Προς το περιεχόμενο

Pentax k-30 vs Nikon d3200 vs Canon d600


oliz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ! ειμαι νέος στο χώρο της φωτογραφίας και ψαχνω να βρώ μια μήχανη εως τα 450-500 μαξ!

εχω καταλήξη σε αυτές τις 3 μηχανες! μεχρι στιγμης εχω δει απο κοντα τη nikkon k canon κ μ αρεσε η canon διοτι μου φανηκε οτι ειναι  καλύτερης ποιοτητας. ωστοσο βλεπω αρκετα καλα στα reviews την Pentax την οποια δεν την εχω δει απο κοντα. δεν εχω ιδεα απο φωτογραφια κτλπ.. αλλα δεν θελω κ να αγοραζω καθε μερα μηχανη.. τι εχετε να μου προτεινετε αναμεσα σε αυτες τις 3 η κατι καλύτερο με αυτα τα χρηματα ευχαριστω εκ των προτέρων!

αξιζει να αναφερω με ενδιαφέρει να μην εχει θορυβο οταν τραβαω τη νύχτα

Επεξ/σία από oliz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω το ιδιο πρόβλημα έχω (d3200, 600d αλλά και d5100!).

Απλά να ξέρεις ότι αν πάρεις Pentax θα κουραστείς πολύ για να βρίσκεις φακούς, φλας κλπ καθότι κανένα κατάστημα δεν έχει ετοιμοπαράδοτα περιφερειακά Pentax. Πολλές φορές θα χρειαστεί να στραφείς και σε αγορές από το εξωτερικό. Έχω την Κ10D τα έχω περάσει. Κατά τα άλλα οι Pentax δίνουν πολλά περισσότερα στα entry lvl μοντέλα τους απ'ότι οι Canon και η Nikon στα medium range... Αν είχαν την κατάλληλη υποστήριξη στην Ελλάδα θα ήταν κορυφή.

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://snapsort.com/compare/Canon-600d-vs-Nikon-D3200

 

 

Και γω το ιδιο πρόβλημα έχω (d3200, 600d αλλά και d5100!).

Απλά να ξέρεις ότι αν πάρεις Pentax θα κουραστείς πολύ για να βρίσκεις φακούς, φλας κλπ καθότι κανένα κατάστημα δεν έχει ετοιμοπαράδοτα περιφερειακά Pentax. Πολλές φορές θα χρειαστεί να στραφείς και σε αγορές από το εξωτερικό. Έχω την Κ10D τα έχω περάσει. Κατά τα άλλα οι Pentax δίνουν πολλά περισσότερα στα entry lvl μοντέλα τους απ'ότι οι Canon και η Nikon στα medium range... Αν είχαν την κατάλληλη υποστήριξη στην Ελλάδα θα ήταν κορυφή.

 

https://www.skroutz.gr/c/434/psifiakes-fotografikes-mhxanes.html?keyphrase=Pentax+k-30 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω! :) βασικα δεν την εχω δει απο κοντα! αλλα ετσι οπως την βλέπω σε ασπρο χρωμα εξωτερικα φαινεται μπομπα! :) σε ενα φορουμ ειδα σχολία που τη θεωρουσαν κορυφη (τουλαχιστον την κ50 που δεν εχει κ ουσιαστικες αλλαγες...) ενω φλερταρω αρκετά με την nikon d3200 με ολα αυτα που βλεπω στα φορουμ (κ αφου μου ξεκαθαρισαν οτι ειναι καλυτερη απο την 5100) το προβλημα μου ειναι η ποιοτητα και τα χρωματα που βλεπω στην οθονη (στο σωμα της μηχανης) θα επρεπε να βαλουν καλύτερης ποιοτητας (περισσοτερα dots) οθονη η υπαρχων βγαζει μια ψιλοκιτρινίλα..δεν ξερω.. :( απ την αλλη η canon eos 600d μου εκανε καλυτερο κλικ και ειμαι λιγο επηρεασμενος απο 3 πηγες που εχω ρωτησει κ μου προτειναν την canon!! κ ψηθηκα κ εγω για αυτη! ...το θεμα ειναι οτι την pentax δεν βλεπω να την βρισκω πουθενα για να τη δοκιμασω live! (παντως απο οτι βλεπω υπαρχουν oi canon-nikon οπως η apple k android..:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικό είναι να εφαρμόζει (να νιώθεις)καλά στο χέρι σου, μόλις  άγγιξα τηνσ d3200 μου ήρθε τέλειο κράτημα σε αντίθεση με μια εοσ ενός φίλου μου ,  δεν ξέρω εμένα η εικόνα μου φαίνεται αρκετά καλή , το θέμα είναι να έχεις και οθόνη για τις φωτογραφίες ( ή σκοπό να αγοράσεις )  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την 3200 και ένας φίλος μου την 5100. Εξαιρετικές και οι δύο μηχανές. Δεν θα άλλαζα την 3200 μου με καμία άλλη crop sensor μηχανή. Μικρό βάρος, γερό και βολικό κράτημα (για εμένα τουλάχιστον),  μεγάλη αυτονομία μπαταρίας, 24MP, μενού για αρχάριους, εύκολη στη χρήση της. 'Οποιος δεν ξέρει από shutter speed, exposure και τα σχετικά, με δύο ρυθμίσεις στο μενού βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την 3200 και ένας φίλος μου την 5100. Εξαιρετικές και οι δύο μηχανές. Δεν θα άλλαζα την 3200 μου με καμία άλλη crop sensor μηχανή. Μικρό βάρος, γερό και βολικό κράτημα (για εμένα τουλάχιστον),  μεγάλη αυτονομία μπαταρίας, 24MP, μενού για αρχάριους, εύκολη στη χρήση της. 'Οποιος δεν ξέρει από shutter speed, exposure και τα σχετικά, με δύο ρυθμίσεις στο μενού βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες.

Δηλαδή θα μπορούσε να πάρεις την Νικον D7100 ή την pentax Κ-3 και θα προτιμούσες την D3200?

Γιατί αν επιτρέπεται?

 

Καταρχήν η μηχανή δεν κάνει το φωτογράφο και το να πάρεις Dslr σημαίνει όγκο, βάρος, αρκετό χρόνο σε διάβασμα ώστε να μάθεις τεχνικά θέματα και ρυθμίσεις, και χρόνο για να μάθεις επεξεργάζεσαι τις φωτογραφίες μετά την λήψη. Οτιδήποτε από αυτά αν σε ενοχλεί μην πάρεις dslr τσάμπα θα δώσεις λεφτά αν είναι να τραβάς στο αυτόματο χωρίς να μάθεις τίποτα για ρυθμίσεις ή αν δεν σωζει σε raw και δεν επεξεργάζεσαι μετά

Ορισμένα βασικά. Το D3xxx της Νικον σημαίνει η μηχανή για αρχάριους αντίθετα η D5xxx σημαίνει η μηχανή μεσαίας κατηγορίας σε crop μοντέλα. Η αυξουσα αρίθμηση δείχνει την γενιά οπότε η D3200 ειναι η χειρότερη crop που έχει η Nikon απλώς είναι μια γενιά πιο νέα από την D5100. Προσωπικά θεωρώ τις αρχικές σειρές της Nikon(και της Canon) μηχανές που ελάχιστοι χρήστες τις κρατάνε πολύ καιρό. Η΄ θα τους ενοχλήσει το μέγεθος και το βάρος των DSLR και θα τις αφήσουν στην άκρη ή θα πορωθούν και η μηχανή με τα λίγα κουμπιά και χειριστήρια (σε σχέση με τα ανώτερα μοντέλα) και την σχετικά φθηνή κατασκευή θα τους περιορίσει σύντομα. Ισως για αυτό ας πούμε το εισαγωγικό μοντέλο είναι πια στο 3300 ενώ στο επαγγελματικό στο 7100 το αλλάζει πολύ πιο αργά και η ίδια η εταιρεία. Προσοχή δεν λέω ότι είναι χειρότερες από οποιαδήποτε compact αλλά είναι γενικά μηχανές που τις αλλάζει κάποιος γρήγορα γιατί με το που πάρεις χαμπάρι τι σημαίνει μια τέτοια μηχανή θα αρχίσεις αμέσως να αναρωτιέσαι αν αυτή φταίει για όσες από τις φωτογραφιες που βγάζεις σου φαίνονται μέτριες ασχετα αν στην πραγματικότητα η μηχανή είναι σχεδόν πάντα υπέραρκετή. Προσωπικά ανάμεσα στις 2 θα επέλεγα την 5100 γιατί σαν σώμα κατασκευή και αυτοματισμούς είναι ανώτερη και τα Mp δεν κάνουν την διαφορά αν δεν βάλεις τον ανάλογο φακό, το αντίθετο μάλιστα οι όποιες ατέλειες φαίνονται (στην οθόνη πάντα σε χαρτί οι διαφορές θα φανούν σε πολύ μεγάλο μέγεθος). Στην περίπτωση που μπει η Κ-30 στη συγκριση εννοείται ότι είναι ανώτερη και μάλιστα πολύ και από τις 2 για μένα. Μονο το ανθεκτικό σε σκόνη και βροχή σώμα κοστίζει στην Nikon την διπλάσια τιμή σε κανούργιο πάντα σώμα. Μοναδική της αδυναμία σε σχέση με τις υπόλοιπες το βιντεο αν σε ενδιαφέρει. Τα αξεσουαρ και λοιπά έχουν νόημα από την στιγμή που πάψεις να είσαι αρχάριος και επενδύσεις σε εξοπλισμό διαφορετικά δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά. Η Canon το συγκεκριμένο μοντελο δεν πήγε καλά ίσως γιατί το προηγούμενο η 550 ήταν πολύ καλή και η επόμενη επίσης

Εγώ θα έπαιρνα την Κ-30 αλλά δεν είμαι αρχάριος οπότε πιάστε απλώς στα χέρια σου και πάρε όποια σου καθεται καλύτερα. Ο Γαλαίος είχε αποθεμα σε πενταξ την κοιταζα για τους prime που έχω αλλά τελικά βρήκα κ-5 σε λιγότερα λεφτά σχεδόν καινουργια

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό που λες έχει δίκιο, εγώ έχω την 3200 λιγότερο από μισό χρόνο και επειδή ασχολούμαι αρκετά θέλω ήδη να πάω σε FX. Απλά θεωρώ ότι για αρχάριους είναι καλή. Εκτός από τα τεχνικά χαρακτηριστικά, οι Nikon μου αρέσουν και πιο πολύ ως προς το σχέδιο και όταν την κράτησα "κόλλησε" πολύ καλά με το χέρι μου! Πολύ καλύτερα βασικά από μία sony, canon.

Pentax δεν έχω δοκιμάσει ποτέ στη ζωή μου και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Εγώ απάντησα σαν χρήστης της D3200. Btw θέλω κολασμένα την D610 που έχει διορθωμένα κάτι μηχανικά bugs που είχε η D600 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα όταν μιλάμε για κόστος των 1000+ ευρών μηχανή καλό είναι να λέμε οτι θα βγάλουμε και κάποιο κέρδος (οικονομικό κυρίως) γιατί αλλιώς προσωπικά αυτο το καλύτερο που θα μου δώσει δεν θα ανταποκρίνεται στο κόστος ... και μιλάμε οτι πρέπει να έχεις και οθόνη των 500 ευρω + για να δεις τόσο αναλυτικά χρώματα όσο και εκτυπωτή (εδώ έστω οτι τα εκτυπώνεις αλλού) 

Αν είχα λεφτά που να μου περισσεύουν για τέτοιες σπατάλες ναι σίγουρα θα έπαιρνα , ποιος δεν θέλει το καλύτερο άλλωστε αλλά πρέπει να συμβιβαζόμαστε κάπου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα μετα απο ολα αυτα... Εχω αρχισει κ ζαχαρωνω την d5200 μ αρεσει σαν κρατημα!! Μ αρεσει επισης που η οθονη αναδιπλωνει κτλπ.. Το θεμα ειναι αξιζει τη διαφορα των 200 ευρω σε σχεση με την d5100;; Δεν βιαζομαι για την αγορα πιστευτε σε κανα διμηνο να πεσει η τιμη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την γνωμη μου δεν αξιζει η d5200 τα + ~300 ευρω σε σχεση με την d5100 με τον 18-105.

 

Και οι δυο θα σου "κρατησουν" το ιδιο,μιας και ειναι σχετικα εισαγωγικα μοντελα.

 

Εαν διαβασεις\ασχοληθεις και τελικα εξελιχθεις θα γλυκοκοιτας συντομα αλλα σωματα. Εαν παλι την θελεις για περιστασιακη χρηση,δεν θα καταλαβεις ποτε τις διαφορες που εχουν σε αισθητηρα.

 

Υ.Γ1 Προτεινω ανεπιφυλαχτα τον 18-105 σε αρχαριο μιας και μπορει να καταλαβει τι "παιζει" με τις εστιακες αποστασεις,επιπλεων ειναι αρκετα χρησιμος για τουριστικη φωτογραφια.

 

Υ.Γ2 Γενικη συμβουλη,αναμεσα σε nikon\canon: εαν εχεις γνωστους\φιλους που ασχολουντε με την φωτογραφια,προτιμησε την μαρκα που χρησιμοποιουν και αυτοι.Θα μπορειτε να ανταλαζετε φακους\φλας κτλ,επιπλεων θα σε βοηθησουν με τα μενου και ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω παραπολυ για την βοηθεια σας!! :):)  πραγματι εχω καποιους που μου προτείνουν canon αλλα δεν εχω της σχεσεις για ανταλλαγη φακων κτλπ.. βασικά ειμαι καινούργιος στο χώρο της φωτογραφίας και είμαι λίγο της αποψης οτι οταν ειναι να παρεις κατι.. καλο ειναι να περνεις κατι καλο για να κρατηση..δεν ξερω τι γινεται με τις φωτογραφικες μηχανες.. δεν μπορεις να της συγκρινεις με τους υπολογιστες διοτι οι υπολογιστες εχουν την ταση να γινονται πιο γρηγοροι..απαιτητικοι..σε προγραμματα κτλπ... μια καλη μηχανη δεν θα παυει να ειναι μια καλη μηχανη και να σου βγαζει καλες φωτογραφιες για παντα! τωρα αν στο μελλον βγουν πιο γρηγορες μηχανες.. με περισσοτεροι ευκρινεια - χρωματα - ζουμ -εφφε..αυτο ειναι ενα αλλο σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...