Προς το περιεχόμενο

Τελικά τι γίνεται με τους ιούς στο Λίνουξ


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά χρειάζεται να έχουμε κάποιο internet security; Το κακόβουλο λογισμικό πρέπει να το κάνουμε εγκατάσταση και χρειάζεται να δώσουμε τον κωδικό. Άλλος τρόπος είναι μέσω browser κάποιο spyware. Τι άλλο πρεπει να προσέχουμε και από που άλλου κινδυνεύει το λογισμικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το θεσω λιγο πιο απλα...

Το να κολλησεις κατι στο λινουξ ειναι τοσο πιθανο οσο το... να μεινω εγκυος :D

 

Κανεις κακες σκεψεις :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πιθανο ειναι να συνομιλησει ο Bane με τον Smaug, παρα να κολλησεις ιο.
 


Σε φαση:

Smaug: Impressive, what else do you claim to be?
Bane: It doesn't matter who we are ... what matters is our plan...!
Smaug: You have nice manners for a thief... and a LIAR!

 

(Με την βαθια-exaggerated προφορα του καθενος...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι λόγοι:

μικρό market share, κανένας δεν ασχολιέται να φτιάξει ιούς για linux

open source  με ταχεία ανάπτυξη (o kernel), αν κάτι εντοπιστεί να χτυπάει το συστημά σου θα έχεις update πολύυυ γρήγορα

οι χρήστες linux δεν είναι τόσο χαζοί ώστε να δώσουν την πιστωτική τους σε ένα website που ζητάει 100ε από στο όνομα της ελληνικής αστυνομίας (και δεν έχει και https από πάνω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ σιγα μην μαμησουν το open source που χρησιμοποιουν οι ιδιοι που μπορουν να φτιαξουν ιους

 

Φίλε μου, ένα κακόβουλο λογισμικό γράφεται σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού. Δεν έχει σχέση το λειτουργικό. Έναν ιό για linux θα μπορούσες να τον γράψεις σε java στα windows.

 

Γενικά, όπως έχω δει και σε άλλα θέματα, πολλοί θεωρούν ότι στο linux δεν υπάρχουν ιοί λόγω market share... Προσωπικά θεωρώ ότι αυτή είναι μία λάθος προσέγγιση.

 

Ίσως αυτήν την στιγμή το μεγαλύτερο μέρος που χρησιμοποιεί linux είναι κάπως πιο "ψαγμένο" και να ξέρει ή τουλάχιστον να μαθαίνει πολύ σύντομα που να δίνει δικαιώματα admin και που όχι όμως είναι η λογική του λειτουργικού τέτοια που είναι πιο ασφαλές. Δεν είναι τυχαίο που τα windows ενσωμάτωσαν ένα παρόμοιο μηχανισμό (UAC) κάτι το οποίο είναι αρκετά χρήσιμο άσχετα αν πολλοί το κράζουν και το απενεργοποιούν.

 

Το δυνατό χαρτί πάντως είναι ο ανοικτός κώδικας. Φαντάσου έναν ιό να βγαίνει και σε δυο μέρες να είναι άχρηστος. Ας πούμε ότι δεν είναι γόνιμο το έδαφος...Και σίγουρα αν το market share ήταν υψηλό τότε και οι εθελοντές θα ήταν περισσότεροι...

 

Just my 2 cents...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν LInux=ο ΠΥΡΗΝΑΣ. Όχι όλη η διανομή.

Κατά δεύτερο (και σημαντικότερο) ο πυρήνας "βλέπει" filesystem, hardware κτλ κτλ, επομένως δεν είναι ΟΛΟΣ ο πυρήνας αλλά πάντοτε κάποιο υποσύνολό του. Έτσι πχ οι μικρές συσκευές (μικρή = πχ μια τηλεόραση) που έχουν Linux, δουλεύουν με ένα μικρό κομμάτι του πυρήνα, από το οποίο έχει βγεί οτιδήποτε η συσκευή αυτή δεν έχει ως hardware, ή δεν υποστηρίζει ως software.  

 

Εϊναι κάπως σαν τη μηχανή εσωτερικής καύσης. Δεν κυκλοφοράει καμία μόνη της. ΟΛΕΣ βρίσκονται μέσα σε οχήματα. Μικρά, μεγάλα, με διαφορικά, με injection, με ABS ή χωρίς. Ακόμα και σε παπάκια. Θέλω δλδ να πω ότι, σε αντίθεση με τα Windows που είναι 2-3 μοντέλα όλα και όλα, στις διανομές Lιnux υπάρχει μεγάλη ανομοιογένεια. 

 

Σαφώς και υπάρχουν κοινά στοιχεία μεταξύ των διανομών (filesystem, ρουτίνες εκκίνησης κτλ), αλλά για να τα εκμεταλευτείς αυτά ΠΡΕΠΕΙ να έχεις διακιώματα υπερχρήστη (root). Αυτό γίνεται ή από λάθος στο κώδικα (δλδ code exploits πράγμα που πολύ πρόσφατα ΞΑΝΑείδαμε με το λάθος που υπήρχε στο Χ - μιλάω για code exploit καθαρά εδώ. Ξέρω οτι το σφάλμα αυτό δεν έδινε πρόσβαση στο root), ή να χρησιμοποιεί κανείς το PC με το λογαριασμό root και όχι με ξεχωριστό user account, πράγμα που, εδώ και καιρό τουλάχιστο, αν το κάνεις οι περισσότερες διανομές σου βγάζουν μηνύματα του στυλ "πρόσεχε μαλάκ@ πας να κάνεις @@ριά" 

 

Το θέμα του "μεριδίου αγοράς" είναι μια @@ρια και μισή. Το Linux έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ μερίδιο αγοράς. Απλά στο desktop, τα νούμερά του είναι μικρά μονοψήφια. Για να χρησιμοποιήσω πάλι το παράδειγμα των μηχανών, το Linux δεν υπάρχει παρά ελάχιστα στα επιβατικά αυτοκίνητα, αλλά είναι ΜΟΝΟΣΤΑΥΡΙΑ στα άρματα μάχης, στα μαχητικά αεροσκάφη, στους πυραύλους και στα αεροπλανοφόρα. Επειδή όμως ο John Average, τέτοια πράγματα τα βλέπει μόνο από φωτoγραφίες (άντε και στις παρελάσεις) νομίζει αυτό που νομίζει. Εξάλλου για αυτό είναι και John Average.

 

Με βάση την τελευταία παράγραφο, θα πω κάτι που προσωπικά το λέω/πιστεύω χρόνια. ΦΥΣΙΚΑ και έχει νόημα να έχεις "τεχνολογία ιών" για Linux. Θεωρώ 100% σίγουρο ότι τουλάχιστο προσπαθούνε κάποιοι. Εγώ αυτό θα έκανα. Απλά λόγω του πολύ μικρού μεριδίου η (όποια) τεχνολογία αυτή δεν έχει εφαρμογή στο desktop, γιατί δεν έχει κάποιο ΑΜΕΣΟ κέρδος.  Αν σε Χ χρόνια, κάποια προσπάθεια πετύχει να μαζέψει μια καλή βάση από users (πχ οι παιχνιδομηχανές της Valve) τότε η κατάσταση θα αλλάξει.

 

Για την ασφάλεια των browsers στην οποία αναφέρθηκε ο TS, θα πω ότι το θέμα είναι ΑΡΚΕΤΑ διαφορετικό από αυτό της ασφάλειας λειτουργικών. Σε γενικές γραμμές πάντως, ότι κάνεις για τον Firefox στα Windows, ισχύει και σε οποιαδήποτε διανομή Linux. Επομένως αν "τρυπηθείς" η ευθύνη είναι καθαρά δική σου. Ούτε των Windows, ούτε της διανομής που χρησιμοποίησες.

 

Αυτά

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο linux με firefox εχω δει το ιο της αστυνομίας να μένει κάγκελο και με ενα απλο κλείσιμο του ff το σύστημα να επανερχεται σε κανονικη λειτουργιά, αντιθετα στα win κατα 90% πας για φορματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο linux με firefox εχω δει το ιο της αστυνομίας να μένει κάγκελο και με ενα απλο κλείσιμο του ff το σύστημα να επανερχεται σε κανονικη λειτουργιά, αντιθετα στα win κατα 90% πας για φορματ.

αυτός ήταν ο μούφα ιος που ειναι απλα μια σελίδα με σκριπτακι να μην κλεινει το tab.

αναλογως μπορεις να κλεισεις τη καρτελα απλα απο Χ αν ο ffox αποκλεισει αυτο το script ή να κλεισεις τον ff απο διαχειριση εργασιων και ολα οκ.

 

ο πραγματικος ιος της αστυνομίας είναι κάτι σιγουρα πιο πολύπλοκο

 

εγω ηθελα να ρωτησω αν εχει τυχει σε καποιον να κολλησει ιους στο firefox (σε λινουξ) του στυλ να σου αλλαζει καθε τοσο την αρχικη σελιδα σε μια κακοβουλη. Και να την επαναφέρεις πχ στο google και στην επομενη επανεκιννηση να σου παλι να την αλλαζει. Την κλασσικη σπαστικη βλακεια που κολλαμε σε windows και πρεπει να παλευουμε μια ολοκληρη μερα με εργαλεια καθαρισμου σε ασφαλεις λειτουργιες για να εξοντωσουμε και σπανια βρισκουν τα αντιικα πριν σου κανει τη ζημια (συνηθως μπαινει μαζι με καποιο toolbar και καποια εγκατασταση freeware προγραμματος )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ηθελα να ρωτησω αν εχει τυχει σε καποιον να κολλησει ιους στο firefox (σε λινουξ) του στυλ να σου αλλαζει καθε τοσο την αρχικη σελιδα σε μια κακοβουλη. Και να την επαναφέρεις πχ στο google και στην επομενη επανεκιννηση να σου παλι να την αλλαζει.

Από το 2008 που χρησιμοποιώ linux πότε δεν μου έχει συμβεί αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο linux με firefox εχω δει το ιο της αστυνομίας να μένει κάγκελο και με ενα απλο κλείσιμο του ff το σύστημα να επανερχεται σε κανονικη λειτουργιά, αντιθετα στα win κατα 90% πας για φορματ.

 

Το ειχα παθει κι εγω σε linux.Ανοιξα terminal εκανα top βρηκα το firefox και εκανα την εντολη kill (firefox)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...