Προς το περιεχόμενο

Fedora 20


nikοs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Έχω περάσει fedora 20 με Gnome και έκανα εγκατάσταση και τα XFCE.

Είμαι σχετικά νέος στα Λινουξ αν και έχω προσπαθήσει κάμποσες φορές με Ubuntu πάντα κάτι στράβωνε και στο τέλος τα παρατούσα,αυτή την φορά είπα να το πάρω πιο ζεστά αλλά...

Λοιπον το προβλημά μου ειναι το εξής προσπαθώ να κάνω κάποες κινήσεις και μου βγάζει μήνυμα "Δεν έχετε δικαίωμα ανάπτυξης στο τάδε φάκελο κτλπ" επίσης πως συνδέομαι σαν root;;;;

Τέλος εδω και μια ωρα δεν μπορω καν να συνδεθώ κάνω ρεσταρτ φτάνει μέχρι το log in screen και εκει παγώνουν όλα,δεν μπορώ να κουνήσω ούτε το ποντίκι ούτε το πληκτρολόγιο ανταποκρίνεται.Θα ξαναπεράσω τώρα τα Fedora αλλα σε KDE...

 

Παρακαλώ βοηθήστε όσοι γνωρίζετε ειδικά για το θέμα του root και πως θα έχω το δικαίωμα να κάνω ότι κινήσεις θέλω χωρίς να μου πετάει το παραπάνω μήνυμα...

 

Νικος


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα, ο display manager (= η οθονη που βλεπεις οταν κανεις login και "dm" απο εδω και περα), δεν σε αφηνει να κανεις login σαν root. Και αυτο ισχυει ασχετως διανομης και de (= desktop enviroment, οπως λεμε gnome, kde, xfce κλπ), δηλαδη οπως σε κοβει ο gdm (ο default dm του gnome) ετσι σε κοβει και ο kdm (ο default dm του kde), επειδη το να σε αφησει με δικαιωματα root να τρεξεις εφαρμογες εντος γραφικου περιβαλλοντος ειναι μεγαλο ρισκο ασφαλειας.

 

Και επειδη δεν χρησιμοποιω ουτε gnome, ουτε kde, ουτε καποιον απο τους παραπανω dm, δεν γνωριζω να σου πω απο που αλλαζει αυτη η συμπεριφορα, παντως σιγουρα ειναι θαμμενη σε καποιο αρχειο ρυθμισεων που θα επεξεργαστεις με το χερι :/

 

Ο ενδεδειγμενος τροπος για να τρεξεις κατι, πχ τον file manager, σαν root για την μια φορα στις τοσες που θα τον χρειαστεις, ειναι να ανοιγεις ενα τερματικο, να γινεσαι root δινοντας su και τον κωδικο του root και μετα, απο το root-ed τερματικο, να τρεξεις την εφαρμογη που θες, πχ

$ su (το prompt του απλου χρηστη ξεκιναει με $)
(δικεις τον κωδικο του root εδω)
# (εισαι root και το prompt αλλαξε σε #)
# thunar (ανοιγει ο thunar, ο file manager του xfce, με δικαιωματα root)
Για το θεμα του παγωματος, πες μας για αρχη ποια καρτα γραφικων εχεις και ποιον driver εχεις βαλει για αυτη. Περισσοτερες πληροφοριες για το πως θα το κανεις αυτο εδω

 

http://www.insomnia.gr/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θα εγκαταστήσεις ξανά από την αρχή την διανομή, δεν έχει νόημα να ψάξουμε να βρούμε τι έφταιγε που δεν σου άνοιγε το γραφικό, σωστά; έχουν αναφερθεί κάτι bugs σε σχέση με τον GDM, αλλά πλέον θα έχεις KDM.

 

Σε ότι αφορά τον root χρήστη, αναφέρθηκαν εν συντομία παραπάνω. Αν θες να μάθεις περισσότερα προτείνω να αρχίσεις το διάβασμα.

https://fedoraproject.org/wiki/Enabling_Root_User_For_GNOME_Display_Manager

 

Σχεδόν ότι θες θα το βρεις στο παραπάνω πολύ καλό wiki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...