sony CX220 (170 € στα Μedia) που πιστεύω ότι σε σχέση με αυτή που έχω θα είναι σκάλες ανώτερη!

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κοιτάς αυτήν καλυτερα, μια mirrorless και ασε τις compakt

http://www.skroutz.gr/s/2346626/Samsung-NX1000-Kit.html?from=most-popular&keyphrase=samsung+nx1000

 

θα βγάλεις πολύ καλύτερες φωτογραφίες λόγω μεγαλύτερου μεγέθους αισθητήρα, έχει ικανοποιητικό βίντεο που θα σου

δώσει την λεγόμενη κινηματογραφική αίσθηση (λόγω φλου φόντου). Μην περιμένεις όμως γρήγορη εστίαση στο βίντεο όπως

της βιντεοκαμερας.

Η samsung έχει, συγκριτικά με άλλες εταιρίες, φθηνότερους και καλούς φακούς (μελλοντικά αν θελήσεις να αλλάξεις φακό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Την είχα κοιτάξει την συγκεκριμένη όμως το μικρό zoom (2.5x) αν θυμάμαι καλά ήταν αποτρεπτικός παράγοντας. Δυστυχώς λόγω της οικονομικής κατάστασης θα μείνω με τον φακό που θα αγοραστεί η μηχανή. Για αυτό και επέλεξα μια compact super zoom, ωστόσο επειδή θα ήθελα να ψάξω περισσότερο την πρόταση σου, έχεις να μου προτείνεις κάποια link με τιμές φακών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα εχε υποψη σου οτι ο χρονος του βιντεο παει αναλογα με το μοντελο της φωτογραφικης π σε καποιες δε μπορεις να τραβας πανω απο 10' συνεχομενο βιντεο.

 

Εγω εχω τη sony που λες, τη κερδισα σε μια κοπη πιτας :P Φωτογραφιες δε βγαζει καλες, αλλα τραβαει τιμιο βιντεο για τα λεφτα της + οτι ειναι πολυ μικρη και ελαφρια.

 

Εγω ομως καλυπτω τις αναγκες μου για φωτογραφια με μια dslr οποτε αν θες να βγαζεις και φωτογραφιες θα πρεπει να παρεις μια φωτογραφικη μηχανη.. Να τσεκαρεις ομως πρωτα αυτο που σου ειπα για τη διαρκεια του βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για τη διάρκεια του βίντεο μου το είπε χθες και ο πωλητής του Πλαισίου και έτσι το πήρα απόφαση ότι θα χρειαστεί να κάνω 2 αγορές μαζί. Την Sony που έχεις από σταθεροποίηση πως τα πάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις camera για 2-3 εκδηλώσεις τον χρόνο.

 

Αγοράζεις μια φωτογραφική μηχανή και τραβάς video μέχρι πχ  10 λεπτά, σταματάς και ξεκινάς άλλο video πάλι 10 λεπτά κτλ. Έχει όριο στα  πχ 10 max λεπτά ή 4 gb ανά αρχείο λήψης, όχι συνολικά, εσύ συνεχίζεις και τραβάς video μέχρι όσες “micro sd κάρτες” έχεις…

 

Όλα αυτά τα τσεκάρεις από τον αρμόδιο πωλητή καταστήματος και μετά την αγοράζεις…

 

Έτσι έχεις και φωτογραφική μηχανή και camera…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έψαξα λίγο για την Νikon L820 και  για αυτά που θες πρέπει να κάνει καλή δουλειά , απο ότι είδα βίντεο συνεχές έχει για 35λ 

αν σε ικανοποιεί η ποιότητα του μπορείς να πατήσεις στο youtube και θα σου βγάλει δείγματα 

επίσης το να πάρεις δύο πράγματα δηλαδή μία φτηνή βιντεοκάμερα και μία φτηνή φωτογραφική είναι χειρότερο εκτός αν ανέβεις κατα πολύ το διαθέσιμο ποσό 

το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω είναι ότι παίρνει μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προς την L820 κλίνω, καθώς την είδα από κοντά στο Πλαίσιο.

 

Σκέφτηκα και τις mirorless, απλά εκεί μετά θα θέλω και εξτρα φακούς αλλά δυστυχώς το βαλάντιό μου είναι περιορισμένο και δεν έχω την πολυτέλεια για μετέπειτα αγορές φακών.

 

Είδα και την L520 και έπαθα πλάκα αλλά φεύγει αρκετά από τον προϋπολογισμό μου.

 

Όπως το βλέπω θα πάρω την L820 και αν δω ότι δεν με καλύπτει τότε το συζητάμε για κάμερα.

 

Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου επειδή και εγω τα 2 -3 τελευταια χρονια χρησιμοποιω μια φωτογραφικη και για φωτο και για βιντεο και επειδή ειχα και εχω sony θα σου προτείνω την dsc-hx50v που πιστευω είναι αψογη και στα δυο. εγω αυτή την στιγμη εχω την ποιο παλια hx9v και το βιντεο ειδικα που με ενδιαφερει είναι τελειο στα 50 καρε πολύ καλο σταθεροποιητή κλπ δεν εχει να ζηλεψει τιποτα από την Sony CX220 που αναφερεις, ισως είναι και καλυτερη. οσο για τις φωτογραφιες είναι και αυτές αψογες, για τα δεδομενα ενός "ερασιτεχνη" παντα. για ψαχτες λιγο και θα δεις.

Επεξ/σία από k30taas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...