Προς το περιεχόμενο

προστατευτικό φίλτρο για sony nex-3nl


01000111

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

 

Ενδιαφέρομαι ν' αγοράσω προστατευτικό φίλτρο για την φωτογραφική μου, την sony nex-3nl. Το διαφημιστικό της sony πρότεινε τον vf-405mp της carl zeiss. Η τιμή του έφτανε τα 50 ευρώ. Ψάχνοντας για κάτι ανάλογο σε χαμηλότερη τιμή βρήκα στο ebay κάποιους με τιμή 1,5 ευρώ!

 

Αντιλαμβάνομαι πως άλλη ποιότητα κρυστάλλου έχει ο μεν κι άλλη ο δε. Είναι όμως τόσο εμφανής στην ποιότητα της φωτογραφίας για να "σκάσω" 50 ευρώ παραπάνω; Υπάρχει καμιά αξιοπρεπής μέση-λύση;

 

Επίσης ψάχνοντας μετά, βρήκα διάφορα άρθρα που λέγανε πως λίγο-πολύ το προστατευτικό φίλτρο είναι καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Οι φακοί πλέον είναι αρκετά ανθεκτικοί και αν τύχει ατύχημα που να καταφέρει να τον βλάψει, τότε δε σε σώζει ούτε το φίλτρο από ζημιές. Ποια η γνώμη σας επ' αυτού;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχεις τον κιτ φακο πανω δε νομιζω οτι αξιζει να δωσεις 50 ευρω για φιλτρο.

με 100-150 βρισκεις αλλον φακο.

Απο την αλλη αμα βαλεις τα πολυ φτηνα χανεις σε ποιοτητα , τωρα το ποσο χανεις ειναι σχετικο με την παρατηρικοτητα σου.

Εγω δεν εχω βαλει ποτε φιλτρο πανω , προσπαθω να προσεχω και απο καποια τεστ που εχω δει για να φανει καποια γρατσουνια στην φωτογραφια πρεπει να ειναι πολυ εντονη κατι που δυσκολα γινεται απο μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...