Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα το προσπαθησω παλι και ελπιζω να μπω και εγω στο club :-D

ευχαριστω πολυ παιδες!!!οποιαδηποτε παρατηρηση και βοηθηα ακομα επι του θεματος

ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τα 4 dimmάκια μνήμης. Με 2 dim (8gb), το 'χω καταφέρει με yolo τάση, να είναι σταθερό στα 5.0.

Με 1 dimm στα 1333 έχω benchάρει στα 5,3 αλλά δυστυχώς δεν κράτησα screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδες...τα φωτα σας παρακαλω!!!

βλεπω καποιοι απο εσας εχετε καταφερει να φτασετε τον 8350 στα 5ghz

και να ειναι και σταθερος...εγω προσωπικα πριν απο δυο μερες

προσπαθησα να ανεβασω τοn 8350 μου στα 4.4 εως 4.8 και δεν μπορεσα

να τον κανω να ειναι σταθερος πουθενα ομως...

δοκιμασα πραγματικα τα παντα και ποτε δεν περασε τα στρεσαρισματα του πριμε95...

τα χαρακτιριστικα ειναι αυτα της υπογραφης(εκτος του case)

ελπιζω να δωσετε μια βοηθηα!!!ευχαριστω εκ των προτερων

 

δοκιμασα το overclock με βαση αυτο το ποστ

 

http://rog.asus.com/216552013/crosshair-motherboards/guide-overclocking-fx-8350-to-4-8ghz-on-crosshair-v-formula-z/

Λοιπον φιλε μου για αργη να πω πως κακως ή καλως δεν χρησιμοποιω ποτε το Prime στους fx,"μαμαει τον επεξεργαστη και τα αποτελεσματα πολλες φορες ειναι λανθασμενα δλδ εχω δει να περναει prime και μετα να πας να πεξεις ενα βαρυ game και να τρως blue screen στο πενταλεπτο.για stress test χρησιμοποιω ibt,occt και για κατι ελαφρυτερο το amd overdrive.δοκιμασε τα τεστ που ανεφερα και πανε τα volt αφοβα μεχρι 1.51(το safe που αναφερει ο κατασκευαστης ειναι 1.55 αν και σιγουρα εχει και εκει περιθοριο αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να μας αφησουν οι θερμοκρασιες).εγω προσωπικα τον ανεβασα με multiplier kai fsb σε συνδιασμο.και οταν κανεις oc να δινεις και λιγα παραπανω volt και στα υπολοιπα τις mobo(το συμαντικοτερο ειναι να δοσεις λιγο στο cpu/nb) αυτα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φιλε μου για αργη να πω πως κακως ή καλως δεν χρησιμοποιω ποτε το Prime στους fx,"μαμαει τον επεξεργαστη

Έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο forum αυτή η άποψη, κυρίως για intel, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω

κάποια αξιόπιστη επιβεβαίωση πάνω σε αυτό. Έχεις κάποια εμπεριστατωμένη αναφορά πάνω στο θέμα

ή βασίζεσαι σε δοξασίες που κυκλοφορούν στο internet? (τις οποίες δεν απορρίπτω de facto)

 

 

 το Prime στους fx,"τα αποτελεσματα πολλες φορες ειναι λανθασμενα δλδ εχω δει να περναει prime και μετα να πας να πεξεις ενα βαρυ game και να τρως blue screen στο πενταλεπτο.για stress test χρησιμοποιω ibt,occt και για κατι ελαφρυτερο το amd overdrive.

Πριν την έκδοση 27 (?) το prime έβγαζε άκυρα λάθη λόγω ασυμβατότητας με την αρχιτεκτονική των fx,

αλλά σε πρόσφατες εκδόσεις αυτό διορθώθηκε. Από τη δική μου εμπειρία πάντως, παρατηρώ το ακριβώς

αντίθετο, η καλύτερη ένδειξη που έχω για τη σταθερότητα του oc είναι το prime. Με τα υπόλοιπα μου έχει τύχει

πολλές φορές να τα περνάει σφαίρα και στα παιχνίδια τζίφος.

 

 

πανε τα volt αφοβα μεχρι 1.51(το safe που αναφερει ο κατασκευαστης ειναι 1.55

 

Ο κατασκευαστής αναφέρει ότι το μέγιστο είναι 1.55, safe είναι το stock και από κει και 

πάνω ξεκινάει το ρίσκο.

 

Αν και ο φίλος έχει πολύ καλό m/b το 1.51 δεν το λες και άφοβο, ειδικά για 24/7.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο forum αυτή η άποψη, κυρίως για intel, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω

κάποια αξιόπιστη επιβεβαίωση πάνω σε αυτό. Έχεις κάποια εμπεριστατωμένη αναφορά πάνω στο θέμα

ή βασίζεσαι σε δοξασίες που κυκλοφορούν στο internet? (τις οποίες δεν απορρίπτω de facto)

 

 

Πριν την έκδοση 27 (?) το prime έβγαζε άκυρα λάθη λόγω ασυμβατότητας με την αρχιτεκτονική των fx,

αλλά σε πρόσφατες εκδόσεις αυτό διορθώθηκε. Από τη δική μου εμπειρία πάντως, παρατηρώ το ακριβώς

αντίθετο, η καλύτερη ένδειξη που έχω για τη σταθερότητα του oc είναι το prime. Με τα υπόλοιπα μου έχει τύχει

πολλές φορές να τα περνάει σφαίρα και στα παιχνίδια τζίφος.

 

 

 

Ο κατασκευαστής αναφέρει ότι το μέγιστο είναι 1.55, safe είναι το stock και από κει και 

πάνω ξεκινάει το ρίσκο.

 

Αν και ο φίλος έχει πολύ καλό m/b το 1.51 δεν το λες και άφοβο, ειδικά για 24/7.

 

 

 

δεν το εχω διαβασει απο καποια εταιρια και τετια αλλα απο προσωπικη χρηση και απο πολλα φορουμς που ειχα διαβασει παλαιοτερα εγεινε οτι και σε μενα δλδ τρεχω prime και δεν εχω errors αλλα με σε game να εχω blue screen και εχω δει και το αντιθετο να πεταει εrror αλλα να ειναι stable στα υπολοιπα,μπορει να ειχα παλαιοτερη εκδοση οπως αναφερθηκε παραπανω....τωρα εγω αναφερω τι ισχιει για το δικο μου pc και χρησιμοποιοντας ιδικα το occt δεν ειχα ποτε προβλημα. για 24/7 που ειμαι ο fx εχει 1.488 σε idle και αναλογος το load παει 1.5-1.51.οσο τα temps ειναι οκ δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα οvervoltage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραπάνω δεν το ριψοκινδυνεύω μιας και τα 5,1ghz χρειάζονται 1,5+ vcore (τουλάχιστον για το δικό μου chip) που δεν έχω σκοπό να δώσω.

post-303984-0-91091600-1428668230_thumb.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες πραγματικα εχω απελπιστει!!!

παλι τζιφος...μετα τα 10 λεπτα και το προτο "passed" κοκομπλοκο το prime95!!!

δοκιμασα χθες για 4.7ghz με multiplier στα x26 bus speed στα 180(για να εχω χαμιλα και την ραμ)

και απο βολτ ξεκινισα με 1.5v μεχρι που εφτασα στα 1.44v αλλα ποτε δεν περασε τα 10-15 λεπτα σταθεροτιτας στο prime95

απο ρυθμισεις στο advanced και στο tweak δοκιμασα αυτες που διχνει το προτο βιντεο που ανεβασε στην προηγουμενη σελιδα ο alldaynews.πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το multiplier στο στο 26 και το bus speed στο 180 αυτοματα τις παει καπου κοντα στα 1500 η στα 1700+

καπου εκει δεν θυμαμαι ακριβος...σιγουρα παντος δεν τις παει πανω απο 1800

κατι ακομα επειδι θα προσπαθησω παλι..οταν θα στρεσαρει το πριμε95 απο τι θερμοκρασιες και πανω πρεπι να φοβαμε? το μαχ που ειδα στο socket ηταν 80 και 75 στε core

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας για fsb oc. Είναι ο δύσκολος δρόμος και αν είναι η πρώτη σου απόπειρα

θα παιδευτείς παραπάνω. Αν θες τη γνώμη μου ξεκίνα με multiplier oc, για να

μπεις στο κλίμα και να ''γνωρίσεις'' το hardware σου και μετά αν έχεις όρεξη

ασχολείσαι και με το fsb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...