Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα και απορίες για παιχνίδια στο Steam


Stavrakas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Κανένα πρόβλημα και εδώ. Το τελευταίο update που κατέβηκε (σήμερα) ήταν αυτό:

March 27, 2013 - Steam Client Update Released

A new Steam Client update has been released and will be automatically downloaded.

 

NOTE: if you use one of several popular anti-virus products, you may experience a compatibility issue where Steam continually tries to apply this update but is blocked without any error message. If so, please temporarily disable your anti-virus program's "real-time scanning" feature and restart Steam to finish applying the update. We are working to find a better solution for this incompatibility in future updates.

 

All platforms:

- Removed an error message that incorrectly blocked offline mode

- Improved handling of uploads for screenshots and saved games

- Improved anti-virus compatibility for future updates (will not take effect until the next update)

- Fixed a client crash when loading extremely large community profiles

- Fixed a UI issue that prevented users from entering very long cd-keys

 

Windows:

- Fixed in-game overlay compatibility with DX9-level hardware in DX10-based games

- Improved client startup time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να δοκιμασω να το κανω unistall και να καθαρισω την registry ? Δεν μπορω να καταλαβω και με unistall-install να εχει προβλημα μεγαλη εντυπωση μου κανει ....Εντωμεταξυ το πρωι επαιζα aliens μια χαρα .Το μονο που εκανα ηταν που εβαλα ενα mode για το grain effect  το οποιο νομιζα οτι αυτο εφταιγε αλλα μετα εβγαλα ολο τον φακελο aliens τον εβαλα ξανα απο το back up μου και παλι τα ιδια .Μετα εκανα unistall-re install ολο το game με τα 2 παιχνιδια αλλα παλι το ιδιο προβλημα .

Το μονο που πειραξα σημερα το πρωι ηταν το kernel debug adapter απο το manager device το οποιο το εκανα disabled .To εκανα μετα ξανα enabled μηπως εφταιγε αυτο αλλα παλι τιποτα.

Μεχρι και το oc δοκιμασα και εβγαλα αλλα παλι τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω ενα πρόβλημα με τα achievements στο Darksiders , αν και εχω σκοτώσει απο τα Bosses τον stygian , tiamat , giever δεν μου έχει δώσει τα αντίστοιχα achievements , ουτε το One tough Cookie για το Meet ulthane.

Έχει κανεις καμια ιδέα τι να δοκιμάσω πριν στείλω mail στο support ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Load προηγούμενο save, είναι γνωστό το πρόβλημα του Darksiders με το Steamworks... 

 

Για επόμενα playthrough πάντως, κάνε πάντα restart το Steam πριν παίξεις Darksiders, ώστε τα achievements να ενεργοποιούνται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, ευτυχώς όμως το πρόσεξα νωρίς και δεν χρειάστηκε να ξαναπαίξω μεγάλο κομμάτι  - αλλά δυστυχώς η μόνη λύση που κατάφερα να βρω είναι το restart πριν την έναρξη του παιχνιδιού.

 

Γενικά πάντως, το Steamworks integration είναι λίγο... παράξενο στο πρώτο Darksiders, αν κρίνω απο όλα τα bug/crash/glitch posts που κάνουν στο Steam forum (και με την κατάληξη της THQ, είναι σχεδόν σίγουρο πως δεν θα υπάρξει "μόνιμη" λύση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλημέρα μάγκες, έχω το εξής πρόβλημα με το steam, είχα κατεβάσει στο καινούργιο μου pc το Dota 2 και το Warframe και για γύρω στις 20 μέρες τρέχαν χαλαρά χωρίς κανένα πρόβλημα κ.τ.λ το pc το προσέχω αρκετά γενικώς 1 μήνα τώρα που το χω, έχω antivirus κάνω όλα τα updates κ.τ.λ. Θέλω να καταλήξω στο ότι το pc τόσο στο λογισμικό του όσο και στο hardware δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

 

Λοιπόν στο κυρίως θέμα, μετά από ένα update του ίδιου του steam δεν μπορούσα να logάρω καν στο steam μου έβγαζε το κλασσικό παραθυράκι ότι δεν μπορεί το steam να συνδεθεί στους servers του steam, δοκίμασα όλα τα κλασσικά που κάνει κανείς όταν του κολλάει το steam. Τελικά αυτό που έκανα ήταν να κάνω unistall το antivirus (avira) για να δω μήπως έφταιγε αυτό αν και πρίν δεν μου είχε παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Όταν το απεγκατέστησα μου ζήτησε επανεκκίνηση την έκανα και όταν άνοιξε το pc το steam συνδέθηκε κανονικά αλλά τι να δω; Δεν υπήρχαν μέσα στο pc το warframe και το Dota 2 είχαν εξαφανιστεί ούτε μέσα στο σκληρό ήταν ούτε πουθενά είχαν χαθεί όλες τους οι συντομεύσεις κ.τ.λ. Πως γίνεται αυτό;

 

Επίσης είδα μερικούς που λέγαν να διαγράψω τα πάντα εκτός απο steam.exe και κάτι άλλο στο φάκελο του steam αλλά δεν ξέρω πως αυτό λύνει το πρόβλημα, πιο πολύ με ενδιαφέρει αυτό που έγινε δηλαδή πως γίνεται να διαγραφτεί έτσι ένα game από τον σκληρό;

 

Υ.γ έκανα όλα τα test ο σκληρός δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν προβλημα οι σερβερς του steam σημερα, δοκιμασες το offline mode?

 

Το πρόβλημα με το steam λογικά ήταν το anti-virus (avira) αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, πως γίνεται μετά την επανεκκίνηση που έκανε (μόνο του δηλαδή την έκανε το pc όταν απεγκατέστησα το avira η κλασσική επανεκίνηση όταν κάνεις κάτι "σημαντικό" unistall) να είχε εξαφανιστεί το Dota 2 και το Warframe απο παντού; Πως γίνεται αυτο; Ήταν σαν να έκανα unistall εκτός από το avira και τα παιχνίδια μου. Α και κάτι που ξέχασα να αναφέρω, όταν ξανα-άνοιξα το steam μου ζήτησε ξανα το secure code που σου στέλνει στο e-mail όταν μπαίνεις στο steam σου από διαφορετικό pc. Ήταν στην ουσία σαν να μην έχω ξανα-ανοίξει το steam από το pc μου. Μήπως παίζει κάτι με τα windows 8,1 που φοράει το pc; Υπάρχει ξερω γω πιθανότητα να επανέφεραν το pc (system restore); Δεν ξέρω γενικά δεν είναι άσχημα τα 8.1 αν και πολλοί τα κράζουν, γιατί γενικά έχουν αρκετές καινοτομίες αλλά μου χουν δημιουργήσει αρκετά προβλήματα και crashαρίσματα λόγω random updates και ορισμένων λειτουργιών τους που είναι επιηκώς απαράδεχτες ή τουλάχιστον ήταν πρίν κάνω το τελευταίο update. Όταν το κανα λύθηκαν όσα προβλήματα είχα και τώρα προέκυψε αυτό με τα games και δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Δεν γίνεται όλα στο pc όσον αφορά το hardware να λειτουργούν ρολόι να έχω κάνει όλα τα test σε σκληρό κ.τ.λ και να μην υπάρχει κάποιο θέμα και να μου διαφράφονται έτσι απλά 16gb games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8.1 δεν έχουν κανένα πρόβλημα (αν είναι αυθεντικά). Έχω δεκάδες παιχνίδια στο steam εκ τον οποίων πολλά θέλουν και Uplay χωρίς κανένα πρόβλημα. Παίζει τα πάντα (ακόμα και αρχαία παιχνίδια) και είναι πιο γρήγορο στα νέα παιχνίδια από τα W7.

 

Το να θέλει επιβεβαίωση το steam για το PC, αυτό γίνεται μόνο όταν έχεις κάνει format και έχεις αλλάξει το όνομα του συστήματος.

 

Κατ εμέ, ρίξε ένα φορμάτ και μην εγκαθηστάς βλακείες 3rd party antivirus. Τα W8 έχουν antivirus από το κουτί τους.  Κοίτα να έχεις ενεργοποιημένο το Defender και να το κρατάς συνέχεια updated.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8.1 δεν έχουν κανένα πρόβλημα (αν είναι αυθεντικά). Έχω δεκάδες παιχνίδια στο steam εκ τον οποίων πολλά θέλουν και Uplay χωρίς κανένα πρόβλημα. Παίζει τα πάντα (ακόμα και αρχαία παιχνίδια) και είναι πιο γρήγορο στα νέα παιχνίδια από τα W7.

 

Το να θέλει επιβεβαίωση το steam για το PC, αυτό γίνεται μόνο όταν έχεις κάνει format και έχεις αλλάξει το όνομα του συστήματος.

 

Κατ εμέ, ρίξε ένα φορμάτ και μην εγκαθηστάς βλακείες 3rd party antivirus. Τα W8 έχουν antivirus από το κουτί τους.  Κοίτα να έχεις ενεργοποιημένο το Defender και να το κρατάς συνέχεια updated.

 

Χμ βρήκα πιο ήταν το πρόβλημα και εν μέρει με βοήθησες λέγοντας μου για την προστασία που έχουν τα windows 8.1 από εργοστάσιο, εγκατέστησα λοιπόν ξανά το anti-virus και το ξανα-απεγκατέστησα για να ελέγξω όλη την διαδικασία ξανά όπως την πρώτη φορά και να δω αν είχα κάνει κάτι λάθος, όταν λοιπόν το απεγκαταστείς σου βγάζει δύο επιλογές το defender από μόνο του επιδιόρθωση προβλημάτων κτλ αν αυτά υπάρχουν πάντα (γιατί με το που βγαίνει το anti virus σου δίνει μήνυμα ότι δεν έχεις προστασία) και επαναφοράααααα system restore δηλαδή! Και μάλλον κάπου εκεί παίχτηκε η μαλακία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...