Προς το περιεχόμενο

Προσβαση στο File System απο τα windows


kogi4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω ubuntu και τα ειχα εγκαταστασει απο τα windows 7.Δηλαδη δεν τα ειχα κανει boot.Εγω θελω να αποκτησω προσβαση στο File System τwn ubuntu απο τα windows.Πως μπορω να το κανω αυτο;


Δοκιμασα καποια προγραμματα αλλα αυτα ειναι για partition στον δισκο ενω εγω τα εχω εγκαταστησει μεσα απο τα windows.Αν πατησω απο τα windows στον σκληρο μου μου εχει ενα φακελο που ονομαζεται ubuntu αλλα δεν μου εχει κατι για file system παρα μονo:
 

Diks

Install

winboot

uninstall-wubi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα δεν εχει κανει partition τα ειχα εγκαταστησει μεσα απο τα windows

Αρα δεν εχεις partition αλλα καποιο/α disk image(s) το/α οποιο/α το wubi εχει ονομασει partitions, μεγεθους Χ GB, αποθηκευμενα σε καποιο partition που εινια σε ntfs, αρα δεν προκειται να δεις προκοπη με κανενα προγραμμα που διαβαζει ext3/4. Κακως...

 

Μεσα στο φακελο disks θα εχει καποιο/α αρχειο/α. Βρες τι τυπου ειναι και με ποιο προγραμμα μπορεις να τα ανοιξεις, αλλα απ'οτι βλεπω στο google, δεν υπαρχει καποιος σιγουρος τροπος να τα ανοιξεις απο windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το πρόγραμμα φαίνεται παρατημένο (από το 2010), ωστόσο πρέπει να δουλεύει ακόμη μιας και έχει κάποιες χιλιάδες weekly downloads.

 

Πας εδώ → http://sourceforge.net/projects/ext2read/files/  κατεβάζεις και εγκαθιστάς το Ext2Read version 2.2.

 

Αφού το εγκαταστήσεις, μέσα από το πρόγραμμα πας στην τοποθεσία C:\ubuntu\disks\ και βλέπεις αν μπορείς να διαβάσεις τα αρχεία.

Νομίζω πως το πρόγραμμα είναι μόνον για ανάγνωση των αρχείων και δεν έχει write access.

 

Άλλο ένα πρόγραμμα που μπορείς να δοκιμάσεις είναι το DiskInternals - Linux Reader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το πρόγραμμα φαίνεται παρατημένο (από το 2010), ωστόσο πρέπει να δουλεύει ακόμη μιας και έχει κάποιες χιλιάδες weekly downloads.

 

Πας εδώ → http://sourceforge.net/projects/ext2read/files/  κατεβάζεις και εγκαθιστάς το Ext2Read version 2.2.

 

Αφού το εγκαταστήσεις, μέσα από το πρόγραμμα πας στην τοποθεσία C:\ubuntu\disks\ και βλέπεις αν μπορείς να διαβάσεις τα αρχεία.

Νομίζω πως το πρόγραμμα είναι μόνον για ανάγνωση των αρχείων και δεν έχει write access.

 

Άλλο ένα πρόγραμμα που μπορείς να δοκιμάσεις είναι το DiskInternals - Linux Reader.

 

Χρησιμοποιησα το Ext2Read.Μου δουλεψε σε ευχαριστω πολυ :).Μπορεις να το κανεις μεταφορα κανοντας το save.

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...