Προς το περιεχόμενο

Πιθανό πρόβλημα GPU με Artifacts(?). Μπορείτε να βοηθήσετε;


SkiLopSaRo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Την προηγούμενη Πέμπτη 23/01/14 ο αδερφός μου παρέλαβε (VisionStudio) το συγκεκριμένο PC:

 

vQ096fT.png

 

Σήμερα με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει πως εμφανιστηκε στην οθονη του αυτο το πραγμα:

 

1izq.png

 

Επειδή και εγω δεν ηξερα πολλα πραγματα, εκανα μια ερευνα και ειδα πως αυτα (ειναι οντως Artifacts?) προκαλουνται απο υπερβολικα κλοκαρισμενη καρτα, μη επαρκως τροφοδοτουμενη καρτα, θερμοκρασιες κλπ. Στην περιπτωση μας δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο, ο Η/Υ ειναι καινουριος και απειραχτος.

 

Τα γραφικα ειναι ολα στο Ultra αλλα δεν νομιζω να υπαρχει συζητηση, οτι δεν αντεξε η 280x το WoW. Η καρτα οταν εμφανιστηκαν αυτες οι γραμμες ειχε 65 oC.

 

 

Ο αδερφος μου εκανε ενα λαθος και εγκατεστησε την 32bit εκδοση των Win7 και μολις το αντιληφθηκα (μεσω TeamViewer ολα αυτα, καθως ειμαι μακρια) του εκανα Clean Install ( με DDU) την τελευταια εκδοση Catalyst για 32 Win7 μηπως ειχε βαλει αυτην για τα 64 και υπηρχαν επιπλοκες. Το προβλημα συνεχιζεται. Επισης σε καποια βιντεακια στο Facebook π.χ εμφανιζονται κατι τετοιες οριζοντιες γραμμες μεμονομενα (μια κοκκινη παρατηρησα και καποιες ακομη π.χ) σαν να αναβοσβηνουν.

 

Υπαρχει περιπτωση να μην εχει κουμπωθει καλα καποιο καλωδιο τροφοδοσιας; Γενικοτερα, τι να κανουμε γιατι εχω σαστισει λιγο, απο οτι εχω διαβασει λεγεται πως εαν εμφανιστουν αυτα, ειναι ελαττωματικη η καρτα. Να του πω να τρεξει ενα FurMark;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας τρεξει furmark,valley benchmark κλπ

αν και εφοσον στο εκανε γενικοτερα μαλλον η καρτα εχει θεμα(δεν υπαρχει λογος να σαστιζεις-ηλεκτρονικα ειναι και το vision 99,9% θα στην αντικασταστησει χωρις πολλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είναι ελαττωματική η κάρτα, αλλά ας κάνει και δοκιμές με 1-2 άλλα παιχνίδια. A και μέσω Teamviewer τρέξε κι ένα DxDiag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

 

Αυτα ειναι απλες εφαρμογες; Απλα παταω Test π.χ και ξεκινανε;

 

Επειδη δεν γνωριζω περι Stress Tests, μπορειτε να μου δωσετε καποιες οδηγιες ωστε να τεσταρω την καρτα; Μην προκαλεσω καποια εξτρα ζημια και δεν βρισκω το δικιο μου.

 

Στο Wolrd of Warcraft βγαζει οτι απεικονιζεται παραπανω, απο οτι μου ειπε, στο League of Legends, βγαζει παλι γραμμες, αλλα μου τις περιεγραψε ως πιο μικρες, εμφανιζονται-εξαφανιζονται κλπ. Το προβλημα παραμενει το ιδιο, ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δεν υπαρχει λογος να παιδευεσαι..πες του να την παει στο καταστημα για αντικατασταση!αν δεν ειχε βαλει ρευμα δεν θα ανοιγε η οθονη του καν..είναι ελαττωματικη η καρτουλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε παιδια, αυτα τα Artifacts υποδεικνυουν ξεκαθαρα ελαττωματικη καρτα; Δεν υπαρχει περιπτωση να οφειλεται σε λογισμικο; Να μην παιδευτω με Format κλπ;

 

Πειτε μου λιγο πως να τρεξω ενα FurMark τουλαχιστον για να σιγουρευτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες του να κατεβασει το occt και να τρεξει το gpu test full screen με shader complexity 7 και τερμα την αναλυση του μαζι με το error check.

εαν σε κανενα 10λεπτο εισαι οκ(και πολυ λεω) τοτε κοιταμε κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο.... 8gb ram σε 32bit Windows.... Σου αναγνωρίζει λογικά μέχρι 3... Βάλε 64

 

Ναι, το ανεφερα στο αρχικο μου ποστ αυτο, ηταν λανθασμενη η εγκατασταση της εκδοσης των 32 bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, επιτρέπεται να απαντήσω στου φίλου σκυλόψαρου μιας και αφορά μάλλον ΙΔΙΟ θέμα, με ΙΔΙΑ κάρτα; (απλά η υλοποίηση είναι από Gigabyte)

 

Πριν από μια βδομάδα αγόρασα

 

i5 4570 @3,2Ghz

Gigabyte Z87X-D3H mobo

16GB Kingston HyperX 2400

Coolermaster K380 case

850Watt Coolermaster V-Series PSU

Gigabyte R9 280x GV-R928XWF3-3GD

 

από msystems

 

Δίσκοι δικοί μου υγιέστατοι, Windows 8.1 fresh install, οι τελευταίοι καταλυστ δίχως προηγούμενους μες το σύστημα.

 

και η καρτούλα όταν έπαιζα Crysis 3 στο very high σε 1080p, μου σκασε ένα κόλλημα τύπου γκριζα όλη η οθόνη και κάθετες γραμμές, σα ραβδογραμμα στη στατιστική.

 

Του τραβαω επανεκκίνηση, τρέχω Furmark Burn-in για 5-10 λεπτάκια, σήκωνε μέχρι 72 βαθμούς, όλα οκ.

 

Παω να παίξω σήμερα αλλά ριγμένο στα high settings (Crysis) και όλα καλά

 

Του ξανακάνω καλού κακού ένα τεστ με το Furmark και εκεί που στριφογύριζε το πορτοκαλί whormhole του προγράμματος, να σου ξανα κρασάρει όλο στους 69-70 βαθμούς, πορτοκαλί μπάρες αυτή τη φορά σε όλη την οθόνη, unresponsive όπως και χτες, με τη διαφορά ότι κάποια στιγμή ξεκόλλησε μόνο του

 

Αναβόσβηνε η επιφάνεια εργασίας, είδα κι έπαθα να πατήσω restart, αλλά το έκανα. Πάω Event viewer και μου βγαζει:

 

Display driver amdkmdap stopped responding and has successfully recovered

 

Την έχει πιεί με φράουλες και σαντιγύ η κάρτα ή είναι ιδέα μου; Για πείτε καμιά ιδέα αδέρφια! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μην το πολυσκεφτεσαι και η δικια σου καρτα πρεπει να εχει προβλημα!

εγγυηση εχεις πηγαινε την και οπλισου με υπομονη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μην το πολυσκεφτεσαι και η δικια σου καρτα πρεπει να εχει προβλημα!

εγγυηση εχεις πηγαινε την και οπλισου με υπομονη!

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! 

 

Θα τους πάρω αύριο και θα ζητήσω αντικατάσταση με Nvidia + να πληρώσω διαφορά χρημάτων, γιατί βλέπω πως πολλοί έχουν το ίδιο θεματάκι με Ati κι έχω τρομάξει.

 

Θεωρώ ότι γνωρίζω επαρκώς τα δικαιώματά μου ώστε να σκέφτομαι να ζητήσω μια τέτοια τράμπα, αν όμως μου έχει διαφύγει τίποτε παρακαλώ να μου το πείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...