Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν σε κράζω βρε! :-) Απλά όπως το διάβασα μου ήρθε κάπως. Τέσπα, η μητρική σου φίλε καλή χρυσή αλλά μέχρι λίγο παραπάνω από εκεί.

Δεν νομίζω να μπορεί να πάει πολύ παραπάνω λόγω καθαρά κατανάλωσης επεξεργαστή. Ο δικός μου 1 χρονών τώρα με όχι και τις καλύτερες ρυθμίσεις και μονάχα την ταπεινή Seidon να τον ψύχει έφτασε μέχρι εδώ:

 

post-166174-0-76264000-1425160309.jpg

 

Με ενα πηρυνα ? Αυτο πρεπει να το εχω .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμένεται validation του 8120..... Θα πέσουν κεφάλια.

Δώσεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε πόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους 4 πηρυνες. Δεν υπαρχει επιλογη για εναν πηρυνα στη μητρικη μου απο δυο και πανω και στους 2 δεν μπαινει στα windows ασχετως τα mhz

post-341170-0-74314800-1432735841_thumb.png

 

 

και ενα cinebench στα 5,1

 

post-341170-0-05481900-1432736052_thumb.png

 

και ενα winrar

 

post-341170-0-00191500-1432736105_thumb.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι gigabyte οι ρουφιάνες γιατί να ζητάνε περισσότερο ρεύμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, είναι κρίμα. Είναι αρκετά ποιοτικές και με καλό εξοπλισμό, όμως στο oc σε αντίθεση με άλλες μητρικές στα ίδια χρήματα θέλουν περισσότερο ρεύμα. Το 1.6v για τα 5.1 είναι πάρα πολύ και από ότι κατάλαβα η συγκεκριμένη μητρική απλά δεν τραβάει σε τέτοια συχνότητα με λιγότερο ρεύμα. Οι 9590, στην πλειοψηφία τους τουλάχιστον, θεωρούνται ως οι δεύτεροι καλύτεροι στο bining, μετά τους 8370. Μπορεί βέβαια να έχεις πέσει και σε τζούφιο cpu, αλλά εξακολουθώ να το αποκλείω, μιας και έχοντας διαβάσει πολλά για τις καλές gigabyte am3+ όπως η ud5 και η ud7 συμπεραίνω πως φταίει το αυξημένο ρεύμα που ζητάνε για ένα x overclock.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις τι γινεται με το ρευμα τους , στο bios δεν εχει να επιλεξεις αυτουσια τιμη για το ρευμα , ξεκιναει απο -χ.χχχ φτανεις στο +0.000 που υποτιθετε ειναι το στανταρ για αυτον τον επεξεργαστη και συνεχιζει με +0.025 +0.050 ..... δλδ η αλλαγη που μπορεις να κανεις ειναι ανα 0.025 volts που δεν την λες και μικρη.  Οταν αλλαζει high/ ultra high/extreme llc τοτε τα ρευματα ανεβαινουν μονα τους δλδ εγω τωρα στα 4.95 ghz εχω -0.025 στα volts και εχω επιλεξει high llc και μου δινει 1.488 και στα ζορια  1.500 . Αν με τα ιδια volts βαλω το extreme llc μπορει και να μου δωσει 1.548 και βαλε... Μπερδεμα .... Πολυ  σπαστικο να μην εχει αυτουσια τιμη για τα volts και να θες restart και να ξαναμπεις στο bios για να δεις ποσα εχει δωσει στις πληροφοριες ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και το κάνανε επίτηδες δηλαδή :D. Ακόμα και η δική μου asus f2 a55m le του πενηντάρικου που είναι μια απλή low end μητρική έχει αυτούσια τιμή ρεύματος. Πραγματικά ούτε εγώ δεν θα άντεχα με αυτή την τακτική της gigabyte με τα ρεύματα αν ήμουν κάτοχος gigabyte για το socket μου βέβαια, το fm2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν ένα Revive του θέματος αλλά και της γιαγιάς, της μητρικής.

 

Ομολογώ ότι αν μιλήσω δυνατά ή φταρνιστώ κρασάρει, :P αλλά για στοκ μητρικής τα 266 (1066) έπιασε 515 (2061) :confused:

Θερμοκρασίες στα Windows δεν ξέρω, (δεν θέλω και να ξέρω) στο Bios έχω idle 52!

 

Ελπίζω να μπώ με αυτό το ρετρολαγνικό setup, στην όμορφη παρέα σας! :D

 

X5470.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ένα Revive του θέματος αλλά και της γιαγιάς, της μητρικής.

 

Ομολογώ ότι αν μιλήσω δυνατά ή φταρνιστώ κρασάρει, :P αλλά για στοκ μητρικής τα 266 (1066) έπιασε 515 (2061) :confused:

Θερμοκρασίες στα Windows δεν ξέρω, (δεν θέλω και να ξέρω) στο Bios έχω idle 52!

 

Ελπίζω να μπώ με αυτό το ρετρολαγνικό setup, στην όμορφη παρέα σας! :D

 

X5470.jpg

You're welcome mate! Κοίτα τι κάνει ο παπούς XEON!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...