Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.insomnia.gr/topic/515795-5ghz-club-έλα-να-μαζευόμαστε/?p=53185714το καλό νέο είναι ότι έχω μπει ήδη στο club με τον πρώην επεξεργαστή μου (FX 8320). Το κακό είναι πως δεν μπορώ να κάνω το ίδιο και με τον 6700Κ. Ούτε με 1.47V δεν bootάρει στα 5Ghz (παραπάνω φοβάμαι να δώσω με αερόψυκτρα).

Ίσως να ξαναμπώ για 2η φορά όταν μπει νεράκι στο pc!  B)

Τελικά οφείλω να ομολογήσω ότι μόνο οι AMD & oι Intel 2xxxK Series είναι αστέρια στο O/C, τέλος!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 850
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παραπάνω μην δώσεις φίλε μου.

Δύσκολο τσιπ δεν είναι, Intel είναι. Το είπα και ξαλαφρωσα....

Από τον 4770 μέχρι και τώρα μετρημένα κουκιά παίζουν στα 5 και για 24/7 ακόμη λιγότερα, τόσο μαματη ή intelα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσες σε δύσκολο κομμάτι Μήτσο

 

Γενικά οι 6700K πάνε έως 4.6 με 4.7 απ΄ότι βλέπω στο OCNet οπότε αφού τα "πάτησα" τα 4.6 μια χαρά είμαι (σύμφωνα με benchmarks ο 6700K στα 4.6 αποδίδει όσο ο 4790Κ στα 5.0 με 5.1.)

 Βέβαια πάντα υπάρχει και μια σπάνια περίπτωση να πέσεις σε gold κομμάτι.

Παραπάνω μην δώσεις φίλε μου.

Δύσκολο τσιπ δεν είναι, Intel είναι. Το είπα και ξαλαφρωσα....

Από τον 4770 μέχρι και τώρα μετρημένα κουκιά παίζουν στα 5 και για 24/7 ακόμη λιγότερα, τόσο μαματη ή intelα.

Κακό αυτό. Και απ'ότι ξέρω οι 47**Κ ζεστένονται σχετικά εύκολα μετά τα 1.30+vcore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι ζεσταίνονται έχω δει και τους 6700 έχω δει και 4770 και 4790. Απλά έκανα αναφορά στις π@π@ριες που έλεγαν και όλοι περίμεναν να βγάζουν τα 5 νερό και όχι με το τσιγγελι.

Τώρα προσωπικά αν με ρωτήσεις για 6600-6700 απλά γελαω μιας και είναι πραγματικά για γέλια. 10% αύξηση υπό προϋπόθεση και κάπου στο Τέξας. Εκτός και αν τα ευρώ είναι μαρούλια και θέλεις να έχεις το τελευταίο.

Γενικά οι 6700K πάνε έως 4.6 με 4.7 απ΄ότι βλέπω στο OCNet οπότε αφού τα "πάτησα" τα 4.6 μια χαρά είμαι (σύμφωνα με benchmarks ο 6700K στα 4.6 αποδίδει όσο ο 4790Κ στα 5.0 με 5.1.)

Βέβαια πάντα υπάρχει και μια σπάνια περίπτωση να πέσεις σε gold κομμάτι.

Κακό αυτό. Και απ'ότι ξέρω οι 47**Κ ζεστένονται σχετικά εύκολα μετά τα 1.30+vcore.

Για το πρώτο κομμάτι τι να πω αφου είσαι ευχαριστημένος με 400MHz πάνω, περί ορεξεως κολοκυθοπιτα. Το Κ είναι premium και το πληρώνεις, άντε και στην επόμενη γενιά μην κάνει καθόλου.

Άλλοι μπορεί να εκραζαν ο Έλληνας ποτέ ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι ζεσταίνονται έχω δει και τους 6700 έχω δει και 4770 και 4790. Απλά έκανα αναφορά στις π@π@ριες που έλεγαν και όλοι περίμεναν να βγάζουν τα 5 νερό και όχι με το τσιγγελι.

Τώρα προσωπικά αν με ρωτήσεις για 6600-6700 απλά γελαω μιας και είναι πραγματικά για γέλια. 10% αύξηση υπό προϋπόθεση και κάπου στο Τέξας. Εκτός και αν τα ευρώ είναι μαρούλια και θέλεις να έχεις το τελευταίο.

Για το πρώτο κομμάτι τι να πω αφου είσαι ευχαριστημένος με 400MHz πάνω, περί ορεξεως κολοκυθοπιτα. Το Κ είναι premium και το πληρώνεις, άντε και στην επόμενη γενιά μην κάνει καθόλου.

Άλλοι μπορεί να εκραζαν ο Έλληνας ποτέ ;)

Αν βγάλουν αυτοί 5 τόσο εύκολα δεν θα πουλήσουν οι επόμενοι προφανώς.

Βασικά όταν είχα αποφασίσει να πάρω τον 6700Κ, είχα βάλει στόχο να κάνω ένα OC μέχρι 4.5Ghz και μέχρι εκεί με κάλυψε άνετα το κομμάτι που έχω με σχετικά χαμηλή τάση.

Δεν μπορώ να πω ότι χάρηκα που δεν έφτασα τα 5Ghz (έστω να bootάρω :P ) . Είχα ακούσει ότι οι Intel ανεβαίνουν σχετικά εύκολα αλλά μάλλον για τις 2 τελευταίες σειρές δεν ισχυεί και τόσο. Παρ'όλα αυτά είτε στα 4,  είτε στα 4.5, είτε στα 5, οι επιδόσεις στα παιχνίδια (για gaming πήγα σε intel) είναι ίδιες (άντε να υπάρχει διαφορά 1 με 2 fps σε κανά arma 3 πχ) οπότε δεν με ενοχλεί και τόσο αλλά παρ'όλα αυτά ψιλοξενέρωσα λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο!!! Έπιασε τον στόχο σου. Στείλε και ένα ευχαριστώ, τι να πω.

Ο 4770 ήταν φούρνος τα 5 ούτε για πλάκα, σειρά οι υποσχέσεις με τους 4790 πόσο εύκολα θα τα έπιαναν και πισαμε εμείς τα @@ μας. Επόμενη Πάταρα τα C δεν αξίζει να γράψω λέξη. Και φτάσαμε στα 6700 μετά από 3 chipset και 4 CPU να λέμε ευχαριστώ που βγάζει 4500 με 1.25. Τι να πω ρε Δημήτρη μάλλον δεν τα έχεις δουλέψει τα λεφτά.

BTW μιας και παίζω Arma 3 και έχω και 8320 setup παίζει μια χαρά με τα μισά λεφτά στα 4600 και τα δύο έχουν ελάχιστες διαφορές.

Πρέπει κάποια στιγμή να βάζουμε στην άκρη τον εγωισμό και να κραζουμε γιατί το κάθε χρόνο και χειρότερα δεν μπορώ να το καταπιω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός πως το μάρκετινγκ της Ιντελ κάνει πολύ καλή δουλειά.Πείθεται ο κόσμος σχετικά εύκολα πως αν αλλάξει από πχ 4790κ σε 6600κ ή 6700κ θα δει τεράστιες διαφορές.Φυσικά σε αυτό ρόλο παίζουν και τα πληρωμένα fanboy της κάθε εταιρίας όποια και αν είναι αυτή.Δεν υπάρχει και σοβαρός ανταγωνισμός οπότε βρίσκει και κάνει η intel.Αν και εφόσον ξυπνήσει και η Amd με τους επερχόμενους zen τότε ίσως αλλάξει το τοπίο.Αν και η Intel δύσκολα αλλάζει πολιτική.Και γω το σκέφτηκα πολλές φορές για αλλαγή αλλα με καλύπτει μια χαρά ο 8370.Οταν αλλάξω και την μπαχατέλα μόνιτορ που έχω τότε θα δω αν μπορεί να ανταπεξέλεθει στα σύγχονα παιχνίδια σε υψηλές αναλύσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( Που ξενερώνετε που παλεύουμε το 5GHz 24/7 πράγματι εδώ και τρία releases, αλλά είστε ok που στο mainstream socket (LGA775->LGA1156->LGA1155->LGA1150->LGA1151) είμαστε ακόμα στα 4c από την εποχή του Q6600, με ξεπερνάει συμπολεμιστές :D )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2560χ1080 παίζω :D μια χαρά είναι και τα δύο φίλε μου.

Όχι δεν φταίει καμία εταιρία ούτε κανένας πληρωμένος, όλοι αυτοί την δουλειά τους κάνουν. Φταίνε οι απλοί χρήστες σε φόρουμ όπως αυτό που δεν παραδέχονται ότι 1+1=2.

Το φαινόμενο είναι γενικό αλλά στο εξωτερικό είναι σε πολύ μικρότερο βαθμό.

Πχ έξω εκραζαν για την 970 και εδώ εκραζαν αν το ανέφερε κανείς.

BTW ποιός ο λόγος αγοράς Κ πλέον; Και ο 6700 μια χαρά το ιδιο OC κάνει με 50€ λιγότερα. Μόνο έτσι θα βάλουν μυαλό, αν νιώσουν πίεση έστω και από τον απλό καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορα μονο στα bench υπαρχει. Αλλα και στις θερμοκρασιες. Τον 4790κ ακομα και στοκ θελω καλη ψυξη ενω μετα το 1.25 βραζει. Με τον 6700 ακομη και με 1.38 ειχα καλες θερμοκρασιες με την ιδια ψυχτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2560χ1080 παίζω :D μια χαρά είναι και τα δύο φίλε μου.

Όχι δεν φταίει καμία εταιρία ούτε κανένας πληρωμένος, όλοι αυτοί την δουλειά τους κάνουν. Φταίνε οι απλοί χρήστες σε φόρουμ όπως αυτό που δεν παραδέχονται ότι 1+1=2.

Το φαινόμενο είναι γενικό αλλά στο εξωτερικό είναι σε πολύ μικρότερο βαθμό.

Πχ έξω εκραζαν για την 970 και εδώ εκραζαν αν το ανέφερε κανείς.

BTW ποιός ο λόγος αγοράς Κ πλέον; Και ο 6700 μια χαρά το ιδιο OC κάνει με 50€ λιγότερα. Μόνο έτσι θα βάλουν μυαλό, αν νιώσουν πίεση έστω και από τον απλό καταναλωτή.

Κάποτε φίλε μου αν θυμάσαι ήταν και το 0+0=14 :-D :-D.Στην Ελλάδα όλα κινούνται κατα το δοκούν του καθενός

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...