Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για αγορά DSLR


stratos_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Θέλω να αγοράσω DSLR και αντιμετωπίζω το εξής δίλημμα:

Να δώσω ένα ποσό για μια καινούργια entry level στο κουτί της ή με τα ίδια λεφτά περίπου να πάρω μια πιο advanced μεταχειρισμένη?

Πχ να πάρω μια Canon 1100d καινούργια ή μια Pentax K5 μεταχειρισμένη.

Η μηχανή που έχω τώρα είναι μια Pentax k10 αλλά δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω mount διότι στην η Pentax στην Ελλάδα έχει 0 εκπροσώπηση και περιφερειακά σε αντίθεση με Canon και Nikon που έχουν στοκάρει τα μαγαζιά.

Είμαι ανάμεσα στις Canon 1100d, Nikon d3100 για καινούριες και στις

Pentax k5, Nikon d5100, Canon 600d, Canon 100d για μεταχειρισμένες...

Επίσης θα ήθελα να έχει δυνατότητα video.

Τι προτείνετε?

 

Η εμπειρία μου στη φωτογραφία είναι μικρή (έως μηδαμινή) αλλά θέλω να μάθω, δε θελω απλά να έχω μια μηχανή στο Auto και να βγάζω φωτογραφίες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τι ποσό θές να δώσεις ? Το πιο βασικό δεν είπες

1100 την ξεχνάς ειναι αρχαία, σε Pentax δεν θα πήγαινα, 3100 πάει για απόσυρση και αυτή σιγα σιγά

5100 ειναι τίμια επιλογή, Αντί για την 600 θα προτιμούσα την 60d, 100d όχι

 

Aπο Canon 550d,60d,7d μεταχειρισμένες

Απο Nikon 5100.5200.D7000 μεταχειρισμένες

 

Προσωπικά με τις τιμές που παίζουν οι παραπάνω μεταχειρισμένες δεν πρόκειται να πήγαινα σε κάτι χειρότερο αμα ξεκινούσα τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω μια Canon 550d πολύ δυνατή camera για αρχή at least. Και μπορείς να την βρεις σε λογική τιμή μεταχειρισμένη.

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τι ποσό θές να δώσεις ? Το πιο βασικό δεν είπες

1100 την ξεχνάς ειναι αρχαία, σε Pentax δεν θα πήγαινα, 3100 πάει για απόσυρση και αυτή σιγα σιγά

5100 ειναι τίμια επιλογή, Αντί για την 600 θα προτιμούσα την 60d, 100d όχι

 

Aπο Canon 550d,60d,7d μεταχειρισμένες

Απο Nikon 5100.5200.D7000 μεταχειρισμένες

 

Προσωπικά με τις τιμές που παίζουν οι παραπάνω μεταχειρισμένες δεν πρόκειται να πήγαινα σε κάτι χειρότερο αμα ξεκινούσα τώρα

 

Για ποσό ας πούμε μέχρι 350-400 (με ζόρι).

Τα μοντέλα που αναφέρεις πόσο πάνε περίπου μεταχειρισμένα? Για Canon ας είναι μόνο και το σώμα, έχω φακό από τον πατέρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έναν sigma 18-200 χωρίς το stabilizer και βασικά θέλω να επενδύσω σε prime φακούς.

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή εντάξει θα είσαι και με αυτόν, υπάρχουν άπειρα tutorial στο ίντερνετ που θα σε βοηθήσουν να μάθεις τα βασικά

και μετά κοιτάς και για φακούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις εκτός από την Κ10(D φαντάζομαι) και φακούς δεν έχεις κανένα λόγο να αλλάξεις mount με τέτοιο budget. Ψάξε λιγο και θα βρείς στα 400 και κάτι μια Κ5 μτχ που σαν μηχανή δεν έχει σχέση με καμία από όσες αναφέρθηκαν πλην 7D και D7000 από τις οποίες όμως δεν είναι χειρότερη συνολικά. Ακόμα και η Κ-30 είναι καλύτερη  αν δεν σε ενδιαφέρει το video

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να αλλάξω mount. Έχω αποφασίσει για Canon 600d, 100d ή Nikon d5100, d3200 και περιμένω να μαζέψω λεφτά. Ήδη ότι έχω για pentax το έχω βάλει προς πώληση (1 φακό και 1 φλας).

Με ενδιαφέρει το video αλλά θέλω να έχει και όσο πιο manual ρυθμίσεις και δυνατότητες (πχ bracketing, hdr κλπ).

Δε θέλω μια compact σε σώμα dslr ή μια dslr που να με ωθεί να αγοράσω το επόμενο μοντέλο μόλις μάθω 5 πράγματα επειδή έχει "κομμένες" λειτουργίες.

Το ξέρω, ζητάω πάρα πολλά για τα λεφτά που δίνω, αλλά αφού θα την κάνω την "αμαρτία" τουλάχιστον να μου κρατήσει αρκετά χρόνια.

 

Η Pentax καλή και χρυσή είναι αλλά έχει 0 παρουσία στην Ελλάδα.

 

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/512090-dslr-%CE%B5%CF%8E%CF%82-500-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E/ σε αυτό το thread γίνεται μία παρόμοια συζήτηση. Για 3200 και 5100.

Πάντως έχω την 3200 και ένας φίλος την 5100. Πολύ δύναμη οι μηχανές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εαν ειχες την k10d και πηγες στην 600d μαλλων εκανες κακιστη κινηση.

 

Σαν σωμα ειναι η pentax ειναι υψηλοτερης κατηγοριας,ενδεικτικο η διπλη ροδελα,δευτερη οθονη lcd,αντοχη σε καιρικα φαινομενα και μεγαλυτερο σκοπευτρο.

Σαν αισθητηρας η canon μαλλων θα ειναι καλυτερη αλλα θα μαντευα πως οχι με χαωτικη διαφορα.

 

edit:Εριξα μια προχειρη ματια,μονο στα iso θα ειναι καλυτερη μερικα κλικ η canon.Ουσιαστικα περα απο αυτο θα κερδισεις σπαστη οθονη,χωρο για κροπαρισμα και βαρος...->http://snapsort.com/compare/Canon-600d-vs-Pentax_K10D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για τη 2η ροδέλα και για το καλύτερης ποιότητας σώμα...

 

ΑΛΛΑ

 

Μιλάμε για ένα χάσμα τεχνολογίας 5 χρόνων ανάμεσα στα 2 μοντέλα. Οι αισθητήρες βελτιώθηκαν, οι "παιδικές ασθένειες" εξαλείφθηκαν και προστέθηκαν διάφορες νέες λειτουργίες. Το φιλμ βέβαια δεν θα το φτάσουν ποτέ αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση.

Στο θέμα μας:

Οι διαφορές στα κλικ που λες είναι στα χαρτιά... επειδή η K10d έχει 2 λιγότερα στοπ στο ISO δε σημαίνει κάτι. Βάλε τη μεγαλύτερη τιμή iso στην Κ10 και βγάλε φωτογραφία να δεις πως θα είναι χειρότερη από φωτογραφία κινητού με συννεφιά. Είναι όπως το micra που γράφει τελική στο κοντέρ τα 200, αλλά άμα καταφέρεις και τα πιάσεις ποτέ, το αυτοκίνητο θα αρχίσει να διαλύεται.

Το snapshort συγκρίνει τα νούμερα που δηλώνουν οι κατασκευαστές. Δεν έχει κάνει κάποιο τεστ σε πραγματικές συνθήκες να συγκρίνει τις 2 μηχανές.

Οι Pentax κατα καιρούς στα μοντέλα τους έχουν παρουσιάσει συχνά προβλήματα με το autofocus και με το iso

Η Pentax έχει μηδενική εκπροσώπηση στην Ελλαδα. Και έναν ιμάντα λαιμού να θες να αγοράσεις, κατά 99,99% θα πρέπει να τον παραγγείλεις από το εξωτερικό. Ένα φλας έψαχνα ετοιμοπαράδοτο και έτρεχα 40 χιλιόμετρα μακριά από το κέντρο για να το βρω. Για σέρβις, καλύτερα να μην το σκέφτομαι καν, δε μου έτυχε.

Καλή ήταν η Κ10 δε λέω, απλά για τα σημερινά δεδομένα είναι λίγη. Και από προσωπική εμπειρία όσα έχω περάσει με την Pentax, όχι δε θα την ξαναπροτιμούσα σαν μάρκα. Για καμία compact ισως...

Όσο για την κάκιστη επιλογή που λες, δεν βρίσκω κανέναν λόγο για τον χαρακτηρισμό "κάκιστη"... Για σένα ίσως. Οι επιλογές του καθένα διαμορφώνονται ανάλογα με τις προτιμήσεις, τις προτεραιότητες και πάνω απ'όλα το budget...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ για τη 2η ροδέλα και για το καλύτερης ποιότητας σώμα...

 

ΑΛΛΑ

 

Μιλάμε για ένα χάσμα τεχνολογίας 5 χρόνων ανάμεσα στα 2 μοντέλα. Οι αισθητήρες βελτιώθηκαν, οι "παιδικές ασθένειες" εξαλείφθηκαν και προστέθηκαν διάφορες νέες λειτουργίες. Το φιλμ βέβαια δεν θα το φτάσουν ποτέ αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση.

Στο θέμα μας:

Οι διαφορές στα κλικ που λες είναι στα χαρτιά... επειδή η K10d έχει 2 λιγότερα στοπ στο ISO δε σημαίνει κάτι. Βάλε τη μεγαλύτερη τιμή iso στην Κ10 και βγάλε φωτογραφία να δεις πως θα είναι χειρότερη από φωτογραφία κινητού με συννεφιά. Είναι όπως το micra που γράφει τελική στο κοντέρ τα 200, αλλά άμα καταφέρεις και τα πιάσεις ποτέ, το αυτοκίνητο θα αρχίσει να διαλύεται.

Το snapshort συγκρίνει τα νούμερα που δηλώνουν οι κατασκευαστές. Δεν έχει κάνει κάποιο τεστ σε πραγματικές συνθήκες να συγκρίνει τις 2 μηχανές.

Οι Pentax κατα καιρούς στα μοντέλα τους έχουν παρουσιάσει συχνά προβλήματα με το autofocus και με το iso

Η Pentax έχει μηδενική εκπροσώπηση στην Ελλαδα. Και έναν ιμάντα λαιμού να θες να αγοράσεις, κατά 99,99% θα πρέπει να τον παραγγείλεις από το εξωτερικό. Ένα φλας έψαχνα ετοιμοπαράδοτο και έτρεχα 40 χιλιόμετρα μακριά από το κέντρο για να το βρω. Για σέρβις, καλύτερα να μην το σκέφτομαι καν, δε μου έτυχε.

Καλή ήταν η Κ10 δε λέω, απλά για τα σημερινά δεδομένα είναι λίγη. Και από προσωπική εμπειρία όσα έχω περάσει με την Pentax, όχι δε θα την ξαναπροτιμούσα σαν μάρκα. Για καμία compact ισως...

Όσο για την κάκιστη επιλογή που λες, δεν βρίσκω κανέναν λόγο για τον χαρακτηρισμό "κάκιστη"... Για σένα ίσως. Οι επιλογές του καθένα διαμορφώνονται ανάλογα με τις προτιμήσεις, τις προτεραιότητες και πάνω απ'όλα το budget...

 

 

-Δεν εννοουσα το μεγιστο στοπ στα iso,σε καμια φωτογραφικη μηχανη δεν ειναι αξιοποιησιμα.Στην d5100 δεν βαζω για κανενα λογω και ας εχει max 25600..H k10d ειχε αξιοποιησιμα 1600 iso.

Το snapsort ειναι χρησιμο εργαλειο για συγκριση "στο φτερο" να παρεις μια ιδεα τι παιζει με τις μηχανες,αν και νομιζω τα στοιχεια για το θορυβο στο iso πρεπει να τα περνει απο αλλο site που οντως κανει μετρησεις.

Το θεμα ειναι ασχετα απο το τι λεει το καθε site ειναι εαν οντως εχουν διαφορες στην πραγματικοτητα.Εσυ που εχεις και τις δυο τι παρατηρεις σε σχεση με τα iso?

 

Τα προβληματα στις Pentax που αναφερεις δεν τα γνωριζα,αν και δεν με εκπλησει η ελλειπης αντιπροσωπευση.Αλλα δεν ειναι σχετικα με το παρων τοπικ.Απο την αποψη οτι εσυ ηδη την ειχες.

 

Ο χαρακτηρισμος "κακιστη" ειχε να κανει με το γεγονος οτι ηδη ειχες αξιοπρεπεστατη midrange μηχανη.Εαν εψαχνες για την πρωτη σου εννοειτε οτι η εισαγωγικη 600d ειναι τιμια αγορα.

 

Αλλα πραγματικα με ενδιαφερει να μου πεις εσυ εντυπωσεις απο την μεταβαση..Εαν εκανες και κανενα συγκριτικο ακομα καλυτερα.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...