Προς το περιεχόμενο

WSJ: Νέα iPhone με μεγαλύτερη οθόνη ετοιμάζει για φέτος η Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το 1991 θεωρούσα το νέο ibiza πανέμορφο αλλά με τα χρόνια τα δεδομένα άλλαξαν! Αυτό δεν σημαίνει πως η κάθε υλοποίηση είναι και τέλεια και προφανώς δεν αρκεί το μέγεθος της οθόνης για να πεις πως κάτι είναι super!

Η διαφορα ειναι οτι και το 1991 υπηρχαν αυτοκινητα πιο ομορφα απο το ibiza, οπως και το 2011/2012 υπηρχαν κινητα που ειχαν μεγαλυτερη, πιο ανετη οθονη και ηταν λεπτοτερα και ελαφρυτερα απο το iphone 4s, αλλα τοτε τα θεωρουσες μειονεκτηματα αυτα τα χαρακτηριστικα.

Οταν αποφασισε η apple να αντιγραψει την samsung μεγαλωνοντας την οθονη και μειωνοντας παχος και βαρος, τοτε ξαφνικα αρχισες να θεωρεις πλεονεκτημα το "πολυ λεπτο παχος και το μικρο βαρος" και την μεγαλυτερη 4.0" οθονη του iphone 5 απο την μικρουτσικη 3.5" του iphone 4s .

Ο ορισμος της κ@λοτουμπας.

 

Αντιστοιχα, θεωρουσες οτι κινητα 4.3" δεν ειναι βολικα στο χερι και ... "μπορεις να τα χασεις στο πεζοδρομιο λογω μεγεθους", ενω θεωρουσες το s3 παντοφλα.

 

Eιναι προφανες οτι τα η "αντικειμενικοτητα" σου και το μεγεθος των χεριων σου ... μεταβαλλεται αναλογα με το μεγεθος του εκαστοτε iphone. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Η διαφορα ειναι οτι και το 1991 υπηρχαν αυτοκινητα πιο ομορφα απο το ibiza, οπως και το 2011/2012 υπηρχαν κινητα που ειχαν μεγαλυτερη, πιο ανετη οθονη και ηταν λεπτοτερα και ελαφρυτερα απο το iphone 4s, αλλα τοτε τα θεωρουσες μειονεκτηματα αυτα τα χαρακτηριστικα.

Οταν αποφασισε η apple να αντιγραψει την samsung μεγαλωνοντας την οθονη και μειωνοντας παχος και βαρος, τοτε ξαφνικα αρχισες να θεωρεις πλεονεκτημα το "πολυ λεπτο παχος και το μικρο βαρος" και την μεγαλυτερη 4.0" οθονη του iphone 5 απο την μικρουτσικη 3.5" του iphone 4s .

Ο ορισμος της κ@λοτουμπας.

 

Αντιστοιχα, θεωρουσες οτι κινητα 4.3" δεν ειναι βολικα στο χερι και ... "μπορεις να τα χασεις στο πεζοδρομιο λογω μεγεθους", ενω θεωρουσες το s3 παντοφλα.

 

Eιναι προφανες οτι τα η "αντικειμενικοτητα" σου και το μεγεθος των χεριων σου ... μεταβαλλεται αναλογα με το μεγεθος του εκαστοτε iphone. 

 

Υπάρχει και ο παράγοντας "αισθητική" που όπως ξέρεις είναι διαφορετικός για τον καθένα. Το τι θεωρώ εγώ σωστό, πρακτικό κλπ αφορά τα δικά μου γούστα και γι'αυτό όπως βλέπεις παράλληλα φροντίζω να δοκιμάζω διάφορα. Το iphone κερδίζει πάντα όχι μόνο λόγω μεγέθους, αλλά σαν μια συνολική εμπειρία χρήσης και όταν επιλέγω μια συσκευή δεν έχω μαζί μου μόνο έναν ...χάρακα για τις μετράω. Πέρα απο τις διαστάσεις της οθόνης υπάρχει γύρω της και ένα περίβλημα το οποίο μπορεί να καταστρέψει τη συνολική εικόνα, μέγεθος, κράτημα μιας συσκευής. Αν η Apple βγάλει μια συσκευή στις 5" πάει να πει πως αυτόματα μπαίνει στην ίδια κατηγορία με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί με τέτοιο μέγεθος οθόνης???

 

Η συζήτηση αυτή όπως καταλαβαίνεις δεν τελειώνει ποτέ (το κάναμε το πείραμα πολλές φορές).

 

Εσυ θεωρείς πως εμπιστεύομαι τυφλά την Apple, ενώ εγώ σου περιγράφω πως δοκιμάζω τα πάντα κάθε φορά και καταλήγω να επιλέγω την apple σαν τη συνολικά καλύτερη λύση. Αν πρόσεξες σε αυτά που quotαρες πριν, τόνιζα απο τότε την καλή ποιότητα της οθόνης του samsung και τα μαύρα της, αλλά δεν αρκούσαν...

 

Παράδειγμα: ωραίο το Note για web, σημειώσεις κλπ αλλά τι να το κάνω όταν κάθε φορά που θα bootarei  δεν ξέρω τι θα του κάτσει στραβά και θα αρχίσει τα loop reboot ή τα σκαλώματα? Και μιλάμε για original συσκευή με stock firmware κλπ κλπ. Ακολουθώντας την Apple εδώ και χρόνια έχω πλεον πολύ υψηλά standards και αναγκαστικά μπαίνω στη λογική των συγκρίσεων συνεχως.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ο παράγοντας "αισθητική" που όπως ξέρεις είναι διαφορετικός για τον καθένα. ...

Το iphone κερδίζει πάντα όχι μόνο λόγω μεγέθους, αλλά σαν μια συνολική εμπειρία χρήσης

 

Δεν χρειαζεται να κανεις καινουριες κ@λοτουμπες αναφεροντας αισθητικη, εμπειρια χρησης κλπ. 

 

Δεν ειπε κανενας γιατι επελεξες το iphone λογω οτι θεωρεις σαν πλεονεκτημα την εμπειρια χρησης, την αισθητικη κλπ. Ξεχνα αυτες τις καινουριες κ@λοτουμπες.

Αναφερθηκα στο οτι θεωρουσες μειονεκτημα το "πολυ λεπτο παχος και το μικρο βαρος" και το μεγαλυτερο μεγεθος του s2 4.3", μεχρι η apple να αναγκαστει να αντιγραψει την samsung και να βγαλει και αυτη κινητο (iphone 5) με μεγαλυτερη οθονη, μικροτερο βαρος και πιο λεπτο παχος, οποτε ξαφνικα τοτε ... μεγαλωσαν τα χερια σου και εγιναν πλεονεκτηματα αυτα τα χαρακτηριστικα.

 

Εσυ τα εγραφες αυτα και μετα τα αναιρουσες κανοντας κ@λοτουμπες:

http://www.insomnia.gr/topic/410120-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-android-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-galaxy-s2/page-3?do=findComment&comment=4089280

 

Σαν συσκευή το S2 είναι εντυπωσιακή κυρίως λόγω της οθόνης που ειναι ο,τι καλύτερο έχω δει τελευταία μετά το iphone 4. Το μέγεθός του όμως δεν είναι και το ιδανικότερο για κράτημα στο χέρι και εύκολα μπορεί να σου φύγει ενώ προσπαθείς να το ξεκλειδώσεις με το ένα χέρι.

 

http://www.insomnia.gr/topic/429716-iphone-4s-%CE%AE-samsung-galaxy-s-ii/?do=findComment&comment=4442732

 

Με λίγα λόγια, προσωπικά θεωρώ πως το μοναδικό πλεονέκτημα του S2 είναι η οθόνη του αλλά και πάλι μόνο για όσους θεωρούν πως μόνο το ...μέγεθος μετράει. Στο χέρι δεν είναι πολύ βολικό είδικά όταν είσαι στο δρόμο και προσπαθείς να το χειριστείς με το ένα χέρι. Λίγο το μέγεθος, λίγο το μικρό βάρος σε συνδυασμό με το πολύ λεπτό πάχος, δεν θέλει και πολύ να το χάσεις κάπου στο πεζοδρόμιο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν χρειαζεται να κανεις καινουριες κ@λοτουμπες αναφεροντας αισθητικη, εμπειρια χρησης κλπ. 

 

Δεν ειπε κανενας γιατι επελεξες το iphone λογω οτι θεωρεις σαν πλεονεκτημα την εμπειρια χρησης, την αισθητικη κλπ. Ξεχνα αυτες τις καινουριες κ@λοτουμπες.

Αναφερθηκα στο οτι θεωρουσες μειονεκτημα το "πολυ λεπτο παχος και το μικρο βαρος" και το μεγαλυτερο μεγεθος του s2 4.3", μεχρι η apple να αναγκαστει να αντιγραψει την samsung και να βγαλει και αυτη κινητο (iphone 5) με μεγαλυτερη οθονη, μικροτερο βαρος και πιο λεπτο παχος, οποτε ξαφνικα τοτε ... μεγαλωσαν τα χερια σου και εγιναν πλεονεκτηματα αυτα τα χαρακτηριστικα.

 

Καλά... Μου αρέσει που πάλι μπήκα στον κόπο να στο εξηγήσω!  Αυτό που ξέρω πάντως με σιγουριά, είναι πως θα επιλέξω και πάλι το καλύτερο. Έχω καλομάθει βλέπεις και δεν μπορώ τα ...μέτρια.  Όσο εσύ ψάχνεις για quotes (στα μέτρα σου πάντα) εγώ απολαμβάνω τις συσκευές μου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά... Μου αρέσει που πάλι μπήκα στον κόπο να στο εξηγήσω!  Αυτό που ξέρω πάντως με σιγουριά, είναι πως θα επιλέξω και πάλι το καλύτερο.

Nα επιλεξεις οποιο θεωρεις καλυτερο, αλλα να μην λες οτι ειναι καλυτερο επειδη ειναι πιο βαρυ, πιο χοντρο και εχει 3.5" οθονη , οποτε δεν σου φευγει στο πεζοδρομιο...

 

Οσο εσυ θα κανεις καινουριες κ@λοτουμπες για να δικαιλογησεις στο τελος του 2014 οτι ειναι προτιμοτερο ενα smartphone να εχει οθονη  πχ 4.3" απο οτι 3.5", ο υπολοιπος κοσμος απολαμβανε τετοιου μεγεθους οθονες απο το 2011...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nα επιλεξεις το καλυτερο, αλλα να μην λες οτι ειναι καλυτερο επειδη ειναι πιο βαρυ, πιο χοντρο και εχει 3.5" οθονη , οποτε δεν σου φευγει στο πεζοδρομιο...

 

Δεν χρειαζονται καινουριες κ@λοτουμπες...

 

Δεν έχεις τύχει ποτέ σε συσκευές που λόγω σχεδιασμού δεν είναι πρακτικές στο κράτημα? Άσχετα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά πάντα. Το κράτημα των συγκεκριμένων τότε ήταν όντως προβληματικό και φαντάζομαι πως θα συμφωνείς πως ένα iphone5/5s είναι μακράν καλύτερο απο άλλες συσκευές στο χέρι.

 

Ένα iphone μεγαλύτερο πιθανόν να μην είναι πλεον τόσο βολικό (πλεον δεν μπορει να το τραβήξει μόνο πανω/κατω και θα αναγκαστεί να αλλάξει και το πλάτος) αλλά θα μετρήσει και η συνολική εμπειρία στην επιλογή του ή όχι (software, νέα χαρακτηριστικά, υλικά κατασκευής κλπ κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για όσους δεν δουλεύουν το iPhone με το ένα χέρι η μεγαλύτερη οθόνη είναι ανακούφιση για τα μάτια.

 

Είναι αλλά όταν είσαι στο δρόμο και θες να τσεκάρεις κάτι στα γρήγορα, είναι ένα θέμα με μια μεγάλη οθόνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα συζητάμε για το αν σήμερα οι 4 ίντσες είναι αρκετές; Φυσικά και δεν είναι. Απλά μη μπερδεύετε το τμήμα μάρκετινγκ της εταιρείας με τους χρήστες, γιατί για κάθε έναν iPhone user που θα βρίσκετε να θεωρεί τις 4 ίντσες ιδανικές την τελευταία 2ετία, θα βρίσκω 10 που θα ζητάνε μεγαλύτερη οθόνη. Το σενάριο 2 μοντέλων (μικρό και μεγάλο iPhone) το βρίσκω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ και επιτέλους θα επιστρέψω εκεί που μου πρέπει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ακόμα συζητάμε για το αν σήμερα οι 4 ίντσες είναι αρκετές; Φυσικά και δεν είναι. Απλά μη μπερδεύετε το τμήμα μάρκετινγκ της εταιρείας με τους χρήστες, γιατί για κάθε έναν iPhone user που θα βρίσκετε να θεωρεί τις 4 ίντσες ιδανικές την τελευταία 2ετία, θα βρίσκω 10 που θα ζητάνε μεγαλύτερη οθόνη. Το σενάριο 2 μοντέλων (μικρό και μεγάλο iPhone) το βρίσκω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ και επιτέλους θα επιστρέψω εκεί που μου πρέπει.

 

Έχω την εντύπωση πως αν όντως ετοιμάζει 2 μοντέλα (ένα 4.κάτι και ένα phablet), δεν θα τα παρουσιάσει ταυτόχρονα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γούστο έχει να δούμε και καμία κατοχύρωση πατέντας στις ίντσες από 4,5 μέχρι και 6, ώστε να αρχίζουν εκατέρωθεν οι μηνύσεις για παραβίαση ευρεσιτεχνίας και εξέλιξης!!!

κορεα vs Η.Π.Α. να ουμ, γουστάρουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θεωρω σωστη την κινηση να παει σε μεγαλυτερη οθονη.Ναι μεν κανει τρελη τουμπα σε σχεση με αυτα που ελεγε,αλλα πιστευω οτι-μεχρι ενα οριο- ειναι θεμα συνηθειας.Να ο billidanos λεει οτι μετα το note 3 το iphone του φαινεται παιδικο(παντα για μεγεθος μιλαμε),κατι το οποιο μου φαινεται απολυτως φυσιολογικο.Και εγω μια μερα ημουν με ενα φιλαρακι με 4s και τον "κοροιδευα" για το χαλια ασπρο της οθονης του σε σχεση με το s3 μου(παρολλαυτα γνωριζα οτι ειχε χαμηλωμενη την φωτεινοτητα ενω εγω στο τερμα-πλακα καναμε ασφαλως).ΕΕ οταν την εβαλε στο τερμα με "βουλωσε".Ετσι ψηθηκα λιγο να ασχοληθω μαζι του αλλα δεν.......πραγματικα μετα τις 4,8 ιντσες του s3 το iphone εμοιαζε παιχνιδακι για μικρα παιδακια.

 

Σιγουρα εχει χασει κοσμο λογω μεγεθους,οποτε μονο πιστεω θετικα εχει αυτη η κινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεφύγω λίγο από το θέμα αυτού του νήματος κάνοντας μερικές παρατηρήσεις.

Σε κάθε αντιπαράθεση μεταξύ συσκευών ξεχνάμε τον όρο "οικοσύστημα" ή "μαντρί" επί τω λαϊκότερον. Πολλοί και εγώ μαζί έχουμε βολευτεί στο μαντρί της Apple, έχουμε περισσότερες συσκευές Apple που λειτουργούν μεταξύ τους άψογα και το UI τους είναι κοινό, έχουμε εφαρμογές που τρέχουν το ίδιο παντού και συγχρονίζονται, έχουμε επενδύσει/πληρώσει για εφαρμογές και υλικό όπως μουσική που τρέχουν σε αυτή την πλατφόρμα κλπ. Άρα συνολικά δεν επιλέξαμε ένα τηλέφωνο μόνο αλλά μια ολόκληρη πλατφόρμα υλικού και υπηρεσιών. Συνεπώς δεν είναι το Α και το Ω τα specs μιας συσκευής.

Πριν ένα χρόνο περίπου αγόρασα ένα ΝΟΚΙΑ Lumia 920 γιατί ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Ωραία συσκευή και ωραίο λειτουργικό ΑΛΛΑ έπρεπε να ανοίξω λογαριασμό στη Microsoft, να ξαναπεράσω όλες τις επαφές, τα ημερολόγια, τις σημειώσεις, να βρω τις ίδιες εφαρμογές, να τις ξανααγοράσω, να αφιερώσω χρόνο για να μάθω το νέο UI. Το τηλέφωνο αυτό έπειτα δεν συνεργάζεται με τις υπηρεσίες της Apple και έπρεπε ότι πέρναγα στο ΝΟΚΙΑ να περνάω χωριστά μετά στην πλατφόρμα της Apple κοκ. Μετά από ένα μήνα χρήσης το πούλησα και επέστρεψα στο iPhone. Αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν κακό τηλέφωνο το NOKIA αλλά η όλη φασαρία δεν άξιζε τον κόπο για μένα. Πρέπει να κάνει κάτι πολύ τραβηγμένο η Apple για να με κάνει να αλλάξω πλατφόρμα.

 

Ας μην ξεχνάμε λοιπόν το "μαντρί".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

γούστο έχει να δούμε και καμία κατοχύρωση πατέντας στις ίντσες από 4,5 μέχρι και 6, ώστε να αρχίζουν εκατέρωθεν οι μηνύσεις για παραβίαση ευρεσιτεχνίας και εξέλιξης!!!

κορεα vs Η.Π.Α. να ουμ, γουστάρουμε

 

Για την ώρα κατοχύρωσε μια πατέντα για χρήση saphire crystal σε όλη την επιφάνεια της συσκευής! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...