Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 4 επανακυκλοφορεί στην Ινδία προκαλώντας αντιδράσεις


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Την περασμένη εβδομάδα φήμες ανέφεραν την πρόθεση της Apple να επανακυκλοφορήσει το iPhone 4 αποκλειστικά στην Ινδία.Η πληροφορία αυτή επιβεβαιώθηκε αφού σύντομα το iPhone 4 θα κάνει σύντομα την εμφάνιση του στην Ινδία με τιμή περίπου $375. Το iPhone 4 κυκλοφόρησε αρχικά πριν 3.5 χρόνια και το μοντέλο που αναμένεται να διατεθεί στην Ινδία είναι αυτό με χωρητικότητα 8GB.

 

Η τιμολογιακή πολιτική της Apple έχει ήδη οδηγήσει σε αντιδράσει, με την εφημερίδα India Times να τη χαρακτηρίζει «ως παρ' ολίγον ληστεία». Το πλάνο της Apple φαίνεται να είναι η απόκτηση ενός μεγαλύτερου μεριδίου στη συγκεκριμένη χώρα ύστερα από τις απογοητευτικές πωλήσεις των iPhone 5s και iPhone 5c, με κυριότερο λόγο τις υψηλές τιμές τους οι οποίες κυμαίνονται στα $865 και $680 αντίστοιχα.

 

Σε κάθε περίπτωση η Apple αναμένεται να συναντήσει σημαντικά εμπόδια αφού σε 2 εβδομάδες αναμένεται να κάνει την εμφάνιση του στην αγορά της Ινδίας το Moto G της Motorola με σημαντικά χαμηλότερη τιμή.

 

Link.png Site: Phonearena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν θα μου κανει παντως εντύπωση αν και τοσο παλιο μοντέλο και με τα 8gb εχει καλες πωλήσεις και με οχι χαμηλή τιμή , και σε μια χώρα που δεν ειναι και ανεπτυγμένη οσο αφορά την οικονομία και γενικότερα , απλα το brand name της apple πουλάει παντου ανεξαρτήτων χωρών και εποχών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμές Apple & αναπτυσσόμενες αγορές = NO GO. Οταν τιμολογεις εκει ψηλα (και με γεια σου με χαρα σου) απευθυνεσαι μονο στους καλοπληρωμενους μεσαιους και στους πλουσιους της Δύσης.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμές Apple & αναπτυσσόμενες αγορές = NO GO. Οταν τιμολογεις εκει ψηλα (και με γεια σου με χαρα σου) απευθυνεσαι μονο στους καλοπληρωμενους μεσαιους και στους πλουσιους της Δύσης.

 

Νομίζεις στην ινδία είναι ακόμη όλοι μαϊμούδες? :P

 

 

μπορεί η συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού να ζει σε/ή κοντά σε συνθήκες που εμείς τις ονομάζουμε φτώχεια.

 

Αλλα είναι τεραστια χωρα ένα μικρό ποσοστό (των πλουσιων ή τον μεγαλομεσαίων) είναι τεράστιος αριθμός για παράδειγμα οι πλούσιοι,εύποροι ,μεγαλομεσαίοι αν είναι το 0.001% (που είμαι σίγουρος ότι θα είναι παραπάνω απλά δεν έχω διαβάσει κάποια στατιστική πάνω σε αυτό για να το αποδείξω)

 

μιλάμε για παραπάνω από ένα εκατομμύριο άτομα... 1 εκατομμύριο υποψήφιοι πελάτες smartphone.

 

αυτό τα λέει όλα πιστεύω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο θέμα τιμολογιακής πολιτικής αλλά και θέμα δασμών εισαγωγής.

Όπως και η Βραζιλία, η Ινδία έχει δασμούς που φτάνουν το 150% της τιμής του προϊοντος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε για παραπάνω από ένα εκατομμύριο άτομα... 1 εκατομμύριο υποψήφιοι πελάτες smartphone.

 

αυτό τα λέει όλα πιστεύω.

Αυτοι οι 1 εκατομμυριο πλουσιοι και ευποροι (με ταδικα σου μαθηματικα τα οποια δεχομαι γιατι και εγω δεν εχω εικονα του τι συμβαινει εκει), προφανως και δεν θα ειχαν καποιο προβλημα να αγορασουν το 5s και το 5c.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι οι 1 εκατομμυριο πλουσιοι και ευποροι (με ταδικα σου μαθηματικα τα οποια δεχομαι γιατι και εγω δεν εχω εικονα του τι συμβαινει εκει), προφανως και δεν θα ειχαν καποιο προβλημα να αγορασουν το 5s και το 5c.

 

Ακριβώς...

 

 

Ρε παιδιά αν το βάζανε στην κανονική του τιμή...δλδ στο πόσο αξίζει σήμερα το iphone 4...δηλαδή ένα κινητό το οποίο βγήκε τον Ιούνιο του 2010..(Μουντιάλ βλέπαμε δλδ και σε λίγο θα ξαναδούμε)...θα έπρεπε να το πουλάνε 150$...αν γινόταν αυτό θα έπεφτε το ebay από το πόσοι Ινδοί θα έστηναν φάμπρικα και πόσοι θα αγόραζαν αντί για ένα ΖΤΕ ή Lenovo ένα iPhone 4...

 

Πανάκριβο απ'την μία αλλά η πολιτική της Apple να ελιτοποιεί τα προϊόντα της είναι γνωστή σε όλους μας οπότε μην κάνουμε ότι πέφτουμε και απτα σύννεφα όσο κατακριτέα και αν είναι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μα..ες  ψάχνει .

 

Δεν φταίει η Αππλε, δεν τους βάζει το μαχαίρι στο Λαιμό. Πότε θα καταλάβουμε, ότι εμείς η καταναλωτές έχουμε την δύναμη να ανεβάσουμε και να ρίξουμε οποιαδήποτε εταιρία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...