Προς το περιεχόμενο

διλημμα για φακο Nikon


maik42

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειμαι αναμεσα στην αγορα ενος εκ των δυο φακων του 55-200 dx vr και του 70-300 g και οι δυο nikon και οι δυο μεταχειρισμενοι.

λοιπον, η εστιακη αποσταση δεν παιζει τοσο πολυ σημαντικο ρολο για μενα, οσο η ποιοτητα της εικονας,οποια και να ειναι αυτη, αναμεσα στους δυο φακους.

βεβαια ο 70-300 στην μηχανη μου θα γινει 140-450. εδω περνει ενα + ο συγκεκριμενος φακος.

ο φακος θα κουμπωσει σε μια D 200.

αρα για πειτε μου ρε παιδια, ποιος απο αυτους δινει καλυτερη ποιοτητα εικονας; ποιος ειναι πιο οξυς;

 

για τις μικροτερες εστιακες αποστασεις βολευομαι προς το παρον με εναν sigma 28-70 f/2.8 ex dg.

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά μάλλον εννοείς 105-450 αλλά αυτό έχει να κάνει σε σχέση με μία FF ή μία αναλογική 35mm

κατ'εμέ το θέμα είναι τί σκοπό έχεις δηλαδή τί θέλεις να τραβάς!

εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να μην ξοδέψεις τα λεφτά σου, να μαζέψεις κάτι παραπάνω και να πάς σε sigma 18-250 ή tamron 18-270 που ουσιαστικά δεν θα τους βγάζεις πάνω απο την μηχανή σου...

καλός ο 55-200 αλλά αυτό το βάλε-βγάλε κάθε φορά που θέλεις να τραβήξεις τοπία ή κάτι πιο κοντινό πραγματικά τον σκοτώνει και στο τέλος σου ξεμένει στην άκρη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι έχω και δεκάδες άλλες φωτογραφίες που χρειάνταν οξύτητα, καλύτερα χρώματα χωρίς να χρειαστεί να περάσω ώρες στο gimp και ότι προσπάθεια έχω κάνει να βγάλω πουλιά, πετούμενα, έχει αποτύχει οικτρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 70-300 ειναι φανερα ανωτερος απο τον 55-200 βασικα καμια σχεση οενας φακος με το αλλο . Αν ασχολείσαι με wild lfe photography ισως θα πρεπει να σκεφτεις την αγορα μιας καλυτερης μηχανης

 

Sent from my GT-I9300 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...