Προς το περιεχόμενο

Intel HD 4600 Graphics αποριες


Metal_warrior

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα την αναβαθμηση που εκανα (i5 4570,8GB ram,SSD corsair 128GB,GIGABYTE GA-B85-HD3 RETAIL) ξεπερασα αρκετα το μπατζετ που ειχα και λεφτα για καρτα γραφικων δεν υπαρχουν για τωρα.Στην κατοχη μου εχω μια Gigabyte 9600GT και μια XFX 8600GT και αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσο καλα ειναι τα intel HD 4600 Graphics; Το ξερω οτι ειναι κατωτερα απο αυτα των APU επεξεργαστων αλλα θα μπορω τουλαχιστων να παιζω indie games ανετα η ακομα και κανενα συγχρονο παιχνιδι να ειναι απλα playable εστω και στης πιο χαμηλες ρυθμισεις;

 

Μηπως καποια απο της δυο καρτες που εχω αν και παλαιοτερης τεχνολογιας ειναι καλητερη απο τα 4600 οποτε να βαλω εκεινη;

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε το furmark με την κάθε μια και πες μας εσύ ποια θα βγει καλύτερη. :)

Εγώ πιστεύω η 9600GT ,αν και τα ενσωματωμένα έχουν πολύ καλύτερες/νεότερες τεχνολογίες (directX openCl και τέτοια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε να πάρεις μια εικόνα χοντρικά από ένα i5 4770 + HD4600: http://www.anandtech.com/show/7032/amds-richland-vs-intels-haswell-gpu-on-the-desktop-radeon-hd-8670d-hd-4600/2

 

Χοντρικά σε αρκετά σημεία μια 9600GT θα αποδειχθεί μέχρι και 20% περίπου πιο επαρκής αλλά θα περιοριστείς σε DX10.0 ενώ η 4600 είναι DX11. Τώρα θα μου πεις τι να το κάνω το DX11 σε κάτι τόσο αργό και θα έχεις και απόλυτο δίκιο.

 

Το πιο απλό πράγμα: πιο είναι από τα αγαπημένα σου παιχνίδια που έχεις παίξει το πιο βαρύ; Με δύο εγκαταστάσεις/απεγκαταστάσεις οδηγών GPU θα μπορέσεις να τις συγκρίνεις ο ίδιος και θα δεις μόνος σου ποιά είναι καλύτερη για τις δικές σου ανάγκες.


Τρέξε το furmark με την κάθε μια και πες μας εσύ ποια θα βγει καλύτερη. :)

Εγώ πιστεύω η 9600GT ,αν και τα ενσωματωμένα έχουν πολύ καλύτερες/νεότερες τεχνολογίες (directX openCl και τέτοια)

 

Nα το κάνει τι το power virus;

 

Του το σημείωσα ότι η 4600 είναι DX11 αλλά πες μου αν έχεις τον Θεό σου σε ποιά εφαρμογή θα μπορέσει να βάλει DX11 εφέ και να έχει αποδεκτές επιδόσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Nα το κάνει τι το power virus;

 

Του το σημείωσα ότι η 4600 είναι DX11 αλλά πες μου αν έχεις τον Θεό σου σε ποιά εφαρμογή θα μπορέσει να βάλει DX11 εφέ και να έχει αποδεκτές επιδόσεις;

Μπορεί να τρέξει το ίδιο τεστ στης vga και να δει ποια θα βγάλει περισσότερα fps;;;

Που είναι λάθος το σκεπτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να τρέξει το ίδιο τεστ στης vga και να δει ποια θα βγάλει περισσότερα fps;;;

Που είναι λάθος το σκεπτικό;

 

Εκτός της απάντησης που σου έδωσε ήδη ο NT1G θέλεις να μου πεις ότι ένα πραγματικό παιχνίδι (ή ακόμα περισσότερα παιχνίδια) δεν θα του δώσουν ασφαλέστερες ενδείξεις και όχι μόνο για στείρες επιδόσεις σε συνθετικό μετροπρόγραμμα αλλά σταθερότητα οδηγών;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι το furmark είναι για να δεις τις μέγιστες θερμοκρασίες που θα φτάσει η κάρτα, δεν είναι benchmark δεν σου δίνει κάποιο σκορ, frames κτλ.

Έχει και burnin που κάνει αυτό που λες με της θερμοκρασίες έχει και benchmark.

 

Οκ μην σκοτώνεστε ρε παιδιά,ναι αν περάσει 10 παιχνίδια από 10-20gb το κάθε ένα και τα ελέγξει ένα ένα θα έχει καλύτερη εντύπωση για το ποια κάρτα είναι καλύτερη,δεν το αμφιβάλλω αυτό,για μια γρήγορη μέτρηση όμως πάνω σε κάτι συν-θετικό (μετράει δηλαδή διάφορες δυνάμεις της κάρτας) μπορεί να πάρει μια εύκολη σύγκριση με το fur.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...