Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τώρα την έχω στον 4790Κ. Τι θές να τρέξω ? (εκτός από IBT, Prime και τα συναφή Avx γιατί ο δάσκαλος λέει όχι σε Haswell ,τζιιιιζζ :)

 

 

Αυτο γιατι να ισχυει ρε σεις ? επεξεργαστης ειναι , υποστηριζει AVX , πρεπει να μπορει να αντεξει την ταλεπορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AVX μόνο με manual ρεύμα και βασικά παίζει να θέλει λίγο παραπάνω απο ότι χωρίς.

 

Για μενα , σημαινει οτι πριν δεν του ειχες αρκετο . Θα πρεπει να περναει απο τα stresstest οτι χειροτερο γινεται ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι βρεξει χιονισει θα ειναι σταθερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το είπες ακριβώς "για σένα". Δεν υπάρχει guide στο net που να λέει κάτι τέτοιο αντίθετα με caps bold γράφουν όχι.

Βέβαια μιας και έχουμε ξανακάνει αυτή την κουβέντα θα πω το ίδιο, ο καθένας κάνει ότι θέλει όπως θέλει. Μόνο προσοχή γιατί με 1.4 adaptive στο avx μπορεί πολύ εύκολα να φύγει πάνω απο 1.5 και εκεί είναι επικίνδυνα, υπάρχουν αναφορές για instant death σε αυτά τα ρεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο γιατι να ισχυει ρε σεις ? επεξεργαστης ειναι , υποστηριζει AVX , πρεπει να μπορει να αντεξει την ταλεπορια.

Αντέχει όση ταλαιπωρεία θέλεις στα stock του ( 4400@turbo) όχι ότι και με αρκετά παραπάνω θα πάθει τίποτα. Είναι ο ισχυρότερος επεξεργαστής σε single thread performance, ΟΜΩΣ οι haswell δεν είναι sandy bridge. Δεν είναι για τους overclocking enthusiasts. Ο ενσωματωμένος μέσα στο cpu die ,voltage regulator με το μονό rail να μοιράζει αυτόματα τα volt θέτει περιορισμούς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός είναι για overclocking enthusiasts??

Ο δικός σου :)

Έτσι και αλλιώς στο competitive benchmarking παίζεις εναντίον παρεμφερή CPUs . Αν κάνεις τελικά το βήμα να πας στο budget 2011 σύστημα που σου προτάθηκε έχεις σκεφτεί με πιους θα συναγωνίζεσαι; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σωστό κι`αυτό μετά θα αντιμετωπίζεις θηρία δεν το συζητώ.Επειδή μπορεί να θέλω να ασχοληθώ πιό σοβαρά με το overclocking θα ψάξω λίγο το κόστος για άζωτο καταστάσεις βέβαια μετά θές άλλο σύστημα για όλα τα άλλα βέβαια και γενικά είναι ακριβό σπορ απ`οτι έχω καταλάβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το είπες ακριβώς "για σένα". Δεν υπάρχει guide στο net που να λέει κάτι τέτοιο αντίθετα με caps bold γράφουν όχι.

Βέβαια μιας και έχουμε ξανακάνει αυτή την κουβέντα θα πω το ίδιο, ο καθένας κάνει ότι θέλει όπως θέλει. Μόνο προσοχή γιατί με 1.4 adaptive στο avx μπορεί πολύ εύκολα να φύγει πάνω απο 1.5 και εκεί είναι επικίνδυνα, υπάρχουν αναφορές για instant death σε αυτά τα ρεύματα.

(δεν εχω haswell αλλα εναν 2600Κ  )

 

Ασχετως αυτου μου φαινεται λιγο περιεργο K επεξεργαστης να μην ειναι για OC enthusiasts. θελω να πω οτι αν ο 4790 πχ δεν μπορει να ανεβει στα 4.8 ή στα 5.0 με AVX κωδικα και ολα τα καλα  μηπως ο ταπεινος 2600Κ @ 5.2 πχ του ριχνει ? 

 

Στο cinebench εμενα με δειχνει στα 5.0 οτι ειμαι τα ιδια με τον 4790Κ @ 4.5  παρεπιπτοντως . Επισης ειναι ο καλυτερος σε single thread αν ενας αλλος μπορει να ανεβει πολυ ψηλοτερα ?

 

(ρωταω σοβαρα δεν θελω να ανοιξω κοντρες... )

 

{πρακτικα μου φαινεται οτι αν δεν πας σε 6-8 πυρηνο δεν εχει νοημα να φυγει καποιος απο τον 2600Κ ας πουμε }

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν στον 4790K ξεκινάς σε στοκ 4,4 ghz , το περιθώριο για overclock είναι μικρό προφανώς.

 

Απλά στον haswell όταν παίζεις σε υψηλά vcore και AVX loads θέλεις custom waterloop για να είσαι εντός ορίων.

Δεν έχει κάμια σχέση με sandy bridge όσον αφορά τα thermals.

 

Δεν νομίζω ότι ο μέσος sandy πάει ψηλότερα από τον μέσο haswell πάντως.

 

Τέλος το ότι οι διαφορές απο sandy σε haswell είναι μικρές , αυτό νομίζω είναι λιγο-πολύ γνωστό , έτσι δεν είναι ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

{πρακτικα μου φαινεται οτι αν δεν πας σε 6-8 πυρηνο δεν εχει νοημα να φυγει καποιος απο τον 2600Κ ας πουμε }

Σωστά σκέφτεσαι. Από την άλλη όμως με τον 4790Κ stock  έχεις αβίαστα -αβασάνιστα επιδόσεις 2600Κ@5000 χωρίς εξωτικές ψύξεις και χωρίς τον πονοκέφαλο να τον φτάσεις εκεί σταθερά και απροβληματιστα.

Τι άλλο θέλει ο μη overlocker για να είναι ευχαριστημένος ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι λιγο-πολύ γνωστό , έτσι δεν είναι ?

 

Γνωστο ειναι φιλοσοφικα κανω την κουβεντα. 

 

Απλα πιστευα οτι απο το 4.4 τουλαχιστον στο 5-5.5 (με απ'ολα =  οτι προγραμμα θες για streetest ,επι ωρες ) θα το πιανε

Σωστά σκέφτεσαι. Από την άλλη όμως με τον 4790Κ stock  έχεις αβίαστα -αβασάνιστα επιδόσεις 2600Κ@5000 χωρίς εξωτικές ψύξεις και χωρίς τον πονοκέφαλο να τον φτάσεις εκεί σταθερά και απροβληματιστα.

Τι άλλο θέλει ο μη overlocker για να είναι ευχαριστημένος ? :)

 

καλα ναι αλλα  ο OCer ? αυτος να μην ευχαιριστηθει ? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδες...τα φωτα σας παρακαλω!!!

βλεπω καποιοι απο εσας εχετε καταφερει να φτασετε τον 8350 στα 5ghz

και να ειναι και σταθερος...εγω προσωπικα πριν απο δυο μερες

προσπαθησα να ανεβασω τοn 8350 μου στα 4.4 εως 4.8 και δεν μπορεσα

να τον κανω να ειναι σταθερος πουθενα ομως...

δοκιμασα πραγματικα τα παντα και ποτε δεν περασε τα στρεσαρισματα του πριμε95...

τα χαρακτιριστικα ειναι αυτα της υπογραφης(εκτος του case)

ελπιζω να δωσετε μια βοηθηα!!!ευχαριστω εκ των προτερων

 

δοκιμασα το overclock με βαση αυτο το ποστ

 

http://rog.asus.com/216552013/crosshair-motherboards/guide-overclocking-fx-8350-to-4-8ghz-on-crosshair-v-formula-z/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και αυτά

 

Αλλη μητρική αλλα πάνω κάτω ίδιες ρυθμίσεις

 


Αλλο ένα

 


καλησπερα παιδες...τα φωτα σας παρακαλω!!!

βλεπω καποιοι απο εσας εχετε καταφερει να φτασετε τον 8350 στα 5ghz

και να ειναι και σταθερος...εγω προσωπικα πριν απο δυο μερες

προσπαθησα να ανεβασω τοn 8350 μου στα 4.4 εως 4.8 και δεν μπορεσα

να τον κανω να ειναι σταθερος πουθενα ομως...

δοκιμασα πραγματικα τα παντα και ποτε δεν περασε τα στρεσαρισματα του πριμε95...

τα χαρακτιριστικα ειναι αυτα της υπογραφης(εκτος του case)

ελπιζω να δωσετε μια βοηθηα!!!ευχαριστω εκ των προτερων

 

δοκιμασα το overclock με βαση αυτο το ποστ

 

http://rog.asus.com/216552013/crosshair-motherboards/guide-overclocking-fx-8350-to-4-8ghz-on-crosshair-v-formula-z/

Εχεις πολύ καλή μητρική αν και με τα βίντεο που σου έβαλα δεν πάς στα 4,8 τότε δεν θέλει το τσιπάκι με τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδες...τα φωτα σας παρακαλω!!!

βλεπω καποιοι απο εσας εχετε καταφερει να φτασετε τον 8350 στα 5ghz

και να ειναι και σταθερος...εγω προσωπικα πριν απο δυο μερες

προσπαθησα να ανεβασω τοn 8350 μου στα 4.4 εως 4.8 και δεν μπορεσα

να τον κανω να ειναι σταθερος πουθενα ομως...

δοκιμασα πραγματικα τα παντα και ποτε δεν περασε τα στρεσαρισματα του πριμε95...

τα χαρακτιριστικα ειναι αυτα της υπογραφης(εκτος του case)

ελπιζω να δωσετε μια βοηθηα!!!ευχαριστω εκ των προτερων

 

δοκιμασα το overclock με βαση αυτο το ποστ

 

http://rog.asus.com/216552013/crosshair-motherboards/guide-overclocking-fx-8350-to-4-8ghz-on-crosshair-v-formula-z/

 

Υπάρχει περίπτωση ο τιτανοτεράστιος μέμουρι γκοντρόλερ των fx να σε κόβει με τις μνήμες

στα 2400. Δοκίμασε με τις μνήμες πιο χαμηλά, ούτως ή άλλως πάνω από 1866 δεν υπάρχει

καμία απολύτως διαφορά στα παιχνίδια, μήπως έτσι κερδίσεις σε συχνότητα.

Ένα 5,1 screenshot, άντεξε κάνα 10άλεπτο πριν κολλήσει σα μύγα σε παρμπρίζ.

 

post-262702-0-84052400-1428567255_thumb.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...